Jump to content

Νέο μονομαχοενυδρείο


Marmaths

Recommended Posts

Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά! :excl:

Από την πρώτη στιγμή που τον είδα μέσα στο ποτηράκι του τον ερωτεύτηκα! Σε 5 λεπτά τον είχα αγοράσει και σε ένα μισάωρο, βρισκόταν ήδη στο νέο του σπίτι! Ο λόγος για τον νέο μου πανέμορφο μονομάχο!

post-16263-1280243753_thumb.jpg

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με αυτό το είδος ψαριού κι έχω μερικές απορίες... Διάβασα αρκετά και πριν τον αγοράσω και μετά, αλλά χρειάζομαι βοήθεια σε μερικά πραγματάκια...

Κατ'αρχήν, του έβαλα λευκή άμμο από το μεγάλο μου ενυδρείο (με ζωοτόκα) και λίγο κερατόφυλλο στην επιφάνεια. Το πρόβλημά μου είναι ότι το νερό έχει θολώσει πάρα πολύ. Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό;

Επίσης, έκανα μετρήσεις νερού και τα αποτελέσματα ήταν αυτά: pH: 8 , NH4/NH3: 0,5 , NO3: 0 , NO2: 0, θερμοκρασία περίπου 28 C.

Στο προφίλ του διάβασα ότι το pH πρέπει να είναι 6-7,5. Τι πρέπει να κάνω για να το ρίξω;

Τέλος, τι υγρά και τι τροφή πρέπει να ρίχνω; Στο μεγάλο μου ενυδρείο ρίχνω από υγρά: Αντιχλώριο, βακτήρια, tetrvital, fresh water essential και live bearer salt. Από τροφές ρίχνω φυλλαράκι omega one και μια φορά στις 3 μέρες σκουλίκι κατεψυγμένο. Να συνεχίσω τις ίδιες διαδικασίες ή πρέπει κάτι να αλλάξω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικος ο μορφονιος. φιλτρο?? λιτρα??

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικος ο μορφονιος. φιλτρο?? λιτρα??

Ευχαριστώ πολύ! :excl:

Το ενυδρείο είναι ένα μικρό με διαστάσεις 18Χ23Χ23, που χρησιμοποιούσα ως ενυδρείο-γεννήστρα για τα ζωοτόκα μου, όταν δεν είχα κερατόφυλλο στο μεγάλο. (Τώρα πια έχω πήξει στις γέννες και δεν τις βγάζω αφού καταφέρνουν και ζουν μια χαρά). Του έχω βάλει ένα εξωτερικό φίλτρο κρεμαστό... Τώρα, δυστυχώς περισσότερες πληροφορίες δεν ξέρω...

edit: Το θόλωμα έφυγε εντελώς. Μάλλον ήταν μέχρι να κατακάτσει η άμμος... Ρώτησα στο pet shop και μου είπαν ότι μπορώ να ρίχνω κανονικά τα υγρά και την τροφή που έριχνα και στα ζωοτόκα μου, εκτός από το αλάτι. Όσο για το ph, ακόμα δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω για να το κατεβάσω...

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

O πιο εύκολος τρόπος να ρίξεις το ph είναι να αγοράσεις τύρφη και να βάλεις λίγη μέσα στο φίλτρο σου :excl:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο να τη βάλει μέσα στο φίλτρο την τύρφη απλά μπορεί να βάζει στο νερό προετοιμασίας,όσο για τροφή να του βάζεις bloodworms και ζωντανά σκουλήκια

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δεν είναι απαραίτητο να τη βάλει μέσα στο φίλτρο την τύρφη απλά μπορεί να βάζει στο νερό προετοιμασίας,όσο για τροφή να του βάζεις bloodworms και ζωντανά σκουλήκια

Βασικά μάλλον φταίει το γεγονός ότι στο ενυδρείο έβαλα νερό από το μεγάλο μου ενυδρείο με ζωοτόκα στο οποίο πρόσθετα αλάτι. Θα κάνω νέες μετρήσει να δω....

Όσο για την τροφή δίνω ειδική αποξηραμένη για bettas και μια φορά στις τρεις μέρες κατεψυγμένο σκουλήκι...

Καλά δεν είναι; ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο να τη βάλει μέσα στο φίλτρο την τύρφη απλά μπορεί να βάζει στο νερό προετοιμασίας,όσο για τροφή να του βάζεις bloodworms και ζωντανά σκουλήκια

με φυλλαρακια τυπου catappa δν πεφτει το ph??? ;):D

Link to comment
Share on other sites

Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά! :blush:

Από την πρώτη στιγμή που τον είδα μέσα στο ποτηράκι του τον ερωτεύτηκα! Σε 5 λεπτά τον είχα αγοράσει και σε ένα μισάωρο, βρισκόταν ήδη στο νέο του σπίτι! Ο λόγος για τον νέο μου πανέμορφο μονομάχο!

post-16263-1280243753_thumb.jpg

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με αυτό το είδος ψαριού κι έχω μερικές απορίες... Διάβασα αρκετά και πριν τον αγοράσω και μετά, αλλά χρειάζομαι βοήθεια σε μερικά πραγματάκια...

