Jump to content

οι επιδραση της θερμοκρασιας του νερου σε μονομαχο


giorginakos

Recommended Posts

καλημερα σε ολους σας. υστερα απο πεντε ημερες βρηκα λιγο ελευθερο χρονο για να αλλαξω νερο στους μονομαχους μου. αφου εγιναν οι αλλαγες και στα 4 ψαρια πηγα να αλλαξω το νερο και απο το τελευταιο. τελοςπαντων για να μην πολυλογω στο τελευταιο ψαρι εβαλα νερο σε θερμοκρασια ψυγειου ( περιπου ) απο εκει και επειτα κα8εται στον πατο του ενυδρειου και δεν κολυμπαει . please πειτε μου τι μπορω να κανω γιατι απο οτι φαινεται μαλλον 8α ψωφισει !!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας. υστερα απο πεντε ημερες βρηκα λιγο ελευθερο χρονο για να αλλαξω νερο στους μονομαχους μου. αφου εγιναν οι αλλαγες και στα 4 ψαρια πηγα να αλλαξω το νερο και απο το τελευταιο. τελοςπαντων για να μην πολυλογω στο τελευταιο ψαρι εβαλα νερο σε θερμοκρασια ψυγειου ( περιπου ) απο εκει και επειτα κα8εται στον πατο του ενυδρειου και δεν κολυμπαει . please πειτε μου τι μπορω να κανω γιατι απο οτι φαινεται μαλλον 8α ψωφισει !!!! :excl:

γιατι του εβαλες κρυο νερο? παντα να το αφηνεις το νερο μεχρι να πιασει θερμοκρασια δωματιου. τωρα δεν ξερω να σε βοηθησω απλα την επομενη προσεξε το. επισης δεν ειναι καλη και η αυξομειωση της θερμοκρασιας. θερμοστατη εχεις? αν οχι τοτε μου φαινεται δυσκολο να ξανααλαξεις το νερο με ζεστο... αστω να ζεσταθει μονο του. και να μην βαζεις ζεστο νερο απο τη βρυση γιατι το ζεστο νερο παρασυρει και χαλκο μαζι απο τις σωληνωσεις, κατι που δεν θελουμε σε καμια περιπτωση. να το αφηνεις να πιανει το κρυο νερο τη θερμοκρασια δωματιου. και το χειμωνα μπορεις να βαζεις και θερμοστατη στο νερο της αλλαγης

Link to comment
Share on other sites

γιατι του εβαλες κρυο νερο? παντα να το αφηνεις το νερο μεχρι να πιασει θερμοκρασια δωματιου. τωρα δεν ξερω να σε βοηθησω απλα την επομενη προσεξε το. επισης δεν ειναι καλη και η αυξομειωση της θερμοκρασιας. θερμοστατη εχεις? αν οχι τοτε μου φαινεται δυσκολο να ξανααλαξεις το νερο με ζεστο... αστω να ζεσταθει μονο του. και να μην βαζεις ζεστο νερο απο τη βρυση γιατι το ζεστο νερο παρασυρει και χαλκο μαζι απο τις σωληνωσεις, κατι που δεν θελουμε σε καμια περιπτωση. να το αφηνεις να πιανει το κρυο νερο τη θερμοκρασια δωματιου. και το χειμωνα μπορεις να βαζεις και θερμοστατη στο νερο της αλλαγης

θερμοστατη δεν εχω γιατι τα ενυδρεια και τα 5 ειναι περιπου 10 εκ. σ ευχαριστω παντως . αλλα μια και εισαι μεσα να σου στειλω εικονα του? με την κατασταση του ?

