Jump to content

στησιμο ενυδρειου θαλασσινου νερου


Recommended Posts

για σας με λενε john12345 θα ηθελα να αγορασω ενα ενυδρειο θαλασσινου νερου το χειμονα για αυτο θα αρχισω να προετιμαζομαι απο τωρα.με το θαλασσινο ενυδρειο δεν εχω καθολου πηρα για αυτο θα ηθελα εντατικη βοηθεια.βασικα θα ηθελα ενα φτηνο ενυδρειο δηλαδη το κοστολογιο συνολικα να μην ξεπερνα τα 1200ευρω.θελω να μου προτεινεται ενα ενυδρειο,κοραλια ζωντανουσ βραχουσ,μηχανισμο.για τα ψαρια σκεφτομαι να τα παρω απο το φορουμ και να διαθεσω περιπου 500ευρω.για αυτο ασ αρχισουν για τα υπολοιπα οι προτασεισ φωτιεσ και φυσικα και οι πληροφοριεσ για να αρχισω να διαβαζω.

Link to comment
Share on other sites

αρα ξεχασα να σημειωσω οτι τα λεφτα πουθα διαθεσω μονο για το ενυδρειο,μηχανισμουσ γυρω στα 700ευρω

Link to comment
Share on other sites

με αφτα τα λεφτα που διαθετω θα μπορουσα να κανω ενα ομορφο ενυδρειο :excl::excl:ευχαριστω πολυ για την ενθαρηνση σου

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

με αφτα τα λεφτα που διαθετω θα μπορουσα να κανω ενα ομορφο ενυδρειο :thumbup::excl:ευχαριστω πολυ για την ενθαρηνση σου

τι κατηγορία θαλασσινού σε ενδιαφέρει; Για να σου πούμε πόσα λίτρα μπορείς να στήσεις με αυτά τα χρήματα. Πάντως δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου αλλά με 700 ευρώ θα είναι λίγα τα λίτρα! Πες μας και βλέπουμε όμως :excl:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τι εννοειτε τι κατηγορια

υπάρχουν τα εξης:

*fish only

*fish only with live rock

*reef

Δες τι είναι το καθένα και διαλέγεις και παίρνεις... όσο κατεβαίνεις τη λίστα γίνετε πιο ακριβό να ξέρεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

FOWLR: μόνο ψάρια με ζωντανό βράχο.

Soft/Leather: Μαλακά κοράλια με μικρές απαιτήσεις σε φωτισμό

Mixed: Μαλακά κοράλια μαζί με LPS (long polyp stony corals)

SPS: Αποκλειστικά σκληρά κοράλια με μικρούς πολύποδες

Υπολόγιζε ότι θα χρειαστείς

Ενυδρείο

Βράχο (πάνω από 10% σε κιλά του όγκου του ενυδρείου σου) Κάθε κιλό ζωντανού περίπου 15 ευρώ. Αν βάλεις νεκρό βράχο και ζωντανό για μπόλι τότε η αναλογία είναι περίπου 20-25% ζωντανός βράχος.

Άμμο περίπου 10% σε παρόμοια τιμή.

Skimmer ανάλογα με την ποιότητα και η τιμή.

Φωτισμό ανάλογα με την κατηγορία που θες ανεβαίνει και η τιμή.

Κυκλοφορητές: Βρίσκεις και φθηνούς αλλά δεν αντέχουν όσο οι ακριβοί.

Μονάδα RO ή RO/DI. 100-200 ανάλογα με το τι θα πάρεις.

Αλάτι περίπου 60 ευρώ για να γεμίσεις 300 λίτρα ενυδρείο. Πάλι παίζει ρόλο η ποιότητα.

Θερμάστρα

Chiller αν η θερμοκρασία δωματίου ξεπερνά τους 28 το καλοκαίρι (400+ συνήθως εκτός και αν βρεις μεταχειρισμένο)

Αντλία επιστροφής(διάφορες τιμές ανάλογα με το τι χρειάζεσαι)

Από εκεί και πέρα έχεις κόστο για εξοπλισμό για μετρήσεις, refugium, sump, media reactor, calcium reactor κλπ.

