Jump to content

Νεο Ενυδρείο - Προβλημα


Recommended Posts

Geia sas

eimai neos sto forum alla kai sto xoro tou enydreiou. Gia to logo ayto tha hthela th sumvoulh sas.(Opoios mporei na bhthisei kalodexoumenos.)

Prin 3 mhnes peripou afou diavasa arketa peri tou strwsimatos, epilogh psarivn kai futwn ktl. agorasa ena enydrio ths JUWEL 30x30x60.

Mesa exei 2 anumpies demenes s enan kormo merikes petres gia krupsones, ena microsorum kai 2 polusperma. To filtro exei mple sfougari kai siporax. Oi metriseis ginontai me stik. kai einai fusiologikes.

PH=6.8

No2=0

NO3=0

GH=10

KH<6

uermokrasia 29.5 (logw kausona) den exw psiksh.

Afou oloklhrvsa to strwsimo me vakthria ths serra arxisa na vazw ta psarakia mou. Arxika evala 5 neon tetra kai meta apo 3 meres sumplhrwsa to kopadi mou me alla 4. sth synnexeia evala 1 saligari 2 ramirezi kai ena pleco common. Epidh o pleco efige thn idia mera o petshop moy edwse kai evala enan glufth (CAE) opou meta diavasa oti ginetai polu epithetikos. Ti na pw apo ekei kai pera arxisan ta provlhmata. kinhgouse ta panta. En to metaxy ta ramirezi ekei pou htan mia xara arxisan na kathontai sthn epifania kai htan anorekta. (sto enydrio yparxei aerantlia kai kalh kykloforia neroy) kai paroysiasan skismenes oyres kai aspra stigmatakia. Sto petshop mou edose to costapur opou mexri to telos ths therapias efigan kai ta 2. Ton CAE ton evgala kai ekana meta to telos ths therapias katharismo vuthou me skoupa kai allagh nerou 40%(shmera). To thema einai oti twra exw 9 tetra kai to saligari kai ta tetra fainontai polu kataponhmena. ti na kanw? oi metriseis einai statheres.

mod note:

Παρακαλώ μονο ελληνικούς χαρακτήρες. Είναι κανονισμός του φόρουμ. To κειμενο επεξεργαστηκε.Οτιδήποτε γραμμένο με greeklish θα διαγραφεται.

Γεια σας

είμαι νέος στο forum αλλα και στο χορό του ενυδρείου. Για το λόγο αυτό θα ήθελα τη συμβουλή σας.(Οποιος μπορεί να βυθίσει καλοδεχούμενος.)

Πριν 3 μήνες περίπου αφού διάβασα αρκετά περί του στρωσίματος, επιλογή ψαριών και φυτών κτλ. αγόρασα ένα ενυδρείο της JUWEL 30x30x60.

Μέσα έχει 2 anumpies δεμένες s έναν κορμό μερικές πέτρες για κρυψώνες, ένα "μικροσορουμ" και 2 πολύσπερμα. Το φίλτρο έχει μπλε σφουγγάρι και siporax. Οι μετρήσεις γίνονται με stik. και είναι φυσιολογικές.

PH=6.8

No2=0

NO3=0

GH=10

KH<6

θερμοκρασία 29.5 (λόγω καύσωνα) δεν έχω ψύξη.

Αφού ολοκλήρωσα το στρώσιμο με βακτήρια της serra άρχισα να βάζω τα ψαράκια μου. Αρχικά έβαλα 5 neon tetra και μετά από 3 μέρες συμπλήρωσα το κοπάδι μου με αλλα 4.στη συνεχεια έβαλα 1 σαλιγκάρι 2 ramirezi και ένα pleco common.Επειδή ο pleco έφυγε την ίδια μέρα ο petshop μου έδωσε και έβαλα έναν γλυφτεί (ΚΑΕ) όπου μετά διάβασα ότι γίνεται πολύ επιθετικός. Τι να πω από εκεί και πέρα άρχισαν τα προβλήματα. κυνηγούσε τα πάντα. Εν το μεταξύ τα ramirezi εκεί που ήταν μια χαρά άρχισαν να κάθονται στην επιφάνεια και ήταν ανόρεκτα.(στο ενυδρείο υπάρχει αεραντλία και καλή κυκλοφορία νερού) και παρουσίασαν σκισμένες ουρές και άσπρα "στιγματακια". Στο petshop μου έδωσε το "κοσταπουρ" όπου μέχρι το τέλος της θεραπείας έφυγαν και τα 2.Τον ΚΑΕ τον έβγαλα και έκανα μετά το τέλος της θεραπείας καθαρισμό βυθού με σκούπα και αλλαγή νερού 40%(σήμερα). Το θέμα είναι ότι τώρα έχω 9 tetra και το σαλιγκάρι και τα tetra φαίνονται πολύ καταπονημένα. τι να κάνω? οι μετρήσεις είναι σταθερές.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

προφανως κατι λαθος εγινε με το στρωσιμο ισως δεν εγινε σωστα..

