Jump to content

ξεχωριστη κατηγορια για ενυδρεια μικροτερα των 60 λιτρων.


PsyTrancer

Recommended Posts

Το λεω γιατι εχουμε δει ολοι μας τι βασανα περνανε πολλα ψαρακια οπου ενας αρχαριος πολυ ευκολα περνει κ βαζει σε ενα τετοιο ενυδρειο.(αν εβαζε μονομαχο σε 60 λιτρα καλα θα ηταν βεβαια!! :excl: κυριως αναφερομαι πχ σε -νεον-αρλεκινους-κορυντορας-ροδοστομους κ αλλα τετοια δημοφιλή ψαρια που κατα καιρους βασανιζονται..μεσα στις κονσερβες/ενυδρεια.

Εφοσον εχει πλεον καθιερωθεί σαν απαντηση,σε ολους τους νεους, οτι σε τετοια ενυδρεια καλο θα ηταν να μπαινει μονο ενα ειδος κ οχι κοπαδοψαρα (πχ μονομαχος-γαριδες ή γαριδες - σαλιγκαρια ή ενα ζευγαρακι απιστο(Αν θυμαμαι καλα μπαινουν σωστα?! συχγωρεστε με αν λεω κατι λαθος-γενικα-μιλάω)

Να αναφερεται πχ οτι στα ενυδρεια 20-30 λιτρων μπαινουν γαριδες ή ενας μανομαχος κ οριακα κ τα 2 μαζι...(που καλο θα ηταν τα 20-30λιτρα να οριστουν σαν τα μικροτερα ενυδρεια για διατηρηση ζωντανων κ να σταματησουμε να βλεπουμε τα 8λιτρα κ τα 15λιτρα επιτελους*)

Δεν θα ηταν καλο να διμηουργηθει μια νεα κατηγορια γιαυτα τα ενυδρεια?! Ετσι ωστε να ειναι ποιο ευκολο για καποιον αρχαριο να καταλαβει οτι ενα ενδυρειο 60 λιτρων που στην αρχη του φαινεται μεγαλο-στην πραγματικοτητα ειναι το μικροτερο που θα μπορουσε να εχει "ψαρι" μεσα(εκτος του μονομαχου δλδ) ?!

* δεν λεω...καποιοι μπορει να εχουν κ 5λιτρα κ να μπορουν να εχουν ενα καλο αποτελεσμα(σταθερες τιμες κτλ) αλλα αυτος δεν ειναι σιγουρα ενας αρχαριος.Κ σιγουρα δεν ειναι μόνιμη κατοικια ειδικά για ψαρι.Για καμια γαριδα ισως...δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα PsyTrancer !

Η αλήθεια είναι πως ένα μικρό ενυδρείο είναι πάντα ποιο προβληματικό όσο αφορά την συντήρηση και την φιλοξενία ψαριών μια που το νερό βρωμίζει ποιο εύκολα και η ιχθυο φόρτωση είναι συχνό φαινόμενο. Γι`αυτο καλό θα είναι να γνωρίζουν ειδικά οι φίλοι μας αρχάριοι ότι είναι ποιο εύκολο να αρχίσουμε την εμπειρία μας με ένα ενυδρείο πολλών λίτρων παρά με ένα μικρό.

Από εκεί και πέρα το να δημιουργηθεί άλλη κατηγορία νομίζω πως δεν θα έχει κάποιο ιδιαίτερο προτέρημα, απλά καλό είναι στις συμβουλές που δίνουμε στους αρχάριους να τους τονίζουμε τα παραπάνω λεγόμενα, για να ξεφύγει λίγο από την νοοτροπία του τύπου ¨πω πω τόσο μεγάλο ενυδρείο θα είναι ποιο δύσκολο στο να το συντηρήσω και πολυέξοδο¨.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ανοιξες το θεμα σου σε λαθος κατηγορια.

Πιστευω πως οι υπευθυνοι αργα η γρηγορα θα δουν το θεμα σου και θα εκφερουν αποψη.

Αν καταλαβα καλα προτεινεις δημιουργια κατηγοριας αναλογη των nano reef του θαλασσινου.;;

Link to comment
Share on other sites

Ειπα κατι τοσο περιεργο-ακατόρθωτο??!

Πολύ μου βιάζεσαι :excl:

Καταρχήν το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία. Κατά δεύτερον, δεν είναι όλοι αρμόδιοι να σου απαντήσουν πάνω σε αυτό. Κατά τρίτον η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο. Ήδη οι κατηγορίες είναι πολλές και δύσχρηστες για πολλούς νέους χρήστες. Κατά καιρούς γίνονται διάφορες συγχωνεύσεις ή διασπάσεις, ανάλογα με τις ανάγκες. Αλλά αν αρχίσουμε να χωρίζουμε τις κατηγορίες εκτός από είδη, ηπείρους και γενικότερη κατηγορία και σε λίτρα θα μπλέξουμε περισσότερο τον αρχάριο χρήστη.

