Jump to content

Μια μικρή βοήθεια


giorginakos

Recommended Posts

γεια σας θελω οποιος εχει ασχοληθει η εχει εμπειρια πανω στην αναπαραγωγη των μονομαχων να γραψει πληροφοριες !!! ευχαριστω :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω

χαχα το ιδιο με τον δια μου εδειξες δεν πειραζει ομως !!!!! ευχαριστω για την προσπαθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Ότι χρειάζεται να μάθεις βρίσκεται στο συγκεκριμένο θέμα. Διάβασε το και αν συνεχίσεις να έχεις απορίες μπορείς να τις θέσεις προς συζήτηση.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και εδώ άλλη μία αναπαραγωγή!

Πληροφορίες επίσης θα βρεις και στο προφίλ του μονομάχου.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει 3 ενυδρεια το ενα διπλα στο αλλο.στις εικονες που θα δειτε εχω εναν αρσενικο αριστερα τις θηλυκες στη μεση και αλλον ενα αρσενικο στα δεξια. οι 2 αρσενικοι οταν βλεπουν τις θηλυκες να περνανε απο το πλαι του ενυδρειου φουντωνουν και αρχιζουν να τις ακουλουθουν η και νατις κυνηγανε.το επομενο μου βημα ποιο πρεπει να ειναι ????? :excl:

post-20500-1280157887_thumb.jpg

post-20500-1280157908_thumb.jpg

post-20500-1280157929_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις πετυχημένη αναπαραγωγή, θα πρέπει να έχεις και τον κατάλληλο εξοπλισμό. Δυστυχώς οι γυαλίτσες δεν προσφέρονται για κάτι τέτοιο.

Ρωτάς για το επόμενο βήμα. Θεωρητικά θα πρέπει να δεις κάθετες ρίγες στο σώμα της θηλυκιάς. Αυτό σημαίνει πως είναι έτοιμη να μπει στην διαδικασία. Αυτό που δεν ξέρουμε είναι αν ο αρσενικός είναι έτοιμος. Βάζοντας της θηλυκιά στη γυάλα του αρσενικού θα πρέπει να δεις αντιδράσεις. Αν αρχίσει να πέφτει χοντρό ξύλο θα πρέπει να τα χωρίσεις.

Πάντως αν θες τη γνώμη μου, μη το επιχειρήσεις... Καλύτερα πρώτα να στήσεις ένα ενυδρείο άνω των 50 λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις πετυχημένη αναπαραγωγή, θα πρέπει να έχεις και τον κατάλληλο εξοπλισμό. Δυστυχώς οι γυαλίτσες δεν προσφέρονται για κάτι τέτοιο.

Ρωτάς για το επόμενο βήμα. Θεωρητικά θα πρέπει να δεις κάθετες ρίγες στο σώμα της θηλυκιάς. Αυτό σημαίνει πως είναι έτοιμη να μπει στην διαδικασία. Αυτό που δεν ξέρουμε είναι αν ο αρσενικός είναι έτοιμος. Βάζοντας της θηλυκιά στη γυάλα του αρσενικού θα πρέπει να δεις αντιδράσεις. Αν αρχίσει να πέφτει χοντρό ξύλο θα πρέπει να τα χωρίσεις.

Πάντως αν θες τη γνώμη μου, μη το επιχειρήσεις... Καλύτερα πρώτα να στήσεις ένα ενυδρείο άνω των 50 λίτρων.

οκ ευχαριστω !!!! σε pet shop ομως που πηγα μου ειπαν πως γινεται η αναπαραγωγη σε τετοιου ειδους ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω !!!! σε pet shop ομως που πηγα μου ειπαν πως γινεται η αναπαραγωγη σε τετοιου ειδους ενυδρειο!

Ok :excl:

Link to comment
Share on other sites

μπορεί ναι ίσως να γίνει αλλά μετά τα μικρά τι θα τα κάνεις?δεν μπορείς να τα έχεις σε ενυδρεία σαν αυτά που δεν έχουν εξοπλισμό...γιατί και να γεννήσουν δεν θα μπορείς να μεγαλώσεις τα μικρά και δεν θα μπορείς να κρατήσεις και μετά...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

μπορεί ναι ίσως να γίνει αλλά μετά τα μικρά τι θα τα κάνεις?δεν μπορείς να τα έχεις σε ενυδρεία σαν αυτά που δεν έχουν εξοπλισμό...γιατί και να γεννήσουν δεν θα μπορείς να μεγαλώσεις τα μικρά και δεν θα μπορείς να κρατήσεις και μετά...

θα τα πουλησω εδω και οσοι τα θελουν να τα παρουν!!!

Link to comment
Share on other sites

θα τα πουλησω εδω και οσοι τα θελουν να τα παρουν!!!

εσενα μηπως σου περισευει καμια μονομαχινα?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω μιας και δεν έχω ασχοληθεί με τον πολλαπλασιασμό τους... αλλά θα μπορούσες να βάλεις καμιά αγγελία

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ο πετ σοπας....σου ειπε οτι οι ''γυαλες'' αυτες που εχεις ειναι για hamsters κ οχι για ψαρια? (*εκτος απο αυτον που ειναι στο ταπερ. :excl: )

Δεν υπαρχει ψαρι στον πλανητη που να μην χρειαζεται φιλτρο κ στρωμενο ενυδρειο....

