Jump to content

Το πιο ενδιαφερον χομπυ


Guest orck

Recommended Posts

Όσον αφορά τη σύγκριση αυτοκινήτου με ενυδρείο την θεωρώ πλήρως ατυχής! Ποτέ ένα αμάξι δε μου δημιούργησε τα συναισθήματα που μου δημιούργησε έστω και το 30λιτρό μου ενυδρειάκι.

Απο εδω ξεκινησε, η συνεχεια παρακατω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45690

Ατυχες ειναι αυτο που λες Νικο, σε εσενα δεν δημιουργησε κανενα συναισθημα ο τενεκες σου (το ιδιο και ο δικος μου τενεκες) αλλα σε αλλους ειναι χομπυ. Και ειναι αρρωστακια οπως πολοι εδω μεσα.

Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι το δικο σου χομπυ ειναι πιο ενδιαφερον ενω το χομπυ του αλλου ειναι αδιαφορο.

Τα πιο ειρωνικα σχολια τα εχω εισπραξει για το ενυδρειο και για τα παζλ... γενικα ο κοσμος το θεωρει αδιαφορο χομπυ για γεροντια... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη μπορεί να μου εξηγήσεις λίγο το χόμπι σε ότι έχει να κάνει με το αυτοκίνητο; Το αν θα αρέσει σε κάποιον είναι υποκειμενικό σίγουρα, αλλά το χόμπι ποιο είναι;

Να φτιάξει κάποιος το αυτοκίνητο του εμφανισιακά, μπορώ να το καταλάβω. Να έχουμε όμως στους δρόμους ένα σωρό πυραυλοκίνητους κουβάδες, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ακεραιότητα των οδηγών τους αλλά ακόμα περισσότερο των υπολοίπων, είναι μεγάλη κουβέντα.

Θεωρητικά χόμπι είναι η ερασιτεχνική ενασχόληση κάποιου με κάτι, που του δίνει μεγάλη ευχαρίστηση, συχνά ως διέξοδος από την κούραση και την καθημερινότητα. Είναι αυτό όμως το μόνο κριτήριο ή θα πρέπει να έχει και κάποια χρησιμότητα(στο σώμα ή στο νου) γι'αυτόν που το ασκεί ;

Προσωπικά μιλώντας, το αυτοκίνητο είναι για μένα απλά ένα μεταφορικό μέσο.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

ΚαλημερααΑαΑααΑ!! :excl: Αφου δεν σου μιλαει ο Φιλος κ συννονοματος θα ηθελα να σε ρωτησω εγω κατι... :thumbup:

Δλδ Δεν μπορει να θεωρηθει χομπι η σπορ οδηγηση(ητε με αυτοκίνητο ητε με μηχανη)?! Κακως βεβαια που στην χωρα μας δεν υπαρχουν πιστες(ελαχιστες) γενικοτερα κ ετσι οι περισσοτεροι τα κανουν στους δρομους ,πραγμα επικίνδυνο οχι μονο για αυτους αλλα κ για τους υπολοιπους....Γιατι ετσι ναι...δεν το λες κ χομπι.....ή μαλλον...ασφαλες χομπι-γιατι για εμενα ειναι χομπι...κ απο τα ωραια κιολας-με πολυ αδρεναλίνη.... . Βεβαια το να λεει καποιος οτι χομπυ του ειναι οι μετατροπές σε οτι μηχανοκίνητο, ενω αυτος δεν εχει ακουμπησει ουτε μια βιδα στο αμαξι του πχ, με το δικο του χερι του εννοω.....Δεν ειναι χομπι....απλα ''εχω λεφτα κ χωνω!' ;) (δες το καπως σαν το μοντελισμο....απλα σε μεγαλυτερη κλιμακα!! αν ειχες αεροπλανακι αλλα για να πεταξει το πας σε μηχανικο-συνεργειο τοτε ποιος ειναι ο χομπιστας?!)