Link to comment
Share on other sites

ναι βαλε μας μια εικονα θα βοηθησει. ειναι ο συντονιστης της κατηγοριας μεσα και θα σου πει ακριβως τι πρεπει να γινει :excl:

Link to comment
Share on other sites

η κατασταση του

ειναι οντος αρκετα ασχημα. κοιτα ειναι δυσκολα τα πραγματα, αλλα δεν μου εχει τυχει κατι παρομοιο και δεν μπορω να ξερω πως να το αντιμετωπησεις. παντως αν σωθει το ψαρι, πραγμα που ευχομαι, θα πρεπει και μετα να ειναι σε παρακολουθηση, με καποια βιταμινη γιατι το στρεσαρισμα ειναι μεγαλο και μπορει να βγαλει και καποιο ιτσ, αλλα λογικα τωρα το καλοκαιρι με θερμοκρασια γυρω στους 29-30 το ιτσ δε μας τρομαζει πολυ. το θεμα ειναι τωρα να σωθει και μετα βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

προσθεσε λιγο αντιχλωριο. αν μιλαγαμε για ανθρωπο, βοηθαει και το αλατι σαν ηλεκτρολυτης, αλλα ο μονομαχος δεν αρεσκεται ουτε καν σε ενυδρειακο αλατι, οποτε το αφηνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις με πιο σκεπτικό έβαλες σε τροπικό ψάρι "νερό σε θερμοκρασία ψυγείου" ;;; Η κίνηση αυτή δεν δικαιολογεί καθόλου την σχετικά καλη εμπειρία σου!

Το σοκ που έπαθε το ψάρι σου έιναι αρκετά μεγάλο. Δυστυχώς δε γνωρίζω αν το ψαράκι μπορεί να ανακάμψει καθώς δε μου έχει ξανατύχει άλλη τέτοια περίπτωση. :excl:

Εύχομαι καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι σου έπαθε σίγουρα τρομερο σοκ.Σκεψου εσυ με το που βγείς απο μια σάουνα να πεσεις μεσα σε μια παγομένη λίμνη.Δύσκολα θα επανέλθει :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το ζεστό νερό από τη βρύση δεν είναι πάντα κακό. Τις περισσότερες φορές είναι, αλλά όχι για το θέμα του χαλκού. Τουλάχιστον αυτό είναι κάτι ανεπιβεβαίωτο. Περισσότερο οφείλεται στα άλατα και τις σκουριές που κατακάθονται μέσα στους ηλιακούς/θερμοσίφωνες/μπόιλερ. Καλό πάντως είναι να αποφεύγεται η χρήση ζεστού νερού βρύσης.

Επί της ουσίας:

Τραγικό λάθος κι ελπίζω το ψαράκι να αντέξει. Ακόμα και να αντέξει πρέπει να είσαι σε επιφυλακή. Οι άμυνες του οργανισμού του θα έχουν πέσει και υπάρχει πιθανότητα να ακολουθήσει ασθένεια. Η λύση θα ήταν (τώρα είναι αργά μετά από τόσες ώρες) να έπαιρνες λίγο νερό από το κάθε ένα από τα υπόλοιπα ενυδρεία και να έκανες συμπλήρωμα στο νερό αλλαγής του τελευταίου ψαριού.

Κάνε μας μία ενημέρωση για την σημερινή κατάσταση για να δούμε πως και αν πρέπει να πράξουμε κάπως!

*edit* Η θερμοκρασία ψυγείου που αναφέρεις έχει να κάνει με την πραγματικότητα ή είναι σχήμα λόγου. Αν έχει να κάνει με την πραγματικότητα, που βρήκες νερό στους 5-10 βαθμούς Κελσίου?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι σου έπαθε σίγουρα τρομερο σοκ.Σκεψου εσυ με το που βγείς απο μια σάουνα να πεσεις μεσα σε μια παγομένη λίμνη.Δύσκολα θα επανέλθει :excl:

Παρακαλώ πολύ, να γίνονται πιο χαλαρά σχόλια και με τη λογική της βοήθειας και όχι της κριτικής για να βοηθήσουμε τον φίλο μας αφενός να μάθει, αφετέρου να τον εξυπηρετήσουμε στο τρέχον πρόβλημά του.

Ευχαριστώ πολύ :excl:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ ολους για τις λυσεις σας . !!!!! αυτη ειναι η εικονα του απο σημερα το πρωι

post-20500-1280057992_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μου φαινεται να το εχει ξεπερασει κατα πολυ

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

ωραια μακαρι να πανε ολα καλα! και μην το ξανακανεις στον ψαρι γτ βλεπεις το αποτελεσμα...αλλα πως και του εβαλες κρυο νερο? τωρα αν μπορεις παρτου καμια βιταμινη να μουλιαζεις με αυτη την τροφη του μια φορα τη βδομαδα.

