Jump to content

Νέοι κατοικοι


Recommended Posts

Φιλοι μελη του Aquazone ηθελα απλα να σας πω οτι απο χθες στο ενυδρειο μου κατοικουν αλλα 3 ζωακια....1 ασημενιο Platy θυληκο,1 γαριδα και 1 γλυφτη.οπως ςχω ηδη αναφερει σε παλιοτερο ποστ το ενυδρειο μου ειναι στα 50-60 λιτρα.μεσα τωρα εχει:2 guppies(αρσενικα),2 platies(αρσενικο-θυληκο),1 γλυφτη,1 γαριδα,και ενα μικρο σαλιγκαρι,το οποιο δεν το εβαλα εγω,μα προφανως το ειχαν πανω κατι φυτα που χα βαλει στο ενυδρειο.....

Σκεφτομαι τωρα στην επομενη αγορα να παρω ενα θυληκο guppy kai ενα γατοψαρο.Τελος στο ενυδρειο λεω να βαλω Neon μεσα....Με βαση τα ειδη των ψαριων,το πληθος τους και φυσικα αναλογα με τα λιτρα,μπορειτε να μου πειτε ποσα Neon θα μπορεσω να βαλω μεσα??????

Ευχαριστω...καλημερα!

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θα σου πώ οτι με τα 2 αρσενικά γκαππυ που έχεις, να πάρεις τουλάχιστον 3 θυληκα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα να βγάλεις το σαλιγκάρι όσο είναι καιρός μια και αν γεννήσει δεν νομίζω να μπορέσεις να απαλλαχτείς από αυτά ποτέ!

Εκτός και αν θέλεις να έχεις πιο πολλά σαλιγκάρια από ψάρια!

Κάνε μια περιγραφή του σαλιγκαριού (το κέλυφος τι χρώμα και τι σχήμα έχει)!

Σαν αριθμός τα ψαράκια είναι μια χαρά ειδικά αν σκεφτείς και τις γέννες που θα έχεις!

Με μία γέννα θα γεμίσει το ενυδρείο!

Μπορείς να προσθέσεις 3 θηλυκά Guppy όπως σου πρότεινε και ο φίλος μας μια και το ένα θα δέχεται συνεχώς πιέσεις από τα αρσενικά!

Για τα Neon έχω κάποιες επιφυλάξεις και θα σου έλεγα να μην πάρεις!

Τα γατόψαρα συνήθως πρέπει να είναι σε κοπάδι τουλάχιστον τεσσάρων!

Τι «γλυφτη» έχεις; Μήπως ξέρεις το είδος του;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ 1 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΚΑΘΕ 1 ΕΚ. ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο μοναδικος κανόνας, διότι πρέπει να γνωρίζουμε και την συμπεριφορά του ψαριού και λοιπές συνθήκες που πρέπει να διομορφωθούν στο περιβάλλον του :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ να βαλεις 2 θηλυκα γκαπυ, που ειναι λιγα για τα 2 αρσενικα που εχεις αλλα απ της στιγμη που δεν εχεις λιτρα δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρια. Νεον οχι να μην βαλεις θελουν αλλες συνθηκες απ οτι τα ζωοτοκα, εξαλλου σε λιγο καιρο θα εχεις γεννες και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις, αν φυσικα βγαλεις το σκαλαρι και δεν στα φανε τα αλλα επειδη ειναι μικρο το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τισ προτασεις σας.

φιλε kouzman το σαλιγκάρι εχει καφε κελυφος κωνικο περισσοτερο παρα στρογγυλο...οσο για τον γλυφτη μαλλον ειναι Gyrinocheilus aymonieri.Μου λες οτι τα γατοψαρα πανε ανα 4!τοτε τι να βαλω για ψαρια βυθου?

Φιλε Gin δεν εχω κανενα σκαλαρι μεσα στο ενυδρειο..... :lmao:

Ολοι παντως με αποτρεπετε απο τα neon.... :lmao:

ευχαριστω για τις συμβουλες για ο,τι νεο θα ενημερωσω....

Link to comment
Share on other sites

Γατόψαρα μη πάρεις δεν χωράνε!

Κράτα μόνο τον γλύφτη που έχεις τώρα!

Αν και αν έχεις αυτόν πάει μέχρι 25 cm!

http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/algeater.htm

Για τα σαλιιγκάρια δες εδώ και κρίνε μόνος σου!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4575&hl=

Πρόσεξε πάντως μια και όταν το ξανασκεφτεί θα είναι αργά!

Η Gin είναι φίλη μας!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται με το λινκ και δεν δουλεύει...

Το σωστό νομίζω είναι αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4404&hl=

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο αγαπητέ Ντίνο!

Συμβαίνουν και λάθη όταν ανοίγεις πολές σελίδες μάζι!

Σε ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση!

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια.

καταρχην να ζητησω συγγνωμη απο την Gin,εκ των υστερων αντιληφθηκα οτι ειναι κοπελα,οπωσ επισης να πω οτι καταλαθος εωαλα λαθος φατσουλα στο post μου(Ολοι παντως με αποτρεπετε απο τα neon... :lmao: )ηθελα να βαλω καποιο ανθρωπακι να κλαιει.....

Λοιπον,τι να πω το σαλιγκαρι απο οτι ειδα ειδα σε παλαιοτερα ποστ ισωσ με τρελανει μα η αληθεια ειναι οτι το γουσταρω και λιγο.συμφωνω και με την αποψη "ενα ενυδρειο να ειναι οσο πιο φυσικο και οπως κατσει,παρα στα τυποποιημενα κουτια"....τι να πω,ειλικρινα θα δειξει το μελλον.

Φιλε Kouzman ο γλυφτης οντως αυτος ειναι και ειδα οτι φτανει γυρω στα 20cm...φαινεται ομως να κανει καλη δουλεια...

Αν λοιπον ετσι εχουν ολα τα πραγματα(οπως αναφερθη σε ολα παραπανω)τοτε η επομενη αγορα θα ειναι και η τελευταια με 2 ή 3 θυληκα Guppies.

Για ο,τι νεο θα ενημερωσω..

Φιλικα,Φώτης. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

Aυτη ειναι η καλυτερη και η ποιο σωστη κινηση που μπορεις να κανεις :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλεις και neon να ξέρεις ότι δε θα μείνει τίποτα από τις γέννες των πλάτυ και των γκάπυ. Και εξηγώ. Εάν τα ζωοτόκα σου γεννήσουν και δεν απομακρύνεις τα μωρά από το ενυδρείο, μιας και δεν αναφέρεις αν έχεις κάποιο άλλο, τότε τα μωρά έχουν ελπίδες επιβίωσης από τα υπόλοιπα κρυβόμενα μέσα στα φυτά που απαραίτητα πρέπει να έχεις. Τα neon όμως επειδή είναι πολύ μικρόσωμα, μπαίνουν άνετα μέσα στα φυτά και ξετρυπώνουν τα πιτσιρίκια τα οποία δεν έχουν καμία ελπίδα από κει και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...