Εγω προσωπικά ξεκινησα το "φτιαξιμο" απο οταν ειχα ποδηλατο πιτσιρικι.. ;) ..δουλευα σε μαγαζι που νοικιαζε ποδηλατα τα καλοκαιρια κ ειχα ενα bmx απο ανθρακονημα 5-6kg~να ηταν ολο το ποδηλατο?!Δεν θυμαμαι ακριβως(Mongoose με Gt δισκο,πεταλιερες αλουμινενιες...μεχρι κ η αλυσιδα ηθελα να ειναι συγκεκριμενη μαρκα....)Τα γραφω για να δεις οτι το κολλημα ειναι "η βελτιωση' κ η αποδοση...οχι μονο -το εκανα-το βλεπω κ γουσταρω! οπως θα ηταν πχ αν εφτιαχνα μονο εμφανισιακά ενα αυτοκίνητο...το οποιο το βρισκω κ ανουσιο.......παντως απο εκει μου μπηκε το μικροβιο των μετατροπων(απο το bmx!!) κ μεχρι τα 18 μου διαλύσα 3 παπακια..... καθε 2-3 μηνες λυσε-δεσε-φτιαξε-αλλαξε-κανε-ρανε-γουσταρα τρελα...(μεχρι που ''βαραγε'' ολοκληρο σαν ξυπνητήρι κ πηγαινε για ανακατασκευη κ πουλημα σε κανα παππου να τσουλαει μεχρι το χωραφι :thumbup:!!)...μεχρι που καταλαβα οτι τα παπακια δεν σηκωνουν πολλες πολλες μετατροπες κ οτι κ να γινει καποτε θα 'σπασει΄.... :excl: πλεον εχω ξεκηνησει να 'τα χωνω' γιατι χερι δεν βαζω ..σε ενα yamaha ΧΤ του 89' ,που βασανιζω τελευταια....Ειναι γρια η 'κυρια' κ θελει εμπειρα χερια! :bowdown:

Ειναι αρρωστια μεγαλη η μετατροπη-η βελτιωση κ εντελη η αποδοση σε ενα μηχανοκίνητο μεσο...Ναρκωτικο ειναι κ η δοση του η ροπη....οσο μεγαλυτερη ροπη τοσο ποιο πολυ "ξεφυγεις" πανω σε αυτο το "πραγμα" για αλλους...πανω στην αρρωστια μου για εμενα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΚαλημερααΑαΑααΑ!! :excl: Αφου δεν σου μιλαει ο Φιλος κ συννονοματος θα ηθελα να σε ρωτησω εγω κατι... :thumbup:

Δλδ Δεν μπορει να θεωρηθει χομπι η σπορ οδηγηση(ητε με αυτοκίνητο ητε με μηχανη)?! Κακως βεβαια που στην χωρα μας δεν υπαρχουν πιστες(ελαχιστες) γενικοτερα κ ετσι οι περισσοτεροι τα κανουν στους δρομους ,πραγμα επικίνδυνο οχι μονο για αυτους αλλα κ για τους υπολοιπους....Γιατι ετσι ναι...δεν το λες κ χομπι.....ή μαλλον...ασφαλες χομπι-γιατι για εμενα ειναι χομπι...κ απο τα ωραια κιολας-με πολυ αδρεναλίνη.... . Βεβαια το να λεει καποιος οτι χομπυ του ειναι οι μετατροπές σε οτι μηχανοκίνητο, ενω αυτος δεν εχει ακουμπησει ουτε μια βιδα στο αμαξι του πχ, με το δικο του χερι του εννοω.....Δεν ειναι χομπι....απλα ''εχω λεφτα κ χωνω!' :bowdown: (δες το καπως σαν το μοντελισμο....απλα σε μεγαλυτερη κλιμακα!! αν ειχες αεροπλανακι αλλα για να πεταξει το πας σε μηχανικο-συνεργειο τοτε ποιος ειναι ο χομπιστας?!)

