Jump to content

μονομαχος


antreeas1

Recommended Posts

Εχω ενα μονομαχο εδω και 2 χρονια σε μεγαλη γυαλλα. Τον ταιζω καθε σαββατο και κυριακη με sera FD Bloodworms σε μεγαλη ποσοτητα. Το θεμα μου ειναι οτι βλεπω τους αλλους μονομαχους εδω μεσα και ειναι μεγαλυτεροι απο τον δικο μου και ο δικος μου ειναι ο πιο μεγαλος σε ηλικια. Μηπως φτεει η γυαλλα που τον εχω? Αν ειχε περισσοτερο χορο θα αναπτυσσοταν? Κατι αλλο τωρα, ο μονομαζος μου δεν ειναι καθολου επιθετικος. Η γυαλλα ειναι αννοιχτη απο πανω καμια φορα δεν πηδησε εξω, και να ηθελε δεν μπορουσε διοτι κολυμπαει πολυ αργα (η γυαλλα ειναι αρκετα μεγαλη). Μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εχω ενα μονομαχο εδω και 2 χρονια σε μεγαλη γυαλλα. Τον ταιζω καθε σαββατο και κυριακη με sera FD Bloodworms σε μεγαλη ποσοτητα. Το θεμα μου ειναι οτι βλεπω τους αλλους μονομαχους εδω μεσα και ειναι μεγαλυτεροι απο τον δικο μου και ο δικος μου ειναι ο πιο μεγαλος σε ηλικια. Μηπως φτεει η γυαλλα που τον εχω? Αν ειχε περισσοτερο χορο θα αναπτυσσοταν? Κατι αλλο τωρα, ο μονομαζος μου δεν ειναι καθολου επιθετικος. Η γυαλλα ειναι αννοιχτη απο πανω καμια φορα δεν πηδησε εξω, και να ηθελε δεν μπορουσε διοτι κολυμπαει πολυ αργα (η γυαλλα ειναι αρκετα μεγαλη). Μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει?

οταν λες μεγαλη ενοεις στρογγυλη? και ποσα λιτρα? τι αλλο εξοπλισμο εχει?

Link to comment
Share on other sites

κυλινδρικη μακροστενη δεν ξερω ποσα λιτρα ακριβως.. Και κατι αλλο που δεν ειπα μια φορα ο αδερφος μου οταν ηταν δικος του εβαλε ενα χρυσοψαρο μαζι του και δεν του εκανε τιποτα το ειχε και 6 μηνες μαζι του

Link to comment
Share on other sites

mod note

To θέμα μεταφερθηκε στην σωστη θεματική κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια οταν δεν εχουν χωρο δεν μπορουν να αναπτυχθουν σωστα

γι αυτο κ ειναι σωματικα μικρουλης

ΘΑ σου προτεινα να του παρεις ενα ενυδρειακι εστω κ 20λτ κ να τον βαλεις μεσα

Δεν πηδανε ολοι οι μονομαχοι ειναι αναλογα στον χαρακτηρα τους κ ο δικος μου ο ενας δεν ειχε προβλημα οταν ειχα ανοιχτο καπακι αλλα ολοι οι αλλοι ηταν φοβαροι αλτες κ ποτε δεν ξεχνουσα να τους κλεινω το καπακι

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κοιτα εχουμε πει οτι δεν πρεπει να βαζουμε τα ψαρια σε γυαλλα γιατι αποπροσανατολιζονται, αλλοιωνονται τα ειδωλα που βλεπουν και στρεσαρονται. ακομη σε συμφρει στα ιδια λιτρα να μην εχεις ψηλο ενυδρειο και με μικρο πλατος και μηκος γιατι ετσι χανεις την καλυτερη οξυγονωση του νερου μεσω της μεγαλης επιφανειας επαφης νερου-αερα. το ψαρι ειναι πιθανος αποπροσανατολισμενο. εχει φτασει περιπου στα μισα της ζωης του. το χρυσοψαρο μην το ακουσουμε αλλη μια φορα ακομα με το μονομαχο, γιατι θα σου πω μονο 2 πραγματα. 1ον το ενα ειναι κρυου νερου και το αλλο τροπικο, και 2ον το χρυσοψαρο θελει 35-40 λιτρα το ελαχιστο και αρεσκεται και σε ομαδες να ειναι αρα θες ενα 120λιτρο για 3 χρυσοψαρα...

καλυτερα να τον βαλεις σε ενα ορθωγωνιο ενυδρειο, με φιλτρο και θερμοστατη, τουλαχιστων 15-20 λιτρα.

τωρα βλεπεις και κανεις..

καλη επιλογη σου ευχομαι!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

ον ταιζω καθε σαββατο και κυριακη με sera FD Bloodworms σε μεγαλη ποσοτητα.

Δηλαδη τις υπολοιπες μερες δεν τον ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

οχι εδω και 2 χρονια μονο αυτες τις μερες τον ταιζω. Εσεις πως τον ταϊζετε?

