Jump to content

Απορίες


IoSpy

Recommended Posts

Παίδες είμαι κάτοχος ενός jewel 90L και σκέφτομαι για την αγορά αυτού του ενυδρείου. Βλέπω ότι όλοι έχετε προχωρήσει σε αλλαγή του φίλτρου με εξωτερικό. Το κρίνετε απαραίτητο? Προσωπικά δεν είχα ποτέ εξωτερικό φίλτρο. Ήμουν με ένα εσωτερικό της eheim με απλό σφουγγάρι. Επίσης είχα σχάρα σε όλο τον πάτο με κυκλοφορητή από τον πάτο προς τα απάνω. Τι μου προτείνετε? Είναι σκόπιμο να βάλω και σχάρα και εξωτερικό ή να μείνω με το μαμά φίλτρο του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Σήμερα έψαξα σε μερικά μαγαζιά και βρήκα στο pet city γλυφάδας ενυδρείο 315 λύτρα περίπου στα 295 με δώρο τη βάση. Είναι θα έλεγα σαν αντίγραφο των juwels. Η μάρκα είναι naubias και μου είπαν ότι το κάνουν οι ίδιοι εισαγωγή οπότε τα έχει με 20% κάτω τις τιμές. Το έπιπλο μου το κάνουν δώρο. Συμφωνείτε με την πρόταση αυτή? Σε jewel με 240 λίτρα (μικρότερο δηλαδή) πάει 480+ με την βάση. Αγόρασα επίσης από ένα άλλο κατάστημα εξωτερικό φίλτρο (FLUVAL 405). Μου είπαν ότι είναι καλό και το είδα αρκετά πρακτικό με τις βαλβίδες που έχει. Το έχω βάλει στο παλιό ενυδρείο να στρώσει (juwel 90L) και επειδή τα ψάρια θα μεταφερθούν σε άλλο σπίτι στο νέο ενυδρείο σε κανένα μήνα που θα το αγοράσω είπα να το έχω το φίλτρο τουλάχιστον ήδη στρωμένο.

Ακούω απόψεις για φίλτρο και ενυδρείο...

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες, βλεπω εισαι σε πολυ καλο δρομο.

μπολι απο το παλιο φιλτρο εβαλες? θα επιταχυνει τη διαδικασια :excl:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες, βλεπω εισαι σε πολυ καλο δρομο.

μπολι απο το παλιο φιλτρο εβαλες? θα επιταχυνει τη διαδικασια :excl:

Τι είναι το μπόλι? Το παλιό φίλτρο το δουλεύω παράλληλα. Τώρα το έχω κλίσει για λίγο γιατί τα ψάρια (1 πλακόστομος, και 1 black ghost το οποίο έχει γίνει γαϊδούρι πλέον) θα νοιώσουν τυφώνα εκεί μέσα. Αν και το fluval το έχω να δουλεύει κάτω του μισού αυτή τη στιγμή από θέμα έντασης ροής.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το μπόλι? Το παλιό φίλτρο το δουλεύω παράλληλα. Τώρα το έχω κλίσει για λίγο γιατί τα ψάρια (1 πλακόστομος, και 1 black ghost το οποίο έχει γίνει γαϊδούρι πλέον) θα νοιώσουν τυφώνα εκεί μέσα. Αν και το fluval το έχω να δουλεύει κάτω του μισού αυτή τη στιγμή από θέμα έντασης ροής.

στιβεις τα υλικα βιολογικης φιλτρανσης του παλιο φιλτρου, στα υλικα του καινουριου για να μεταφερθουν αμεσα βακτηρια, ετοιμα!! :bowdown: και σιγα σιγα να αυξηθει η αποικια :excl::excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

περνεις ενα μπολ μονο για το ενυδρειο να χρησιμοποιειτε.

βαζεις μεσα νερο του ενυδρειου

περνεις λιγα υλικα απο το παλιο φιλτρο και τα ανακατευεις μεσα στο νερο αυτο

μετα περνεις και υλικα απο το κανουριο φιλτρο και κανεις το ιδιο στο ιδιο μπολ

ετσι μεταφερονται βακτηρια απο τα υλικα του παλιου στο καινουριο

μετα τα υλικα παλι μεσα

εισαι ετοιμος

:excl:

Link to comment
Share on other sites

περνεις ενα μπολ μονο για το ενυδρειο να χρησιμοποιειτε.

βαζεις μεσα νερο του ενυδρειου

περνεις λιγα υλικα απο το παλιο φιλτρο και τα ανακατευεις μεσα στο νερο αυτο

μετα περνεις και υλικα απο το κανουριο φιλτρο και κανεις το ιδιο στο ιδιο μπολ

ετσι μεταφερονται βακτηρια απο τα υλικα του παλιου στο καινουριο

μετα τα υλικα παλι μεσα

εισαι ετοιμος

:excl:

Το παλιό φίλτρο είναι ένα εσωτερικό της eheim με μόνο σφουγκάρι. Δεν μπήκα στην διαδικασία αυτή αφού μέσα από το νερό θα έχει χρόνο το νέο φίλτρο να στρώσει. Θα κάτσει μέσα στο ενυδρείο για 1 μήνα στάνταρ. στο νέο ενυδρείο (300L) δεν θα έχω πρόβλημα φιλτραρίσματος έ? 1300l/h είναι το νέο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό φίλτρο είναι ένα εσωτερικό της eheim με μόνο σφουγκάρι. Δεν μπήκα στην διαδικασία αυτή αφού μέσα από το νερό θα έχει χρόνο το νέο φίλτρο να στρώσει. Θα κάτσει μέσα στο ενυδρείο για 1 μήνα στάνταρ. στο νέο ενυδρείο (300L) δεν θα έχω πρόβλημα φιλτραρίσματος έ? 1300l/h είναι το νέο φίλτρο.

