Jump to content

σημερινοοοοο... [{(help...!)}]


Recommended Posts

το ενυδρειο μου, μολις πριν απο καμια ωρα, το "γεμισα" με χαλικι, φυτα, ριζες, μηχανηματα και νερο φυσικα...

το θεμα μου ειναι οτι αγορασα ενα υποστρωμα με ονομα flourite, αλλα τελικα δεν το εβαλα, εχω χρησιμοποιησει τις ταμπλετες με ονομα Kugeln Balls της εταιρειας JBL...

δεν ξερω τι να κανω, αν εχω πραξει σωστα και θα ηθελα παρα πολυ να μαθω τη γνωμη σας και να ακουσω τις συμβουλες σας!!!!!!! :excl::excl::thumbup::hysterical::bowdown::rasp:;):rasp:;):thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

το υποστρωμα που εχεις ειναι ενα απο τα καλυτερα που υπαρχουν , με ποιο σκεπτικο αποφασισες να μην το βαλεις στο ενυδρειο σου ?

Αν θες δωσε μια αναλυτικοτερη παρουσιαση στα υλικα που αγορασες ( φιλτρο , θερμοστατη και λοιπα )

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 82*42*32.

εχει ογκο νερου γυρω στα 110 καθαρα λιτρα.

εχει λαμπα philips 18w ειδικη για φωτοσυνθεση.

τα φιλτρα (εσωτερικα) ειναι γερμανικα με ονομα fluval.

ο θερμοστατης, δεν θυμαμαι...

στην παρακατω φωτο αναγραφονται τα ειδη των φυτων...post-20691-1279832593_thumb.jpg

στο στησιμο με βοηθησε ενας φιλος που εχει ενα 500λιτρο και μου ειπε οτι βαζοντας υποστρωμα θα χρειαστει μεγαλη φροντιδα και οτι καθε λιγους μηνες (3 μηνες...) θα πρεπει να αλλαζω το υποστρωμα που σημαινει οτι : βγαλε τα ψαρια , τα φυτα, τα παντα, αλλαξε το υποστρωμα και ξαναβαλτα ολα παλι μεσα... αυτη η υποθεση με εκανε να μην το χρησιμοποιησω.... :excl::excl:

τι μπορω να κανω???????????????

Έγινε επεξεργασία - floni
Link to comment
Share on other sites

υποσημειωση : -τα φιλτρα και το ενυδρειο ειναι μεταχειρισμενα

-ειναι το πρωτο μου ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - floni
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βγάζεις το υπόστρωμα κάθε τρείς μήνες. Το υπόστρωμα έχει συστατικά που βοηθούν τα φυτά τον πρώτο καιρό που τα φυτεύεις στο ενυδρείο. Μετά χρησιμοποιείς λιπάσματα (με μεγάλη προσοχή) για τα φυτά που τρέφονται από το νερό, και ταμπλετίτσες στις ρίζες των φυτών που έχεις φυτεμένα στο βυθό. Ετσι τα φυτά παίρνουν την τροφή τους και εμεί τα απολαμβάνουμε, χωρίς να μπαίνουμε σε διαδικασία να κάνουμε αυτές τις επίπονες αλλαγές που αναφέρεις. Θα περάσει έτσι πάρα πολύ χρόνος, που πιθανότερο είναι να χρειάζεσαι μια αλλαγή επειδή βαρέθηκες το συγκεκριμένο στήσιμο του ενυδρείου σου, παρά για την αναγκαιότητα αλλαγής του υποστρώματος. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο το νέο σου ενυδρείο,

Σημείωση, το χαλικι που έβαλες τι είδους χαλίκι είναι ? ενοώ ενυδρειακού τύπου η κάτι άλλο?

Σημείωση δευτερη, τι σε έκανε να αποφασίσεις να μήν βάλεις το υπόστρωμα που όπως έιπε και ο προλαλήσας είναι ένα απο τα καλύτερα που υπάρχουν???

ειδα lilaeopsis............ στο φύτεμα.... λυπάμε που στο λέω αλλά μόνο με τό χαλίκι θα τήν "χάσεις" σταδιακά.

