Jump to content

μονομαχος


antreeas1

Recommended Posts

να βγάλεις και αυτά τα κόκκινα χαλίκια θα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

τζαμακι απο πανω εχω θα βαλω ενα σωληνα με τρυπιτσες για να μειωσει την ροη, θα αλλαξω τις πετρες θα βαλω κατι ασπρες που εχω θα βγαλω τα κοχυλια. Το μονο που μου μενει ειναι να βαλω κανα φυτο μικρο και να βρω καμια λαμπα μικρη. Ειναι οκ ετσι?

(και θα βαλω και οξυγονο)

Έγινε επεξεργασία - antreeas1
Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο στο νερο βαζω sera aquatan και sera nitrivec. Ειναι ενταξει?

Το sera nitrivec εχει ημερομηνια ληξης?? Επηδει απο πισω γραφει 08/09?????

Link to comment
Share on other sites

τι θες να πεις θα βάλεις και το οξυγόνο?άμα κάνεις αυτά που σου είπαν πιο πάνω το νερό θα το οξυγονώνεις με το φίλτρο με αναταραχή της επιφάνειας του νερού

Link to comment
Share on other sites

οk δεν θα το βαλω. Καμια αλλη παρατηρηση?

προχωρας πολυ καλα. μονο για τις πετρες και γενικα ο,τι βαζουμε μεσα πρεπει να του κανουμε το τεστ με το ακουα φορτε ή ξιδι για να δεις αν ειναι ασβεστολιθικο, γιατι δεν κανει να ειναι. περνεις την πετρα ριχνεις λιγο ακουα φορτε πανω της οταν ειναι στεγνη και βλεπεις αν αφριζει. αν ναι τοτε δεν κανει, αν οχι εισαι οκ!!

για φυτο θα προτεινα μονο κερατοφυλλο που αρεσει στο μονομαχο, αναπτυσεται γρηγορα και θα ειναι και κοντα στο φως (μην ξεχναμε οτι δεν μπορεις να φυτεψεις χωρις υποστρωμα αμμου ή χαλικιων). οποτε εισαι μια χαρα με το κερατοφυλλο και καποιες πετρες που δεν ειναι ασβεστολιθικες και το φως. επισης μπορεις να παρεις και ενα κομματακι μοπανι ξυλο που του αρεσει ή να βαλεις κανενα ξερο φυλλο πλατανου, καλα καθαρισμενο να του δωσει και τανινες και χουμικα οξεα που ειναι καλα για το μονομαχο..

Link to comment
Share on other sites

Θα παω στο πετ σοπ και θα ζητησω κερατοφυλο και μοπανι ξυλο?

μπορεις να βαλεις αγκελια εδω για κερατοφυλλο, πεταμε καθε βδομαδα με το κιλο...ειναι γρηγορης αναπτυξης. ειμαι σαντορινη τωρα και ειναι λιγο δυσκολο να σου δωσω, αλλα ολο και καποιος θα εχει τωρα. μοπανι ναι λες θελω ξυλο μοπανι και περνεις ενα ξυλο που σου αρεσει. μετα το βραζεις λιγο για σιγουρια, το ξεπλενεις και μπλουμ. αλλα να ξερεις οτι θα καφετισει λιγο το νερο κατι πολυ καλο για το μονομαχο και εμενα μου αρεσει πολυ κιολας. μην φανταστεις οτι δεν θα βλεπεις το ψαρι κιολας, αλλα δεινει μια ωχρα καφε στο νερο

Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω πως δεν χρειάζεται βράσιμο το ξύλο. Απλό ξέπλυμα με ζεστό νεράκι και μπλουμ. Η καφετίλα είναι ευεργετική για το ψάρι και το βράσιμο την αφαιρεί σε μεγάλο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι απο ελλαδα ειμαι Κυπριος :excl:. Ειναι ακριβο το κερατοφυλο και το ξυλο?

Φωτισμο να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω πως δεν χρειάζεται βράσιμο το ξύλο. Απλό ξέπλυμα με ζεστό νεράκι και μπλουμ. Η καφετίλα είναι ευεργετική για το ψάρι και το βράσιμο την αφαιρεί σε μεγάλο βαθμό.

ειπα να του πω για 100% σιγουρια αλλα και να μην του ερθει βαρυ η καφετιλα αλλα και η αποτομη αλλαγη συνθηκων (που θα ειναι μεγαλη σε αυτα τα λιτρα), αλλα μπορει και να μην το βρασει. εμενα μου το ειχε προτεινει ο ιδιος ο καταστηματαρχης απο το πετ σοπ γιατι μου λεει εκει που τα στιβαζουμε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι απο ελλαδα ειμαι Κυπριος :excl:. Ειναι ακριβο το κερατοφυλο και το ξυλο?

