Jump to content

850 ΛΤ Reef AΠΟ ΚΥΠΡΟ


purple tang

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο ειναι εργοταξιο κανονικο.Μαζι και υποσταθμος της ΔΕΗ.Ειναι σκετο πειρασμος.Κατι τετοια βλεπω και μου περνα απο το μυαλο να απατησω της αφρικανουλες μου.Μπραβο.Μπραβο Μπαβο. ;):bowdown::excl::thumbup::excl:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο Χαράλαμπος ο φίλος του Πάμπου?

οχι ειμαι ο Κυριακος πελατης και φιλος του Παμπου :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι εργοταξιο κανονικο.Μαζι και υποσταθμος της ΔΕΗ.Ειναι σκετο πειρασμος.Κατι τετοια βλεπω και μου περνα απο το μυαλο να απατησω της αφρικανουλες μου.Μπραβο.Μπραβο Μπαβο. ;):bowdown::excl::thumbup::excl:

Μου αρεσε αυτο το υποσταθμος της ΔΕΗ, μου υπενθημησες οτι πρεπει να αλλαξω το φωτισμο μου σε LED Mπας και μειωσουμε τα κοστα ;) Και ευχαριστω για τα καλα σου λογια .

Link to comment
Share on other sites

ολα τα λεφτα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο!Να το χαίρεσαι!!! :excl:

(Κοίτα να δεις που θα ξεστήσω γλυκό με αυτά που βλέπω τον τελευταίο καιρό... :excl: )

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι αξιοι οι κοποι σου :excl: παντως θα σε συμβουλευα να μην κανεις πειραματισμους σ αυτο το ''στολιδι'' ιδιως σε θεματα φωτισμου.... καλυτερα να δινεις κατι παραπανω στην ΔΕΗ και να το χαιρεσαι παρα να μπεις σε δρομους που δεν ξερεις και να τρεχεις .... φιλικα παντα.... και παλι :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι αξιοι οι κοποι σου :excl: παντως θα σε συμβουλευα να μην κανεις πειραματισμους σ αυτο το ''στολιδι'' ιδιως σε θεματα φωτισμου.... καλυτερα να δινεις κατι παραπανω στην ΔΕΗ και να το χαιρεσαι παρα να μπεις σε δρομους που δεν ξερεις και να τρεχεις .... φιλικα παντα.... και παλι :thumbup:

Συφωνω και επαυξανω .Κι αυτος ειναι ο λογος που δεν τα αλλαξα ακομη αναμενω αποτελεσματα απο καποιο φιλο που εχει πολλα sps και ειχε τον ιδιο φωτισμο με εμενα και εδω και 2 εβδομαδες εβαλε led αλλα με λαμπες τυπου creed. θα δειξει η πορεια. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σωστοςς :excl:

Link to comment
Share on other sites

:excl:

Θεέ μου!!

Φανταστικό!!

Μπορώ να ρωτήσω 2 πράγματα;

Πόσο περίπου έχει κοστίσει όλο αυτό;

Υπάρχει περίπτωση - λέμε τώρα - κάποιος αρχάριος να ξεκινήσει ένα θαλασσινό σαν το μισό απο αυτό;;

:excl:

Και πάλι συγχαρητήρια!

Link to comment
Share on other sites

Συφωνω και επαυξανω .Κι αυτος ειναι ο λογος που δεν τα αλλαξα ακομη αναμενω αποτελεσματα απο καποιο φιλο που εχει πολλα sps και ειχε τον ιδιο φωτισμο με εμενα και εδω και 2 εβδομαδες εβαλε led αλλα με λαμπες τυπου creed. θα δειξει η πορεια. :excl:

Υπολόγισε ότι για τις CREE XP-G που δίνουν το καλύτερο PAR, χρειάζεσαι 12 LEDs κάθε 100 λίτρα περίπου για mixed reef.

Για κάθε 12 Cree XP-G χρειάζεσαι ένα Meanwell driver των 60 Watt.

Συνολικά θα χρειαστείς περίπου 510Watt για να λειτουργείς 102 LEDs για να καλύψεις τις ανάγκες του ενυδρείου σου.

Η κατανάλωση σου για φωτισμό θα είναι η μισή.

Το κόστος για LED θα είναι αρκετό ειδικά για τόσα λίτρα και κάθε 5 χρόνια θα χρειάζονται αλλαγή τα LEDs.

Βασικά μετά από 5+ χρόνια θα αρχίσει η απόσβεση της επένδυσης :excl:

Αν θες σου βγάζω και το κόστος για ιδιοκατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!!!!! :excl::excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το θερμο καλοσωρισμα :excl: . Σχετικα με το θεμα σκληρον κοραλιων εχασα 6 acropores μεγαλες πριν 4μηνες περιπου οταν ειχα to zeovite reactor και καπου τα ειχα κανει θαλασσα με τες δοσολογιες :excl: . Δεν χρειζεται να αναφερω οτι ειναι παρελθον το reactor. :thumbup:

Ίσως να μην ήταν λάθος οι δοσολογίες. Η απότομη μείωση νιτρικών και φωσφορικών στρεσάρει σχεδόν όλους τους κατοίκους του ενυδρείου.

Επίσης ο ζεόλιθος δεσμεύει μαζί με τα νιτρικά, φωσφωρικά και αμμωνία και μερικά άλλα στοιχεία που χρειάζονται για τα κοράλια.

Κατα τη δική μου γνώμη η αμμωνία δεν πρέπει να δεσμεύεται γιατί σταδιακά θα οδηγήσει στην μείωση του πληθυσμού βακτηριδίων απονιτροποίησης.

