Jump to content

περασε απο το ενυδρειο σας η Bga(κυανοβακτηριο)?


uhuru

Recommended Posts

αν περασε η BGA,πως την καταπολεμησατε?

και αν ειχε επιτυχεια ο τροπος που διαλεξατε.

ηθελα να το κανω poll αλλα δεν ξερω αν εχω δικαιωματα.

εγω περναω τωρα την BGA και εχω δοκιμασει την αυξηση κυκλοφοριας νερου(επανω στο προβλημα),μειωση φωτισμου,ανεβασμα νιτρικων και τελος αλλαξα την αμμο και ταυτοχρονα επλεινα και το ενυδρειο χωρις κανενα αποτελεσμα,αρχισε να εμφανιζεται παλι

δεν δοκιμασα συσκωτηση και την αντιβιωση(που δεν μπορεσα να την βρω σε κανενα φαρμακειο).

για πειτε οσοι περασατε την BGA πως την καταφερατε...

Link to comment
Share on other sites

Ερυθρομηκήνη (Erythrocin) είναι ότι καλλίτερο για την αντιμετώπιση του κυανοβακτήριου.

Την βρίσκεις σε κάθε φαρμακείο είναι φτηνή και αποτελεσματική.

Link to comment
Share on other sites

Ερυθρομηκήνη (Erythrocin) είναι ότι καλλίτερο για την αντιμετώπιση του κυανοβακτήριου.

Την βρίσκεις σε κάθε φαρμακείο είναι φτηνή και αποτελεσματική.

το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχη στη σερρες εχει καταργηθει(αυτο μου λενε)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο αλλο αντιστοιχο φαρμακο.Ρωτα στα φαρμακεια

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=364352 Μάλλον είναι BGA που όμως έχει παραμείνει σε αρχικό στάδιο και δεν έχει χειροτερέψει.

Το δικό μου πρόβλημα έχει προέλθει μάλλον από το μεγάλο πάχος της άμμου ( κάποια στιγμή είχαν δημιουργηθεί αναερόβιες περιοχές ) και φυσικά σε συνδυασμό με πολύ χαμηλά νιτρικά και ίσως την μη παροχή CO2. Η προσπάθεια μου για καταπολέμηση της είναι συνεχής, χωρίς όμως να με αγχώνει ιδιαίτερα. Πάνω από όλα υπομονή :excl: .

Κατ' αρχήν δοκίμασα ερυθρομυκίνη σε δισκία. Το αποτέλεσμα δεν ήταν ικανοποιητικό, ίσως λόγω λανθασμένης δοσολογίας. Η BGA έμεινε στάσιμη αλλά δεν εξαφανίστηκε. Δεύτερη προσπάθεια, συσκότιση 3 ημερών. Κανένα αποτέλεσμα. Τρίτη προσπάθεια, ερυθρομυκίνη σε σκόνη. Ικανοποιητικά αποτελέσματα, η άλγη σχεδόν εξαφανίστηκε αλλά μετά από ένα διάστημα επανήλθε. Τέταρτη προσπάθεια, συσκότιση 5 ημερών! Η άλγη πάλι σχεδόν εξαφανίστηκε αλλά πάλι μετά από ένα διάστημα επανήλθε. Τώρα δεν κάνω ιδιαίτερες προσπάθειες. Έχω αυξήσει την κυκλοφορία, μειώσει την λίπανση και ανακατεύω που και που τα σημεία με την άλγη και σιγά σιγά η BGA άρχισε να μαυρίζει και να υποχωρεί. Αλλά πάντα με πολύ υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Η δόση της ερυθρομηκήνης είναι μισo χαπάκι των 500mgr στα 100 λίτρα ανάλογα με την περίπτωση το πράττουμε αυτό για 2-3 μέρες και εξαφανίζεται 100%.

Αναλυτικά

250mgr στα 100 λίτρα ή ποιο αναλυτικά 2,5 mgr ανά λίτρο.

Αν ξεφύγουμε στην δοσολογία δεν τρέχει και τίποτα.

Η δόση της ερυθρομηκήνης είναι μισώ χαπάκι των 500mgr στα 100 λίτρα ανάλογα με την περίπτωση το πράττουμε αυτό για 2-3 μέρες και εξαφανίζεται 100%.

Αναλυτικά

250mgr στα 100 λίτρα ή ποιο αναλυτικά 2,5 mgr ανά λίτρο.

Αν ξεφύγουμε στην δοσολογία δεν τρέχει και τίποτα.

Φυσικά αν δεν καταπολεμήσουμε την αιτία το κυανοβακτήριο θα ξανάρθει.

Να σημειώσω ότι μερικές φορές το κυανοβακτήριο εμφανίζεται και χωρίς αιτία, στη περίπτωση αυτή αν κάνουμε θεραπεία δεν ξανά εμφανίζεται.

Θεωρητικά αφού χρησιμοποιούμε αντιβίωση που σκοτώνει τα βακτήρια θα πρέπει να επηρεάζεται και η βιολογία του ενυδρείου και ιδιαίτερα του φίλτρου.

Πρακτικά όμως η τιμές μένουν σταθερές ως προς τα νιτρικά. Μπορεί η ερυθρομηκήνη να μην επηρεάζει τα βακτηρίδια του φίλτρου ή να τα επηρεάζει στο ελάχιστο δεν γνωρίζω άλλη εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Η Erythromycin και η Tetracycline* ειναι αντιβιωτικα εναντια σε βακτηρια gram-positive.

Gram-positive ομως ειναι και τα νιτροποιητικα βακτηρια.

Θα τα επιρρεασουν σημαντικα.

* αντιθετα πχ απο την Kanamycin και την Nitrofurazone που επηρρεαζουν ως επι των πλειστων τα gram–negative βακτηρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...