Jump to content

Καλώς σας βρήκα και εγώ


laskas

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Με τα πολλά το πήρα και εγώ απόφαση να φτιάξω μια λιμνούλα στον κήπο.

Με πολύ κόπο και πολύ αγάπη, έσκαψα την λιμνούλα μου μεσα στον καυτο ελληνικό ήλιο (πλακα κανω απογευμα εσκαβα αλλα καϊκα λιγακι ειναι η αλήθεια...) :excl:

Η λιμνούλα έχει μήκος 3.5m πλάτος 2m και βάθη 60-70cm. Η βασική κατασκευή τελίωσε μόλις χτες το απόγευμα, και η λίμνη πηρε ζωή χτες το βραδυ. Θα εμπλουτιστεί ακόμα με πέτρες απο λίμνες και ποταμια της κρήτης (κουρνά, ζαρου, αγιας, αλμυρού κτλ) και το αποτελεσμα θα ειναι ακομα καλυτερο. Θα στρωθει τσαιλάκι γύρο απο την λίμνη να κρύψει το liner που εκνευριστικά (δεν ντρεπεται) φαινεται ακομα, και θα πλουτίσει με τα φυτά που θα μπουν γυρω γυρω. Καποιες ηλεκτρολογικο-υδραυλικές εργασίες μένουν να γίνουν ακόμα αλλά όλα βαίνουν καλώς όπως και το νερό που ήδη έχει αρχίσει να καθαρίζει μέσα σε ένα βράδυ!!

Το βραδάκι θα ανεβασω και φωτογραφιες για τον υδροφιλο λαο :excl:

Καλώς σας βρήκα και πάλι! Με πολύ μεράκι,

Γιάννης

Υγ. Βοήθησε και η γυναίκα (όχι στο σκάψιμο βέβαια) οπότε δίνω κ εγω με την σειρά μου το σήμα.. Στώστε όλοι τις οικογένειες και τους φίλους σας στον ευγενή αυτόν σκοπό. Περιμένουμε με αγωνία να δούμε και όλους τους οργανισμούς που θα ανταποκριθούν στο "κάλεσμα" της λίμνης. Πουλιά, βατράχια κτλ κτλ μιας κ το σπιτι είναι στην εξοχη! Ενα θα σας πω. Μεχρι τις 12 καθομασταν και χαζεύαμε την λιμνη.. τι τηλεορασεις κ ανοησιες...

Αξία ανεκτίμητη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα αρκετές ερωτήσεις για Liner τιμές κτλ πληροφοριακά, πήρα απο πλαστικά κρήτης ένα κομμάτι 8mx5m 100 ευρώ. Για tetra κτλ (ίδια ποιότητα με αυτό που πήρα) είχα ρωτήσει κ μου είχανε πει 4χ4 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια φιλε μου.

Περιμενουμε φωτογραφιες :excl:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και καλογεμιστη!!!

δωσε και φωτος στο λαο!!!

Link to comment
Share on other sites

Νατες και οι φωτογραφίες... περιμένω τα σχόλια σας :excl:

Εχει πολυ δουλεια ακομα αλλα για αρχη πιστεύω καλά το παω...

post-21709-1280255612_thumb.jpgpost-21709-1280255860_thumb.jpgpost-21709-1280255873_thumb.jpgpost-21709-1280255884_thumb.jpgpost-21709-1280255897_thumb.jpgpost-21709-1280255913_thumb.jpgpost-21709-1280255983_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - laskas
Link to comment
Share on other sites

Νατες και οι φωτογραφίες... περιμένω τα σχόλια σας :excl:

post-21709-1280255612_thumb.jpgpost-21709-1280255860_thumb.jpgpost-21709-1280255873_thumb.jpgpost-21709-1280255884_thumb.jpgpost-21709-1280255897_thumb.jpgpost-21709-1280255913_thumb.jpgpost-21709-1280255983_thumb.jpg

Nα την χαιρεσε φιλε μου,πολυ ομορφη. :excl:

Link to comment
Share on other sites

μαρεσει πολυ φιλε και το κλασικο πυθαρι που εχει γινει μαστ στις λιμνες!!!

να σου πω με φιλτρανση εχεις βαλει στο πυθαρι κανενα υλικο ή θα φτιαξεις μετα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο έχω βάλει ηδη. Στην πρωτη φωτογραφια αν κοιταξεις αριστερα που ειναι οι πετουνιες φαινεται κ ο σωληνας του φιλτρου. Το εβαλα μεσα σε μια γλαστρα την οποια εντυσα με Liner για στεγανοτητα, την εθαψα την μιση και εβαλα πετρες γυρω γυρω. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο έχω βάλει ηδη. Στην πρωτη φωτογραφια αν κοιταξεις αριστερα που ειναι οι πετουνιες φαινεται κ ο σωληνας του φιλτρου. Το εβαλα μεσα σε μια γλαστρα την οποια εντυσα με Liner για στεγανοτητα, την εθαψα την μιση και εβαλα πετρες γυρω γυρω. :excl:

ωραιος! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ δουλεια ακομα παντως... Θα πρεπει να φτιαξω προστασια για υπερχειλιση και για τα βροχινα νερα που θα παρασερνουν χωματα-λασπες, θα πρεπει να τελειωσω τις ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις (τοποθετηση στεγανου κουτιου για τις μπριζες, τοποθετηση δευτερου φιλτρου για την καλυτερη φιλτρανση, λαμπας UV (ακομα την ψαχνω) για την αλγη, πετρες κτλ για ντεκορ και φυσικα να παρακολουθησω τις τιμες του νερου για να δω ποτε θα ειναι ετοιμη να υποδεχτει ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...