Κατ'αρχήν, του έβαλα λευκή άμμο από το μεγάλο μου ενυδρείο (με ζωοτόκα) και λίγο κερατόφυλλο στην επιφάνεια. Το πρόβλημά μου είναι ότι το νερό έχει θολώσει πάρα πολύ. Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό;

Επίσης, έκανα μετρήσεις νερού και τα αποτελέσματα ήταν αυτά: pH: 8 , NH4/NH3: 0,5 , NO3: 0 , NO2: 0, θερμοκρασία περίπου 28 C.

Στο προφίλ του διάβασα ότι το pH πρέπει να είναι 6-7,5. Τι πρέπει να κάνω για να το ρίξω;

Τέλος, τι υγρά και τι τροφή πρέπει να ρίχνω; Στο μεγάλο μου ενυδρείο ρίχνω από υγρά: Αντιχλώριο, βακτήρια, tetrvital, fresh water essential και live bearer salt. Από τροφές ρίχνω φυλλαράκι omega one και μια φορά στις 3 μέρες σκουλίκι κατεψυγμένο. Να συνεχίσω τις ίδιες διαδικασίες ή πρέπει κάτι να αλλάξω;

Ευχαριστώ!

πανεμορφοοοο ;):D !!!να τον χαιρεσαι.. :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

με φυλλαρακια τυπου catappa δν πεφτει το ph??? :hysterical::hysterical:

Χμμμ... δεν ξέρω! Τι ακριβώς είναι αυτά; :D

πανεμορφοοοο ;):D !!!να τον χαιρεσαι.. :D:hysterical:

Μα δεν είναι; :blush: Ευχαριστώωωω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... δεν ξέρω! Τι ακριβώς είναι αυτά; :thumbup:

Μα δεν είναι; ;) Ευχαριστώωωω! :D

το βρηκαα!!!κατι σχετικο... :blush:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry142328

και μια φωτο http://www.aquariumline.com/catalog/images...xtra_large_.JPG

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και φύλλα και τύρφη για να κατεβάσεις το Ph. Πρόσεχε όμως αν βάλεις τύρφη την ποσότητα και για πόσο θα την αφήσεις γιατί μπορεί να σου κατεβάσει απότομα και πολύ το Ph σου. Τα φύλλα θα σου μαλακώσουν το νερό και κατά συνέπεια θα πέσει και το ΡH. Δεν ξέρω όμως γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει πόσο γρήγορα και πόσο κατεβάζει το Ph. Την τύρφη καλύτερα να την βάζεις στο νερό προετοιμασίας σου για να ελέγχεις το Ph σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και φύλλα και τύρφη για να κατεβάσεις το Ph. Πρόσεχε όμως αν βάλεις τύρφη την ποσότητα και για πόσο θα την αφήσεις γιατί μπορεί να σου κατεβάσει απότομα και πολύ το Ph σου. Τα φύλλα θα σου μαλακώσουν το νερό και κατά συνέπεια θα πέσει και το ΡH. Δεν ξέρω όμως γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει πόσο γρήγορα και πόσο κατεβάζει το Ph. Την τύρφη καλύτερα να την βάζεις στο νερό προετοιμασίας σου για να ελέγχεις το Ph σου.

καποιος που να εχει χρησιμοποιησει τα φυλλα για πτωση ph???Ιδιως για μικρα ενυδρειακια??? ;):D:blush:

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να εχει χρησιμοποιησει τα φυλλα για πτωση ph???Ιδιως για μικρα ενυδρειακια??? ;):D:blush:

Γιατί δεν κάνεις πρώτα καμιά αλλαγή με νερό βρύσης να δεις που θα φτάσεις και μετά σκέφτεσαι αν θα χρησιμοποιήσεις άλλα μέσα για να ρίξεις το Ph. Άλλωστε το ενυδρείο είναι μικρό και οι μεταβολές μπορεί να είναι απότομες, οπότε καλύτερα στην αρχή μια δυο αλλαγές νερού (με νερό βρύσης) για να φύγει και το αλάτι σου και μετά βλέπεις τι θα κάνεις. Αν και πιστεύω ότι θα είσαι οκ.

