Jump to content

Συμβίωση στο βυθό


khilan

Recommended Posts

Παιδιά για βυθό σε ενυδρείο 1,80χ50 μπορούν να συμβιώσουν corydoras, ancistrous sp3 και clown loach ?

Είναι τα αγαπημένα μου ψάρια και αν και έχω μια αποτυχημένη προσπάθεια με τους κλόουν και ένα θέμα επειδή μου αρέσουν πολύ και τα apple snails δεν μπορώ να αποφασίσω … αν τελικά πιστεύετε ότι υπάρχει χώρος και για τα 3 τι αναλογίες προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για βυθό σε ενυδρείο 1,80χ50 μπορούν να συμβιώσουν corydoras, ancistrous sp3 και clown loach ?

Είναι τα αγαπημένα μου ψάρια και αν και έχω μια αποτυχημένη προσπάθεια με τους κλόουν και ένα θέμα επειδή μου αρέσουν πολύ και τα apple snails δεν μπορώ να αποφασίσω … αν τελικά πιστεύετε ότι υπάρχει χώρος και για τα 3 τι αναλογίες προτείνετε ?

Η απάντηση είναι ναι (οριακά) αλλά θα σου έλεγα να μη τα μπλέξεις. Τα cory και τα clown είναι κοπαδόψαρα. Αυτό σημαίνει 5-6 άτομα τουλάχιστον από κάθε είδος. Μετά θα έχεις θέμα με τις κρυψώνες και την γενικότερη διακόσμηση η οποία σίγουρα θα περιορίσει τον μεγάλο χώρο του βυθού του ενυδρείου σου...

Αν θες τη γνώμη μου διαμόρφωσε το ενυδρείο έτσι ώστε να μπορεί να δεχτεί όσα Ancistrus θες + καμιά 30αριά corydoras ή όσα ancistrus θες + 5-6 clowns. Πιθανόν στον δεύτερο συνδυασμό να μπορείς στην πορεία να συνδυάσεις και καμιά 10αριά Corydoras.

Πάντως με τα clown να ξέρεις ότι ξεχνάς κάθε είδους ασπόνδυλο καθώς και την όποια γέννα/αναπαραγωγή ψαριών!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφα ψάρια οι κλόουν απλά με προβληματίζει το μέγεθος και το ότι είναι αρκετά παιχνιδιάρικα ….

5 τορπίλες και άμμο πιστεύω ότι θα τα κάνουν μάνταρα τα φυτά … μάλλον ancistrous +cory με βλέπω ,εκτός αν κάποιος φίλος έχει κλόουν και έχω παρεξηγήσει εγώ τα video sto youtube και είναι πιο ήρεμα ψάρια

Α και κάτι ακόμα αν υποθέσουμε ότι πάει καλά το 20λιτρο με τις γαρίδες red cherry και γίνουν πολλές είναι εφικτό να ζήσουν με αυτά τα ψαράκια ? (ancistrous , cory) ? σε ph ας πούμε 6.5-7

Έγινε επεξεργασία - khilan
Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφα ψάρια οι κλόουν απλά με προβληματίζει το μέγεθος και το ότι είναι αρκετά παιχνιδιάρικα ….

5 τορπίλες και άμμο πιστεύω ότι θα τα κάνουν μάνταρα τα φυτά … μάλλον ancistrous +cory με βλέπω ,εκτός αν κάποιος φίλος έχει κλόουν και έχω παρεξηγήσει εγώ τα video sto youtube και είναι πιο ήρεμα ψάρια

Α και κάτι ακόμα αν υποθέσουμε ότι πάει καλά το 20λιτρο με τις γαρίδες red cherry και γίνουν πολλές είναι εφικτό να ζήσουν με αυτά τα ψαράκια ? (ancistrous , cory) ? σε ph ας πούμε 6.5-7

Όσο πιο πολλά clown έχεις, δηλαδή όσο μεγαλύτερο κοπάδι, τόσο πιο ήρεμα θα είναι. Όχι βέβαια πως είναι ήρεμα ψάρια. Είναι υπερκινητικά, είναι "παιχνιδιάρικα" και κυρίως είναι μεγάλα ψάρια. Επίσης έχουν γενικώς όμορφη συμπεριφορά και τα θεωρώ απ'τα ψάρια που "εκπαιδεύονται" με τον καιρό.

Παρ'όλα αυτά θα συμφωνήσω μαζί σου πως τα Cory με τα Ancistrus αλλά πιθανόν και κάποιο άλλο είδος πλέκο να είναι ο ιδανικότερος συνδυασμός για τα λίτρα που μας παρουσιάζεις.