βαλε μερικες φωτο να δουν οι ποιο εμπειροι σε τι κατασταση ειναι τα ψαρακια.

και αν μπορεις γαρφε με ελληνικους χαρακτηρες επειδη ειναι κανονσμος του φορουμ.

καλη συνεχεια :excl:

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

ΔΕν το ηξερα, σ ευχαριστς. θε προσπαθησω για φωτογραφια!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου,απο τις μετρησεις λειπει η αμμωνια/αμμωνιο σημαντικοτατη για ενυδρεια φρεσκοστημενα οπως το δικο σου,περα απο αυτο καλο ειναι πρωτα να κοιτας τις απαιτησεις ενος ψαριου και στη συνεχεια να προχωρας στην αγορα του!! Φιλικα νικος

Link to comment
Share on other sites

για μενα το ενυδρειο σου στην αρχη ηταν τελειως αστρωτο και ειδικα να δεχθει τοσο γρηγορα τοσα πολλα ψαρια. τη στιγμη που ισως να εστρωνε, εριξες το φαρμακο, το οποιο ισως αποδεκατησε τη βιολογια σου και ξεκινας παλι απο την αρχη. αν το συγκεκριμενο φαρμακο βλαπτει τη βιολογια ας μας πει καποιος που ξερει.

οπως σου ειπαν ηδη, λειπει το σηματνικοτερο τεστακι, αυτο της αμμωνιας. αγορασε ενα, κανε μετρησεις και πες μας τι εδειξε, αφου κανεις παλι τεστ και στα υπολοιπα. τα στικς να ξερεις δεν ειναι και τοσο ακριβη και αξιοπιστα. τελος, αν δε κανω λαθος η θερμοκρασια του ενυδρειου σου ειναι πολυ μεγαλη για τα νεον. αν αυτο το επαληθευσει καποιος θα σου προτεινα να βαλεις εναν ανεμηστηρα να φυσαει την επιφανεια καποιες ωρες, ωστε να ρυθμισεις τη θερμοκρασια στα επιθυμιτα επιπεδα.

τελος κανε μια αναζητηση για το πως στρωνουμε ενα ενυδρειο. εσυ ακολουθησες τις οδηγιες της εταιριας και του εμπορα που πολλες φορες θελουν ιδιαιτερη προσοχη. το οτι ΝΟ2 και ΝΟ3 ειναι 0 δεν σημαινει απολυτα οτι ειναι στρωμενο. μπορει αντιθετος να ειναι τελειως αστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!! καλα εκανες που εβγαλες τον επιθετικο, γιαυτο μαλλον επαθαν ιτσ (λογικα). παρε τεστακια αμμωνιας, και γω νομιζω οτι το στρωσιμο δεν ηταν καλο και ειδικα για τα νεον. αλλα διαβασε εδω μεσα και θα την βρεις την ακρη!

καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ όλους. Θα ηθελα όμως να ρωτησω ότι αφού τα νιτρικα και νιτρώδη είναι παράγογα της αμωνίας πως μπορει να εχω αμωνια και αμωνιο και αυτα να ειναι 0? Επισης αν αποδιχτει οτι εχω αμωνια τι κανω? Μονο αλλαγες? και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ όλους. Θα ηθελα όμως να ρωτησω ότι αφού τα νιτρικα και νιτρώδη είναι παράγογα της αμωνίας πως μπορει να εχω αμωνια και αμωνιο και αυτα να ειναι 0? Επισης αν αποδιχτει οτι εχω αμωνια τι κανω? Μονο αλλαγες? και παλι ευχαριστω!

