Jump to content

Ατυχήμα.


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Καταρχην λυπαμαι που κανω εδω το 1ο μου post.

Σημερα Τεταρτη 28/7 δυστυχως εζησα ενα σοβαρο ατυχημα με μηχανη και θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας. Γυρνωντας στο σπιτι δύο συναισθήματα μόνο κυριαρχούν. ΟΡΓΗ και ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ. Θα ελεγα οτι ειναι ενα πολυ περιπλοκο συναισθημα. Θα καταλαβετε παρακατω τι εννοω.

9:10μμ γυρνάω με άλλους 2 φίλους μου από κάποιο γήπεδο Basket που παίζαμε. Στο δρόμο βλέπω γύρω στους 8 ανθρώπους γύρω από μια νέα κοπέλα ξαπλωμένη στην άσφαλτο βαριανασένοντας και τρέμοντας. Δεν ειχε σοβαρα επιφανειακα τραυματα. Το ατύχημα υποθέτω ότι είχε συμβεί πριν από λίγα μολις λεπτά. Μαθαίνω ότι η κοπελα ειχε λιποθυμισει οταν βρισκοταν πανω σε κινουμενη μηχανη TDM και ειχε πεσει στην ασφαλτο γυρίζοντας της η γλωσσα. Της ειχαν επαναφερει τη γλωσσα με τη βοηθεια ενος κουταλιου, αλλα η γυναικα ηταν στην κυριολεξια χαλια. Το Ε.Κ.Α.Β. το ειχαν καλεσει ηδη 2 φορες μεχρι τωρα.

9:20μμ φτάνει στον τοπο του ατυχηματος το 1ο περιπολικο. Πλησιαζουν οι αστυνομικοι την κοπελα να δουν αν ζει και λενε στους ανθρωπους που ηταν γυρω της, να κανουν στην ακρη για να εχει περισσοτερο αερα. (ηταν γυρω στους 30 εκεινη την ωρα). Το παραπονο που εχω εδω απο την αστυνομια ειναι οτι δεν κλεισαν τον δρομο και περνουσαν απο διπλα απο την τραυματισμενη γυναικα αυτοκινητα και μηχανες οριακα. Σκεφτειτε οτι εγω και τα αλλα 2 παιδια που ηταν μαζι μου κλεισαμε το δρομο μονοι μας με καδους ενω ο αστυνομικος ειχε κορδελα και δεν την χρησιμοποιησε. Κλεισαμε μεχρι και το αντιθετο ρευμα για καμποση ωρα για να μπορεσει να περασει το λεωφορειο της γραμμης. Κατι αλλο που με νευριαζει αφανταστα ηταν τους τοσους ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΑΝ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ για το ατυχημα και αφηνοντας εμας 3 παιδια 16 χρονων να παρουμε το κλεισιμο του δρομου στα χερια μας. Να σταματαμε και να στελνουμε δεκαδες αυτοκινητα που κινουνταν και με γρηγορη ταχυτητα απο αλλους δρομους για να μπορεσουν να εξυπηρετηθουν κι αυτοι. ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. Το Ε.Κ.Α.Β το είχαν καλέσει 7 φορές μεχρι τωρα.

9:50μμ της κοπελας της ξαναγυρναει η γλωσσα. Να ειναι καλα καποιοι ανθρωποι που βρισκονταν συνεχως απο πανω της και την ξαναπρολαβαν γυρνωντας την κανονικα με κατι κλειδια. Το Ε.Κ.Α.Β. ηταν ακομα στο δρομο. :excl: Εκεινη την ωρα ηρθε και το ανακριτικο της αστυνομιας. Εκεινη την ωρα επισης ενας μαγκας γρηγορος ΕΛΛΗΝΑΣ οδηγος αρχισε να μας βριζει οταν του ειπαμε οτι ο δρομος ηταν κλειστος και οτι δεν μπορει να περασει.

10:15μμ ερχεται το ΕΚΑΒ. Μετα απο τοση ωρα! Γιατι; Ειχε κινηση; Δεν υπαρχει αρκετο προσωπικο για να καλυψει τα τοσα ατυχηματα; Τι; (Η αστυνομια εφυγε για να βοηθησει σε καποια επεισοδια.) Η κοπελα ηταν χαλια δεν μπορουσα να κοιταω. Βαριανασαινε υπερβολικα πολυ. Σε 10 λεπτα ηταν μεσα στο ασθενοφορο. Ελπιζω οτι με την παροχη οξυγονου θα γινοταν καλα και θα σωζοταν.