Όσον αφορά τις γαρίδες... Τα Cory και τα Ancistrus δεν είναι επικίνδυνα ψάρια για συμβίωση με γαρίδες. Είναι όμως διαφορετικές οι συνθήκες διαβίωσης. Οι γαρίδες θα μπορέσουν να βολευτούν στο 6.5-7 pH που αναφέρεις, αλλά μάλλον θα πάψεις να βλέπεις αναπαραγωγές και πιθανόν να μειώσεις και το μέσο όρο ζωής τους. Ιδανικά για τις γαρίδες είναι το 7.5-8 pH. Παρ'όλα αυτά δεν σου λέω "μη το κάνεις". Θα σου προτείνω να το δοκιμάσεις με πολύ καλή προσαρμογή και με μικρό πλήθος γαριδών για να δεις πως θα αντιδράσουν. Θεωρητικά δεν θα έχεις απώλειες και προβλήματα αν κάνεις προσεχτικές κινήσεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

Άψογος σ ευχαριστώ με κάλυψες απόλυτα !!! :excl:

Το ενυδρείο θα το αγοράσω τον Σεπτέμβριο που θα μετακομίσω και έχω αρχίσει ήδη τις προετοιμασίες έχω πάρει το ένα φίλτρο(jbl crystal profi e700) και αφού σιγουρευτώ ίσως μέσα στη εβδομάδα αγοράσω και ένα EHEIM professionel 3 2075 .

Γενικά επειδή έχω καταλήξει σε κοινωνικό ενυδρείο ψάχνω τι ψαράκια μπορώ να βάλω . Τα γατόψαρα είναι τα αγαπημένα μου και πάνω σε αυτά θα στηθεί το set up αν κάποια στιγμή έχεις χρόνο η κάποιας άλλος φίλος να μου υποδείξει κάποιο είδος γατόψαρου που να μην είναι πολύ μεγαλόσωμο και να μην είναι τόσο βλαβερό για τα φυτά όσο ο common pleco που μου έδωσαν όταν πρώτο αγόρασα το ενυδρείο (τον οποίο πήγα πίσω αμέσως μόλις άρχισα να διαβάζω εδώ) και είναι εύκολο να βρεθεί στην Αθήνα θα σου ήμουν υπόχρεος (αν είναι από κάποιον χομπιστα ακόμα καλύτερα !!)

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις υπάρχουν πολλές για τα λίτρα σου. Από κει και πέρα είναι δικό σου θέμα:

1) Για το χρήμα που είσαι έτοιμος να διαθέσεις.

2) Πόσο διατεθειμένος είσαι να μπεις στην διαδικασία "φτιαξίματος" νερού. Το 6.5-7 pH που αναφέρεις μπορεί να επιτευχθεί σχετικά εύκολα (ανάλογα και το νερό της βρύσης σου). Το από κει και κάτω έχει σχετικές δυσκολίες.

Επίσης παίζει ρόλο και το πλήθος των γατόψαρων που έχεις σκοπό να βάλεις. Τα πλεκοειδή για παράδειγμα, δεν είναι σμηνόψαρα, αλλά όσα περισσότερα είναι τόσο πιο άνετα θα νιώθουν στο ενυδρείο από θέμα ασφάλειας. Από κει και πέρα παίζει ρόλο και η διακόσμηση. Αν πχ βάλεις 10 Ancistrus (μισά αρσενικά μισά θηλυκά) θα πρέπει να βεβαιωθείς πως θα έχεις τους χώρους και τις κρυψώνες για όλα τα ψάρια αλλιώς θα παίξουν ξύλο μεταξύ τους για την διεκδίκηση φωλιών και πιθανόν να έχεις θύματα.

Είναι πολλά πράγματα που πρέπει να σκεφτείς πριν μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

Αν θες τη γνώμη μου γενικώς, εγώ θα σου πω να φτιάξεις ένα (σχεδόν) βιοτοπικό ενυδρείο. Επειδή τα λίτρα θα είναι μπόλικα, καλό είναι να είναι κι εμφανίσιμο το ενυδρείο. Οπότε διαλέγεις έναν βιότοπο Αμαζονίου (πχ Rio Xingu) και από κει και πέρα πάμε στην επιλογή ψαριών. Για να βοηθήσω ακόμα περισσότερο θα σε ρωτήσω πως σκέφτεσαι το ενυδρείο από θέμα διακόσμησης. Πέτρες? Ξύλα? Φυτά? Άμμος? Ψιλόκοκκο χαλικάκι? Σε τι χρώμα? Όλα αυτά θα μας δώσουν έναν μπούσουλα για να ξέρουμε από που θα ξεκινήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Με το νερό δεν έχω πρόβλημα ήδη έχω αρχίσει τα πειράματα με τύρφη και μέσα στα σχέδια είναι και μια Α/Ο .

Για διάκοσμο μου αρέσει άμμος που θα συνδυάσω με flοurite(είναι το μόνο που βρήκα που δεν έχει πρόβλημα αν το ξεθάψουν) ξύλα, ρίζες, καρύδες για κρυψώνες και αν βρω και κανέναν να πουλαει καμιά από αυτές τις φανταστικές σπηλιές που έχω δει σε αρκετά post και πολλά φυτά .

Απλά το πρόβλημα με το βιοτοπικο είναι ότι δεν θέλω να με περιορίζει στο τι φυτά θα βάλω . Άσε που θέλω να μειώσω πολύ τον φόρτο από το 60ρι μου και θα πρέπει να έχω μέσα τουλάχιστον ένα gourami, μερικά danio και ένα albino shark

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...