Μην πάρεις τις μετρητής τα πιο πάνω γιατί όλα εξαρτώνται από την ποιότητα του εξοπλισμού, τα λίτρα και το είδος ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε το reef san enydreio σασ λιτρα θα το προτιμουσα 100-200λ.chiller ειμαι τυχεροσ δεν χρειαζομαι επειδη ειμαι σε σχετικα ορεινο μεροσ

:excl::excl:

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

θα μου αρεσε το reef san enydreio σασ λιτρα θα το προτιμουσα 100-200λ.chiller ειμαι τυχεροσ δεν χρειαζομαι επειδη ειμαι σε σχετικα ορεινο μεροσ

:excl::excl:

δυστυχώς δε νομίζω να μπορείς να το στήσεις με αυτά τα χρήματα... ίσα ίσα φτάνουν για βράχο φωτισμό και αραγωνίτη :bowdown:

Κοίτα μήπως βρεις καμιά ευκαιρία στα μεταχειρισμένα αλλιώς σε βλέπω για fish only :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ουτε κανενα ποιο μικρο για ψαρια ειμαι εξασφαλησμενος θα δωσω και τα 1200 για ενυδρειο,εξοπλισμο,κοραλια,ζωντανουσ βραχουσ

Link to comment
Share on other sites

post-21451-1280168065_thumb.jpgσαν ενα τετοιο θαψ μπορουσα να κανω :excl: αν οχι με ζωντανω βραχο και ψαρια μονο :excl:
Link to comment
Share on other sites

παιδια αδυνατο να πληρωσω τοσα λεφτα παρακαλω να κλειδωσει η σελιδα

Link to comment
Share on other sites

ουτε κανενα ποιο μικρο για ψαρια ειμαι εξασφαλησμενος θα δωσω και τα 1200 για ενυδρειο,εξοπλισμο,κοραλια,ζωντανουσ βραχουσ

με 1200 μπορείς να φτιάξεις ένα FOWLR και αργότερα να το αναβαθμίσεις σε reef!

Ενυδρείο rio 180 --> 400 €

Βράχος --> 350 €

sump σωληνες αντλία κτλ --> 200 €

test --> 100 €

skimmer --> 150 €

αραγωνίτης --> 50 €

κυκλοφορητές --> 70 €

αλατι --> 30 €

σύνολο 1350 € αλλά σίγουρα κάτι θα έχω ξεχάσει :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες την αντίθετη όσμηση.

JOHN12354 υπάρχει ένα σημαντικό κόστος για να ξεκινήσεις.

Χρειάζεσαι ζωντανό βράχο, σκίμμερ, ενυδρείο και καθαρό νερό(αντίθετης όσμησης) με αλάτι τουλάχιστο για ένα FISH only with live rock.

Στην συνέχεια το εξοπλίζεις για reef βήμα βήμα

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσε ,το θαλασσινο ετσι κ αλλιως θελει υπομονη και αυτο ισχυει και για να το ξεκινησεις... :excl:

υπαρχουν αρκετα καλα πραματακια που μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα και να σου κοστισουν τα μισα, οπως για πχ βραχος με 8 ευρο ενυδρειο με τα μισα και παει λεγοντας... απλα θελει υπομονη και να τσεκαρεις τις αγγελιες και σιγασιγα να παρεις ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο σου... ετσι εγω απλα θα σου λεγα να ξεκινησεις να διαβαζεις για να μαθεις τι ειναι καλο και τι θα σου χρειαστει να δεις ποσο κανει ,ποσο θα το βρεις και παει λεγοντας... :excl: καλο διαβασμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είμαι στο τρίτο καλοκαίρι από τότε που άρχισα να διαβάζω για θαλασσινό και να αγοράζω εξοπλισμό σιγά σιγά. Περιμένω το chiller και το φωτιστικό και υπολογίζω ότι μέχρι το τέλος την βδομάδας να βάλω ένα ζευγάρι ocellaris.

Πάντως αυτά τα 3 χρόνια που δεν βιάστηκα να ξοδέψω μια περιουσία μου ήρθαν βολικά.

Βρήκα εξοπλισμό σε καλή τιμή. Έμαθα για τα wet/dry φίλτρα και τα σκίμμερ. Έμαθα για ζεόλιθους, organic carbon dosing, ενοχλητική άλγη και καταπολέμηση της, για χαλκό και τις συνέπειες του, για νερό από αντίθετη όσμηση και ένα σωρό.

