Jump to content

θαλασσινα φυτα, αλγες κλπ .. γνώμες?


Recommended Posts

Αυτο που έχω παρατηρήσει είναι οτι οι θαλασσινοί απφευγουν να βαζουν φυτά στα ενυδρεία και όσοι τα χρησιμοποιούν τα έχουν μονο στο refugium για να ενισχύουν την βιολογία τους.

Υπάρχει κάποιος λόγος? φανταζομαι πως ναι αλλα θε με ενδιεφεραν πολύ οι απόψεις, εμπειρίες, γνώμες των φίλων εδω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι αλγες που βαζουν στα refiugium δε βοηθουν στη βιολογια.

Αυτο ειναι δουλεια του ζωντανου βραχου.

Αυτου του ειδους οι αλγες βοηθουν στην απονιτροποιηση.

Link to comment
Share on other sites

+1000 :excl:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλία θαλασσινών φυτών στην αγορά.

Τα περισσότερα όμως είναι και τροφή για μια μεγάλη ποικιλία ψαριών που λίγο πολύ όλοι έχουμε στα ενυδρεία μας αλγοφάγα ψάρια ή και άλλους οργανισμούς.

Σε ενυδρείο με Ιππόκαμπους όμως θα μπορούσαν να τοποθετηθούν.

Ένα φυτό που θα μπορούσε πολύ άνετα να τοποθετηθεί στο ενυδρείο μιας και δεν το τρώει σχεδόν κανένας οργανισμός, είναι το φύκη Halimeda

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης αλλος ενας λογος που δεν βαζουμε στο κυριως ενυδρειο αλγες εκτος του οτι τα περισσοτερα θα γινουν μεζες απο τα περισσοτερα ειδη ψαριων κτλπ ειναι και για να μην πιανουν χωρο η κανουν σκια σε διαφορα κοραλλια που εχουμε... η ακομα και να ξεφυγη η αλγη και να εχουμε ενα Full planted aquarium :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά θα μου άρεσε να είχα στο ενυδρείο μου μια ποικιλία από κάποια (καλά) φυτά ώστε να δώσουν και μια.. πράσινη νότα.

Κάποια όμως που δοκίμασα στο παρελθόν έγιναν μεζές στα 15 πρώτα δευτερόλεπτα !!!!

Αναγκαστικά (μαζί με τη Chaeto) έχω κάποια στο refugium και για τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τος απαντήσεις σας. Εχετε τυχόν παρατηρήσει σημαντική διαφορά μεταξύ πράσινων και κόκκινων φυτών? Βοηθούν και τα δύο στην απονιτροποίηση? Υπάρχουν κάποια ιδιαιτερα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα έστω και για την χρήση σε refugium?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...