Φωτισμο να βαλω?

το κερατοφυλλο γυρω στα 5 ευρω. μην παρεις και πολυ γιατι θα μεγαλωσει, το μοπανι εξαρταται απο το βαρος και σχημα, αλλα για το ενυδρειο σου με 5 ευρω νομιζω εισαι μια χαρα!!

φως ναι οποσδηποτε και για το ψαρι και για το φυτο. το πιο οικονομικο ειναι να παρεις ενα φωτιστικο γραφειου και να βαλεις μια λαμπα καμια 7-8 watt στα 5000-6000 κελβιν

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο πειραζει που το κλεινω την νυκτα επηδει κανει φασαρια?

(ελησα το προβλημα με την δυνατη ροη βρηκα ενα πωμα μαρκαδωρου μεγαλο του εκανα πολλες τρυπες και το σφηνωσα εκει που ειναι η εξοδος του νερου και του οξυγονου και το οξυγονο βγαινει ομοιομορφα) Αυριο να βαλω φωτο να δειτε την πατεντα μου :excl:

Link to comment
Share on other sites

Τα κοχυλια να τα βγαλω ολα η να αφησω κανενα?

τι να σου πω? κανονικα πρεπει να τα βγαλεις ολα. σκληραινουν το νερο και δεν εχουμε και μετρησεις σκληροτητας για να δουμε που κυμαινεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο πειραζει που το κλεινω την νυκτα επηδει κανει φασαρια?

(ελησα το προβλημα με την δυνατη ροη βρηκα ενα πωμα μαρκαδωρου μεγαλο του εκανα πολλες τρυπες και το σφηνωσα εκει που ειναι η εξοδος του νερου και του οξυγονου και το οξυγονο βγαινει ομοιομορφα) Αυριο να βαλω φωτο να δειτε την πατεντα μου :excl:

ναι πειραζει. τα βακτηρια θελουν συνεχει ροη, αλλιως....τελος.

το καπακι μαρκαδορου νομιζω φιλε μου οτι αν εχει καποιο υπολημα απο τις ουσιες του μαρκαδορου θα εχεις μεγαλο προβλημα. ελπιζω να το καθαρησες καλα, απλα να ξερεις οτι ποτε δεν χρησιμοποιουμαι στο ενυδρειο κατι που μπορει να εχει επικυνδινες ουσιες...

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο πειραζει που το κλεινω την νυκτα επηδει κανει φασαρια?

(ελησα το προβλημα με την δυνατη ροη βρηκα ενα πωμα μαρκαδωρου μεγαλο του εκανα πολλες τρυπες και το σφηνωσα εκει που ειναι η εξοδος του νερου και του οξυγονου και το οξυγονο βγαινει ομοιομορφα) Αυριο να βαλω φωτο να δειτε την πατεντα μου :excl:

ναι πειραζει. τα βακτηρια θελουν συνεχει ροη, αλλιως....τελος.

το καπακι μαρκαδορου νομιζω φιλε μου οτι αν εχει καποιο υπολημα απο τις ουσιες του μαρκαδορου θα εχεις μεγαλο προβλημα. ελπιζω να το καθαρησες καλα, απλα να ξερεις οτι ποτε δεν χρησιμοποιουμαι στο ενυδρειο κατι που μπορει να εχει επικυνδινες ουσιες...

Link to comment
Share on other sites

μέχρι μια βδομάδα μπορείς να το αφήσεις ατάιστο αλλά παραπάνω θα μπορούσες να πάρεις μια ταΐστρα...

Link to comment
Share on other sites

ειχα δει και μια ταιστρα μονο για bloodworms sto water inn που εκανε γυρω στα 5 ευρω αλλα δεν ξερω πως λειτουργει, δεν την εχω χρησιμοποιεισει

Link to comment
Share on other sites

ειχα δει και μια ταιστρα μονο για bloodworms sto water inn που εκανε γυρω στα 5 ευρω αλλα δεν ξερω πως λειτουργει, δεν την εχω χρησιμοποιεισει

μην ξεχνάς ότι είναι από Κύπρο... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ξεριει καποιος να μου πει ποσα στοιχειζει μια μικρη λαμπτηρα φωτισμου της sera?εδώ (η μικροτερη) ενα σιποραξ μινι για το φιλτρο μου. Και αν μπορειτε να μου πειτε τι test νερου να παρω και ποσα ειναι?

Ευχαριστω πολυ

Έγινε επεξεργασία - antreeas1
Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς ότι είναι από Κύπρο... :excl:

ναι εχεις δικιο απλα το ειπα για να δειξω οτι υπαρχει γενικα, οποτε μπορει να εχει και καποιο πετ σοπ εκει...λογικα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...