εγω αντρεα τους δικους μου τους μονομαχους τους ταιζω 1-2 φορες την ημερα . εγω εχω την τροφη nutrafin basix .τωρα για τους αλλους δεν εχω ακουσει ποτε τα ταιζουν και με τι τροφη τα ταιζουν . παντως σου ευχομαι καλη συνεχεια με τον μονομαχο σου !!!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τις υπολοιπες μερες δεν τον ταιζεις?

Είδα διάφορα σχόλια, αλλά μόνο ο Γιώργος κάθισε πιθανόν στο σημαντικότερο στοιχείο που μας έδωσε ο φίλος μας. 5 μέρες νηστεία είναι πάρα πολλές σε μία εβδομάδα. Είναι λογικό το ψάρι να έχει μειωμένη ανάπτυξη και είναι περίεργο που σε αυτό το διάστημα δεν παρουσίασε και άλλα προβλήματα.

Όπως και να έχει, σίγουρα η αγορά μίας τετράγωνης γυάλας ή ακόμα καλύτερα, ενός ενυδρείου θα ήταν ιδανικό, αλλά το κύριο στοιχείο για μένα είναι η αλλαγή (σιγά σιγά) των χρόνων διατροφής. Δηλαδή αρχικά ξεκίνα με το να ταΐζεις μία φορά ανά τρεις μέρες και στην πορεία φέρτο στο σημείο που να το ταΐζεις μέρα παρά μέρα ή και καθημερινά με μία μέρα νηστεία (όχι απαραίτητο).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κοιτα εχουμε πει οτι δεν πρεπει να βαζουμε τα ψαρια σε γυαλλα γιατι αποπροσανατολιζονται, αλλοιωνονται τα ειδωλα που βλεπουν και στρεσαρονται. ακομη σε συμφρει στα ιδια λιτρα να μην εχεις ψηλο ενυδρειο και με μικρο πλατος και μηκος γιατι ετσι χανεις την καλυτερη οξυγονωση του νερου μεσω της μεγαλης επιφανειας επαφης νερου-αερα. το ψαρι ειναι πιθανος αποπροσανατολισμενο. εχει φτασει περιπου στα μισα της ζωης του. το χρυσοψαρο μην το ακουσουμε αλλη μια φορα ακομα με το μονομαχο, γιατι θα σου πω μονο 2 πραγματα. 1ον το ενα ειναι κρυου νερου και το αλλο τροπικο, και 2ον το χρυσοψαρο θελει 35-40 λιτρα το ελαχιστο και αρεσκεται και σε ομαδες να ειναι αρα θες ενα 120λιτρο για 3 χρυσοψαρα...

καλυτερα να τον βαλεις σε ενα ορθωγωνιο ενυδρειο, με φιλτρο και θερμοστατη, τουλαχιστων 15-20 λιτρα.

τωρα βλεπεις και κανεις..

καλη επιλογη σου ευχομαι!! :excl:

:excl: πολύ σωστός!!!καλό είναι να τον βάλεις σε ορθογώνιο ενυδρείο και βάζοντας και ένα φίλτρο θα μπορείς να τον ταΐζεις κάθε μέρα και έτσι και να μεγαλώσει(εκτός άμα είναι του φυσικού του να είναι παραμένει μικρός μιας και κάθε οργανισμός είναι μοναδικός)Επίσης δεν θα χρειάζεται να κάνεις τόσες αλλαγές νερού με το φίλτρο μέσα...πάντως άμα δεν τον αλλάξεις το πόσο τον ταΐζεις εξαρτάται από το πόσες αλλαγές νερού κάνεις...πχ και εγώ αρχικά τον δικό μου τον είχα σε γυάλα τον τάιζα κάθε μέρα και άλλαζα κάθε μέρα το νερό(βέβαια λέω ξανά καλό είναι να τον βάλεις σε ένα ορθογώνιο ενυδρείο)...Τέλος βάζοντας τον σε ένα ενυδρείο θα δεις και πιο έντονα χρώματα μιας και δεν θα στρεσάρετε (εφόσον κάνεις σωστούς χειρισμούς) και θα δεις πιο φυσική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τον εβαλα απο το πρωι σε ενα 13λιτρο ενυδρειο. Εβγαλα απο το φιλτρο το οξυγονο μιας και δεν το χρειαζετε ο μονομαχος και τοποθετησα το φιλτρο ετσι ωστε το νερο να χτυπα στο τζαμι για να μην αναταρασσετε το νερο, αλλα παλι οταν το φιλτρο ειναι κλειστο ο μονομαχος κολυμπαει παντου ενω οταν ειναι ανοιχτο δεν κολυμπαει καθολου. Εβαλα και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Τον εβαλα απο το πρωι σε ενα 13λιτρο ενυδρειο. Εβγαλα απο το φιλτρο το οξυγονο μιας και δεν το χρειαζετε ο μονομαχος και τοποθετησα το φιλτρο ετσι ωστε το νερο να χτυπα στο τζαμι για να μην αναταρασσετε το νερο, αλλα παλι οταν το φιλτρο ειναι κλειστο ο μονομαχος κολυμπαει παντου ενω οταν ειναι ανοιχτο δεν κολυμπαει καθολου. Εβαλα και φωτογραφιες.

