Jump to content

γεννησε η γκαπυνα μου


fenaki12

Recommended Posts

Γεια σας, καταρχην θελω να σας πω ενα μεγαλο μπραβο για το σαϊτ σας είμαι μελος σε αρκετα χωρις να μπαίνω σε αυτα που δεν με εντυπωσίασαν για να τα δοκιμάσω και μπορώ να πω πως το δικο σας ηταν απο τα 2 καλύτερα.... :thumbup:

Λοιπον θα ήθελα τις συμβουλες σας αν και εχω διαβάσει αρκετα και ξερω λοιπον...

Πριν 3 μερες η μια απο τις 2 μου γκαπύνες γεννησε... δεν ξερω πόσα αλλα εχουν επιζήσει 3!

:excl: διαβασα οτι μετα την τρίτη μέρα σταματάνε να τα τρώνε αλλα διαβασα οτι μετα την 5η μερα σταματάνε να τα τρωνε,. ξερετε τι απο τα δυο ισχύει? :bowdown:

Επίση όπου να 'ναι περιμένω και την αλλη μου γκαπύνα να γεννησει...

Έχω pistia και κερατόφυλλο στο ενυδρείο μου αλλα δε εχω λάμπα... και χρειαζοται φως...το φως απο το λαμπατερ τους κανει? ;)

Περιμένω και τις δικές σας συμβουλές..... δεν ξέρω πόσα λιτρα ειναι το ενυδρειο μου δεν γραφει και δεν θυμαμαι.... :excl:

ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου και καλή συνέχεια, έχω και εγώ γκάπυ και μου έχουν γεννήσει. Σε κάποια φάση είχα γύρω στα 50 μωρά, αν και τελικά επέζησαν γύρω στα 25. Τα μωρά χρειάζονται πυκνοφυτεμένο ενυδρείο για να κρύβονται και τροφή για μωρά ή καλύτερα και αρτέμια. Βέβαια μην νομίζεις ότι δεν υπάρχουν κυνηγητά ακόμα και μετά από πολύ καιρό. (και μετά από εβδομάδα). Όταν λες ότι δεν έχεις φωτισμό εννοείς ότι δεν έχεις καθόλου ή ότι δεν το ανάβεις; Τα ψάρια δεν έχουν πρόβλημα (ίσως να έχουν συνηθήσει χωρίς φως). Το λαμπατέρ δεν ξέρω αν θα τους παρέχει σωστό φως (για τα φυτά σίγουρα όχι).

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!! :excl:!!

Εμενα οι γκαπινες μου σταματανε να τα τρωνε απο την 3η μερα και μετα...

Εσυ που εχεις ομως φυτα δεν χρειαζεται να ανησυχεις για τα ψαρακια γιατι θα κρυβονται εκει μεσα!

Τα λιτρα μπορεις να τα βρεις μετρωντας τις διαστασεις του ενυδρειου σου με ενα απλο μετρο.. και Εδω μετα βαζεις τα νουμερα και τα λιτρα θα τα βρει το computer! :excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολυ για την γρηγορη απαντηση σας fokion.v δεν εχω καθόλου λάμπα διοτι μου χάλασε... και δεν ξαναπήρα... χτυπάει λιγο φως απο το παραθυρο αλαλ δεν αρκει για τα φυτα μου οποτε μαλλον θα παω να αγορασω... θα μετρήσω το μεσημερακι τα λιτρα του ενυδρειου μου και θα σας ενημερώσω...

προς το παρων οπως σας ειπα εχω δει μονο 3... σκεφτομαι οτι μονο αυτα εχουν επιζήσει

και λεω εγω τωρα μηπως

α) ειναι αλλα ψαρια και εγω νομιζω οτι ειναι τα ιδια και μου βγουν πιο πολλα χαχα

β) μηπως τα αλλα κρύβονται καλυτερα ή και στο χαλικι γιατι ειναι ιδιο χρωμα σχεδον με το χαλικι μου....

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! μην ανησυχεις αν εχεις κερατοφυλλο, γενανε σε δοσεις μην ξεχνας και σιγα σιγα θα δεις μπολικα. κανε κατι με το φως... δεν εχει καπακι? και ποσα λιτρα ειναι τελικα?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες! μην ανησυχεις αν εχεις κερατοφυλλο, γενανε σε δοσεις μην ξεχνας και σιγα σιγα θα δεις μπολικα. κανε κατι με το φως... δεν εχει καπακι? και ποσα λιτρα ειναι τελικα?

κατι θα κανω με το φως εννοήτε μια φίλη μου εχει ενα που δεν το χρησιμοποιεί αν μπορει να μου το δανεισει τουλαχιστον..... :excl:

για τα λιτρα οπως εγραψαν παραπάνω θα το μετρήσω το μεσημερι γιατι μοιραζομαι το ιδιο δωματιο με την αδερφη μου οποια ακομα κοιμάται :thumbup::excl:

το ξερω οτι γεννανε με δοσεις αλλα γινεται μετα απο 3 μερες να μην εχει γεννησει πληρως?

