Jump to content

Pistia Stratiotes κ.α


Raptor

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι.!

Πριν κανά μήνα απέκτησα μερικά κλαδέματα Pistia και φακή τα οποία ήταν σε άριστη κατάσταση..

Στο ενυδρείο μου (60l ή 50 καθαρά) έχω ακόμα λίγη cristmass moss πάνω σε μια καρύδα..

Την 1η βδομάδα πήγαινε καλά και υπήρχε ανάπτυξη αρκετή και γρήγορη(οι ρίζες τις pistia μερικές είχα φτάσει και τα 9cm :excl: .

Τώρα τελευταία όμως η ανάπτυξη έχει μειωθεί δραματικά για τις pistia ενώ η φακή άρχισε να διαλύεται κυριολεκτικά σιγά σιγά.

Τα φύλα της pistia άρχισαν να κιτρινίζουν περιμετρικά να ζαρώνουν και να αποσυντίθενται σιγά σιγά και όχι όλα ταυτόχρονα.(ακόμα και τα νεαρά φύλλα :bowdown: ). Επίσης οι ρίζες έχουν σταματήσει να αναπτύσονται και έχουν κοπεί καθώς γινόντουσαν ολοένα και πιο αδύναμες :thumbup: . Επιπλέον μερικά από αυτά άρχισαν να έχουν τρυπες.

Αντίστοιχα η φακή κιτρινίζει και γίνονται τα φύλλα της διάφανα και λιώνουν σιγά σιγά.

Λίπασμα και Διοξείδιο δεν είχα χρησιμοποιήσει μέχρι πριν 5 μέρες.

Χρησιμοποιώ το Seachem Flourish σε συνδυασμό με το Flourish Excell(μιας και δεν έχω διοξείδιο -και δε θέλω να βάλω- χρησιμοποιώ αυτό το υποκατάστατο άνθρακα).

Λόγω καλοκαιριού χρησιμοποιώ μια ισχυρή αεραντλία για καλύτερη οξυγώνωση την οποία απενεργοποιώ τα βράδια)(άρα θα χω και έλλειψη CO2 λόγω ισχυρής ανατάραξης σωστά??)

Ρουτίνα:

1.Flourish Excell 2ml την κυριακή με την αλλαγή νερού βρύσης

0,5 ml την τρίτη, πέμπτη, σάββατο

(έχω διαβάσει για τις πιθανές παρενέργειες του excell και γι αυτό ρίχνω περίπου το 1/3 της συνιστώμενης δόσης που προορίζεται κιόλας για πολύ φυτεμένα ενυδρεία και άρα όχι για τι δικό μου)

2.Floyrish 0.5 ml την δευτέρα και άλλα τόσα την πέμπτη.

Επίσης χρησιμοποιώ μια λάμπα power compact Dulux 24W της Osram 950.

Ελπίζω να έγινα κατατοπιστικός :excl:

Τι να κάνω θέλω τη βοήθειά σας για να σώσω τα φυτά μου και να ομορφήνω το ενυδρείο μου?????

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.. ;)

Link to comment
Share on other sites

αρχικα βαλε αεραντλια το βραδυ και οχι τη μερα. δες αν κατι μειωσε τα νιτρικα ή τελος παντων τις ουσιες που βρισκουν στο νερο τα φυτα..

επισης για δες τη θερμοκρασια μην ανεβαινει πολυ... και αν η λαμπα σου εχει καποιο θεμα...(ωραμ αλλαγης)

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι καινούρια ενός μήνα οπότε δε χρίζει αλλαγής. Επίσης ξέχασα να πω πως έκανα μια πατέντα και έχω τοποθετήσει ανακλαστήρες.

Την παροχή οξυγόνου την έκλεισα τώρα και θα την ενεργοποιήσω ξανά το βράδυ όπως μου πρότεινες.

Τέλος η θερμοκρασία είναι στος 31 οC και δεν μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό δυστηχώς

Ευχαριστώ για την σύντομη απάντηση :excl:

Να ακούσω κι άλλες γνώμες !? :excl:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αρχικα βαλε αεραντλια το βραδυ και οχι τη μερα. δες αν κατι μειωσε τα νιτρικα ή τελος παντων τις ουσιες που βρισκουν στο νερο τα φυτα..