Με κάλυψες σε όλες τις απορίες μου.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

"Safety goes first"

Βεβαια φτιαχνοντας πιστες για moto cross στην αττικη αλλα κ στο νησι μου πχ οι οποιες ειναι ΤΙΓΚΑ στην πετρα κ την κοτρονα μεσα ΔΕΝ νομιζω οτι θελουν να μας ΄χαιρονται' κ για πολυ εκει μεσα...μαλλον να μας κλαψουν θελουν αλλα τεσπα...αλλη-μεγαλυτερη συζητηση αυτη .....υποδομες της χωρας κτλ κτλ...

Στο εξωτερικο υπαρχουν μεχρι κ σχολες για "αγωνιστικη οδηγηση" κ εδω βαραμε το πιστονι με τις πετρες σαν τους χιμπατζιδες.

Πραγματα που λεμε εμεις για τους ευρωπαιους του τυπου " οταν εμεις τρωγαμε με κουταλια αυτοι ετρωγαν με τα ποδια" ή οτι "οταν εμεις μιλουσαμε-αυτοι μουκριζαν" μεσα απο τετοια πολυ απλα πραγματακια γυρανανε τελειως αντιστροφα....."ΟΥΓΚ" !

Οπως πχ το οτι προωθουνται παρανομες εξατμησεις(λογο db) σαν ποιο "αποδοτικες" κ εχουν τρελανει ολα τα πιστιρικια τον κοσμο με την φασαρια.(Το εκανα κ εγω για καποια φαση δεν βγαζω την ουρα μου απεξω)μεχρι που καποιος χρυσος ανθρωπος μου εξηγησε οτι η φασαρια δεν σημαινει 'δυναμη'....αλλο το να ακους τον ηχο του μοτερ σου κ αλλο να σε ακουει ολος ο πλανητης. :excl:

Αυτο βεβαια μου φαινετε ποιο πολυ "εισπρακτικο κολπακι" των στρουμφ παρα "το πουλαω γιατι πουλαει" ή ακομα καλυτερα(χειροτερα μαλλον) κ τα 2 μαζι! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη μπορεί να μου εξηγήσεις λίγο το χόμπι σε ότι έχει να κάνει με το αυτοκίνητο; Το αν θα αρέσει σε κάποιον είναι υποκειμενικό σίγουρα, αλλά το χόμπι ποιο είναι;

Να φτιάξει κάποιος το αυτοκίνητο του εμφανισιακά, μπορώ να το καταλάβω. Να έχουμε όμως στους δρόμους ένα σωρό πυραυλοκίνητους κουβάδες, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ακεραιότητα των οδηγών τους αλλά ακόμα περισσότερο των υπολοίπων, είναι μεγάλη κουβέντα.

Θεωρητικά χόμπι είναι η ερασιτεχνική ενασχόληση κάποιου με κάτι, που του δίνει μεγάλη ευχαρίστηση, συχνά ως διέξοδος από την κούραση και την καθημερινότητα. Είναι αυτό όμως το μόνο κριτήριο ή θα πρέπει να έχει και κάποια χρησιμότητα(στο σώμα ή στο νου) γι'αυτόν που το ασκεί ;

Προσωπικά μιλώντας, το αυτοκίνητο είναι για μένα απλά ένα μεταφορικό μέσο.

:excl:

Το χομπυ δεν θεωρω οτι πρεπει να εχει απαραιτητα καποια χρησιμοτητα για αυτον που το ασκει, αν και δεν εχω κανει ποτε μου κατι χωρις να εχω καποιο παραπλευρο οφελος (το λεω παραπλευρο γιατι δεν ειναι ο σκοπος το οφελος, αλλα προκυπτει και αυτο).

Η ενσταση σου οσον αφορα την ασφαλεια ειναι δεκτη, αλλα δεν εγινε απο εμενα καποια αναφορα για γρηγορη οδηγηση σε δημοσιο δρομο, η αναφορα ηταν το αυτοκινητο σαν χομπυ γενικα, αυτο περιλαμβανει και τις μετατροπες, βελτιωσεις κλπ

Πιστεψε με οσο χαζο βλεπουμε εμεις να αλλαζεις εξατμιση στο αυτοκινητο η φιλτρο αερα αλλο τοσο χαζο ειναι για τους αλλους το ενυδρειο με τα 20 μπουκαλακια και τις 40 πριζες για να λειτουργησει.

