Jump to content

Cristmas Moss???


plaYgirl

Recommended Posts

Καλημερουδιααααα...κ καλη βδομαδααα... :bowdown:;)

πηρα πριν 4 μερες...μερικες red cherry και μαζι μου δωσανε και λιγο cristmas moss...

το ερωτημα ειναι που μπορω να την βαλω και πως...????

χρειαζεται λιπασμα???καλο φωτισμο δν εχω...ακομα...

ευχαριστω εκ των πρωτερων... :excl::excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδιααααα...κ καλη βδομαδααα... :bowdown:;)

πηρα πριν 4 μερες...μερικες red cherry και μαζι μου δωσανε και λιγο cristmas moss...

το ερωτημα ειναι που μπορω να την βαλω και πως...????

χρειαζεται λιπασμα???καλο φωτισμο δν εχω...ακομα...

ευχαριστω εκ των πρωτερων... :excl::excl::thumbup:

Εχώ και γω cristmass moss κσι απ ότι έχω διαβάσει δε χρειάζεται λίπασμα αλλά αν βάλεις απλά θα αναπτυχθεί λίγο πιο γρήγορα.. δεν είναι όμως κάτι αναγκαίο..

Όσον αφορά την τοποθέτησή της εγώ αγόρασα πετονιά και την έδεσα για 2-3 βδομάδες πάνω σε μια μισή καρύδα (που έσπασα με σφυρί και της έκανα και μια πορτούλα) και αγκιστρώθηκε εκεί. Επειτα έκοψα την πετονιά και την έβγαλα με προσοχή και από τότε αναπτύσσεται εκεί πάνω. Επέισης μπορείς με τον ίδιο τρόπο να την δέσεις πάνω σε κάποιο ξύλο ή πέτρα.!

Αν πάλι είναι σαν δέντρο στο σχήμα και όχι ΄΄διαλυμένη΄΄ μπορείς απλώς να την ΄΄φυτέψεις'' απλώς στο χαλίκι/άμμο. Να ξέρεις όμως ότι δε βγάζει ρίζες και άρα μπορεί να σου φεύγει από τη θέση της που και που ιδίως αν έχεις ψάρια που σκάβουν το βυθό όπως τα Corydoras.

Αν όμως έχεις άμμο και την φυτέψεις μέσα του δεν ξέρω αν θα αρχίσει να σαπίζει σιγά σιγά το φυτεμένο τμήμα λόγω αναερόβιων συνθηκών που δημιουργούνται μέσα στην άμμο λόγω της λεπτόκκοκης σύστασής της οπότε δοκιμάζεις και δημιουργείς το αποτέλεσμα που επιθυμείς.

Ελπίζω να βοήθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ξύλο, θα πρότεινα να τη δέσεις με πετονιά πάνω του! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οκ...??η πρεπει να την ''ανοιξω'' κι αλλο????

:excl::excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οκ...??η πρεπει να την ''ανοιξω'' κι αλλο????

:excl::excl::thumbup:

post-21087-1280211178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οκ...??η πρεπει να την ''ανοιξω'' κι αλλο????

:excl::excl::thumbup:

Αν θες άνοιξέ τη κι άλλο για να μπορεί να 'αναπνέει' και να μη σου κιτρινήσει και όταν πιαστεί και φουντώσει με τον καιρό θα καλύψει σιγά σιγά τα όποια μικρά κενά έχει αφήσει..

Επίσης απ ότι βλέπω ίσως να θέλει λίγο πιο δυνατό δέσιμο..

Αυτή είναι η γνώμη μου.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες άνοιξέ τη κι άλλο για να μπορεί να 'αναπνέει' και να μη σου κιτρινήσει και όταν πιαστεί και φουντώσει με τον καιρό θα καλύψει σιγά σιγά τα όποια μικρά κενά έχει αφήσει..

Επίσης απ ότι βλέπω ίσως να θέλει λίγο πιο δυνατό δέσιμο..

Αυτή είναι η γνώμη μου.. :thumbup:

κατ αρχην ευχαριστω.... :thumbup::bowdown:

βασικα δν την εχω δεσει καθολου..???απλα την εχω ''πλεξει''...θα πρεπε να την δεσω...???αλλιως δν θα πιασει???? :excl::excl:

Οσο για το ανοιγμα...την ''ανοιξα'' αρκετα... ;);)

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην ευχαριστω.... :thumbup::bowdown:

βασικα δν την εχω δεσει καθολου..???απλα την εχω ''πλεξει''...θα πρεπε να την δεσω...???αλλιως δν θα πιασει???? :excl::excl:

Οσο για το ανοιγμα...την ''ανοιξα'' αρκετα... ;);)

Για μένα καλυτερα να την δεσεις γιατι αν αρχισει να μεγαλωνει και δεν εχει γατζωθει ισχυρα τοτε μπορει να στην ΄τραβηξει΄ το φιλτρο ή η αεραντλια αν εχεις και να ναι ασχημο το αποτελεσμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...