Link to comment
Share on other sites

κατι θα κανω με το φως εννοήτε μια φίλη μου εχει ενα που δεν το χρησιμοποιεί αν μπορει να μου το δανεισει τουλαχιστον..... :excl:

για τα λιτρα οπως εγραψαν παραπάνω θα το μετρήσω το μεσημερι γιατι μοιραζομαι το ιδιο δωματιο με την αδερφη μου οποια ακομα κοιμάται :thumbup::excl:

το ξερω οτι γεννανε με δοσεις αλλα γινεται μετα απο 3 μερες να μην εχει γεννησει πληρως?

Καλημέρα και πάλι, μην αγχώνεσαι και δεν νομίζω να έχουν επιζήσει μόνο 3 μικρά. Τα άλλα δεν φαίνονται ή κρύβονται. Πάρε τροφή για μωρά ή τρίψε την τροφή που έχεις πολύ καλά ώστε να μπορούν να τραφούν τα μικρά. Το καλύτερο βέβαια είναι να φτιάξεις αρτέμια, έχουν γρηγορότερη ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, μην αγχώνεσαι και δεν νομίζω να έχουν επιζήσει μόνο 3 μικρά. Τα άλλα δεν φαίνονται ή κρύβονται. Πάρε τροφή για μωρά ή τρίψε την τροφή που έχεις πολύ καλά ώστε να μπορούν να τραφούν τα μικρά. Το καλύτερο βέβαια είναι να φτιάξεις αρτέμια, έχουν γρηγορότερη ανάπτυξη.

τι ειναι τουτο?

συγγνωμη αλλα ειμαι αρχάρια εχω μια βδομαδα 9 μερες το πολυ που εχω αρχισει να ασχολουμε σε βαθος το χομπυ..

Έγινε επεξεργασία - fenaki12
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι τουτο?

συγγνωμη αλλα ειμαι αρχάρια εχει μολις 5 μερες το πολυ που εχω αρχισει να ασχολουμε σε βαθος το χομπυ..

Μην αγχώνεσαι και δεν είναι απαραίτητο να φτιάξεις αρτέμια (είναι ζωντανή τροφή από εκκόλαψη αυγών αρτέμιας). Δες το συννημένο και αποφάσισε αν θέλεις να μπείς σε αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω οτι δεν χρειαζεται να μπω σε αυτη την διαδικασια αφου τα μικρα μου τρωνε φλεϊκς σε σκονη { τα εχω ταϊσει}

ισως στο μελλον αλλα τωρα δεν εχω τοσο ελευθερο χρονο γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτο απο το ενα μου μωρο καλυτερα να πατστε πανω του για μεγενθυση γιατι ειναι τοσο μικρο που δεν φαινεται και η φωτο ειναι με κινητο και ο φωτογραφος (εγω) σκραπας

post-21793-1280394968_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - fenaki12
Link to comment
Share on other sites

και μια φωτο απο το ενα μου μωρο καλυτερα να πατστε πανω του για μεγενθυση γιατι ειναι τοσο μικρο που δεν φαινεται και η φωτο ειναι με κινητο και ο φωτογραφος (εγω) σκραπας

Να σου ζήσουν (όσα είναι). Μην ανησυχείς γιατί πολύ σύντομα θα δεις κι'άλλες γέννες. Το επόμενο πρόβλημα σου θα είναι τι να τα κάνεις τόσα πολλά μικρά γιατί δεν θα χωράνε πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν (όσα είναι). Μην ανησυχείς γιατί πολύ σύντομα θα δεις κι'άλλες γέννες. Το επόμενο πρόβλημα σου θα είναι τι να τα κάνεις τόσα πολλά μικρά γιατί δεν θα χωράνε πια!!!

θα τα δώσω σε εσας εδω στο σαϊτ :excl:

Link to comment
Share on other sites

θα τα δώσω σε εσας εδω στο σαϊτ :excl:

Όλοι αυτό κάνουν. Ελπίζω να τα θέλουν κάποιοι γιατί αυτή τη στιγμή στο 60λιτρο μου έχω γύρω στα 30 μικρά και ετοιμάζεται να ξαναγεννήσει. (και να φανταστείς ότι μόλις είχε γεννήσει είχα φτάσει τα 50!!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτό κάνουν. Ελπίζω να τα θέλουν κάποιοι γιατί αυτή τη στιγμή στο 60λιτρο μου έχω γύρω στα 30 μικρά και ετοιμάζεται να ξαναγεννήσει. (και να φανταστείς ότι μόλις είχε γεννήσει είχα φτάσει τα 50!!

:excl::excl: για γκαπυ μιλαμε?

τα γκαπυ απο οσο ξερω δνε θα σε αφησου ν σε ησυχια με τις γεννες τους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:excl::excl: για γκαπυ μιλαμε?