Μπορεί να είναι μηδενικά γιατί απλά ακόμη δεν έχεις ικανό πλήθος βακτηρίων που να μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη και αυτά σε νιτρικά. Για μένα σίγουρα δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο ενώ η θεραπεία προκάλεσε πιθανώς μεγαλύτερα προβλήματα παρά έλυσε. Αν έχεις αμμωνία μπαίνεις σε κύκλο στρωσίματος με τα ψάρια μέσα κάτι που είναι αρκετά φασαρία και επίπονο για τα ψαράκια σου (τα συγκεκριμένα μάλιστα είναι και ευαίσθητα). Δηλαδή τα ψαράκια θα παράγουν "τροφή = αμμωνία" και θα περιμένεις να δημιουργηθούν τα βακτήρια, κάτι που ναι απαιτεί και αλλαγές νερού ώστε και τα επίπεδα αμμωνίας να μην γίνουν πολύ υψηλά αλλά και από την άλλη μεριά να υπάρχει αμμωνάι ώστε να γίνει ο κύκλος και να δημιουργηθούν οι αποικίες βιολογικού καθαρισμού.

Η συμβουλή μου είναι, αν μπορείς, να βάλεις μπόλι από φίλτρο άλλου χομπίστα και να ρίξεις και κάποια έτοιμα βακτηρίδια εμπορίου (στην καλύτερη περίπτωση και τα δύο).

Αν μάλιστα ρίξεις το σκεύασμα safestart της Tetra τότε θα το βοηθήσεις ακόμη περισσότερο κατά τη γνώμη μου γιατί θα επιταχύνεις τη διαδικασία δημιουργίας των βακτηριδίων και θα βοηθήσεις τα ψάρια σου να επιβιώσουν μέσα από αυτή τη δοκιμασία.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα το ενυδρείο σου να μην ήταν στρωμένο ή εντελώς στρωμένο. Επίσης η θερμοκρασία ήταν κάπως μεγάλη και ο ΚΑΕ επιθετικός. Και τα ραμιρέζι και τα νέον είναι απαιτητικά στο νερό. Επίσης πρόσεχε τις αλλαγές νερού σου. Πρώτα να φτιάχνεις το νερό και μετά να το ρίχνεις (θερμοκρασία - ΡΗ - ΚΗ - GH κλπ). Το Ich προκαλείται από απότομη μεταβολή της θερμοκρασίας. Μέτρα την αμμωνία σου και προσπάθησε να βοηθήσεις τα νέον με βιταμίνες και με σωστές αλλαγές νερού (όχι καθημερινά γιατί θα τα στρεσσάρει περισσότερο). Αν έχουν χάσει και το χρώμα τους και αδυνατίσουν θα είναι δύσκολα τα πράγματα.

Υ.Γ. Το ενυδρείο σου πρέπει να είναι 60*30*30 (πρώτα το μήκος). Επίσης προσπάθησε να μην μετράς με στικ αλλά με υγρά τεστ για περισσότερη ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για την αμμεση ανταποκριση. Μετρησα αμωνια με Tetra Test Αμμωνίας και ειναι 0. Σημαρα τα βλεπω καλυτερα και πιο κινητικα. Θα ηθελα να ρωτησω τωρα που εωγαλα τον ΚΑΕ τι να βαλω για να αποφυγω την δημιουργια αλγης, να βαλω εναν πλεκο? Να ξανα δοκιμασω να βαλω ραμιρεζι η να προσανατολιστω σε κατι αλλο και αν ναι σε τι ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα και καλώς ήλθες!! Λοιπόν cae (ΚΑΕ) , φαντάζομαι αυτά θα εννοείς, έχω και εγώ δύο στο ενυδρείο μου. Δεν βλέπω μέχρι στιγμής ιδιαίτερη επιθετικότητα.. και είναι φοβεροί αλγοφάγοι!!Όσο για ψάρι που να καθαρίζει άλγη ένα πολύ καλό είναι ο sp3 (anscistrus cirroshus) , και δεν μεγαλώνει και πολύ. Επίσης και οι γαρίδες amano είναι καλοί καθαριστές. Δες βέβαια πρώτα το προφίλ και των δύο που σου προτείνω για να δεις αν ταιριάζουν οι συνθήκες νερού που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσανατολιζομαι στο anscistrus cirroshus λογω συνθηκών αλλα για πείτε μοθ να ξαναβάλω ραμιρεζι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι μηδενικά γιατί απλά ακόμη δεν έχεις ικανό πλήθος βακτηρίων που να μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη και αυτά σε νιτρικά. Για μένα σίγουρα δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο ενώ η θεραπεία προκάλεσε πιθανώς μεγαλύτερα προβλήματα παρά έλυσε. Αν έχεις αμμωνία μπαίνεις σε κύκλο στρωσίματος με τα ψάρια μέσα κάτι που είναι αρκετά φασαρία και επίπονο για τα ψαράκια σου (τα συγκεκριμένα μάλιστα είναι και ευαίσθητα). Δηλαδή τα ψαράκια θα παράγουν "τροφή = αμμωνία" και θα περιμένεις να δημιουργηθούν τα βακτήρια, κάτι που ναι απαιτεί και αλλαγές νερού ώστε και τα επίπεδα αμμωνίας να μην γίνουν πολύ υψηλά αλλά και από την άλλη μεριά να υπάρχει αμμωνάι ώστε να γίνει ο κύκλος και να δημιουργηθούν οι αποικίες βιολογικού καθαρισμού.

