Jump to content

χανω τα ψαρακια μου


Recommended Posts

καλημέρα!!ειχα 3 γκαπι αρσενικα και 1 θηλυκο..το θηλυκο πανω στη γεννα δεν αντεξε και απεβιωσε..απ τα αρσενικα(αν ειναι και τα 3 αρσενικα),παει το 1 και τσιμπαει τα αλλα 2 οπως τσιμπανε τις θηλυκες για να ζευγαρωσουν..πηγα χθες στο water inn και πηρα ψαρακια...σημερα το πρωι το 1 απ τα γκαπι ηταν στον πατο του ενυδρειου(απεβιωσε)..δεν ειχε σημαδια απο τσιμπιες αλλα η κοιλια του ηταν λιγο κοκκινη(δειτε φωτο)..φταει που τον κυνηγουσε ο αρσενικος η μηπως του εκαναν ζημια τα καινουρια;;;χθες εχασα και 1 απ τα καινουρια..μηπως δεν εχουν προσαρμοστει ακομη;;

α!τα ψαρακια που αγορασα ειναι:2 ραμιρεζι,3 tetra rainbow blue και 5 trichopsis pumilus(χθες εχασα 1)..

post-1581-1154586391_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις τον αριθμό των ψαριών από κάθε είδος που φιλοξενείς αυτή τη στιγμή;

Τα ψαράκια σου όπως έχει αναφερθεί σε άλλο θέμα είναι ασύμβατα!

Άλλες διαμάχες έχεις παρατηρήσει πρόσφατα;

Επίσης, τιμές pH, kH, NO2, NO3, NH3-4 (πότε έκανες τις μετρήσεις και με τι τεστ) και θερμοκρασία!

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο;

Τα αρσενικά θα τα ξεχωρίζεις από τα θηλυκά από τα κοιλιακά πτερύγια!

Τα αρσενικά έχουν στο κέντρο της κοιλιάς τους τρία πτερύγια, δύο συμμετρικά (για την κολύμβηση και την σταθερότητα) και ένα μακρύ και λεπτό πτερύγιο (γονοπόδιο)!

Τα θηλυκά έχουν μόνο τα συμμετρικά και είναι λίγο μεγαλύτερα σε μέγεθος, ανάλογα πάντα με την ηλικία τους!

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια μου ειναι υπερκινητικα!δεν ειχα προβληματα ουτε τσιμπουσε το 1 το αλλο..εχω περιπου 10 πλατυ,5 νεον,6καρδιναλιους,5 αρλεκινους,3 ροδοστομους,2 γκαπι,2 ραμιρεζι(κλπ αυτα που εγραψα πριν στο θεμα),αυτα...σε κανενα καταστημα που παω δεν μου το λενε οτι δεν ταιριαζουν..γιατι;αλλαγες νερου κανω 1 φορα το μηνα το 1/3 του νερου αλλα τωρα με τη ζεστη το νερο εξατμιζεται και καθε βδομαδα συμπληρωνω..τεστακια για το ph κανω με τις σταγονες,για τα υπολοιπα κανω με τα στικ..ειχα πριν καιρο λιγο ανεβασμενα τα νιτρικα..αλλα τα ψαρακια μου γενικα δεν ειχαν προβλημα..ισα ισα τωρα που αλλαξα τα υλικα του φιλτρου(το γραφω στο ποστ) ειναι πιο ζωηρουτσικα..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες άλλαξες τι εννοείς? Έχεις μετρήσει αμμωνία και νιτρώδη? Μήπως κατά την αλλαγή των υλικών είχες κανένα ξέσπασμα αμμωνίας??? Τα νέα υλικά ήταν/είναι στρωμένα? Χωρίς μετρήσεις και τιμές αμμωνίας και νιτρωδών δεν μπορείς να ξέρεις αν έχουν στρωθεί. Επίσης αλλαγές νερού καλό θα ήταν να κάνεις πιο συχνά. Κάθε 15 ημέρες. Γιατί με το να συμπληρώνεις νερό και να κάνεις μια αλλαγή το μήνα, σημαίνει ότι τα άλατα του νερού παραμένουν στο ενυδρείο. Άρα αυξάνονται οι σκληρότητες. Δώσε μας μετρήσεις από το νερό σου!

Link to comment
Share on other sites

ειχα μεσα μακαρονακι και ανθρακα και υαλοβαμβακα..εβαλα ενα αλλο υλικο που ειναι σαν ελαφροπετρα(εχω και μεγαλες και μικρες),σφουγγαρια και υαλοβαμβακα.τα υλικα αυτα ηθελαν 18 μερες για να ενεργοποιηθουν(τα εβαλα στις 2/6 αρα στις 20/6 αρχισαν να ενεργοποιουνται).το διαστημα αυτο της ενεργοποιησης ειχα τα μακαρονακια μεσα στο ενυδριο(ετσι μου ειπαν να κανω σε ενα ενυδρειομαγαζο)..οποτε βαζω μεσα καινουρια ψαρια εχω απωλειες,γενικως δεν εχω

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

Κανε τεστ οποσδηποτε. Να ξερεις πως τα γκαπυ ειναι απ τα ποιο ευαισθητα ζωοτοκα κυριως οταν ειναι ενηλικα. Το κοκκινισμα ειναι ερυθροδερμετιτιδα οπως σου ειπα και χθες. Τα υλικα στο φιλτρο δεν τα αλλαζουμε ολα μαζι γιατι χαλαμε την βιολογια του φιλτρου μας και με την ολικη αλλαγη θελει παλι στρωσιμο απ την αρχη.

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;

Αλλαγες πρεπει να κανεις καθε βδομαδα το 40% για να εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα..

post-1581-1154595154_thumb.jpg

post-1581-1154595202_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω πως τα ψαρακια σου ειναι ασυμβατα μεταξυ τους και παρα πολλα για τα λιτρα σου. Μηπως θα πρεπει να το σκεφτεις για να δωσεις καποια;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

Θα μου επιτρέψεις να κάνω μερικές καλοπροαίρετες παρατηρήσεις καθώς και μια παρένθεση στο θέμα που έχεις ανοίξει.

Θα πρότεινα μερικές αλλαγές στo Aquascape, οι οποίες κατά την γνώμη μου θα αναδείξουν καλύτερα το ενυδρείο σου. Ασφαλώς η άποψη είναι καθαρά υποκειμενική και δεν ζητάω να την σεβαστείς, παρά μόνο στην περίπτωση που το επιθυμείς και εσύ.

Καταρχήν θα έλεγα να αντικαταστήσεις το καραβάκι με μία ή δύο ρίζες στις οποίες θα προσθέσεις java moss ή anubias.

Η προσθήκη μερικών φυτών θεωρώ ότι κρίνεται επιτακτική, τόσο για το εικαστικό αποτέλεσμα όσο και για την υγεία των ψαριών και του ενυδρείου σου. Έτσι θα πρότεινα για αρχή μερικά εύκολα, πλην όμορφα φυτά, όπως :

Hydrocotyle leucocephala

Hygrophila polysperma

Hygrophila difformis

Egeria densa

Echinodorus 'Oriental'

Cryptocoryne wendtii ''green''

Cryptocoryne undulata

Vallisneria nana

Μπορείς να διαβάσεις τα προφίλ των φυτών εδώ:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ion_view&idev=2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...