Jump to content

Water Conditioner


Savou

Recommended Posts

παιδια εχω αγορασει για το ενυδρειο μου ενα υγρο που ειναι σε κιτρινο μπουκαλακι και λεγετε water conditioner τισ aqua plus.Καθε ποτε πρεπει να μπαινει στο νερο??οταν μπαινει τα ψαρια ειναι μεσα στο ενυδρειο??ποσεσ σταγονεσ βαζω για 15 λιτρα ενυδρειο..??

Link to comment
Share on other sites

δεν γράφει επάνω? λογικά θα πρέπει να έχει δοσολογίες στο μπουκάλι του.

για ποιόν λόγο χρησιμοποιείται?

Link to comment
Share on other sites

δεν γράφει επάνω? λογικά θα πρέπει να έχει δοσολογίες στο μπουκάλι του.

για ποιόν λόγο χρησιμοποιείται?

φιλε αποστολε δεν ξερω...ισως να βοηθουσε καποιος που γνωριζει καλα την ειναι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι;;; Αν ναι τότε είναι αντιχλώριο. Από αγγλικά πως πας;

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι?

http://www.hagen.com/uk/aquatic/nutrafin/n...onditioning.cfm

@theodor72 μαζί γράφαμε...

οχι παιδια ουτε το ενα ουτε το αλλο..θα ανεβασω φοτο για να δειτε το μπουκαλακι μηπος μπορει καποιος να με βοηθισει..

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μπουκαλακι...!@!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν το γνωρίζω...

δεν φαίνονται όμως τα γράμματα στο κουτί για να σε βοηθήσω...

Link to comment
Share on other sites

αν και εκτος θεματος υπαρχει θεμα με το ενυδρειο και τα ψαρακια που εχεις...

βλεπω εχεις 3-4 χρυσοψαρα σε 15 λιτρα ενω το καθενα χρειαζεται 30-40 λιτρα :excl:

φιλικα παντα αλλα κατι πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν το γνωρίζω...

δεν φαίνονται όμως τα γράμματα στο κουτί για να σε βοηθήσω...

[/qu΄

λεει¨(for use whenever adding new water to your aruarium to neutralize the clorine in tap water and protect the whole fishes afainst abrasions and wounds...

Directions...Add one line of this extract for 10 lt of tube water...)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μπουκαλακι...!@!

βγάλε μια καθαρή φωτό στα γράμματα να σου πούμε τι γράφει επάνω γιατί δε το βρίσκω ούτε εγώ πουθενά στο νετ. Επίσης να σου πω οτι τα φτηνά προϊοντα σχεδόν σε όλα τα ενυδρειακά πράγματα μπορεί να μας βγουν πολύ ακριβά. Προτίμησε την επόμενη φορά κάποιο επώνυμο προϊόν για αντιχλώριο (πχ. JBL, SERA, TERA, API, SEACHEM)

Link to comment
Share on other sites

αν και εκτος θεματος υπαρχει θεμα με το ενυδρειο και τα ψαρακια που εχεις...

βλεπω εχεις 3-4 χρυσοψαρα σε 15 λιτρα ενω το καθενα χρειαζεται 30-40 λιτρα :excl:

φιλικα παντα αλλα κατι πρεπει να κανεις.

ναι φιλε μου το ξερω σημερα κιολλασ τα 4 απο τα 5 θα εοιστραφουν στο πετσιτυ..θα κρατησω μονο ενα μεχρι να παρω το καινουργιο μου ενυδρειο και το στρωσω..

Link to comment
Share on other sites

από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι είναι αντιχλώριο και πως η δοσολογία του είναι μία "γραμμή" (δεν ξέρω κατά πόσο διακρίνεται στο μπουκάλι ή στο εσωτερικό του καπακιού) ανά 10 λίτρα νερού βρύσης.

άσχετο, αλλά μόνο αυτό βρήκες? υπάρχουν άλλα, κατά την γνώμη μου πολύ πιό αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

βάζεις το νερό της αλλαγής σου σε ένα βαρέλι η οτι σε βολευει τελος παντων και εκεί μεσα ρίχνεις μια γραμμή από το μπουκαλάκι για κάθε 10 λίτρα βάζεις ένα κυκλοφοριτή για λίγη ώρα το φέρνεις στη σωστή θερμοκρασία και κάνεις την αλλαγή σου!

Link to comment
Share on other sites

από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι είναι αντιχλώριο και πως η δοσολογία του είναι μία "γραμμή" (δεν ξέρω κατά πόσο διακρίνεται στο μπουκάλι ή στο εσωτερικό του καπακιού) ανά 10 λίτρα νερού βρύσης.

άσχετο, αλλά μόνο αυτό βρήκες? υπάρχουν άλλα, κατά την γνώμη μου πολύ πιό αξιόπιστα.

ειμαι αρχαριος και αυτο μου δοσαν...

για να καταλαβο αυτο το προσθετο με το καινουργιο νερο που βαζω στα ψαρια..??

Link to comment
Share on other sites

βάζεις το νερό της αλλαγής σου σε ένα βαρέλι η οτι σε βολευει τελος παντων και εκεί μεσα ρίχνεις μια γραμμή από το μπουκαλάκι για κάθε 10 λίτρα βάζεις ένα κυκλοφοριτή για λίγη ώρα το φέρνεις στη σωστή θερμοκρασία και κάνεις την αλλαγή σου!

αμα δεν υπαρχει κυκλοφορητης...??

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν υπαρχει κυκλοφορητης...??

ανακάτεψε το λίγο με το χέρι. Επίσης γίνετε και με αεραντλία :excl:

Link to comment
Share on other sites

ανακάτεψε το λίγο με το χέρι. Επίσης γίνετε και με αεραντλία :excl:

δηλαδη για να σιγουρευτω βγαζω το 1/3 απο του ενυδρειο.και στο 1/3 που θα μπει μεσα στο ενυδριο προσθετω το υδρο το ανακατευω λιγο με το χερι μου και βαζω το νερο στο ενυδρειο..τα ψαρακια δεν θα παθουν τιποτα απο ολο αυτο..??

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να σιγουρευτω βγαζω το 1/3 απο του ενυδρειο.και στο 1/3 που θα μπει μεσα στο ενυδριο προσθετω το υδρο το ανακατευω λιγο με το χερι μου και βαζω το νερο στο ενυδρειο..τα ψαρακια δεν θα παθουν τιποτα απο ολο αυτο..??

οχι τιποτα δε θα πάθουν... να προσέξεις να είναι στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου το νερό της αλλαγής. Επίσης άσε το αντιχλώριο κανα δεκάλεπτο-τεταρτο στο βαρέλι να δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

Ο πιό σωστός τρόπος για την αλλαγή του νερού σου είναι η προετοιμασία του νέου νερού που θα βάλεις στο ενυδρείο σου σε ξεχωριστό δοχείο, κουβά που να χωράει την συγκεκριμένη ποσότητα. Εκεί, θα τοποθετήσεις το υγρό στην αναλογία που αναφέρεται πάνω στο μπουκάλι και αφού το ανακατέψεις για κάποια λεπτά, και αφού είσαι σίγουρος ότι το νερό έχει θερμοκρασία κοντινή σε αυτήν του ενυδρείου σου, το τοποθετείς σιγά σιγά μέσα σε αυτό, αφού φυσικά έχεις αφαιρέσει από το ενυδρείο σου ποσότητα νερού αντίστοιχη με αυτή που έχεις προετοιμάσει.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...