Επίσης σε περίπτωση που χρησιμοποιείς την μέθοδο zeovit θα χρειαστείς ειδικό αλάτι που περιέχει επιπλέον ποσότητες των ιχνοστοιχείων που αφαιρούνται. Γι αυτό και η koral zucht ή πως την λένε, βγάζει δικό της αλάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να διευκρινησουμε οτι ΔΕΝ υπαρχει ΔΕΗ στην Κυπρο... αλλα η αντιστοιχη ΑΗΚ.

Η οποια εχει πολυ πιο χαμηλα τιμολογια απο εδω.

ΚΑι επειδη ειδα μια ερωτηση... ακομα και το μισο σε ογκο ενυδρειο για να ειναι ετσι... θελει αρκετες χιλιαδες €....

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!απιστευτα όμορφο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου πολύ καλή δουλεία με μεράκι , το μέγεθος του ενυδρείου σου αφήνει πολλές επιλογές και συνθέσεις, τέλος θα μου άρεσε πολύ ένα κοπάδακι από anthias.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Θεέ μου!!

Φανταστικό!!

Μπορώ να ρωτήσω 2 πράγματα;

Πόσο περίπου έχει κοστίσει όλο αυτό;

Υπάρχει περίπτωση - λέμε τώρα - κάποιος αρχάριος να ξεκινήσει ένα θαλασσινό σαν το μισό απο αυτό;;

:excl:

Και πάλι συγχαρητήρια!

Αν μιλαμε για ολοκληρη η κατασκευη μαζι και η επιπλωση και live stock και τα παντα απο εξοπλησμος περιπου 15 χιλιαδες ευρουδακια. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου πολύ καλή δουλεία με μεράκι , το μέγεθος του ενυδρείου σου αφήνει πολλές επιλογές και συνθέσεις, τέλος θα μου άρεσε πολύ ένα κοπάδακι από anthias.

καλα ειναι τα anthias αλλα πρεπει να ομολογισω οτι εχει να προσθεσω πσαρακι εδω και κανενα χρονο ειναι στο συνολο 22 πσαρια και το τελευτεο που θα προσθεσω θα ειναι o flame angel. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην ήταν λάθος οι δοσολογίες. Η απότομη μείωση νιτρικών και φωσφορικών στρεσάρει σχεδόν όλους τους κατοίκους του ενυδρείου.

Επίσης ο ζεόλιθος δεσμεύει μαζί με τα νιτρικά, φωσφωρικά και αμμωνία και μερικά άλλα στοιχεία που χρειάζονται για τα κοράλια.

Κατα τη δική μου γνώμη η αμμωνία δεν πρέπει να δεσμεύεται γιατί σταδιακά θα οδηγήσει στην μείωση του πληθυσμού βακτηριδίων απονιτροποίησης.

Επίσης σε περίπτωση που χρησιμοποιείς την μέθοδο zeovit θα χρειαστείς ειδικό αλάτι που περιέχει επιπλέον ποσότητες των ιχνοστοιχείων που αφαιρούνται. Γι αυτό και η koral zucht ή πως την λένε, βγάζει δικό της αλάτι...

οταν μπηκα στο forum της zeovite καταλαβα ποσο λαθος ημουν επανω στα μπουκαλακια αναγραφουν δοσολογια ανα λιτρα π.χ 1 σταγονα ανα 25 γαλονια εβαζα τιν αναλογια για το ενυδρειο μου 3 με 4 σταγονεσ ενω οι δοσολογιες που εβαζαν σε ενυδρεια 1000λιτρων ηταν 2 σταγονες .Αλλα γραφουν τα μπουκαλια και αλλα πρεπει να κανεις dosing. Tα νιτρικα μου ηταν 50 και μειωθηκαν σταδιακα σε 4 μηνες σε 10 δεν νομιζω να ηταν αποτομη μειωση . Επισης να αναφερω οτι χρησιμοποιω τα additives τις korallen zucht και το αλατι εδω και αρκετο καιρο. Τα μονα που δεν χρησιμοποιω ειναι τα additives για βιολογια και αφαιρεση τον νιτρικων και φωσφωρικον που ειναι απαρετητα αν εχεις τους Ζεοληθους.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να διευκρινησουμε οτι ΔΕΝ υπαρχει ΔΕΗ στην Κυπρο... αλλα η αντιστοιχη ΑΗΚ.

Η οποια εχει πολυ πιο χαμηλα τιμολογια απο εδω.

ΚΑι επειδη ειδα μια ερωτηση... ακομα και το μισο σε ογκο ενυδρειο για να ειναι ετσι... θελει αρκετες χιλιαδες €....

Μην ανησυχεις και εδω ολα επανω αρχισαν να βαζουν.

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι τα anthias αλλα πρεπει να ομολογισω οτι εχει να προσθεσω πσαρακι εδω και κανενα χρονο ειναι στο συνολο 22 πσαρια και το τελευτεο που θα προσθεσω θα ειναι o flame angel. :excl:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το flame … :excl:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...22427&st=60

Link to comment
Share on other sites

32216_128769190467553_100000034194879_324639_2599493_n.jpg Αυτη η φωτογραφια παρθηκε οταν πηγα ταξιδι στην Γερμανια στην εκθεση Interzoo απο το προσωπικο ενυδρειο του Thomas phol ιδιοκτητη της korallen zucht οταν ειχαμε παει στο καταστημα του . Και αυτη ειναι η κοραλιερα του .32216_128769173800888_100000034194879_324638_284614_n.jpg
Link to comment
Share on other sites

speechless!!!!!!!!!! πόση ώρα ασχολησε καθημερινα? καταπληκτικό πολυ επαγγελματική δουλεία!!! Η δουλεία σου έχει καμία σχέση με ενυδρεία ή απλά χομπιστας είσαι? Μπραβο και παλι μπραβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...