ενταξει τοτε. μπορεις να βαλεις και ετοιμα βακτηρια τηα api, tropical και αλλων εταιριων. αφου δεν θα εχεις ψαρια μεσα, με τι θα το στρωσεις? με αμμωνια ή με τροφη??

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τοτε. μπορεις να βαλεις και ετοιμα βακτηρια τηα api, tropical και αλλων εταιριων. αφου δεν θα εχεις ψαρια μεσα, με τι θα το στρωσεις? με αμμωνια ή με τροφη??

Στο 90άρι που τρέχω και τα δύο φίλτρα έχω έναν πλακόστομο και ένα black ghost αρκετά μεγάλο. Πιο παλιά γινόταν πανικός από ψάρια αλλά αφού θα το καταργήσω αυτό το ενυδρείο μόλις ετοιμάσω το άλλο σταμάτησα να το τροφοδοτώ :excl:

Link to comment
Share on other sites

Στο 90άρι που τρέχω και τα δύο φίλτρα έχω έναν πλακόστομο και ένα black ghost αρκετά μεγάλο. Πιο παλιά γινόταν πανικός από ψάρια αλλά αφού θα το καταργήσω αυτό το ενυδρείο μόλις ετοιμάσω το άλλο σταμάτησα να το τροφοδοτώ :excl:

ααααα οκ!! γιατι λεω τα βακτηρια τι θα τρωνε? οκ τοτε

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!!

βουρ για το anubias παρε οσο ποιο μεγαλο σου επιτρεπει ο χωρος σου!οσο περισσοτερα λιτρα τοσο καλυτερα :excl:

το 700 λιτρο :excl: anubias το εχεις δει??180χ0.60χ0.65 ειναι :thumbup:

οταν αποφασισεις λιτρα σου λεμε και για φιλτρο καλη συνεχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!!

βουρ για το anubias παρε οσο ποιο μεγαλο σου επιτρεπει ο χωρος σου!οσο περισσοτερα λιτρα τοσο καλυτερα :excl:

το 700 λιτρο :excl: anubias το εχεις δει??180χ0.60χ0.65 ειναι :thumbup:

οταν αποφασισεις λιτρα σου λεμε και για φιλτρο καλη συνεχεια :bowdown:

Λόγω χώρου δεν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Ναι το έχω δει αλλά μετά θα εχουν σπίτι τα ψάρια και δεν θα έχω εγώ. Το φίλτρο το πήρα ήδη (fluval 405) και το στρώνω. Ενυδρείο 99% θα πάρω το anubias 315L εκτός απροόπτου.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Λόγω χώρου δεν μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Ναι το έχω δει αλλά μετά θα εχουν σπίτι τα ψάρια και δεν θα έχω εγώ. Το φίλτρο το πήρα ήδη (fluval 405) και το στρώνω. Ενυδρείο 99% θα πάρω το anubias 315L εκτός απροόπτου.

Διαβάζω αυτές τις μέρες στο internet κριτικές για τα anubias aquariums. Γενικά καλά λόγια αλλά λένε ότι τα πλαστικά στο καπάκι δεν είναι καλά και σχετικά σύντομα πετσικάρουν. Αφού οι διαστάσεις είναι ίδιες με τα rio juwel μπορώ να πάρω το καπάκι σαν ανταλλακτικό και να το βάλω σε anubias aquarium?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αυτές τις μέρες στο internet κριτικές για τα anubias aquariums. Γενικά καλά λόγια αλλά λένε ότι τα πλαστικά στο καπάκι δεν είναι καλά και σχετικά σύντομα πετσικάρουν. Αφού οι διαστάσεις είναι ίδιες με τα rio juwel μπορώ να πάρω το καπάκι σαν ανταλλακτικό και να το βάλω σε anubias aquarium?

Για τα λευτα του μια χαρα ειναι.Εχω εγω τι 700 αρι που ειναι 1,80 μηκος και δεν εχει πετσικαρη. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 1,20 (350λτ) και τα flaps εχουν πετσικαρει λιγο. Μην σε αποθαρυνει ομως αυτο γιατι η διαφορα στα χρηματα ειναι πολυ μεγαλη. Δεν νομιζω να μπορεις να βαλεις τα flaps της juwel γιατι δεν ειναι ακριβως ιδιες οι διαστασεις τους. Αυτο που θα παρεις τι διασταση εχει;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το 1,20 (350λτ) και τα flaps εχουν πετσικαρει λιγο. Μην σε αποθαρυνει ομως αυτο γιατι η διαφορα στα χρηματα ειναι πολυ μεγαλη. Δεν νομιζω να μπορεις να βαλεις τα flaps της juwel γιατι δεν ειναι ακριβως ιδιες οι διαστασεις τους. Αυτο που θα παρεις τι διασταση εχει;

Μάλλον μιλάμε για το ίδιο. 120χ53χ65 Κάτι τέτοιο. Φαίνεται πολύ ότι έχει πετσικάρει; Μου είπαν ότι από Σεπτέμβρη θα έχουν νέες παραλαβές. Αν το βρω πάντως σε κάποιο κατάστημα αλλά όχι ανοιγμένο θα το πάρω. Τα ανοιγμένα του βάζουν 1002 ****** απάνω και έχουν σχεδόν όλα στραβά καπάκια.

mod note

Παρακαλώ να προσέχουμε τις εκφράσεις μας. Ευχαριστώ.

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...