Υ.Γ. Τις αλλαγές σου κάντες σταδιακά για να μην έχεις απότομες μεταβολές σε σκληρότητες και Ph.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις πρώτα καμιά αλλαγή με νερό βρύσης να δεις που θα φτάσεις και μετά σκέφτεσαι αν θα χρησιμοποιήσεις άλλα μέσα για να ρίξεις το Ph. Άλλωστε το ενυδρείο είναι μικρό και οι μεταβολές μπορεί να είναι απότομες, οπότε καλύτερα στην αρχή μια δυο αλλαγές νερού (με νερό βρύσης) για να φύγει και το αλάτι σου και μετά βλέπεις τι θα κάνεις. Αν και πιστεύω ότι θα είσαι οκ.

Υ.Γ. Τις αλλαγές σου κάντες σταδιακά για να μην έχεις απότομες μεταβολές σε σκληρότητες και Ph.

οταν λες αλλαγη εννοεις με τυρφη...???γτ μπερδευτηκα!! ;):D

Link to comment
Share on other sites

οταν λες αλλαγη εννοεις με τυρφη...???γτ μπερδευτηκα!! ;):D

Στην αρχή κάνε αλλαγές νερού χωρίς επεξεργασία με τύρφη (μόνο αντιχλώριο) ή κάτι άλλο και δες μετά από κάποιες αλλαγές που πήγαν οι σκληρότητες και το Ph. Όταν τα σταθεροποιήσεις βλέπεις αν θα επεξεργαστείς το νερό της αλλγής σου (με τύρφη), για να μειώσεις κι' άλλο το Ph.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. αλλα θελει αρκετα. Το νερο θα ειναι πολυ σκουρο.

βασικα πηρα σημερα της dennerle και λεει ενα ανα 10λ...εβαλα ενα δοκιμαστικα και βλεπουμε..(σημειωτεων οτι το δικο μου με τον μονομαχο ειναι 14λ μεικτα ;) ) :D

μονο με φυλλα καταπα εγνε τοσο σκουρο :blush::thumbup: με ποσα??? :D

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Καμια 10αρια μετρια (απο amy-lim) σε 50 λιτρα. (40 νερο)

το amy-lim???τι ειναι???? :D;)

Link to comment
Share on other sites

catappa leaves... :D

ααα :blush::thumbup: ....thaaanksss ;):D

Link to comment
Share on other sites

ααα :blush::thumbup: ....thaaanksss ;):D

τίποτα.... αλλά για να είμαι πιο σαφής, catappa leaves από τον προμηθευτή amy-lim στο ebay...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος φίλε ο μονομάχος σου!Το φίλτρο πρόσεχε να μην δημιουργεί δυνατό ρεύμα!Δεν αρέσει στα betta (είναι ήρεμος κολυμβητής)!Το ph είναι καλύτερο να είναι 8 παρά να έχεις συνεχώς αυξομοιώσεις!Σε ph και σκληρότητα προσαρμόζετε χωρίς πρόβλημα ο μονομάχος αρκεί να μένει σταθερό( να μην φτάσει και 10 βέβαια!)

Την στάθμη του νερού να την έχεις λίγο πιο χαμηλά γιατί ανεβαίνει συνεχώς στην επιφάνεια και κάνει και άλματα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος φίλε ο μονομάχος σου!Το φίλτρο πρόσεχε να μην δημιουργεί δυνατό ρεύμα!Δεν αρέσει στα betta (είναι ήρεμος κολυμβητής)!Το ph είναι καλύτερο να είναι 8 παρά να έχεις συνεχώς αυξομοιώσεις!Σε ph και σκληρότητα προσαρμόζετε χωρίς πρόβλημα ο μονομάχος αρκεί να μένει σταθερό( να μην φτάσει και 10 βέβαια!)

Την στάθμη του νερού να την έχεις λίγο πιο χαμηλά γιατί ανεβαίνει συνεχώς στην επιφάνεια και κάνει και άλματα.... ;)

pH 8 είναι αρκετά υψηλό για μονομάχο...

Πόσο ακόμα να χαμηλώσει την στάθμη του νερού???

Θα φτάσει στη μέση του ενυδρείου!...

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα προσέξει την φοτο....όντος η στάθμη μια χαρά είναι!!!

Δεν επιμένω και για το ph απλά πιστεύω καλύτερά 8 σταθερό παρά να ανεβοκατεβαίνει...

(Η θερμοκρασία πρέπει να είναι 25 - 27 °C και για αναπαραγωγή στους 30 °C. Το pH 6 - 7,5 και η σκληρότητα του νερού μπορεί να είναι μέχρι 25 °dGH. Διαπιστώνουμε ότι οι παράμετροι του νερού όσον αφορά το pH και την σκληρότητα δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο, αρκεί να μένουν σταθερές και να μην γίνονται έντονες διακυμάνσεις όταν αλλάζουμε νερό. Το ίδιο ισχύει και για τα μικρά.)Από προφίλ μονομάχου στο www.tsamisaquarium.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...