Ο αερομοντελισμος, μιας και αναφερθηκε, ειναι απο τα πιο δημιουργικα χομπυ που υπαρχουν, μονο εαν αγορασεις ξυλεια σε φετες, το κοψεις, το κολησεις, το ντυσεις, του βαλεις ηλεκτρικα και το δεις να πεταει σωστα στο τελος θα καταλαβει καποιος ποσο ενδιαφερον ειναι. Δεν υπαρχουν μαστορες, μονο φιλοι, οπως εδω, προθυμοι να βοηθησουν στα παντα.

Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει ενδιαφερον και αδιαφορο χομπυ. Ο καθε ενας μας ειναι διαφορετικος και εχει διαφορετικα ενδιαφεροντα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με οσο χαζο βλεπουμε εμεις να αλλαζεις εξατμιση στο αυτοκινητο η φιλτρο αερα αλλο τοσο χαζο ειναι για τους αλλους το ενυδρειο με τα 20 μπουκαλακια και τις 40 πριζες για να λειτουργησει.

Αν δώσω λεφτά σε κάποιον να μου αγοράσει ένα ενυδρείο, να μου το στήσει και να το συντηρεί θεωρούμε χομπίστας;

Τι θέλω να πω. Το να είσαι μάστορας και να κάνεις μετατροπές στο αμάξι σου το θεωρώ δημιουργικό, όπως όλα τα μαστορέματα. Το να πληρώνεις να στο φτιάχνουν και το χόμπι σου να είναι το "στρίψιμο" στα λιμανάκια δεν το θεωρώ δημιουργικό.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Αν δώσω λεφτά σε κάποιον να μου αγοράσει ένα ενυδρείο, να μου το στήσει και να το συντηρεί θεωρούμε χομπίστας;

Τι θέλω να πω. Το να είσαι μάστορας και να κάνεις μετατροπές στο αμάξι σου το θεωρώ δημιουργικό, όπως όλα τα μαστορέματα. Το να πληρώνεις να στο φτιάχνουν και το χόμπι σου να είναι το "στρίψιμο" στα λιμανάκια δεν το θεωρώ δημιουργικό.

:excl:

Με πισω κινηση και αναποδα τιμονια ειναι Κωστα........ :excl:

Link to comment
Share on other sites

Που να με δεις χειμωνα,να ανεβαινω Καλλιδρομο.............

Ο σκυλος στο πισω καθισμα να παθαινει ναυτια :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Αν δώσω λεφτά σε κάποιον να μου αγοράσει ένα ενυδρείο, να μου το στήσει και να το συντηρεί θεωρούμε χομπίστας;

Τοτε εισαι απλος fun της καταστασης! αυτο δεν συγκρινεται με το τουτου ομως γιατι τουλαχιστον αυτος που τα "χωνει" το οδηγαει κιολας.....κατι ειναι κ αυτο! :excl:

Με πισω κινηση και αναποδα τιμονια ειναι Κωστα........ :excl:

:thumbup: αλλος γουσταρει 4 ροδες κ να πηγαινει με τα "4" κ αλλος με 2 ροδες γουσταρει να αλλαζει ταχυτητες στον αερα! Δεν εχει σημασια πως την βρισκει ο καθενας με το οχημα του...αλλα οτι την βρισκει με κατι που μουγκρίζει ητε κατω απο τα ποδια του ητε μεσα στο καπο του.....

Link to comment
Share on other sites

Τοτε εισαι απλος fun της καταστασης! αυτο δεν συγκρινεται με το τουτου ομως γιατι τουλαχιστον αυτος που τα "χωνει" το οδηγαει κιολας.....κατι ειναι κ αυτο! :excl:

:excl: αλλος γουσταρει 4 ροδες κ να πηγαινει με τα "4" κ αλλος με 2 ροδες γουσταρει να αλλαζει ταχυτητες στον αερα! Δεν εχει σημασια πως την βρισκει ο καθενας με το οχημα του...αλλα οτι την βρισκει με κατι που μουγκρίζει ητε κατω απο τα ποδια του ητε μεσα στο καπο του.....