Παρ'όλα αυτά δεν αποτελεί αυτό επίσημη απάντηση, οπότε περιμένουμε κάποιον άμεσα αρμόδιο :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! :thumbup:

Καλησπέρα PsyTrancer !

το να δημιουργηθεί άλλη κατηγορία νομίζω πως δεν θα έχει κάποιο ιδιαίτερο προτέρημα, απλά καλό είναι στις συμβουλές που δίνουμε στους αρχάριους να τους τονίζουμε τα παραπάνω λεγόμενα, για να ξεφύγει λίγο από την νοοτροπία του τύπου ¨πω πω τόσο μεγάλο ενυδρείο θα είναι ποιο δύσκολο στο να το συντηρήσω και πολυέξοδο¨.

Δεν ηθελα να πω οτι αυτη η κατηγορια θα απευθύνετε σε αρχαριους ντε κ καλα-αν κ απο εκει μου δωθηκε η ιδεα...αλλα γενικοτερα στα μικρα ενυδρεια που οσο να ναι μεχρι αυτα τα λιτρα(60) ειναι μετρημενα τα πραγματα που μπορεις να κανεις. :excl:

Ισως ανοιξες το θεμα σου σε λαθος κατηγορια.

Πιστευω πως οι υπευθυνοι αργα η γρηγορα θα δουν το θεμα σου και θα εκφερουν αποψη.

Αν καταλαβα καλα προτεινεις δημιουργια κατηγοριας αναλογη των nano reef του θαλασσινου.;;

Δεν γνωριζω απολυτος τπτ απο τα θαλασιννα αλλα ναι...καπως ετσι! (απο οσα μου δινει να καταλαβω ο ορος "νανο" δλδ)! :excl:

Πολύ μου βιάζεσαι :bowdown:

Καταρχήν το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία. Κατά δεύτερον, δεν είναι όλοι αρμόδιοι να σου απαντήσουν πάνω σε αυτό. Κατά τρίτον η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο. Ήδη οι κατηγορίες είναι πολλές και δύσχρηστες για πολλούς νέους χρήστες. Κατά καιρούς γίνονται διάφορες συγχωνεύσεις ή διασπάσεις, ανάλογα με τις ανάγκες. Αλλά αν αρχίσουμε να χωρίζουμε τις κατηγορίες εκτός από είδη, ηπείρους και γενικότερη κατηγορία και σε λίτρα θα μπλέξουμε περισσότερο τον αρχάριο χρήστη.

Παρ'όλα αυτά δεν αποτελεί αυτό επίσημη απάντηση, οπότε περιμένουμε κάποιον άμεσα αρμόδιο :hysterical:

Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι λιγο ανυπομονος ωρες ωρες! ;) με συγχωρείτε... ;) Αυτο που ειπες για τις κατηγοριες τωρα το βρισκω πολυ σωστο....μιας κ εγω στην αρχη δυσκολευτικα πολυ να συνηθίσω το τι ειναι που -που βρισκω το ενα κ που το αλλο...Λιγο πολυ οι νεοι στα φορουμ τα εχουμε αυτα! μετα απο λιγο καιρο εξοικειωνόμαστε ομως κ βρισκουμε τα παντα.....θελω να πιστευω τουλαχιστον... Ειπα να γινει διαχωρισμος σε ξεχωριστη κατηγορια γιατι ειναι πραγματικα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ αυτοι που εχουν τετοιου μεγεθους ενυδρεια -ειδικα αρχαριοι- κ εφοσον οι επιλογες που εχουμε σε αυτα τα λιτρα ειναι μετρημενες θεωρησα (με το δικο μου το μυαλο) ευκολο αλλα κ χρησιμο το να γινει κατι τετοιο!εφοσον οι πληροφοριες θα ειναι μαζεμενες ολες μαζι-δεν θα μπερδευετε-παραπλανάτε καποιος βλεποντας τι κανει καποιος αλλος σε 80λιτρα κ πανω πχ στην ιδια κατηγορια με αυτον....με την λογικη οτι θα σκεφτει "τι 80 τι 60"... 1 κατηγορια για αυτα τα μικρουλια κ μια για ολα τα αλλα οπου οι επιλογες ειναι πάμπολλες..