επισης για δες τη θερμοκρασια μην ανεβαινει πολυ... και αν η λαμπα σου εχει καποιο θεμα...(ωραμ αλλαγης)

εγω ειχα Pistia και Limnobium laevigatum απο τον Ιουνιο και μετα δεν εμεινε τιποτα ..ενω τους εδινα νιτρικα ...μου ειχε ξανα συμβει δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει? ..λιπασματα τους δινω ''γενικα'' ...και ενω το κερατοφυλο συνεχια τον κλαδευω αυτα τ φυτα επιφανειας δεν προκοβουν ...σχεδον τα ιδια και ο λευκοκεφαλος

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα είναι καινούρια ενός μήνα οπότε δε χρίζει αλλαγής. Επίσης ξέχασα να πω πως έκανα μια πατέντα και έχω τοποθετήσει ανακλαστήρες.

Την παροχή οξυγόνου την έκλεισα τώρα και θα την ενεργοποιήσω ξανά το βράδυ όπως μου πρότεινες.

Τέλος η θερμοκρασία είναι στος 31 οC και δεν μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό δυστηχώς

Ευχαριστώ για την σύντομη απάντηση :excl:

Να ακούσω κι άλλες γνώμες !? ;)

Ευχαριστώ

Μηπως φταιει η θερμοκρασια....γιατι το ανωτερο της απ οτι διαβαζω ειναι 30 βαθμοι....? :bowdown:

ριξε μια ματια κ στις αλλες αναγκες της... http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=379

:excl:

Υ.Γ.για την θερμοκρασια μπορεις να βαλεις ανεμιστηρακι.....απλο...μικρο..απο το πρακτικερ...εμενα μου κανει φοβερη δουλεια...σταθερα 26-27.....ακομα και αυτες τις μερες που ειχαμε φουλ ζεστη...κι ολα αυτα χωρις επεμβαση στο καπακι του ενυδρειου.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταιει η θερμοκρασια....γιατι το ανωτερο της απ οτι διαβαζω ειναι 30 βαθμοι....? ;)

ριξε μια ματια κ στις αλλες αναγκες της... http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=379

:excl:

Υ.Γ.για την θερμοκρασια μπορεις να βαλεις ανεμιστηρακι.....απλο...μικρο..απο το πρακτικερ...εμενα μου κανει φοβερη δουλεια...σταθερα 26-27.....ακομα και αυτες τις μερες που ειχαμε φουλ ζεστη...κι ολα αυτα χωρις επεμβαση στο καπακι του ενυδρειου.. :excl:

ναι αυτο πιστευτω και γω αρχικα οτι φταιει. παρε αυτο το ανεμιστηρακι ειναι καλο και φτηνο και ειναι και 6 βολτ, αρα δεν παθαινεις και ηλεκτροπληξια.

το μονο προβλημα που βλεπουμε εξωτερικα ειναι η θερμοκρασια. το τι αλλο φταιει :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο πιστευτω και γω αρχικα οτι φταιει. παρε αυτο το ανεμιστηρακι ειναι καλο και φτηνο και ειναι και 6 βολτ, αρα δεν παθαινεις και ηλεκτροπληξια.

το μονο προβλημα που βλεπουμε εξωτερικα ειναι η θερμοκρασια. το τι αλλο φταιει :excl::thumbup:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αν δε σας κάνει κόπο βάλτε κ μια φωτό να δω πως είναι αυτό το ανεμιστηράκι και πως το έχετε προσαρμώσει γιατί εμένα είναι αρκετά στρημωγμένα τα πράγματα με το καπάκι τη λάμπα και τους ανακλαστήρες!!! :excl:

Επίσης να υποθέσω ότι θα πέφτουν σταγόνες νερού πάνω του από την ανατάραξη του νερού. Αυτό δεν ενέχει σοβαρό κίνδυνο για ηλεκτροπληξία ή βραχυκύκλωμα όλου του δικτύου στο σπίτι και κατ' επέκταση κίνδυνο φωτιάς όταν λείπετε από το σπίτι ασχέτως των Watt??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο νους μου πάει σε αυξημένη θερμοκρασία λόγω καλοκαιριού και έλλειψη νιτρικών.