Πρότασή μου, στρώνεις το υπόστρωμα που έχεις αγοράσει, ξανα-βάζεις το χαλίκι απο πάνω, φυτεύεις και αρχίζεισ να λυπαινεις με CO2 απαράιτητα, ( προσωπική άποψη ) και κάποια λιπάσματα υγρά και ταμπλέτες αν χρειαστεί στήν πορεία ( το JBL υπόστρωμα έχει αρκετα οργανικά που θα βοηθήσουν τήν ανάπτυξη σέ όσα φυτά έχουν ρίζωμα να δυναμώσουν)

Σημείωση τρίτη , ποιός είπε οτι το υπώστρωμα το αλλάζουμε???? και μάλιστα κάθε τρείς μήνες???

εχω 2 διαφορετικά υποστρώματα πανώ απο εναμιση χρόνο (Power SAND S και AQUA SOIL AMAZONIA της ADA) και μέχρι αυτή τη στιγμή δέν υπηρξε αφορμή για αλλαγή

θα δέις μεγάλες διαφορές με τή χρήση υποστρώματος και προσθήκη CO2

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που ξέχασα................. οι ταμπλέτες σε τί αφορούν??? μήπως λίπανση ριζών???? εάν συμβαίνει αυτο το ποιό πιθανό είναι να γεμίσεις άλγες και να τρέχεις, ειδικά με τήν 18 watt λαμπα plant που έχεις..........

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!

:thumbup::bowdown:;)

;):thumbup:

:excl:

:excl:

και να οι ταμπλετες ειναι λιπανσης και μου τις εδωσε ενας φιλος

μονο μια ερωτηση... , θα βγαλω ολα τα φυτα και τα παντα και θα τα ξαναβαλω οοοοοολα παλι μεσα???

και τι ενοουσες οταν ελεγες οτι θα χασω την lilaeopsis

Υ.Γ: ειναι lilieopsis carolinensis.... :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - floni
Link to comment
Share on other sites

θα το χάσεις ενοώ οτι θα χαλάσει,

απλά βάλε το υπόστρωμα που έχεις, αδειασε το νερό και παλι απο τήν αρχή.

απλά πρίν μπεισ σε μπεάδες

φιλικα συμβουλευτικα. εσυ αποφασίζεις, είναι κριμα να τυρανάς εναν βιότοπο

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις στο site της seachem υποστηρίζουν ότι το fluorite δεν θέλει αλλαγή ποτέ αφού απορροφά τα υγρά λιπάσματα και ΄ γεμίζουν οι μπαταριές ΄ και επίσης αναφέρει ότι αν έρθει σε επαφή με το νερό δεν έχεις κανένα πρόβλημα ! Γενικά είναι πολύ καλό και ακριβό λίπασμα εγώ θα σου έλεγα να το βάλεις τώρα που είναι νωρίς ακόμα (μην ξεχάσεις να το πλύνεις καλά και μιας και θα βγάλεις το χαλίκι ρίξου ένα ακόμα πλύσιμο )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες

:excl:;):excl:;):thumbup:

το ενυδρειο λοιπον αδειασε, μπηκε το υποστρωμα, το χαλικι, τα μηχανηματα, τα φυτα, τα ξυλα, τα παντα...

τουμπανο εγινε!!!

τωρα περιμενουμε... απο σεπτεμβρη θα βαλω ψαρια

μονο μια ερωτηση, σε 1 εβδομαδα θα παμε διακοπες ( θα λειπουμε 1 μηνα ) και εχω ενα θεματακι με το φως, να το αφησω ανοιχτο ή κλειστο??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μονο μια ερωτηση, σε 1 εβδομαδα θα παμε διακοπες ( θα λειπουμε 1 μηνα ) και εχω ενα θεματακι με το φως, να το αφησω ανοιχτο ή κλειστο??? :excl:

Αν το αφήσεις κλειστό θα σου σαπίσουν όλα τα φυτά.Πήγαινε σε ένα ηλεκτρολογικό μαγαζί και πάρε έναν χρονοδιακόπτη(5-6 ευρώ).Ρύθμισε το φώς να λειτουργεί για 8 ώρες και θα είσαι ΟΚ :excl: (το φώς θα ανοιγει και θα κλίνει μόνο του)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Βάλε έναν χρονοδιακόπτη να αναβοσβήνει τις λάμπες σου. Μια φωτοπερίοδος 8 ωρών είναι ικανοποιητική. Αν ο χώρος που είναι το ενυδρείο είναι ζεστός καλό θα είναι να ρυθμίσεις οι λάμπες να παραμένουν αναμένες τις πιο δροσερές ώρες του 24ώρου. Ακόμα και την νύχτα δηλαδή, που δεν θα θερμαίνουν σε επικίνδυνο βαθμό το νερό. Όταν επιστρέψεις ξαναρυθμίζεις σταδιακά την φωτοπερίοδο τις ώρες που σε βολεύουν.

Πρίν φύγεις, κάνε μια αλλαγή νερού για να φρεσκάρεις λίγο τα φυτά.

Άσε το καπάκι του ενυδρείου ανοιχτό για να έχεις καλύτερη εξάτμιση.

Φρόντισε τα εσωτερικά σου φίλτρα να είναι αρκετά μέσα στο νερό, ώστε να μην κινδυνέψουν με την εξάτμιση να βρεθούν οι αντλίες τους εκτός νερού, με αποτέλεσμα να καούν και να σταματήσουν.

Κατά την απουσία σου ( 1 μήνας ) υπάρχει κάποιος που να μπορεί να συμπληρώνει το νερό που θα εξατμίζεται;

Τα φίλτρα σου δεν ξέρω αν τώρα είναι στρωμένα, αλλά σίγουρα μετά από ένα μήνα θα ξαναχρειαστείς στρώσιμο ή/και μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες, θα τις λαβω υπ' οψιν

:excl::excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία, σα να βλέπω αναμένο το λαμπάκι του θερμοστάτη. Έλενξε το και βγάλτον από την πρίζα. Δε χρειάζεται καλοκαιριάτικα. Και αφού θα λείψεις αρκετό καιρό θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλο μηνα σε ολους!!! :blink::blink::hysterical:

ευχαριστω και για τις πληροφοριες, αλλα, εχτες, παρατηρωντας το ενυδρειο μου, ανακαληψα ενα πολυ μικροσκοπικο σαλιγκαρακι!!!

τι μπορω να κανω με αυτο, να το κρατησω???

θα σας εστελνα φωτογραφια, αλλα δεν μπορω να το βρω...

τελος παντων, ειναι γυρω στο 1 χιλιοστο :):hysterical::helpsmilie::hysterical::helpsmilie::hysterical::)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλο μηνα σε ολους!!! :blink::blink::hysterical:

ευχαριστω και για τις πληροφοριες, αλλα, εχτες, παρατηρωντας το ενυδρειο μου, ανακαληψα ενα πολυ μικροσκοπικο σαλιγκαρακι!!!

τι μπορω να κανω με αυτο, να το κρατησω???

θα σας εστελνα φωτογραφια, αλλα δεν μπορω να το βρω...

τελος παντων, ειναι γυρω στο 1 χιλιοστο :):hysterical::helpsmilie::hysterical::helpsmilie::hysterical::)

να το κρατησεις!γιατι οχι?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ΤΑ σαλιγκαρια... (τελικα ειναι πολλαααα) με τα φυτα που αγορασα απο το πετ σοπ γιατι το ενυδρειο που ειχε μεσα τα φυτα ηταν γεματο μικρα και μεγαλα σαλιγκαρια

Link to comment
Share on other sites

post-20691-1280738775_thumb.jpg post-20691-1280738787_thumb.jpg

Ω ναι αυτη ειναι η προωρη πανιδα του ενυδρειου μου...

τα σαλιγκαρακια λοιπον ειναι πολλα και καθε μερα ανακαλυπτω και ακομα περισσοτερα, τωρα μπορεσα να μετρησω 8 ή 9...

απλα θα παω διακοπες και νομιζω οτι πρεπει να τρωνε κατι...??? :)

Link to comment
Share on other sites

Όλο και κάποια άλγη θα δημιουργηθεί στο ενυδρείο σου οπότε δεν θα πεθάνουν από ασιτία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...