Jump to content

Γυαλιστερες σε Reef;;;


bill28

Recommended Posts

Μολις γυρισα απο το μπανιο και μαζεψα μερικες μικρες γυαλιστερες,πιστευετε οτι θα μπορουσαν να μπουν σε reef ενυδρειο;

Ουσιαστικα σκαβουν και μπαινουν στην αμμο.

Ειναι σε καλη κατασταση ακομα οποτε και περιμενω απαντησεις για να δω τι θα τις κανω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

bill εγω πριν καμμια εβδομαδα πεταξα μεσα στο ενυδρειο 4 αλλα τις 3 προτιμησα να τις ανοιξω και να ταισω την ανεμωνη.για αυτη την δουλεια ανελαβαν οι φροντιστες της οι 2 maroon.τωρα εχω μεσα ηδη μια αλλα δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει το ολο συστημα.την εβαλα δοκιμαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψα και αλλες σημερα και αυτην τη στιγμη πρεπει να εχω καμια 15αρια μεσα.

Στο αν βοηθουν το συστημα πιστευω πως ναι καθως μπαινουν μεσα στον αραγωνιτη και δουλευουν εκει.

Αν δω οτι πανε καλα θα μαζεψω και αλλες.

Παντως εχουν πολυ χαβαλε στο πως μπαινουν στον αραγωνιτη!

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψα και αλλες σημερα και αυτην τη στιγμη πρεπει να εχω καμια 15αρια μεσα.

Στο αν βοηθουν το συστημα πιστευω πως ναι καθως μπαινουν μεσα στον αραγωνιτη και δουλευουν εκει.

Αν δω οτι πανε καλα θα μαζεψω και αλλες.

Παντως εχουν πολυ χαβαλε στο πως μπαινουν στον αραγωνιτη!

Δεν σου χαλαει το dsb;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι πιο καλο στασιμος αραγωνιτης η καποιος-οι εργατες που τον φρεσκαρουν με αργους ρυθμους.

Εξαλου και τα goby αυτη την δουλεια κανουν.

Εχθες εμαθα απο παλιο χομπιστα οτι ειχει βαλει στο σαμπ του μεσα στο dsb.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος το goby που αναφερεις παιρνει απο πανω αραγωνιτη και τον φρεσκαρει.Η γιαλυστερη μπορει να φτασει και πατο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και τα μυδια,φιλτραρουν πολυ καλα το νερο.

Προσοχη ομως,γιατι αν ψοφησουν και δεν φαγωθουν απο αλλους οργανισμους εγκαιρα,θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα goby (οχι ολα) σκαβουν σαν τρελα και τα περισσοτερα στρεσαρουν και τα κοραλια.

Τα μυδια οπως ειπε και ο Διας φιλτραρουν πολυ καλα το νερο και ταυτοχρονα δουλευουν και τον αραγωνιτη χωρις να ενοχλουν.

Τωρα αν ψοφησουν θελω να πιστευω οτι εχω αρκετους οργανισμους για καθαρισμο.

Ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και τα μυδια,φιλτραρουν πολυ καλα το νερο.

Προσοχη ομως,γιατι αν ψοφησουν και δεν φαγωθουν απο αλλους οργανισμους εγκαιρα,θα εχεις προβλημα.

Φιλε Δια εδωσες ιδεα.Μπορουμε να τα βαλουμε στο sump και να μας φιλτραρουν το νερο. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο το μπανιο και μαζεψα μερικες μικρες γυαλιστερες,πιστευετε οτι θα μπορουσαν να μπουν σε reef ενυδρειο;

Ουσιαστικα σκαβουν και μπαινουν στην αμμο.

Ειναι σε καλη κατασταση ακομα οποτε και περιμενω απαντησεις για να δω τι θα τις κανω.

Ευχαριστω.

Που τις βρηκες τοσες γιαλιστερες να παμε να βγαλουμε και εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο το μπανιο και μαζεψα μερικες μικρες γυαλιστερες,πιστευετε οτι θα μπορουσαν να μπουν σε reef ενυδρειο;

Ουσιαστικα σκαβουν και μπαινουν στην αμμο.

Ειναι σε καλη κατασταση ακομα οποτε και περιμενω απαντησεις για να δω τι θα τις κανω.

Ευχαριστω.