Πιστεύω ότι αν ξεκινούσα πριν 3 χρόνια άμεσα το χόμπυ, σήμερα είτε θα είχα δώσει τα διπλάσια για να διορθώσω τα λάθη μου, είτε θα τα είχα παρατήσει.

Διάβασμα μπόλικο, ψάξιμο για ευκαιρίες, υπομονή και μπορείς να στήσεις ένα τέτοιο ενυδρείο χωρίς να ξοδέψεις μεγάλα ποσά!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είμαι στο τρίτο καλοκαίρι από τότε που άρχισα να διαβάζω για θαλασσινό και να αγοράζω εξοπλισμό σιγά σιγά. Περιμένω το chiller και το φωτιστικό και υπολογίζω ότι μέχρι το τέλος την βδομάδας να βάλω ένα ζευγάρι ocellaris.

Πάντως αυτά τα 3 χρόνια που δεν βιάστηκα να ξοδέψω μια περιουσία μου ήρθαν βολικά.

Βρήκα εξοπλισμό σε καλή τιμή. Έμαθα για τα wet/dry φίλτρα και τα σκίμμερ. Έμαθα για ζεόλιθους, organic carbon dosing, ενοχλητική άλγη και καταπολέμηση της, για χαλκό και τις συνέπειες του, για νερό από αντίθετη όσμηση και ένα σωρό.

Πιστεύω ότι αν ξεκινούσα πριν 3 χρόνια άμεσα το χόμπυ, σήμερα είτε θα είχα δώσει τα διπλάσια για να διορθώσω τα λάθη μου, είτε θα τα είχα παρατήσει.

Διάβασμα μπόλικο, ψάξιμο για ευκαιρίες, υπομονή και μπορείς να στήσεις ένα τέτοιο ενυδρείο χωρίς να ξοδέψεις μεγάλα ποσά!

τα τριπλάσια να λες όχι τα διπλάσια (και το έμαθα από την ανάποδη) :excl:

Link to comment
Share on other sites

παιδια αδυνατο να πληρωσω τοσα λεφτα παρακαλω να κλειδωσει η σελιδα

φίλε μου καλο απογευμα σου στελνω πμ για να σου παραθεσω καποια πραγματα και απο εκει και μετα εσυ αποφασιζεις.το θαλασσινο ειναι ενα χομπι που δεν χρειαζετε να βιαζεσε.αυτα που θα παρεις θα πρεπει να τα παρεις με προοπτικη για να μην πεταξεις λεφτα.και να σου εξηγησω τι εννοω.εαν παρεις κατι μικρο ειναι μαθηματικος βεβαιο οτι θα πεταξεις τα χρηματα σου γιατι δεν θα μπορεις να απολαυσεις αυτο που λεμε ομορφια του θαλασσινου,η fish η reef.αποψη μου ειναι οτι με αυτα τα χρηματα μπορεις να ξεκινησεις με αγορα απο τις αγγελιες του forum.αυτη την στιγμη λογω υπηρεσιακων αναγκων δινω το δικό μου υπαρχει σχετικη αγγελια στις αγγελιες για θαλασσα.υπαρχουν φωτογραφιες το ενυδρειο ειναι 600 λιτρα και 200 sump δεν σου λεω να επιλεξεις αυτο παντος ειναι μια παρα πολυ καλη προταση που μπορουμε να την συζητησουμε και στην συνεχεια.περιμενω πμ θα με βρεις ως τραπεζιτης

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου είναι πως δεν χρει΄ζεται ν ααπογοητευεσε. Πρωτα απο ολα α ασχολία μ ετο θαλασσινό ενυδρείο είναι εκ των πραγματαων κάτι που απαιτεί υπομονή και επιμονη.

Ετσι και αλλιως και λόγω της απειρίας σου καλό θα ηταν να ξεκινούσες μα κάτι απλό και σιγα σιγανα προσθετεις και να βελτιώνεις. Σίγουρα θα γλυτώσεις χρήματα εαν κάποιο εξοπλισμό τον παρεις με προοπτική αλλαγής του είδους του ενυδρείου ή του μεγέθους τους. Για παραδειγμα, ενα fish only mμε βράχο δεν έχει τις ίδιες απιτήσεις για φωτισμό με ένα ενυδρείο που φιλοξενεί σκληρά κοράλλια.