Το ενυδρείο σου είναι ανοιχτό ή έχει καπάκι. Δεν είμαι σίγουρος πόσο καλά μπορούν να πάνε τα πίστια σε κλειστό ενυδρείο. Πόσο κοντά είναι οι λάμπες στα φυτά;

Ποιές παρενέργειες φοβάσαι από το excel; Τα μόνα φυτά που ενδέχεται να έχουν πρόβλημα είναι τα egeria densa και τα περισσότερα είδη vallisneria. Όλα τα υπόλοιπα φυτά δεν έχουν πρόβλημα ακόμα και με υπερδοσολογία. Συνεπώς προτείνω να χρησιμοποιείς κανονική δοσολογία.

Αφού χρησημοποιείς τακτικά excel, δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα για την ύπαρξη CO2 για τα φυτά σου. Βέβαια το excel δεν μπορεί να συγκριθεί με την χρήση CO2, αλλά είναι μια ικανοποιητίκη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Ο νους μου πάει σε αυξημένη θερμοκρασία λόγω καλοκαιριού και έλλειψη νιτρικών.

Θα προσπαθήσω να αγοράσω σύντομα ανεμηστηράκι αν και πολύ φοβάμαι ότι δε θα μπορέσω να το προσαρμόσω λόγω έλειψης χώρου από το καπάκι μέχρι τη στάθμη του νερού

Το ενυδρείο σου είναι ανοιχτό ή έχει καπάκι. Δεν είμαι σίγουρος πόσο καλά μπορούν να πάνε τα πίστια σε κλειστό ενυδρείο. Πόσο κοντά είναι οι λάμπες στα φυτά;

Έχει καπάκι και βρίσκονται σε απόσταση 5cm από την λάμπα. Γιατί νομίζεις ότι δεν μπορούν να τα πάνε καλά σε κλειστό ενυδρείο??Ποιές παρενέργειες φοβάσαι από το excel;

Είχα διαβάσει ότι σε κανονική δοσολογία κάποια φυτά διαλύονται τελείως και περίμενα να ναι και το δικό μου στη λίστα γιατί δε θεωρώ πως είναι και απ τα πιο ''σκληρά'' φυτά.

Επίσης έχω ακούσει και για ανεξήγητους θανάτους ψαριών ύστερα από κανονική χρήση excell :excl:

Τα μόνα φυτά που ενδέχεται να έχουν πρόβλημα είναι τα egeria densa και τα περισσότερα είδη vallisneria. Όλα τα υπόλοιπα φυτά δεν έχουν πρόβλημα ακόμα και με υπερδοσολογία. Συνεπώς προτείνω να χρησιμοποιείς κανονική δοσολογία.

Αφού χρησημοποιείς τακτικά excel, δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα για την ύπαρξη CO2 για τα φυτά σου. Βέβαια το excel δεν μπορεί να συγκριθεί με την χρήση CO2, αλλά είναι μια ικανοποιητίκη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια φυτά επιφανείας θέλουν να έχουν φρέσκο αέρα πάνω από την επιφάνεια του νερού, γιατί δεν αντέχουν τις υψηλές θερμοκρασίες που προκαλούν οι λαμπτήρες. Ιδίως αν οι λάμπες είναι κοντα στην επιφάνεια, μπορεί να κάψουν κάποια φυτά επιφανείας.

Όπως βλέπεις, οι γνώσεις μου είναι γενικές και δεν μπορω να πω με σιγουριά πως αυτό ισχύει για τα pistia

Τα φυτά που έχεις δεν είναι καθόλου ευαίσθητα στο excel. Αυτό που λές για θανάτους ψαριών δεν το έχω ξανακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια φυτά επιφανείας θέλουν να έχουν φρέσκο αέρα πάνω από την επιφάνεια του νερού, γιατί δεν αντέχουν τις υψηλές θερμοκρασίες που προκαλούν οι λαμπτήρες. Ιδίως αν οι λάμπες είναι κοντα στην επιφάνεια, μπορεί να κάψουν κάποια φυτά επιφανείας.