Το θεμα το ανοιξα εδω γιατι πιστευω οτι ολο κ καποιος θα το εχει ξανασυζητησει στο παρελθον κ γιατι μου φαινεται ποιο πολυ θεμα-καφε κ χαλαρης συζητησης οπως γινετε σε αυτη την κατηγορια.. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΑΠΠΠΠΠΠΠ! Sorry που ξυπναω το θεμα ενω εχει "Πεθανει κ θαφτει" αλλα εχω βαρεθει να βλεπω 20λιτρα κ 25 λιτρα τα οποια να θελουν να τα κανουν μεχρι κ θαλασσινα! Μια κατηγορια με ενα κειμενο/υπομνημα που να εξηγει οτι, 30 λιτρα ενυδρειο ειναι ικανο να φιλοξενησει ΜΟΝΟ γαριδοσαλιγκαρομανομαχους-με κοστος την δυσκολη συντηρηση του- κ οτι στα 50-60 λιτρα μπαινουν μονο μερικα απο τα ζωοτοκα ή... ισως... ΑΝ γινει species tank ,καποια cpds πχ ή καποιο αντιστοιχο ειδος. ή να το κανει vivarium ξερω'γω!! :thumbup: (για να μην πω βαζο για λουλουδια) :thumbup:

Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλες-αλλες επιλογες για ενα "ενυδρειο" τετοιου μεγεθους(20-30 λιτ).Επισης θελω να πιστευω οτι ετσι, σιγα-σιγα, οι νεοι θα παραδειγματιστουν απο αυτα που θα διαβασουν εκει μεσα κ θα καταλαβουν ποιο ευκολα κ αμεσα οτι θα ηταν καλυτερο να ξεκινησουν με ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.(οσοι ψαχνονται πριν αγορασουν βεβαια) Ενω οι υπολοιποι που το εκαναν το λαθος πριν ενημερωθουν, θα καταλαβουν/δουν ποιο ευκολα το λαθος τους-συγκρινοντας το αποτελεσμα βλεποντας πχ το 25λιτρο καποιου απο εσας ,καρφιτσωμένο πανω πανω...Ενω τωρα βλεπει ενα ψαρι σε 80 λιτρα που του αρεσει κ την επομενη μερα το εχει βαλει στο 25λίτρο του χωρις να μπορει να καταλαβει τι κανει(τι τραβανε κ αυτα τα νεον)....

Αν δηλαδη μπουν σε μια κατηγορια τα ενυδρεια απο 20 μεχρι 60 λιτρα θα μπορει να δει,ο νεος, οτι η ρουτινες του 30λιτρου ειναι διπλασιες απο του 60λιτρου...επισης θα δει οτι οι επιλογες που εχει στο 60λιτρο απο οτι στο 20 λιτρο ειναι τελειως δαφορετικες κ οχι ακριβως οι ιδιες αλλα σε μικροτερους αριθμους οπως πολλοι πιστευουν σημερα.

Υπαρχουν ηδη πολλα μικρα "στολιδια" απο χρηστες του φορουμ οπου θα μπορουσαν να μεταφερθουν εκει κ να χρησιμοποιηθουν ως παραδειγματα...

Στην αρχη το σκεφτηκα μονο για τα 25-30λιτρα αλλα ετσι θα απογοητευτουν πολλοι βλεποντας οτι εχουν μονο 3 επιλογες! Οποτε κατηγοριοποιωντας μαζι τους κ τα 50λιτρα πχ θα δει οτι σε ενα τετοιο ενυδρειο πλεον-κ οχι βαζο για λουλουδια-μπορει να κανει πολυ περισσοτερα πραγματα κ πανω απο ολα ποιο σωστα-τα πρωτα αρχαρια βηματα του!

Αλλοι ζητησαν να φτιαξετε ξεχωριστη κατηγορια για τα ειδοι των τετρας.....Εγω θα προτεινω να φτιαξετε μια κατηγορια αποκλειστηκα για αρχαριους που να απευθυνετε σε ειδοι ψαριων που μπορουν να φιλοξενηθουν σε ενυδρεια με απλα αποχλωριωμενο νερο(νερο δυκτιου δλδ)-η οποια θα μπορει να γινει κ 1 με την παραπανω "κατηγορια μικρων ενυδρειων" !!

Sorry που το ξεθαψα κ παλι...αλλα....παρακαλω :) ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ!!!!! :P

:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PsyTrancer είναι πραγματικά πολύ ευχάριστο να βλέπεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον και ιδέες για να γίνει το φόρουμ καλύτερο και πιο λειτουργικό.

Η συντονιστική ομάδα μαζί με τους Διαχειριστές του Aquazone το συζητάμε, μαζί με άλλα σε ένα πλαίσιο γενικότερων αλλαγών που θα γίνουν στο άμεσο μέλλον, οπότε απλά θα παρακαλέσω για λίγη υπομονή.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...