Jump to content

Αρχάριος....απο το μηδέν


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, κατ'αρχήν να σας δώσω τα συγχαρητήρια μου για το forum και την πολύτιμη βοήθεια, που δίνεται με τις γνώσεις και εμπειρίες σας. Θα ήθελα όπως έχετε καταλάβει να στήσω ένα ενυδρείο 500lt με Αφρικάνες. Έχω διαβάσει πολλά απο τα άρθρα του forum και έχω μάθει αρκετά βασικά πράγματα. Ώς αρχάριος, θα ήθελα όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες τόσο για την αγορά κατάλληλου ενυδρείου με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο προφίλ,όσο και των κατάλληλων μηχανημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα... Να υποθέσω οτι ασχολήσαι με Κιχλίδες Αφρικής;

Ναι εχουμε πολλα να μαθουμε.Αλλα τωρα σε καλωσορζουμε.Οτι θελεις ρωτα και θα βρεις της πιο εγκυρες πληροφοριες.Και παλι καλως ηρθες στην παρεα μας :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχω πολλά να μάθω. Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και πάλι. Έχω μπερδευτεί με τόσα ενυδρεία, ιταλικά, γερμανικά (juwel), κινέζικα (ocean sun). Ενδιαφέρομαι για ένα ενυδρείο ποιοτικό. (Διαστάσεων περιπου (Π)1.50-1.80 χ (Β)0.50-0.60 χ (Υ) όσο το δυνατον μεγαλύτερο) και μακάρι να μπορούσα να φτιάξω ένα απο μόνος μου αλλά μου λείπει σίγουρα η τεχνογνωσία αλλά και πολύς χρόνος. Οπότε περιμένω την βοήθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να απευθυνθεις σε καποιο καταστημα αν θες για ιδιοκατασκευη,η οποια θα σου λυσει τα χερια,γιατι θα το φτιαξεις οπως ακριβως θα θελεις να ειναι.

Απο ετοιμα,τα ενυδρεια της Juwel για μενα ειναι πολυ αξιοπιστα,και το Rio 400 ειναι στις διαστασεις που θελεις.

Καλη συνεχεια,και οτι θες απο θεμα Αφρικης............εδω ειμαστε :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Και σίγουρα περιμένω να με συμβουλεύσετε για τα κατάλληλα μηχανήματα, εκεί και αν έχω δει σχόλια έπι σχολίων. Έχω επισκεφτεί τα καταστήματα (WaterInn, Abyssos και την αλυσίδα Pet shops) και κάθε φορά που το ψάχνω λίγο περισσότερο, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Και καλά κάνουν προσφορές αλλά προσπαθούν να σε φορτώσουν και με συγκεκριμένα εξαρτήματα που μάλλον στο μέλλον θα αντικατασταθούν.. Γι' άυτό θα ήθελα αν γίνεται μια λίστα με συγκεκριμένων μηχανημάτων

Link to comment
Share on other sites

Και σίγουρα περιμένω να με συμβουλεύσετε για τα κατάλληλα μηχανήματα, εκεί και αν έχω δει σχόλια έπι σχολίων. Έχω επισκεφτεί τα καταστήματα (WaterInn, Abyssos και την αλυσίδα Pet shops) και κάθε φορά που το ψάχνω λίγο περισσότερο, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Και καλά κάνουν προσφορές αλλά προσπαθούν να σε φορτώσουν και με συγκεκριμένα εξαρτήματα που μάλλον στο μέλλον θα αντικατασταθούν.. Γι' άυτό θα ήθελα αν γίνεται μια λίστα με συγκεκριμένων μηχανημάτων

Οταν λες μηχανηματα τι εννοεις;

Εκτος απο φιλτρα τα οποια ειναι η καρδια του ενυδρειου,τι αλλο σου προτειναν να αγορασεις,και απο ποιο καταστημα;

Link to comment
Share on other sites

Μου προτείνουν εσωτερικό φίλτρο υποχρεωτικά, λένε πάνε πακέτο και μετά αμα θέλω να πάρω και εξωτερικό. Επίσης μου δίνουν κάποιου έιδους λάμπες που δεν ξέρω αν μου κάνουν. (Το μαγαζί δεν έχει σημασία νομίζω.) Δηλαδή θέλω αν γίνεται μια λίστα με τα μηχανήματα-εξαρτήματα που θα ήθελε ένα τέτοιας χωρητικότητας ενυδρείο, έτσι ώστε να μην πειραματίζομαι και αγοράσω πράγματα που δεν θα τα αξιοποιήσω και θα πάνε χαμένα

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η λιστα με τα ψωνια που εκανα για το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα.

Μπορει να σε βοηθησει.

Επελεξε τις εταιρειες που νομιζεις για καθε προιον.