ειναι δυνατη η ροη του φιλτρου 100% αυτο φταιει...δειξε φωτος να το δουμε

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατη η ροη του φιλτρου 100% αυτο φταιει...δειξε φωτος να το δουμε

δε φτανει μονο να χτυπαει το τζαμι το φιλτρο... μπορει να θελει και να προσθεσες ενα σωληνακι κομενο σαν σπλιτερ μπροστα!

αν εχεις ενα ενυδρειο απο τα τζαμπο, σιγουρα θελει αυτο το σωληνακι.

αλλιως πες μας πιο φιλτρο ειναι και τι υλικα εχεις βαλει

Link to comment
Share on other sites

Η σταθμη του νερου φαινεται πολυ χαμηλη η ειναι η ιδεα μου;

Link to comment
Share on other sites

βάλε πιο πάνω το φίλτρο για να γίνεται ανατάραξη της επιφάνειας του νερού και έτσι και πιο καλή οξυγόνωση και έτσι θα έχεις και μειωμένη ροή...Επίσης άμα έχω καταλάβει καλά δεν έχεις στρώσει καν το ενυδρείο σου...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε οξυγονωση ο μονομαχος το οξυγονο το περνει απο την επιφανεια. Και δεν νομιζω να υπαρχει λογος να βαλω υποστρωμα σε 13λιτρο. Και αν βαλω το φιλτρο στην επιφανεια του νερου θα αναταρασσετε πιο πολυ

Έγινε επεξεργασία - antreeas1
Link to comment
Share on other sites

να βάλεις αληθινά φυτά θα ήταν πιο καλά για να τραβάνε τα νιτρικά όπως θα διάβασες στον κύκλο του αζώτου...επίσης ότι έχει τη δυνατότητα να τραβάει οξυγόνο δεν σημαίνει ότι δεν αναπνέει και μέσα στο νερό

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε οξυγονωση ο μονομαχος το οξυγονο το περνει απο την επιφανεια. Και δεν νομιζω να υπαρχει λογος να βαλω υποστρωμα σε 13λιτρο. Και αν βαλω το φιλτρο στην επιφανεια του νερου θα αναταρασσετε πιο πολυ

αυτο ειναι εντελως λαθος!! ο μονομαχος αναπνεει και μεσα στο νερο και καποιοι λενε οτι αναγκαζεται και βγαινει για να περνει αερα οταν δεν επαρκει το οξυγονο του νερου. επισης τα βακτηρια του φιλτρου σου δεν τα θελεις? θελουν και αυτα οξυγονο και το παιρνουν με τη κυκλοφορια του νερου απο το φιλτρο. αν δεν εχει οξυγονο το νερο...τερμα και αυτα..

λοιπον το φιλτρο βαλτω να βαραει απο δεξια προς αριστερα και οχι απο πισω προς τα μπρος για να κυκλοφορει καλυτερα το νερο. αν τον ενοχλει η ροη, πραγμα που ειναι ευκολο να καταλαβεις, βαλε στην εξοδο του φιλτρου ενα σωληνακι με τρυπες για να τη μειωσεις. για υλικα του φιλτρου ειναι καλο να εχεις ενα σφουγκαρακι και σιποραξ μινι που χωραει...

Link to comment
Share on other sites

:excl:

τα κοχυλια και ο,τι αλλο απο τη θαλλασα εξω γιατι ανεβαζουν σκληροτητες...

εγω στην αρχη τον ειχα στο ιδιο ενυδρειο με το ιδιο φιλτρο. πηγα και πηρα ενα τζαμακι κομενο ακριβος για την εσοχη που εχει πανω πανω το ενυδρειο σου και κομενο ενα φαλτσο στην ακρη για να περνανε τα καλωδια και να μπαινει λιγο αερας. ετσι ουτε θα φοβασαι μην πηδηξει εξω και θα μπορεις να βαλεις και περισσοτερο νερο να εχει. τωρα ειναι σε 6 λιτρα περιπου... ασε μονο 2-3 εκατοστα απο την επιφανεια :excl: (οταν βαλεις τζαμακι)

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω

τιποτα φιλε, σου τα λεω γιατι εχεις ακριβως το ιδιο ενυδρειο που ειχα στην αρχη και τις ιδιες σκεδον σκεψεις εκανα και γω, απλα το ενυδρειο ειναι ενα συνολο πολλων παραγοντων και ειναι λιγο συνθετο θεμα για να ειναι και τα ψαρια και τα βακτηρια καλα και αν βαλεις φυτα μετα συζηταμε και για αλλα θεματα.

δες σε τι ενυδρειο κατεληξα μετα:

καλη συνεχεια φιλε!! :excl:

post-19192-1280230293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...