Όπως βλέπεις, οι γνώσεις μου είναι γενικές και δεν μπορω να πω με σιγουριά πως αυτό ισχύει για τα pistia

Τα φυτά που έχεις δεν είναι καθόλου ευαίσθητα στο excel. Αυτό που λές για θανάτους ψαριών δεν το έχω ξανακούσει.

Σ'ευχαριστώ όπως και να χει. Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα και μπορεί να μου πει τι μπορώ να βελτιώσω σε σχέση με αυτά που έχω γράψει αρχικά ας μου δώσει τα φώτα του :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια φυτά επιφανείας θέλουν να έχουν φρέσκο αέρα πάνω από την επιφάνεια του νερού, γιατί δεν αντέχουν τις υψηλές θερμοκρασίες που προκαλούν οι λαμπτήρες. Ιδίως αν οι λάμπες είναι κοντα στην επιφάνεια, μπορεί να κάψουν κάποια φυτά επιφανείας.

αυτό παρατήρησα κι εγώ όταν προσπάθησα να διατηρήσω pistia σε ενυδρείο με καπάκι.

Θυμάμαι είχα κάνει μια αναζήτηση στο φόρουμ και είχα δει αρκετούς να λένε πως ένας από τους κύριους λόγους που διαλύεται είναι αυτός ο φρέσκος αέρας, τον οποίο δεν παρέχει ένα ενυδρείο με καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κιτρινιζουν αρχικα τα φυλλα και επειτα γινονται διαφανα ειναι κατα μεγαλο ποσοστο απο ελειψη σιδηρου και εγω το ειχα παθει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αν δε σας κάνει κόπο βάλτε κ μια φωτό να δω πως είναι αυτό το ανεμιστηράκι και πως το έχετε προσαρμώσει γιατί εμένα είναι αρκετά στρημωγμένα τα πράγματα με το καπάκι τη λάμπα και τους ανακλαστήρες!!! :excl:

Επίσης να υποθέσω ότι θα πέφτουν σταγόνες νερού πάνω του από την ανατάραξη του νερού. Αυτό δεν ενέχει σοβαρό κίνδυνο για ηλεκτροπληξία ή βραχυκύκλωμα όλου του δικτύου στο σπίτι και κατ' επέκταση κίνδυνο φωτιάς όταν λείπετε από το σπίτι ασχέτως των Watt??? :thumbup:

οριστε οι 2 φωτο που ζητησες....στη μια το κουτι απο το ανεμιστιρακι και στην αλλη οπως το χω εγω.... :excl:

post-21087-1280210058_thumb.jpg

post-21087-1280210098_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

οριστε οι 2 φωτο που ζητησες....στη μια το κουτι απο το ανεμιστιρακι και στην αλλη οπως το χω εγω.... :excl:

μπορεις να το βαλεις και ετσι...αν γινεται..κι αν εχεις προβλημα χωρου...

ενα καλο που εχει...ειναι οτι μπορεις να το γυρισεις οπως θες και σε βολευει... :excl:

post-21087-1280210680_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ εκεί που παρατηρούσα καλά τα pistia και τη φακή είδα κάτι μικρόσκοπικά μαύρα ζωύφια που καλά καλά δε φαινόντουσαν να περπατάνε πάνω στα φύλλα των φυτών... :excl::excl::thumbup:

Αν ξέρετε από φυτά μπαλκονιού είναι σαν τη μελίγκρα που τρώει τα φύλλα των φυτών..

Ξέρει κανείς τι είναι και τι μπορώ να κάνω???

Απολύμανση φυτών μήπως ?? και πως ?? με χλωρίνη ή θα κάψω τα φυτά ??

Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η απολύμανση θα βοηθήση με τα ζωύφια αυτά, αλλά αν θες πληροφορίες για απολύμανση φυτ΄ν, διάβασε εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...p;hl=απολυμανση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η απολύμανση θα βοηθήση με τα ζωύφια αυτά, αλλά αν θες πληροφορίες για απολύμανση φυτ΄ν, διάβασε εδώ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...p;hl=απολυμανση

Εχω διαβάσει και για απολύμανση με έκτοζον ισχύει??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...