10:30μμ το ασθενοφορο εφυγε. Εφυγα κι εγω ελπιζοντας οτι θα σωθει η Γιωτα.

Το μονο που εχω μεσα μου αυτη τη στιγμη που σας γραφω ειναι οργη. Και στενοχωριεμαι επισης για την ατυχη κοπελα. Μετα απο σχεδον μιαμιση ωρα ηρθε το ασθενοφορο απο την 1η φορα που το καλεσανε!! ΓΙΑΤΙ? Στην συγκεκριμενη περιπτωση υποθετω οτι η κοπελα σωθηκε, αλλα σε αλλες; Γιατι να χανονται ανθρωποι επειδη αργει το ασθενοφορο; Αυτο ειναι το κυριοτερο παραπονό μου.

Πραγματικα λυπαμαι και απογοητευομαι για το σημερινο συμβαν. Σιγουρα παντως πρεπει να γινει κατι με το θεμα του ασθενοφορου αμεσα. Δεν γινεται να συνεχιστει αυτο!

Φιλικα,

.

Έγινε επεξεργασία - vpatmos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε όλα τα ερωτήματα σου η απάντηση είναι ότι κάποιοι βάζουν το χρήμα ψηλότερα από την Γίωτα και από όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

ορισμενες φορες δεν φταει μονο το κρατος ή το εκαβ στη στυγκεκριμενη περιπτωση. μου εχει τυχει περιστατικο με μια γρια, να σκονταψει ενω περπατουσε στο πεζοδρμιο και πεφτοντας να γρατζουνιστει στο ποδι. δεν ειχε κατι αλλο. ηρθε σε εμας (στην αφετηρια των λεωφορειων, γιατι το περισταικο εγινε διπλα) επεμενε να καλεσει ο σταθμαρχης το εκαβ και οταν ηρθε αυτο, το απασχολησε για μια ωρα περιπου για να της βαλει.... ιωδιο, ενω καποιος αλλος ισως αργοπεθαινε.

για τον αστυνομικο δε θελω να αναφερθω γιατι δε γνωριζω τη δουλεια του. παντως, δε μου χτυπαει καλα.

για τους περιεργους που ηταν εκει, τους διερχομενους οδηγους και τα υπολοιπα, θα το καταλαβεις αργοτερα για το τι μουλαρια ειμαστε.

τελος, μπραβο σας που προσφερατε αυτο που μπορεσατε και μαλιστα θετοντας τον εαυτο σας σε κινδυνο. μη νομιζεις οτι να κανεις το τροχονομο ειναι ευκολο και ασφαλη. ευχομαι η κοπελα να γινει καλα και να μην ανεβει παλι σε μηχανη, γιατι αν καταλαβα καλα εχει επιληψια. κριμα. :excl:

Link to comment
Share on other sites

φιλε καταρχην ευχομαι να ειναι καλα η κοπελα και μακρια απο μας ατυχηματα.

για το θεμα με το εκαβ να σου πω οτι δεν μπορεις να τους κανεις κατι αν αργησουν εκτος αν εχει περασει πααραα πολυ ωρα ή κανουν κατι λαθος.

επειδη εχω εκπαιδευτει σε πρωτες βοηθειες, το πρωτο που μας εχουν πει οταν καλεις το εκαβ ειναι:

επειδη οι συνομιλιες καταγραφονται, πρεπει να πεις την φραση: ΔΕΝ ΑΝΑΠΝΕΕΙ, και να το επαναλαβεις αν χρειαστει.

τοτε ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν σε 10 λεπτα, καθως ο ανθρωπος μπορει να αντεξει 5 λεπτα περιπου χωρις ανεπανορθωτες βλαβες χωρις να αναπνεει.

μια συμβουλη: αν πραγματικα νομιζεις ποτε(ο μη γενητο) οτι καποιος γνωστος σου πραγματικα ειναι χαλια και πρεπει οποσδηποτε να ερθει το εκαβ.....πες την φραση εστω και αν ειναι ψεμα...

τωρα δεν θελω να σε παω στο θεμα αν δεν ερθει τι μηνυσεις μπορεις να κανεις και τα λοιπα, αλλα νομιζω πως θα ερθουν...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

ορισμενες φορες δεν φταει μονο το κρατος ή το εκαβ στη στυγκεκριμενη περιπτωση. μου εχει τυχει περιστατικο με μια γρια, να σκονταψει ενω περπατουσε στο πεζοδρμιο και πεφτοντας να γρατζουνιστει στο ποδι. δεν ειχε κατι αλλο. ηρθε σε εμας (στην αφετηρια των λεωφορειων, γιατι το περισταικο εγινε διπλα) επεμενε να καλεσει ο σταθμαρχης το εκαβ και οταν ηρθε αυτο, το απασχολησε για μια ωρα περιπου για να της βαλει.... ιωδιο, ενω καποιος αλλος ισως αργοπεθαινε.