Η συμβουλή μου είναι, αν μπορείς, να βάλεις μπόλι από φίλτρο άλλου χομπίστα και να ρίξεις και κάποια έτοιμα βακτηρίδια εμπορίου (στην καλύτερη περίπτωση και τα δύο).

Αν μάλιστα ρίξεις το σκεύασμα safestart της Tetra τότε θα το βοηθήσεις ακόμη περισσότερο κατά τη γνώμη μου γιατί θα επιταχύνεις τη διαδικασία δημιουργίας των βακτηριδίων και θα βοηθήσεις τα ψάρια σου να επιβιώσουν μέσα από αυτή τη δοκιμασία.

εγώ θα συμφωνήσω με τον κύριο αντρεα ότι η αγωγή που ακολούθησε ο φίλος επιβάρυνε την κατάσταση

....εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από την αρχή και να χρησιμοποιησεισ προϊόντα που θα κάνουν το στρώσιμο πιο εύκολο και καλύτερο για τα ψάρια σου.καλή τύχη και καλή συνέχεια.... :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Ποια απο ολα τα 'τετρα' εχεις φιλε μου?! Το ενυδρειο που εχεις δεν ειναι κ τοσο μεγαλο για να βαλεις περισσοτερα απο 1 ειδος κ να τα διατηρήσεις αξιοπρεπώς. Γνωμη μου ειναι οτι το καλυτερο θα ηταν να διαλεξεις τι θελεις απο τα 2..τετρας ή ραμιρεζι...(ΑΝ κανουν κ αυτα!Τα ραμιρεζι ειναι σαν τα απιστο ή κανω λαθος?!)κ αυτο αφου βεβαιωθεις οτι μπορεις να τους προσφερεις το νερο που χρειαζονται(μαλακο)...Τα στικς που μετρας να ξερεις οτι δεν ειναι κ τα ποιο αξιοπιστα...καλυτερα τα υγρα οπως ειπαν κ παραπανω...

Τωρα για το στρωσιμο τι να πω....καλο θα ηταν να μην υπαρχουν τα ψαρια μεσα αλλα αν δεν υπαρχει αλλη λυση ....καλη τυχη! Οτι σου ειπε κ ο κ.Ανδρεας301...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περιμένεις λίγο καιρό και να μην προσθέσεις άλλα ψάρια. Στρώσε καλά το ενυδρείο σου και μετά αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις. Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις γιατί θα έχεις πάλι προβλήματα. Όταν πάρουν τα ψαράκια τα πάνω τους και στρωθεί καλά μπορείς να αναφέρεις τι θα ήθελες να κάνεις. Ο βυθός σου δεν είναι στρωμένος οπότε μην βάλεις καμιά γαρίδα και ancistrus μέσα. Μετά από κανά τρίμηνο τουλάχιστον, για να μην πω 6μηνο. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τισ συμβουλες σας. Θα περιμενω να στρωσει καλυτερα το ενυδρειο μου. Μπορει καποιος να μου προτινει καπως πιο οικονομικεσ λυσεις για υγρα τεστ γιατι αυτα που βρηκα ειναι πανακριβα?

καθως επισεις και καποιο αλλο ειδοσ τροφης για τα τετρα μου?(για την ωρα ταιζω με TetraRubin) και παλι σας ευχαριστω ολους!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια μου τωρα δειχνουν τελεια.Μπορει όμως καποιος να με βοηθησει με τισ τροφες?Κποια συμβουλη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...