Ενημερώσου σχετικα με τον εξοπλισμό, κάνε μια λίστα του τι θα χρειαστείς και κοιτα τις αγγελίες εδω και σε άλλα φορουμ που ασχολυνται με το θαλασσινό ενυδρείο. Είναι σίγουρο πως θα βρεις τα παντα σιγα σιγα και με ασυγκριτα χαμηλοτερο κόστος.

Να θυμασαι τη λεξι κλειδί: Υπομονή! Οσο θα ψαχνεις και θα προμηθευεσαι τον εξοπλισμό θα μπορείς να ενημερωθείς γι ατα ψαράκια, τα κοράλια, τη συμβατοτητα που έχουν μεταξυ τους, το μεγεθος τους, τη τροφή τους, κλπ.

Μην τα παρατας. Απλα κανε αργα και σταθερά βήματα και μαθε για να μπορείς να κανεις σωστές επιλογές ανάλογα με τις προσωπικκές σου προτιμήσεις.

Είναι απλα η αποψη μου. Ελπίζω να βοήθησα λιγακι.

Φιλικά

Έγινε επεξεργασία - clicker
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου είναι πως δεν χρει΄ζεται ν ααπογοητευεσε. Πρωτα απο ολα α ασχολία μ ετο θαλασσινό ενυδρείο είναι εκ των πραγματαων κάτι που απαιτεί υπομονή και επιμονη.

Ετσι και αλλιως και λόγω της απειρίας σου καλό θα ηταν να ξεκινούσες μα κάτι απλό και σιγα σιγανα προσθετεις και να βελτιώνεις. Σίγουρα θα γλυτώσεις χρήματα εαν κάποιο εξοπλισμό τον παρεις με προοπτική αλλαγής του είδους του ενυδρείου ή του μεγέθους τους. Για παραδειγμα, ενα fish only mμε βράχο δεν έχει τις ίδιες απιτήσεις για φωτισμό με ένα ενυδρείο που φιλοξενεί σκληρά κοράλλια.

Ενημερώσου σχετικα με τον εξοπλισμό, κάνε μια λίστα του τι θα χρειαστείς και κοιτα τις αγγελίες εδω και σε άλλα φορουμ που ασχολυνται με το θαλασσινό ενυδρείο. Είναι σίγουρο πως θα βρεις τα παντα σιγα σιγα και με ασυγκριτα χαμηλοτερο κόστος.

Να θυμασαι τη λεξι κλειδί: Υπομονή! Οσο θα ψαχνεις και θα προμηθευεσαι τον εξοπλισμό θα μπορείς να ενημερωθείς γι ατα ψαράκια, τα κοράλια, τη συμβατοτητα που έχουν μεταξυ τους, το μεγεθος τους, τη τροφή τους, κλπ.

Μην τα παρατας. Απλα κανε αργα και σταθερά βήματα και μαθε για να μπορείς να κανεις σωστές επιλογές ανάλογα με τις προσωπικκές σου προτιμήσεις.

Είναι απλα η αποψη μου. Ελπίζω να βοήθησα λιγακι.

Φιλικά

Θα συμφωνησω με τον φιλο.Κανεις απο εμας δεν ηξερε και εμαθε στην πορεια.Για παραδειγμα εγω οταν ξεκινησα στην αρχη ειχα fish only και το ξεκινησα το 1999.Internet δεν ηταν οπως τωρα.Και ομως με την υπομονη και την επιμονη εφτασα τωρα να διατηρω reef.Aυτο που θελω να σου πω ειναι ¨μην τα παρατας¨

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον φιλο.Κανεις απο εμας δεν ηξερε και εμαθε στην πορεια.Για παραδειγμα εγω οταν ξεκινησα στην αρχη ειχα fish only και το ξεκινησα το 1999.Internet δεν ηταν οπως τωρα.Και ομως με την υπομονη και την επιμονη εφτασα τωρα να διατηρω reef.Aυτο που θελω να σου πω ειναι ¨μην τα παρατας¨

Αυτό ακριβώς! Και θα βρείς πολλους να σε συμβουλευσουν σωστα και να σε βοηθήσουν. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...