για τον αστυνομικο δε θελω να αναφερθω γιατι δε γνωριζω τη δουλεια του. παντως, δε μου χτυπαει καλα.

για τους περιεργους που ηταν εκει, τους διερχομενους οδηγους και τα υπολοιπα, θα το καταλαβεις αργοτερα για το τι μουλαρια ειμαστε.

τελος, μπραβο σας που προσφερατε αυτο που μπορεσατε και μαλιστα θετοντας τον εαυτο σας σε κινδυνο. μη νομιζεις οτι να κανεις το τροχονομο ειναι ευκολο και ασφαλη. ευχομαι η κοπελα να γινει καλα και να μην ανεβει παλι σε μηχανη, γιατι αν καταλαβα καλα εχει επιληψια. κριμα. :excl:

μπραβο και απο μενα!!!!

ενταξει η κοπελα δεν χρειαζεται να εχει επιλιψια για να της γυρισει η γλωσσα, απο χτυπημα μπορει να γυρισει και μαλιστα ξανα και ξανα. ενας φιλος στο ποδοσφαιρο ειχε χτυπησει στο κεφαλι με εναν αντιπαλο, του γυρισε η γλωσσα, αλλα ευτυχως σωθηκε με μονο ενα σπασμενο δοντι, αυτο που εσπασε ο προπονητης για να του ανοιξει το στομα(ειναι η εσχατη λυση για να πιασεις τη γλωσσα οταν κλεινει ερμητικα το στομα)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

μπραβο και απο μενα!!!!

ενταξει η κοπελα δεν χρειαζεται να εχει επιλιψια για να της γυρισει η γλωσσα, απο χτυπημα μπορει να γυρισει και μαλιστα ξανα και ξανα. ενας φιλους στο ποδοσφαιρο ειχε χτυπησει στο κεφαλι με εναν αντιπαλο, του γυρισε η γλωσσα, αλλα ευτυχως σωθηκε με μονο ενα σπασμενο δοντι, αυτο που εσπασε ο προπονητης για να του ανοιξει το στομα(ειναι η εσχατη λυση για να πιασεις τη γλωσσα οταν κλεινει ερμητικα το στομα)

Eχει η συγκεκριμενη. Το αναφεραν συνεχως. Πως επεσε τοτε;

Πολυ χρησιμο αυτο που μας ανεφερες με το εκαβ.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο και απο μενα!!!!

ενταξει η κοπελα δεν χρειαζεται να εχει επιλιψια για να της γυρισει η γλωσσα, απο χτυπημα μπορει να γυρισει και μαλιστα ξανα και ξανα. ενας φιλος στο ποδοσφαιρο ειχε χτυπησει στο κεφαλι με εναν αντιπαλο, του γυρισε η γλωσσα, αλλα ευτυχως σωθηκε με μονο ενα σπασμενο δοντι, αυτο που εσπασε ο προπονητης για να του ανοιξει το στομα(ειναι η εσχατη λυση για να πιασεις τη γλωσσα οταν κλεινει ερμητικα το στομα)

:excl:

εχεις δικιο, αλλα οπως λεει ο φιλος, η κοπελα λιποθημισε στη μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

:excl:

εχεις δικιο, αλλα οπως λεει ο φιλος, η κοπελα λιποθημισε στη μηχανη.

αααα νομιζα πως μετα το ατυχημα γυρισε η γλωσσα... παντος ναι δεν χρειαζεται να εχεις επιληψια για να σου γυρισει η γλωσσα και ειναι κατι που σε πανικοβαλει πολυ... καλο ειναι να καναμε ολοι καποια μαθηματα πρωτων βοηθειων, γιατι αν περιμενουμε το εκαβ.... για πολλους λογους οχι μονο για το συστημα, αλλα οπως ειπες για τη γιαγια και ενα σορο αλλα...

Link to comment
Share on other sites

για τους περιεργους που ηταν εκει, τους διερχομενους οδηγους και τα υπολοιπα, θα το καταλαβεις αργοτερα για το τι μουλαρια ειμαστε.

stormtrooper note:

Φίλε Θανάση, τα μουλάρια δε σου φταίνε σε τίποτα! Θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεχτικός την επόμενη φορά για να μη φτάσει το θέμα σε ανώτερα κλιμάκια!

