Jump to content

κυκλος του αζοτου


Savou

Recommended Posts

παιδια σας παρακαλαω θελω να μου πειτε την λιστα που πρεπει να αγορασω και το τη πρεπει να κανω για να στρωσω το ενυδρειο μου...??θελω την βοηθεια σας..!!!τη υγρα πρεπει να παρω καθε ποτε να τα βαζω τη τεστακια καθε ποτε να τα κανω ..??ποτε μπενουν τα ψαρια μεσα...θελω να με βοηθισετε για να κανω ενα καλο ξεκινιμα φευγοντας απο το 15λιτρο ενυδριο μου...!!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω

οσο το νερο στρωνεται τα ψαρια μενουν εκτος απο το ενυδρειο ετσι..??

Link to comment
Share on other sites

οσο το νερο στρωνεται τα ψαρια μενουν εκτος απο το ενυδρειο ετσι..??

ναι

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν με βοηθισε το θεμα που μου στειλατε..ισα ισα με μπερδεψε αρκετα...σας κουραζω αλλα θελω το ενυδρειο μου και τα ψαρια μου να ειναι ολα στην εντελοια..

Link to comment
Share on other sites

οσο το νερο στρωνεται τα ψαρια μενουν εκτος απο το ενυδρειο ετσι..??

ε τοτε τη θα ταιζω γιατι το αρθρο λεει οτι τα ψαρια πρεπει να τιζονται και η τροφη να μην μενει πανω απο ενα λεπτο μεσα στο ενυδρειο...τελικα στην διαδικασια στρωσηματοσ πρεπει να υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδριο η οχι...??βοηθιστεμε..!!!

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε τη θα ταιζω γιατι το αρθρο λεει οτι τα ψαρια πρεπει να τιζονται και η τροφη να μην μενει πανω απο ενα λεπτο μεσα στο ενυδρειο...τελικα στην διαδικασια στρωσηματοσ πρεπει να υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδριο η οχι...??βοηθιστεμε..!!!

ΟΧΙ,δεν πρεπει να υπαρχουν ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας το φιλτρο σου πρεπει να περιεχει υλικα μηχανικης και βιολογικης φιλτρανσης. αν δεν ξερεις τι ειναι ή ποια κυκλοφορουν στην αγορα, ρωτα μας.

επειτα βαζεις σε λειτουργια το φιλτρο και ριχνεις καθημερινα λιγη τροφη, σαν να ταιζες τα ψαρια. φυσικα μεσα δεν εχεις ψαρια. η τροφη θα λιωσει και θα παραγει αμμωνια και θα ξεκινησει ετσι ο κυκλος του αζωτου. εσυ το μονο που θα κανεις ειναι να ριχνεις τροφη και να μετρας καθημερινα αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου. σταδιακα ολες οι τιμες θα ανεβουν. οχι ομως ταυτοχρονα. πρωτα η αμμωνια, επειτα τα ΝΟ2 και τελος τα ΝΟ3. στη συνεχεια, η αμμωνια και τα ΝΟ2 θα μηδενησουν. οταν γινει αυτο, αλλαζεις νερο(τουλαχιστον 30%) ωστε να πεσουν και τα ΝΟ3 και εισαι ετοιμος. Η ολοι διαδικασια διαρκει τουλαχιστον 40 ημερες, εκτος αν αγορασεις βακτηρια που βοηθουν να γινει η καλλιεργεια τους συντομοτερα. πχ SERA NITRIVEC. επισης βοηθα το σκοταδι και θερμοκρασιες νερου καπου στους 29-30 βαθμους κελσιου. φυσικα μονο αν δεν εχεις φυτα μεσα, γιατι υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να τα παιξουν. εχε υποψιν σου οτι τα φυτα απορροφουν και ΝΟ3.

σαν τεστακια, πρεπει να παρεις αμμωνια, ΝΟ2, ΝΟ3. αυτα για να δεις το κυκλο του αζωτου. επισης θα χρειαστεις Ph, Gh, Kh για να δεις τι νερο εχεις και να επιλεξεις τα καταλληλα ψαρια. Οι εμπειροι χομπιστες προτινουν υγρα τεστ και κατα προτιμιση της ΑΡΙ.

καλο θα ειναι ομως να κατανοησεις γιατι τα κανουμε ολα αυτα και τι ειναι ο κυκλος του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε τη θα ταιζω γιατι το αρθρο λεει οτι τα ψαρια πρεπει να τιζονται και η τροφη να μην μενει πανω απο ενα λεπτο μεσα στο ενυδρειο...τελικα στην διαδικασια στρωσηματοσ πρεπει να υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδριο η οχι...??βοηθιστεμε..!!!

οπως σου ειπαμε, οχι ψαρια. για να δημιουργηθει αμμωνια και να ξεκινησει ο κυκλος πρεπει να εχουμε αποσυνθεση. αυτο το πετυχαινουμε ή βαζοντας ψαρια, που θα κανουν περιττωματα και στη συνεχεια θα αποσυντεθουν παραγοντας ετσι αμμωνια, ή ριχνωντας τροφη, ή οποια παλι θα αποσυνθεθει παραγοντας αμμωνια. επισης μπορεις να ριξεις και καθαρη αμμωνια. αν εσυ βαλεις ψαρια απο τωρα, θα ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου, αλλα η αμμωνια που θα κυκλοφορει στο νερο ειναι ακρως τοξικη για τα ψαρια. γι' αυτο ο ασφαλεστερος για την υγεια των ψαριων και καλυτερος γενικα τροπος ειναι με τροφη.

στο 15αρι τι υλικα εχεις στο φιλτρο και ποσο καιρο δουλευει με τα υλικα αυτα? θα διατηρησεις και τα δυο ενυδρεια?

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαμε, οχι ψαρια. για να δημιουργηθει αμμωνια και να ξεκινησει ο κυκλος πρεπει να εχουμε αποσυνθεση. αυτο το πετυχαινουμε ή βαζοντας ψαρια, που θα κανουν περιττωματα και στη συνεχεια θα αποσυντεθουν παραγοντας ετσι αμμωνια, ή ριχνωντας τροφη, ή οποια παλι θα αποσυνθεθει παραγοντας αμμωνια. επισης μπορεις να ριξεις και καθαρη αμμωνια. αν εσυ βαλεις ψαρια απο τωρα, θα ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου, αλλα η αμμωνια που θα κυκλοφορει στο νερο ειναι ακρως τοξικη για τα ψαρια. γι' αυτο ο ασφαλεστερος για την υγεια των ψαριων και καλυτερος γενικα τροπος ειναι με τροφη.

στο 15αρι τι υλικα εχεις στο φιλτρο και ποσο καιρο δουλευει με τα υλικα αυτα? θα διατηρησεις και τα δυο ενυδρεια?

δεν εχω ξεκινισει ακομα το δευτερο ενυδρειο απλα επειδι ειμαι ετοιμος θελω να ειμαι καλημενος απο ολεσ τισ μεριεσ και ξεκιναω μετα..το 15αρι τρεχει περιπου 3 χρονια αθτη την στιγμη εχει 2 χρυσοψαρα ξερω βλακια 2 χρυσοψαρα σε 15 λιτρα γιαυτο θα παρω 60αρι ενυδρειο και το μικρο δεν θα χσαναχρησιμοποιηθει..τη υληκα εχω στο φιλτρο δν εχω κανει τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...