Πηγαινει με τα 4 και μουγκριζει κατω απο τα ποδια του. Σεξουαλικα σχολια ειναι αυτα; Θα μας διαφθειρεις εντελως εσυ. :thumbup::bowdown:;)

Δεν ειναι απαραιτητο οτι ολα τα χομπυ ειναι δημιουργικα. Για παραδειγμα στο ποδηλατο που εχω οταν αλλαξα τα πεταλια (δισκοβραχιωνα, αλυσιδα, μανετες, κασετα) δεν το εκανα μονος μου, εδωσα 30€ και το εκανε επαγγελματιας. Αυτο σημαινει οτι δεν κανω ποδηλατο;

Χομπυ ειναι οπως την βρισκει ο καθενας. Χομπυ εινα και να ξοδευεις τα λεφτα σου (για οσους βαζουν τον μαστορα να κανει βελτιωσεις στο αυτοκινητο τους).

Link to comment
Share on other sites

...Χομπυ εινα και να ξοδευεις τα λεφτα σου (για οσους βαζουν τον μαστορα να κανει βελτιωσεις στο αυτοκινητο τους).

ή στα ποδηλατα τους :excl:

Δεν πας λεω εγω να φτιαξεις τη πορτα και το καθρεφτη απο το αυτοκινητο γιατι ειναι ετοιμα να πεσουν στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινει με τα 4 και μουγκριζει κατω απο τα ποδια του. Σεξουαλικα σχολια ειναι αυτα; Θα μας διαφθειρεις εντελως εσυ. :excl::thumbup::bowdown:

Δεν ειναι απαραιτητο οτι ολα τα χομπυ ειναι δημιουργικα. Για παραδειγμα στο ποδηλατο που εχω οταν αλλαξα τα πεταλια (δισκοβραχιωνα, αλυσιδα, μανετες, κασετα) δεν το εκανα μονος μου, εδωσα 30€ και το εκανε επαγγελματιας. Αυτο σημαινει οτι δεν κανω ποδηλατο;

Χομπυ ειναι οπως την βρισκει ο καθενας. Χομπυ εινα και να ξοδευεις τα λεφτα σου (για οσους βαζουν τον μαστορα να κανει βελτιωσεις στο αυτοκινητο τους).

Άρα αφού δεν μαστορεύεις ο ίδιος το αμάξι, ποιο είναι το χόμπι; Η οδήγηση, η γρήγορη οδήγηση ή η επικίνδυνη οδήγηση; Δεν κατακρίνω κανέναν, απλά προσπαθώ να καταλάβω. Όσο για το ποδήλατο, κανείς δεν είπε ότι πρέπει να το επιδιορθώνεις μόνος σου γιατί εκεί ξεκάθαρα το χόμπι σου είναι η ποδηλασία.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι μιλωντας για το μηχανακι μας πχ ειναι σαν να μιλαμε για γυναικα...ή μαλλον..ΤΗΝ γυναικα ! Οταν σταματουσα κ ειχα την μηχανη με λιγο ανεβασμενο ρελαντι (Παλια στο τεξας που εσβηνε γιατι ειχε προβληματακια γενικοτερα) με επιανε φαγουρα στα μαγουλα μου απο τις "πιστονιες" !Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις....αυτο ειναι το "μουγκρισμα κατω απο τα ποδια μου" :thumbup: το αλλο με τα "4" μην μου πεις οτι πρωτη φορα το ακους...

