Jump to content

εκμεταλευτειτε τον ηλιο!!


Recommended Posts

καλησπερα!! μετα απο μια συντομη συνομιλια που ειχα με ενα γιατρο οικογενειακο μας φιλο, ακουσα καποια πραγματα γνωστα για πολλους, αλλα που ξεχναμε καποιες φορες, οσων αφορα τον ηλιο. ειμαστε απο τους τυχερους(μονο για αυτο :excl: ) που ζουμε σε μια χωρα με μεγαλη ηλιοφανεια ειδικα κατα τους θερινους μηνες. ο ηλιος προσφερει στον ανθρωπο πολλα οφελοι για την υγεια του, εκτος του οτι χωρις αυτον δεν θα υπηρχε η ζωη πανω στη γη!

επισυναπτω καποια απο τα οφελοι αυτα:

1) οσον αφορα στον ψυχισμο μας. ποιος δεν αισθανεται καλυτερα και δυνατοτερος να αντεπεξελθει στην καθημερινοτητα σε μια μερα με πολυ ηλιοφανεια(εξαιρειτε η ζεστη). πολλες φορες εχει τυχει να αναβαλω πραγματα μονο και μονο γιαυτο.

παραθετω αποψεις: βοηθα αποτελεσματικα στην καταθληψη(αποδεδειγμενα), υπαρχει και η καταθληψη του χειμωνα οπως τη λενε και ειναι μια απο της θεωριες που εχουν περισσοτερη σημασια για τις βορειες χωρες και χωρες οπως η αγγλια με μικρη ηλιοφανεια, η μελατονινη μια ορμονη που προκαλει αισθημα υπνου και ριχνει το μεταβολισμο εκκρινεται στο σκοταδι και ειναι ενας λογως που οταν πεφτουν τα ζωα σε χειμερια ναρκη πεφτει ο μεταβολισμος τους. αρα στον ηλιο αυξανεται ο μεταβολισμος μας και ειμαστε πιο <<ζωηροι>>.

δεν μπορω να παραθεσω αρθρα γιατι λεει οτι απαγορυεται να τα δημοσιευσω αλλου, παρακαλω την κατανοηση σας!

2)οσον αφορα τη βιταμινη d. μια πολυ σημαντικη βιταμινη για τον ανθρωπο, η οποια βρισκεται στο γαλα, βουτιρο, μαργαρινη, αλλα ΚΥΡΙΩΣ προερχεται απο την εκθεση μας στον ηλιο! το χειμωνα που κρυολογουμε αυτο δεν οφειλετε λενε επιστημονες στο κρυο κατα κυριο λογο αλλα στην ελλειψη βιταμινης d, λογω του οτι η ηλιοφανεια ειναι περιορισμενη.

προκαλειτε ραχιτιδα με ελειψη της συγκεκριμενης βιταμινης και απο αυτη πασχουν κατοικοι βορειων χωρων με μικρη ηλιοφανεια ενω σε χωρες με ηλιοφανεια αρκετη, ειναι σπανια αρρωστια.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&amp...p;dt=09/03/2010

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B9%...%AF%CE%BD%CE%B7

http://www.myself.gr/Article/lindberg-vitamin-d/40-5090.html

τα παραπανω ειναι μονο λιγα απο τα ευεργετηματα του ηλιου στον ανθρωπο.

αλλα προσοχη στην εκθεση μας στον ηλιο, ειδικα τωρα το καλοκαιρι κανοντας τα αυτονοητα με αντιλιακο και ωρες που δεν πρεπει να ειμαστε στον ηλιο, για να τον χαρουμε και να μην μας βλαψει.

βιβλιογραφια: το βημα on line, βικιπαιδεια και myself(οχι εγω, ετσι λεγεται...)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

+1000 και ενημερωτικά στο ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ όπου πρόσφατα γεννήθηκε και η ΚΟΡΗ :excl: μας είπαν να δίνουμε στην μικρή aquasol δηλαδή ΒΙΤΑΜΙΝΗ a+d μίλησα και με νεογνολογο και μου είπε οτι έτσι είναι για ΟΛΑ τα μωρά :excl:

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει!!! και τωρα το καλοκαιρι ολα τα μωρα ειναι κουλ, καπελακι, γυαλακι και ολα τα συναφη!!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

...είπαν να δίνουμε στην μικρή aquasol δηλαδή ΒΙΤΑΜΙΝΗ a+d...

Σαν πρόσθετο ενυδρείου ακούγεται!!! :excl:

Και για να μην είμαι εκτός θέματος πρέπει να πώ οτι ναι μεν καλος ο ήλιος αλλα με υπερβολική εκθεση, καθως και έκθεση στον ηλιο χωρις προστασια μπορεί να έχει δυσαρεστες συνέπειες οπως για παραδειγμα απο το απλο κοκκινισμα, το γνωστο καψιμο, μεχρι εγκαυματα 3ου&4ου βαθμου και ηλιάσεις που μπορεί να δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα στον ανθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρόσθετο ενυδρείου ακούγεται!!! :excl:

Και για να μην είμαι εκτός θέματος πρέπει να πώ οτι ναι μεν καλος ο ήλιος αλλα με υπερβολική εκθεση, καθως και έκθεση στον ηλιο χωρις προστασια μπορεί να έχει δυσαρεστες συνέπειες οπως για παραδειγμα απο το απλο κοκκινισμα, το γνωστο καψιμο, μεχρι εγκαυματα 3ου&4ου βαθμου και ηλιάσεις που μπορεί να δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα στον ανθρωπο.

αυτο ενοειτε και καλα που το ξαναλες. και ενας λογος παραπανω που περνουν τα βρεφη αυτη τη βιταμινη ειναι γιατι δεν μπορουν να εκτεθουν στον ηλιο και να την παραγουν εξολοκληρου μονοι τους!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρόσθετο ενυδρείου ακούγεται!!! :excl:

Και για να μην είμαι εκτός θέματος πρέπει να πώ οτι ναι μεν καλος ο ήλιος αλλα με υπερβολική εκθεση, καθως και έκθεση στον ηλιο χωρις προστασια μπορεί να έχει δυσαρεστες συνέπειες οπως για παραδειγμα απο το απλο κοκκινισμα, το γνωστο καψιμο, μεχρι εγκαυματα 3ου&4ου βαθμου και ηλιάσεις που μπορεί να δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα στον ανθρωπο.

Σωστοοςςς παν μετρον αριστον σε ολα....το καλυτερο μπορει να μας βλαψει με την παραμικρη υπερβολη... :thumbup:

....Αλλωστε γι αυτο ειμαστε κι απο τους ποιο ''χαρουμενους" λαους....(αν και μαλλον μας εχει βλαψει ο υπερβολικος ηλιος τα τελευταια χρονια :bowdown:;);):thumbup::excl: )

Link to comment
Share on other sites

+1000 και ενημερωτικά στο ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ όπου πρόσφατα γεννήθηκε και η ΚΟΡΗ :) μας είπαν να δίνουμε στην μικρή aquasol δηλαδή ΒΙΤΑΜΙΝΗ a+d μίλησα και με νεογνολογο και μου είπε οτι έτσι είναι για ΟΛΑ τα μωρά :helpsmilie:

Να σου ζησει η μπεμπα σου

Παντως εγω που γεννησα την 2 πριν απο 4 μηνες δεν μου ειπαν τετοιο πραγμα ουτε κ για την 1η

Μηπως εκανε ικτερο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...