Jump to content

τροφή


Savou

Recommended Posts

έχω τροφή της TETRA GOLFISH STICKS.για το κάθε μικρο χρυσόψαρο μου ποσά μπαλάκια να βάζω ..και ποσά ταΐσματα την ημέρα..??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε γνωρίζω το μέγεθος των συγκεκριμένων στικς ούτε το μέγεθος των ψαριών σου, δε μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια πόσα στικς ανά ψάρι πρέπει να ρίχνεις...

Κάποιες γενικές αρχές όμως για το τάισμα των ψαριών είναι οι εξής:

-Καλύτερα να ταΐζεις μικρές ποσότητες και περισσότερες φορές τη μέρα, δλδ καλύτερα πολλά μικρά (3-4) γεύματα τη μέρα

-Η ποσότητα κάθε γεύματος να είναι μικρή, δλδ να καταναλώνεται από τα ψάρια σύντομα, σε 1-2 λεπτά

-Μια μέρα τη βδομάδα πχ την Κυριακή να μη ταΐζεις καθόλου

-Να χρησιμοποιείς ποικιλία τροφών (διάφορες εταιρείες και διάφορα είδη πχ φυλλαράκι, στικς κλπ) και να αγοράζεις μικρές συσκευασίες για να τις καταναλώνεις εγκαίρως (πριν τη λήξη)

-Αν το μέγεθος της τροφής είναι μεγάλο για τα ψάρια σου, μπορείς να τη θρυμματίζεις ώστε να χωράει εύκολα στο στόμα τους

-Μια συμβουλή που θα σου δινα ειδικά για τα χρυσόψαρα, χωρίς να είμαι ειδικός, είναι να μουλιάζεις λίγο την τροφή σε ένα κουτάλι και μετά να τη ρίχνεις στο νερό ώστε να μην επιπλέει και να την τρώνε από την επιφάνεια γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις και με τη λαιμαργία που τα χαρακτηρίζει, καταπίνουν αέρα και αυτό μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...