Διευθαρμενο μυαλο εχεις εσυ που τα περνεις ολα ετσι! :excl: ο καθενας οτι θελει καταλαβαινει!! :excl:

Το οτι πηγες το ποδηλατο σου σε επαγκελματια δεν σημαινει οτι δεν κανεις ποδηλατο αλλα οτι απλα δεν σου αρεσει η μετατροπη ή κ η επισκευη ή η βελτιωση!εξαρτατε γιατι το εκανες!!Το εκανες γιατι ειχαν χαλασει ολα αυτα ή γιατι δεν σου αρεσαν?! ή μηπως γιατι με τα νεα θα βολευοσουν καλυτερα!? για αν ισχύει το τελευταιο τοτε εχεις κ εσυ το μικροβιο....κ δεν το ξερεις! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Η οδήγηση, η γρήγορη οδήγηση ή η επικίνδυνη οδήγηση;

Προσωπικα πιστευω οτι ολα αυτα ειναι η ιδια λεξη....οδηγηση...δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που να λεει οτι "τωρα θα οδηγησω γρηγορα" κ ποιο μετα "τωρα θα οδηγησω επικίνδυνα" ....Το οτι κανουν επικινδυνους ελιγμους στις στοφες ειναι για να καταφερουν να "μπουν-βγουν" ποιο γρηγορα απο αυτη...αρα ολα εχουν να κανουν με την ταχυτητα κ οχι τοσο με την επικυνδυνοτητα....αλλο το drifting..

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ πως είναι χόμπι το ένα, χόμπι και το άλλο. Αλλά όπως και στα περισσότερα πράγματα στη ζωή, έτσι κι εδώ, υπάρχουν ποιοτικές κλίμακες. Μουσική είναι ο Τάσος Μπουγάς, μουσική και οι Pink Floyd. Αμάξι το Yugo, αμάξι και η Lamborghini. Η ποιοτική όμως διαφορά δεν είναι υποκειμενική αλλά αντικειμενική. Δεν είναι δυνατόν να μπορούν να συγκριθούν λαμαρίνες με την ίδια τη φύση και τη ζωή από θέμα ποιότητας.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν μπορεί κάποιος να πει πως του αρέσει ο Μπουγάς περισσότερο από τους Floyd. Είναι θέμα γούστου από κει και πέρα. Αλλά τα ποιοτικά επιχειρήματα της μίας περίπτωσης είναι πολλά παραπάνω από της άλλης (αν έχει).

Κι εγώ γουστάρω βελτιώσεις στα αυτοκίνητα. Αλλά η προσωρινή χαρά που προσφέρει ένα "πράγμα" δεν συγκρίνεται με τίποτα από την εμπειρία και τα συναισθήματα που προσφέρει η ίδια η φύση και ο κύκλος ζωής!

Πάρτε και το καγκουροενυδρείο

post-6647-1280326266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ πως είναι χόμπι το ένα, χόμπι και το άλλο. Αλλά όπως και στα περισσότερα πράγματα στη ζωή, έτσι κι εδώ, υπάρχουν ποιοτικές κλίμακες. Μουσική είναι ο Τάσος Μπουγάς, μουσική και οι Pink Floyd. Αμάξι το Yugo, αμάξι και η Lamborghini. Η ποιοτική όμως διαφορά δεν είναι υποκειμενική αλλά αντικειμενική. Δεν είναι δυνατόν να μπορούν να συγκριθούν λαμαρίνες με την ίδια τη φύση και τη ζωή από θέμα ποιότητας.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν μπορεί κάποιος να πει πως του αρέσει ο Μπουγάς περισσότερο από τους Floyd. Είναι θέμα γούστου από κει και πέρα. Αλλά τα ποιοτικά επιχειρήματα της μίας περίπτωσης είναι πολλά παραπάνω από της άλλης (αν έχει).

Κι εγώ γουστάρω βελτιώσεις στα αυτοκίνητα. Αλλά η προσωρινή χαρά που προσφέρει ένα "πράγμα" δεν συγκρίνεται με τίποτα από την εμπειρία και τα συναισθήματα που προσφέρει η ίδια η φύση και ο κύκλος ζωής!

Πάρτε και το καγκουροενυδρείο

post-6647-1280326266_thumb.jpg

Τα ειπες -ολα- πραγματικα :excl:

Οσο για το "καγκουροενυδρειο" απλα- :excl::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...