Αστους μαγαζατορες να λενε .... ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ειναι αυτοι που γνωριζουν κ αρκετες φορες ακομα κ αυτοι δεν βοηθανε. :excl:

Αν θελεις να κανεις κατι σωστο καλο θα ηταν να ακουσεις τι εχουν να σου πουν οι ανθρωποι εδω μεσα οι οποιοι δεν εχουν κ καποιο συμφέρον στην τελικη...σε αντιθεση με τον πετ σοπα...

Καταρχην...Γιατι θελεις να κανεις αναπαραγωγη απο την στιγμη που δεν εισαι σιγουρος αν μπορεις να παρεχεις στα νεογεννητα κ πολυ ευαισθητα ψαρακια αυτο που χρειαζονται!?

Αλλο το να σου κατσει μια γεννα κ να προσπαθήσεις να 'σωσεις' οτι μπορεις κ αλλο να την επιδιωκεις.

Αν θελεις να ασχοληθεις με την αναπαραγωγη αυτου του ψαριου αλλα κ οποιουδηποτε αλλου θα πρεπει πρωτα να εχεις διαβασει για το στρωσιμο του ενυδρειου,μετα για τα ψαρια που θελεις να ασχοληθεις(αν δεν το εχεις κανει ηδη δλδ)μετα να στησεις το καταλληλο ενυδρειο,να τσεκαρεις τις τιμες του...να δεις τι θα κανεις τα μικρα...κ μετα να προχωρησεις παρακατω.

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ο πετ σοπας....σου ειπε οτι οι ''γυαλες'' αυτες που εχεις ειναι για hamsters κ οχι για ψαρια? (*εκτος απο αυτον που ειναι στο ταπερ. :excl: )

Δεν υπαρχει ψαρι στον πλανητη που να μην χρειαζεται φιλτρο κ στρωμενο ενυδρειο....

Αστους μαγαζατορες να λενε .... ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ειναι αυτοι που γνωριζουν κ αρκετες φορες ακομα κ αυτοι δεν βοηθανε. :excl:

Αν θελεις να κανεις κατι σωστο καλο θα ηταν να ακουσεις τι εχουν να σου πουν οι ανθρωποι εδω μεσα οι οποιοι δεν εχουν κ καποιο συμφέρον στην τελικη...σε αντιθεση με τον πετ σοπα...

Καταρχην...Γιατι θελεις να κανεις αναπαραγωγη απο την στιγμη που δεν εισαι σιγουρος αν μπορεις να παρεχεις στα νεογεννητα κ πολυ ευαισθητα ψαρακια αυτο που χρειαζονται!?

Αλλο το να σου κατσει μια γεννα κ να προσπαθήσεις να 'σωσεις' οτι μπορεις κ αλλο να την επιδιωκεις.

Αν θελεις να ασχοληθεις με την αναπαραγωγη αυτου του ψαριου αλλα κ οποιουδηποτε αλλου θα πρεπει πρωτα να εχεις διαβασει για το στρωσιμο του ενυδρειου,μετα για τα ψαρια που θελεις να ασχοληθεις(αν δεν το εχεις κανει ηδη δλδ)μετα να στησεις το καταλληλο ενυδρειο,να τσεκαρεις τις τιμες του...να δεις τι θα κανεις τα μικρα...κ μετα να προχωρησεις παρακατω.

ενυδρειο που τα παρεχει ολα μεσα προκειται να παρω !!!!

Link to comment
Share on other sites

για να κάνεις επιτυχημένο πολλαπλασιασμό θα πρέπει να έχεις 3 στρωμένα ενυδρεία με εξοπλισμό

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σε ολους οσους δουν αυτο το μηνυμα.εχω μια μονομαχινα μαζι με εναν μονομαχο (σε ενα ενυδρειο και δυο τους)απο τοτε που τους εβαλα η θηλυκια εχει παρουσιασει μαυρες καθετες γραμμες σε ολο της το σωμα, λιγο ποιο πισω απο τα δυο πτερυγια της εχει μια απρη βουλα και η κοιλια της ειναι ελαφρως εως και πολυ φουσκωμενη. οταν την πλησιαζει ο αρσενικος φουντωνει σιγα σιγα κανει για λιγο το flaring και μετα αρχιζει ενα ολιγολεπτο κυνηγητο. υστερα απο καποια λεπτα η θηλυκια καθεται κατω απο κατι φυτα βγαζοντας φουσκες και ο αρσενικος καθεται κατω απο την φωλια που εχει φτιαξει . πως το εξειγειτε αυτο? :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

mod note

Φίλε giorginakos θα σε παρακαλέσω να μην ανοίγεις συνεχώς ίδια θέματα. Μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις εδώ όπου και ξεκίνησες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=45634&hl.

Επίσης η κατηγορία καλώς ήρθατε είναι μόνο για το καλωσόρισμα νέων μελών.

Ευχαριστώ.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μεταφορά και ένωση των δύο δημοσιεύσεων καθώς και αλλαγή του τίτλου του θέματος.

Θα σε παρακαλέσω φίλε giorginakos να είσαι πιο προσεχτικός στις κινήσεις σου!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι ειμαι πρηχτης με τους μονομαχους αλλα τι να κανω ειναι πρωτη φορα που ασχολουμαι με ενα τετοιο ιδιαιτερο χομπυ. στο βιντεο που θα δειτε ειναι ενα ζευγαρι μονομαχων.και αυτο που γινεται ειναι γραμμενο στο καινουριοθεμα που εγραψα και παρακατω ειναι το βιντεο για να καταλαβεται τι εννοω!!!

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα ο η/υ τα εχει παιξει !!!!! ευχαριστω!!!!

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...