Βασίλη όταν πιάσεις μεγαλύτερες , φέρτες να τις βάλω στο δικό μου 500 άρι....... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη όταν πιάσεις μεγαλύτερες , φέρτες να τις βάλω στο δικό μου 500 άρι....... :bowdown:

500αρι τηγανι με ουζακι???????

:excl::excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τις εβγαλα Σχινια Μαραθωνα

Αποστολε θελεις τις μεγαλες μαζι με λεμονακι!αν βγαλω θα σου ρθω και εσυ θα βαλεις μονο ρακι τιποτα αλλο (δεν μιλαω για ορεξη γιατι φαινεται! :excl:

Βρηκα και πολλα νασαριους χωμενα στην αμμο αλλα αυτα δεν τολμω να τα ριξω στο ενυδρειο.

Αποστολε τα τρως να στα φερω :excl:

Link to comment
Share on other sites

Τις εβγαλα Σχινια Μαραθωνα

Αποστολε θελεις τις μεγαλες μαζι με λεμονακι!αν βγαλω θα σου ρθω και εσυ θα βαλεις μονο ρακι τιποτα αλλο (δεν μιλαω για ορεξη γιατι φαινεται! :excl:

Βρηκα και πολλα νασαριους χωμενα στην αμμο αλλα αυτα δεν τολμω να τα ριξω στο ενυδρειο.

Αποστολε τα τρως να στα φερω :thumbup:

ευχαριστώ βασίλη, αλλά εγω τώρα κάνω αυστηρή δίαιτα , φάτες όλες εσύ... :bowdown: .

ξέρεις αυτές κάνουν καλό στον οργανισμό ........ :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να καναμε ολοι την αυστηρη διαιτα που κανεις εσυ.

Του ανανα να υποθεσω. :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να καναμε ολοι την αυστηρη διαιτα που κανεις εσυ.

Του ανανα να υποθεσω. :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να καναμε ολοι την αυστηρη διαιτα που κανεις εσυ.

Του ανανα να υποθεσω. :thumbup::excl:

οχι, της πάπιας....

τρώω τα πάντα και μετά κάνω την πάπια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα με τις γυαλιστερες σε ενυδρειο ειναι οτι χρειαζονται αρκετη τροφη (γιαυτο μην βαζεις και πολλες) και δεν αντεχουν στις υψηλες καλοκαιρινες θερμοκρασιες των ενυδρειων μας.Αν τα προσεξεις αυτα τα δυο θα εισαι οκ νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ βασίλη, αλλά εγω τώρα κάνω αυστηρή δίαιτα , φάτες όλες εσύ... :excl: .

ξέρεις αυτές κάνουν καλό στον οργασμό ........ :excl:

μετα τις διορθωσεις στο post του αποστολου...... Βασιλη σε ποιο σημειο στον σχοινια τις εβγαλες?

Ρωταω γιατι εγω εβγαλα κατι μικρουλες στο Mara punta και τις εριξα μεσα και εκανε παρτι ο ερημητης!!

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον εβαλα και εγω μια γιαλησερη που εβγαλα απο το Σχοινια. και ενω ο ερημητης δεν την ακουμπαγε για 5-6 ημερες, (ειχε βεβαια τα μικρα τα μεζεδακια να καθαρισει πρωτα) ειχε προσαρμοστει κιολας και ειχε τα πλοκαμακια του εξω και φιλτραριζε το νερακι του ενυδρειου, χθες το βραδυ ειδα αυτο....

adsc01321.jpg

adsc01322.jpg

adsc01324.jpg

Εσενα τις ενοχλουν οι ερημητες σου??

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγινε ετσι οπως μου ειχαν πει.

Ειναι δυσκολο να ζησουν σε ενυδρειο.

Δεν εχω ερημιτες επανω αλλα ανα 2-3 μερες βρισκω και μια νεκρη με καθαρισμενο εντελως το κελυφος.Πρεπει να ειναι καλος μεζες!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγινε ετσι οπως μου ειχαν πει.

Ειναι δυσκολο να ζησουν σε ενυδρειο.

Δεν εχω ερημιτες επανω αλλα ανα 2-3 μερες βρισκω και μια νεκρη με καθαρισμενο εντελως το κελυφος.Πρεπει να ειναι καλος μεζες!

Σιγουρα, αν εχεις και κανενα rostratus μεσα.....

εμενα παντος φαινοταν να ειχε προσαρμοστει. ειχε βγαλει και δυο πλοκαμακια. φαινοταν σε τελεια κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...