Βασικα

Ενυδρειο Juwel Lido 120

Επιπλο Juwel Lido 120

Φωτισμος High-Lite Light Unit 60 cm, 2 x 24 W nature & day (περιλαμβανεται)

Εσωτερικο φιλτρο Bioflow 3.0 με αντλια 600 λ/ω (περιλαμβανεται)

Αναβαθμιση υλικων φιλτρου 1 lt sera siporax

Ανταλλακτικο ενυδρειακο βαμβακι Sera Filtrerwool

Θερμανση Juwel 100W (περιλαμβανεται)

Βυθιζομενο θερμομετρο Sera Presicion

Ψηφιακο θερμομετρο με αλαρμ Digital Alarm Aquarium Thermometer

Βυθος 10 κιλα αμμος RWS ξανθοκιτρινη 0,8-1,2mm

Φοντο Background Μαυρο χαρτονι (βιβλιοπωλειο)

Αντιχλωριο Prime 250ml

Αποχες (μικρη και μεγαλη) Marine

Αεραντλια Sera

Πολυμπριζο/με προστασια υπερτασης APC P5B-GR SURGE 5 θεσεων (e-shop)

2 χρονοδιακοπτες Εβδομαδιαιος ψηφιακος (Praktiker)

Διακοσμητικα

Ξυλο Mangrove L 30-60C ή Driftwood

Πετρες Red Jasper 4 Kg

Πετρες Λευκες 5 λιτρα (Praktiker)

Φυτο Taxiphyllum sp. (Spiky Moss)

Φυτο Hydrocotyle Leucocephala (Brazilian Pennywort)

Φυτο Echinodorus Tenellus

Φυτο Anubias barteri var. barteri

Φυτο Microsorum pteropus (Java fern)

Λιπασματα κλπ

Ιχνοστοιχεια Γενικο λιπασμα Seachem Flourish

Καλιο Seachem Potassium

Πετονια ψλη διαφανης για δεσιμο φυτων (Praktiker)

Δοσομετρικες συριγγες 5ml ή πιπετες για δοσολογιες (Φαρμακειο)

Τροφες/Βιταμινες

Βασικη Ocean Nutrition Goldfish Falkes 34g

Συμπληρωματικη Ocean Nutrition Spirulina Flakes 34g

Συμπληρωματικη

Βιταμινες Sera Fishtamine

Εξτρα

Ταιστρα eheim 3581

Δοχειο προετοιμασιας νερου Βαρελι 60 λιτρων

Αντλια για αλλαγη νερου Eheim 1000 lt/h

Προεκταση ρευματος για αντλια Διπολικη 2,5 μετρα

Αλφαδολαστιχο διαφανες για αλλαγη νερου (διαμετρος για την ανλτια) 10 μετρα (Praktiker)

Λεκανη (πλυσιμο σφουγγαριων κλπ) 7 λτ (Praktiker)

Ψυξη

2 Ανεμιστηρακια για PC ZALMAN ZM-F2 PLUS 90ΜM SILENT FANν (e-shop)

Φιλτρα σκονης ανεμιστηρων Primecooler Mesh Fan Filter 92mm Blackν (e-world)

Ανοξειδωτες βιδες και παξιμαδια (Θεοδοσιαδης)

Τροφοδοτικο ανεμιστηρων 3-12V 1Α (ηλεκτρονικα)

Καναλι καλωδιων 2 μετρα

Καλωδιο.

Προαιρετικα ελεγχος και αυτοματη ρυθμιση θερμοκρασιας

Κοντρολερ θερμοκρασιας Eliwell (ΕΨΕΜ)

Φις αρσενικα θηλυκα. (Praktiker)

Κουτι για τον eliwell (ηλεκτρονικα)

Προαιρετικα αλλαγη φιλτρου με εξωτερικο Eheim 2073

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε delta 66 νομιζω σε λαθος ποστ το εστηλες.Ο φιλος θελει αφρικανες

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε delta 66 νομιζω σε λαθος ποστ το εστηλες.Ο φιλος θελει αφρικανες

θα συμφωνησω κατι πεχτυκε εδω :excl: .

εγω οσον αφορα ενυδρειο θα προτεινω ενα anubias .για το 700λιτρο 600 καθαρα με διαστασεις 1.80χ0.60χ0.65

τιμη 675€(πριν μια εβδομαδα που ειχα ρωτησει για εμενα) με δωρεαν μεταφορα.οσον αφορα φιλτρο με κλειστα

ματια στον γερμανο eheim :thumbup:

ποιο ακριβως μοντελο η ποια θα σου πουν εδω οι κιχλιδατοι :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε delta 66 νομιζω σε λαθος ποστ το εστηλες.Ο φιλος θελει αφρικανες

Εγω εκανα copy paste τη λιστα μου για να δει τι μπορει να ψωνισει καποιος για ενα ενυδρειο εκτος απο το ενυδρειο απαντωντας σε αυτο:

Και σίγουρα περιμένω να με συμβουλεύσετε για τα κατάλληλα μηχανήματα, εκεί και αν έχω δει σχόλια έπι σχολίων. Έχω επισκεφτεί τα καταστήματα (WaterInn, Abyssos και την αλυσίδα Pet shops) και κάθε φορά που το ψάχνω λίγο περισσότερο, τόσο περισσότερο μπερδεύομαι. Και καλά κάνουν προσφορές αλλά προσπαθούν να σε φορτώσουν και με συγκεκριμένα εξαρτήματα που μάλλον στο μέλλον θα αντικατασταθούν.. Γι' άυτό θα ήθελα αν γίνεται μια λίστα με συγκεκριμένων μηχανημάτων

Αν θελει αφρικανικο ας αλλαξει τη διακοσμηση με αραγωνιτη πχ στο βυθο, και πετρα αντι για ξυλο και φυτα και δεν χρειαζεται και λιπασματα.

Φυσικα τροφες καταλληλες για τα ψαρια του

Αν δεν κανει προετοιμασια νερου μπορει να παραλειψει δοχειο πρετοιμασιας και παρελκομενα του.

Τα υπολοιπα ειναι νομιζω κανουν για ολα τα ενυδρεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και πάλι. Μια απορία που μου δημιούργησε ο προηγούμενος φίλος, κατά την αλλαγή νερού, λόγω ποσότητας νερού π.χ 150λτ θέλει προετοιμασία κάπου ή ξαναγεμίζουμε κατευθείαν απο την βρύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική και από εμένα!

Το καλύτερο είναι να έχεις ένα δοχείο προετοιμασίας ανάλογου όγκου για να ρίχνεις και το αντιχλώριο και το χειμώνα να προετοιμάζεις το φρέσκο νερό στη σωστή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική και από εμένα!

Το καλύτερο είναι να έχεις ένα δοχείο προετοιμασίας ανάλογου όγκου για να ρίχνεις και το αντιχλώριο και το χειμώνα να προετοιμάζεις το φρέσκο νερό στη σωστή θερμοκρασία.

Μιχαλη καλο ειναι αλλα λιγο δυσκολο.Εγω τα 200 λτ τα βαζω απο το λαστιχο μεσα.Και τον φλεβαρη που το ξεκινισα με τα κρυα εβαζα μια δευτερη 300αρα αντισταση και γεμιζωντας το σιγα σιγα επευτε μολις ενα βαθμο.Βεβαια εγω εχω στερνα και καθολου χλοριο.Ας μας πουν και τα αλλα τα αδελφια :excl:

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να μπορούσα να φτιάξω ένα απο μόνος μου αλλά μου λείπει σίγουρα η τεχνογνωσία αλλά και πολύς χρόνος. Οπότε περιμένω την βοήθεια σας...

λοιπον αφου σε ενδιαφερει και αυτη η λυση εχω να σου προτεινω και την λυση NIDAL!!!!Ειναι εξαιρετκο παιδι και επισης εξαιρετικος τεχνιτης στις κατασκευες ενυδρειων, οπως το θες το ενυδρειο,και οτι διασταση το θες....θα σου πει τα παντα...γυρω απο τον εξοπλισμο που θα χρειαστεις και θα σου λυσει και οτι απορια εχεις....εχει και μαγαζι

pet shop(Το ονομα δεν το αναφερω μηπως θεωρηθει οτι κανω διαφημηση....) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...uot;]Αν[/color] θα ψαξεις ισως βρεις και δουλειες που εχει κανει και θα καταλαβεις τι ενοω.

Εδω τον γνωριζουν ολοι και οποιον ρωτησεις θα σου πουν για τον NIDAL.Νομιζω οτι δεν εχεις να χασεις κατι να του κανεις μια ερωτηση....Ενημερωτικα εγω δεν τον γνωριζω αλλα εχω δει δουλειες του σε διαφορα φορουμ και εχω ακουσει τα καλυτερα....παρε μια γνωμη θα στο επιβεβαιωσουν και τα υπολοιπα παιδια ειμαι σιγουρος.

Καλη συνεχεια οπως και να ΄χει...

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

.Νομιζω οτι δεν εχεις να χασεις κατι να του κανεις μια ερωτηση....Ενημερωτικα εγω δεν τον γνωριζω αλλα εχω δει δουλειες του σε διαφορα φορουμ και εχω ακουσει τα καλυτερα....

καλά έχεις ακούσει :excl:
Link to comment
Share on other sites

Καλα εχεις ακουσει Κωστα,και να πω κι εγω που εχει φτιαξει το ενυδρειο μου,οτι η δουλεια του ειναι καταπληκτικη,και αν τον εμπιστευτεις μονο κερδισμενος θα βγεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλα εχεις ακουσει Κωστα,και να πω κι εγω που εχει φτιαξει το ενυδρειο μου,οτι η δουλεια του ειναι καταπληκτικη,και αν τον εμπιστευτεις μονο κερδισμενος θα βγεις :excl:

εγω την γνωμη μου την εχω σχηματισει για NIDAL...Ας το κανει και ο φιλος να μας πει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...