Χιλιόόόόόόόόόόόμετρα οι ουρές των αυτοκινήτων για να χαζέψει ο Ελληνάρας την στούκα στην Εθνική που έχει σπασμένα μόνο τα φανάρια!

Link to comment
Share on other sites

Εδω ζητησα νερο απο μια ηλικιωμενη επειδη μου ειχε μπει ασβεστης στο ματι απο εναν καδο (μεγαλη ιστορια) και δεν μου το πεταγε το νερο μεχρι να της πω ακριβως τι εγινε. Το εβλεπα το νερο να το κραταει ετοιμη να το πεταξει και να μην το πεταει αν δεν της ελεγα ακριβως τι εγινε.... Μολις της τα ειπα ΟΛΑ μου το πεταξε. Ε ρε να μην το χρειαζομουν..

Link to comment
Share on other sites

εγω να αναφερω οτι ειναι μια καθημερινη σκηνη του παραλογου με προταγωνιστες εμας τους ελληναρες....μην κατηγορουμε γιατι ολοι ετσι ειμαστε λιγο πολυ....

α και επισης να επισημανω κατι γιατι εχω κανει μαθηματα πρωτων βοηθειων........

οταν σε καποιον γυρνα η γλωσσα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν βαζουμε ουτε δακτυλο αλλα ΟΥΤΕ αιχμηρα αντικειμενα γιατι μπορουν να αποβουν τραυματικα...(να σου δαγκωσει και ισως και να σου κοψει το δακτυλο η με τα αιχμηρα αντικειμενα μπορει να τραυματιστει θανασιμα η στοματικη κοιλοτητα)

αν τραβηξουμε τερμα πισω το κεφαλι του τραυματια η γλωσσα επανερχεται στην θεση της.....

Link to comment
Share on other sites

εγω να αναφερω οτι ειναι μια καθημερινη σκηνη του παραλογου με προταγωνιστες εμας τους ελληναρες....μην κατηγορουμε γιατι ολοι ετσι ειμαστε λιγο πολυ....

α και επισης να επισημανω κατι γιατι εχω κανει μαθηματα πρωτων βοηθειων........

οταν σε καποιον γυρνα η γλωσσα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν βαζουμε ουτε δακτυλο αλλα ΟΥΤΕ αιχμηρα αντικειμενα γιατι μπορουν να αποβουν τραυματικα...(να σου δαγκωσει και ισως και να σου κοψει το δακτυλο η με τα αιχμηρα αντικειμενα μπορει να τραυματιστει θανασιμα η στοματικη κοιλοτητα)

αν τραβηξουμε τερμα πισω το κεφαλι του τραυματια η γλωσσα επανερχεται στην θεση της.....

πολυ σωστο και χρησιμο αυτο για να τραβηξεις το κεφαλι τερμα πισω, γιατι οντος αυτο ειναι ο καλυτερος τροπος να ανοιξει το στομα, αλλα δεν το ειπα για να μην το κανει καποιος σε πριπτωση ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ Η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΙΑΚΟ ΟΣΤΟ! πρεπει να ερθουν οι ειδικοι για αυτη τη δουλεια, γιατι αν εχει χτυπησει στο κεφαλι μπορει να επιφερουμε πολυ χειροτερες βλαβες...

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο

Η Αθήνα δεν έχει την υποδομή για να φιλοξενήσει το πλήθος που έχει συνορευτεί εκεί για ένα δήθεν καλλιτερο αύριο. Είναι αναμενόμενο να συμβαίνουν διάφορα ευτράπελα.

Εδώ στην περιοχή μας έχουν συμβεί ατυχήματα κατά καιρούς από ελαφριά έως θανατηφόρα, η αστυνομία βρίσκονταν πάντα μέσα στα πρώτα 5 λεπτά και το ΕΚΑΒ το πολλή μέσα σε 10 λεπτά παρόλο που διένυε μια απόσταση μεταξύ 10-20 χιλιομέτρων.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αυτό που λες είναι πολύ σωστό....

Εχω ένα φίλο ο οποίος μου έχει πει ότι από τροχονομικης άποψης υπάρχει μόνο ένα περιπολικό τροχαίας που έχει τομέα από τα άνω Πατήσια μέχρι Αυλώνα και από ζεφυρι μέχρι νεα Ιωνία και ότι στον συγκεκριμένο τομέα γίνονται τουλάχιστον 30-40 ατυχήματα κάθε οκτάωρο....

Είναι κάπως τραγικό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...