τα γκαπυ απο οσο ξερω δνε θα σε αφησου ν σε ησυχια με τις γεννες τους :thumbup:

Για γκάπυ μιλάμε, γεννάνε σαν τρελά. Ο αρσενικός μου βγήκε ζωηρούλης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για γκάπυ μιλάμε, γεννάνε σαν τρελά. Ο αρσενικός μου βγήκε ζωηρούλης :excl:

:excl::thumbup::bowdown:;)

μηπως ξες ( αν μου επιτρεπεις ενικο ) τα μωρα μου μετα απο ποια ηλικια θα μπορουν να ζευγαρωσουν? μην μου ερθει αποτομο ακομα δεν γεννηθηκαν ;)

Έγινε επεξεργασία - fenaki12
Link to comment
Share on other sites

:excl::excl::thumbup::bowdown:

μηπως ξες ( αν μου επιτρεπεις ενικο ) τα μωρα μου μετα απο ποια ηλικια θα μπορουν να ζευγαρωσουν? μην μου ερθει αποτομο ακομα δεν γεννηθηκαν ;)

Ελεύθερα ο ενικός. Τα θηλυκά ωριμάζουν περίπου σε 3 μήνες ενώ τα αρσενικά είναι έτοιμα λίγο νωρίτερα. Ανάλογα τις συνθήκες που ζούν (θερμοκρασία, φωτισμό, τροφή κλπ) μεγαλώνουν πιο γρήγορα άρα και ωριμάζουν νωρίτερα ή και αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερα ο ενικός. Τα θηλυκά ωριμάζουν περίπου σε 3 μήνες ενώ τα αρσενικά είναι έτοιμα λίγο νωρίτερα. Ανάλογα τις συνθήκες που ζούν (θερμοκρασία, φωτισμό, τροφή κλπ) μεγαλώνουν πιο γρήγορα άρα και ωριμάζουν νωρίτερα ή και αργότερα.

συγγνωμη για το βουνο ερωτησεων...

εχω αλλη μια :excl: ποσες μερες μετα την γεννησει καταλαβαινεις το φύλλο ? οταν "ωριμάσουν?"

ελπιζω οι συνθηκες μου να ειναι καλες :excl:

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για το βουνο ερωτησεων...

εχω αλλη μια :excl: ποσες μερες μετα την γεννησει καταλαβαινεις το φύλλο ? οταν "ωριμάσουν?"

ελπιζω οι συνθηκες μου να ειναι καλες :excl:

Το φύλλο το καταλαβαίνεις μόλις μεγαλώσουν τόσο ώστε να μπορείς να διακρίνεις το gonopodium του αρσενικού.

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάπυ είναι ευκολοπροσάρμοστα και έχουν μεγάλες αποκλίσεις στις τιμές συνθηκών που ζούν. Μάλλον είναι εντάξει από συνθήκες δηλαδή. Έχεις κάνει μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν εχω τεστς βασικα πριν καμμια βδομαδα ουτε που ηξερα οτι υπαρχουν τετοια ... αλλά θα κανω.. καποια στιγμη... θα αγορασω θα δανειστω κατι τετοιο :excl: :excl:

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν εχω τεστς βασικα πριν καμμια βδομαδα ουτε που ηξερα οτι υπαρχουν τετοια ... αλλά θα κανω.. καποια στιγμη... θα αγορασω θα δανειστω κατι τετοιο :excl: :excl:

Μπορείς να πάρεις λίγο νερό και να το πας σε κάποιο πετ να σου κάνουν αυτοί τεστ. Το ενυδρείο σου το έστρωσες;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις λίγο νερό και να το πας σε κάποιο πετ να σου κάνουν αυτοί τεστ. Το ενυδρείο σου το έστρωσες;

το φιλτρο μου το πηρα απο φιλο και ηταν στρωμένο...εννοω ειχε μπολι πως το λενε αυτο.. ( το ενυδρειο λειτουργει 1,5 χρονο αλλα τα γκαπυς τα πηρα πριν 2 βδομαδες)

δεν εχω πετ σοπ κοντά εκλεισαν τα 2 π υπηρχαν αλλα θα το παω σε αλλο που ειναι λιγο πιο μακρυα

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μου το πηρα απο φιλο και ηταν στρωμένο...εννοω ειχε μπολι πως το λενε αυτο.. ( το ενυδρειο λειτουργει 1,5 χρονο αλλα τα γκαπυς τα πηρα πριν 2 βδομαδες)

δεν εχω πετ σοπ κοντά εκλεισαν τα 2 π υπηρχαν αλλα θα το παω σε αλλο που ειναι λιγο πιο μακρυα

Τότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Βέβαια να κάνεις αλλαγές νερού συχνά γιατί παρ'όλα αυτά στο ενυδρείο δεν έχει αναπτυχθεί όλη η βιολογία. 20-30% κάθε 4 μέρες για να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...