Jump to content

Πρόβλημα με μετρήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα

Επειδή κάνω μια προσπάθεια να μαλακώσω το νερό και να ρίξω το pH κάνω πολλές μετρήσεις στις σκληρότητες και επειδή μου τελειώνουν τα υγρά τεστ πήγα αγόρασα κι άλλα.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα υγρά τεστ tetra και τώρα αγόρασα api.

Με τα τεστ της tetra είχα μετρήσεις gh 7 και kh 6 ενώ της api έχω gh 8 και kh 8.

Τι να πιστέψω; Ποια θεωρείτε πιο αξιόπιστη μέτρηση; Να σημειώσω ότι τα σωληνάκια με τα οποία δοκίμασα τα τεστ της api ήταν καινούργια και δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν υπολείματα αλάτων.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Επειδή κάνω μια προσπάθεια να μαλακώσω το νερό και να ρίξω το pH κάνω πολλές μετρήσεις στις σκληρότητες και επειδή μου τελειώνουν τα υγρά τεστ πήγα αγόρασα κι άλλα.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα υγρά τεστ tetra και τώρα αγόρασα api.

Με τα τεστ της tetra είχα μετρήσεις gh 7 και kh 6 ενώ της api έχω gh 8 και kh 8.

Τι να πιστέψω; Ποια θεωρείτε πιο αξιόπιστη μέτρηση; Να σημειώσω ότι τα σωληνάκια με τα οποία δοκίμασα τα τεστ της api ήταν καινούργια και δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν υπολείματα αλάτων.

Ευχαριστώ [/quot

ΑPI!!!!Σιγουρα.......

Link to comment
Share on other sites

Η μετρήσεις και με τα δύο τεστ έγιναν την ίδια χρονική στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τα ίδια τεστ των δύο εταιρειών για ανάλογες μετρήσεις και έχω ανάλογες μικροδιαφορές 1-2 (σπάνια 2) σταγόνες πότε η μία πιο πάνω πότε η άλλη. Και τις δύο εταιρείες τις θεωρώ αξιόπιστες.Συχνά είναι ίδια τα αποτελέσματα. Μην ξεχνάς ότι απλά μετράς σταγόνες και καμιά φορά λίγο παραπάνω λίγο παρακάτω ή λίγος αέρας σε μία σταγόνα μπορεί να αλλοιώ σει ελαφρά το αποτέλεσμα. Η δική μου πρόταση: Πάρε το μέσο όρο.Αρκεί οι μετρήσεις όπως ανέφερε και ο Φώτης να είναι κάτω από τις ίδιες συνθήκες.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις έγιναν την ίδια χρονική στιγμή και κάτω από τις ίδιες συνθήκες. Μάλιστα για το kh έγιναν από 2 φορές...

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε στο νερό της βρύσης να κάνεις τις ίδιες μετρήσεις

Προκύπτουν ανάλογες διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δοκιμές και στο νερό της βρύσης.

api

kh 12

gh 16

tetra

kh 9

gh 12

Εδώ έχουμε μεγάλη απόκλιση. Τι μπορεί να κάνω λάθος ή τι μπορεί να έχουν τα τεστ. Της API πάντως δεν έχουν λήξει το έλεγξα.

Πως βρίσκουμε την ημερομηνία λήξης των tetra;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε πάνω στη συσκευασία, Δεν τα έχω, τι να σου πω!

Εσύ πόσο καιρό έχεις που τα έχεις αγοράσει???

Link to comment
Share on other sites

Επάνω στις συσκευασίες δε γράφει τίποτα όπως και στα ΑΡΙ αλλά στα ΑΡΙ υπάρχει τρόπος να το δεις μέσω του LOT και την ανάρτηση του delta66. Είπα μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος σαν της ΑΡΙ.

Νομίζω ότι δεν έχει περάσει χρόνος ακόμη που τα αγόρασα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...