ελπιζω να ειναι μια χαρα τωρα!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια μακαρι να πανε ολα καλα! και μην το ξανακανεις στον ψαρι γτ βλεπεις το αποτελεσμα...αλλα πως και του εβαλες κρυο νερο? τωρα αν μπορεις παρτου καμια βιταμινη να μουλιαζεις με αυτη την τροφη του μια φορα τη βδομαδα.

ελπιζω να ειναι μια χαρα τωρα!!

ναι ειναι μια χαρα και ευχαριστω για τις συμβουλες σου !!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ενυδρεια και τα 5 ειναι περιπου 10 εκ.

10 εκατοστα εννοεις ή λαθος καταλαβαινω?! Βαλε καμια ποιο γενικη φωτο των ενυδρειων σου αν θελεις....

Link to comment
Share on other sites

πόσα λίτρα είναι η γυάλα? δυο?

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι σου ειναι πανεμορφο! :excl: Να το προσεχεις

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πολυ ομορφοι ολοι πραγματικα και ευχομαι να ηταν το τελευταιο προβλημα που αντιμετωπησες. ξερεις οτι ειναι καλυτερα σε 15-20 λιτρα ο καθενας τουλαχιστον με φιλτρακι και θερμοστατη.

για τωρα προσπαθησε τουλαχιστον να μη βλεπονται μεταξυ τους γιατι στρεσαρονται. βαλε κατι μεταξυ των γυαλλων τους :excl:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πολυ ομορφοι ολοι πραγματικα και ευχομαι να ηταν το τελευταιο προβλημα που αντιμετωπησες. ξερεις οτι ειναι καλυτερα σε 15-20 λιτρα ο καθενας τουλαχιστον με φιλτρακι και θερμοστατη.

για τωρα προσπαθησε τουλαχιστον να μη βλεπονται μεταξυ τους γιατι στρεσαρονται. βαλε κατι μεταξυ των γυαλλων τους :excl:

ευχαριστω για την αξιολογηση σου προς αυτα αλλα για θερμοστατη και φιλτρο και φωτισμο δεν ειναι λιγο ακριβα ? και εκτος αυτου δεν μπορουν να μπουν τετοια πραγματα σε μικρα πλαστικα ενυδρειακια!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου πω, αφού σου αρέσουν τόσο οι μονομάχοι, διάβασμα και πάλι διάβασμα...

πάρε μια ιδέα...

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1029

Link to comment
Share on other sites

...αλλα για θερμοστατη και φιλτρο και φωτισμο δεν ειναι λιγο ακριβα ? και εκτος αυτου δεν μπορουν να μπουν τετοια πραγματα σε μικρα πλαστικα ενυδρειακια!!!!



Δυστυχως ειναι για καποιους.

ΚΛΙΚ

GiantCatfish-WWF.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αξιολογηση σου προς αυτα αλλα για θερμοστατη και φιλτρο και φωτισμο δεν ειναι λιγο ακριβα ? και εκτος αυτου δεν μπορουν να μπουν τετοια πραγματα σε μικρα πλαστικα ενυδρειακια!!!!

πηγα να στο φερω απεξω απεξω, οτι πρεπει να εχεις ενυδρεια και οχι γυαλλες, τουλαχιστον 15-20 λιτρα ή τουλαχιστον κανε μια ιδιοκατασκευη οπως κανουν πολυ: κανε ενα μεγαλουτσικο σε μηκος ενυδρειο και βαλε χωρισματα τρυπητα. ετσι θα παρεις μονο ενα φιλτρο και μονο ενα θερμοστατη. μιλαμε για την πιο οικονομικη λυση και οχι την καλυτερη...

Link to comment
Share on other sites

παρε μια ιδεα. προσεξε εχει βαλει τζαμι για χωρισμα και κατω σφουγαρι να περναει το νερο. εσυ φροντησε να μην βλεπονται κιολας. πχ πλεξι γκλας σκουρο κτλ κτλ

post-19192-1280085303_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...