Jump to content

το ψάρι μου φαίνεται άρρωστο


Recommended Posts

το ψαράκι μου χρυσόψαρο από εχθές κάθετε στο φίλτρο κάθετα με το κεφάλι προς τα επάνω.και σήμερα που του χτύπησα λίγο το τζάμι γιατί φοβήθηκα άπλα κολύμπησε λίγο για να φαΐ και μετα έκατσε στο βυθό του ενυδρείου μου..2 μέρες τώρα είναι πολύ παράξενο..

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε εδω

[/qφιλε μου δεν εχω κανει ποτε μετρησεις οσο εχω εγω στην κατοχη μου το ενυδρειο περιπου 2 βδομαδες οποτε δεν ξερω ph και ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Οπότε άρχισε διάβασμα για τον κύκλο του αζώτου στο ενυδρειο, πάρε τεστάκια και άρχισε μετρήσεις...

Το ψαράκι πιθανότατα να έχει δηλητηριαστεί από κάτι στο νερό (αμμωνία)

Καλό είναι να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού (50%) και βάλε διπλάσια ποσότητα αντιχλώριο.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού με προετοιμασμένο νερό και αντιχλώριο (50%)

Πήγαινε πάρε τεστ και κάνε να δεις τιμές και αν είναι στρωμένο το ενυδρείο. Τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ρυπογόνα (σε αμμωνία). Μπορείς να πεις τι ενυδρείο έχεις τι φίλτρο με τι υλικά, πότε και πόσο ταιζεις, τι άλλα ψάρια έχεις και ποιες είναι οι ρουτίνες σου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε άρχισε διάβασμα για τον κύκλο του αζώτου στο ενυδρειο, πάρε τεστάκια και άρχισε μετρήσεις...

Το ψαράκι πιθανότατα να έχει δηλητηριαστεί από κάτι στο νερό (αμμωνία)

Καλό είναι να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού (50%) και βάλε διπλάσια ποσότητα αντιχλώριο.

:excl:

ευχαριστω πανο..δεν υπαρχει περιίτωσει αυτο που εχει να ειναι επειδή έμεινε μονο του..?γιατι στην αρχη ηταν με 6 ψαρια πεθανε το ενα πηγα 3 πίσω στο πετψθτυ και εμεινα 2 αυτο και ενα που πήδηξε απο το ενυδρειο.και τωρα ειναι μονο του..

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριέμαι που το λέω αλλά κάποια πράγματα τα είχαμε πει από πριν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45521

Τα 15 λίτρα είναι πολύ λίγα έστω και για ένα χρυσόψαρο και γι'αύτό κάναμε μια προσπάθεια για να τα δώσεις.

Βάλε στόχο ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και ενημερώσου για να κάνεις το χόμπι πιο ευχάριστο για σένα αλλά και για τα ψάρια που φιλοξενείς.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πανο..δεν υπαρχει περιίτωσει αυτο που εχει να ειναι επειδή έμεινε μονο του..?γιατι στην αρχη ηταν με 6 ψαρια πεθανε το ενα πηγα 3 πίσω στο πετψθτυ και εμεινα 2 αυτο και ενα που πήδηξε απο το ενυδρειο.και τωρα ειναι μονο του..

Όχι, αλλά ότι το ένα ψαράκι πήδηξε έξω είναι από τις κακές συνθήκες νερού ή κάτι το τρόμαξε.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριέμαι που το λέω αλλά κάποια πράγματα τα είχαμε πει από πριν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45521

Τα 15 λίτρα είναι πολύ λίγα έστω και για ένα χρυσόψαρο και γι'αύτό κάναμε μια προσπάθεια για να τα δώσεις.

Βάλε στόχο ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και ενημερώσου για να κάνεις το χόμπι πιο ευχάριστο για σένα αλλά και για τα ψάρια που φιλοξενείς.

:excl:

φίλε καριδα έχω βάλει στόχο και κατά 90 % την τετάρτη θα έχω ένα 120 λίτρο ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

φίλε καριδα έχω βάλει στόχο και κατά 90 % την τετάρτη θα έχω ένα 120 λίτρο ενυδρείο..

και τα ψαρακια τα εδωσα απλα κρατησα 2 για να τα βαλω στο καινουργιο το ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ουτε αυτο το ψαρακι αντεξε του εκανα οπως μου ειπατε σιχνες αλλαγες αλλα δεν αντεξε σημερα το μεσιμερι το βγεικα καταασπρο στο ενυδρειο κα8ετα..και παρατηρισα οτι απο την κατω μερια του ηταν μοβ ειχε παρα πολλα μοβ σημαδια...!!ελπιζω αν καταφερω να παρω το 120 λιτρο να τα παω καλητερα με την βοη8εια σας..

Link to comment
Share on other sites

Ισως ακουστη λιγο οξυμωρο αλλα σου δινω τα συγχαρητηρια μου γιατι το παλεψες πολυ.Τωρα σου ευχομαι στο καινουργιο ενυδρειο σου να τα πας πολυ καλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυσαρεστη η καταληξη,αλλα μην απογοητευεσαι.

Λαθη εχουμε κανει ολοι μας,αλλα απο αυτα μαθαινουμε.

Παρε το μεγαλυτερο ενυδρειο,διαβασε,ενημερωσου,και ακου τις συμβουλες των καλων μας φιλων απο εδω μεσα. :)

Καλη συνεχεια σου ευχομαι απο δω και περα :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δυσαρεστη η καταληξη,αλλα μην απογοητευεσαι.

Λαθη εχουμε κανει ολοι μας,αλλα απο αυτα μαθαινουμε.

Παρε το μεγαλυτερο ενυδρειο,διαβασε,ενημερωσου,και ακου τις συμβουλες των καλων μας φιλων απο εδω μεσα. :)

Καλη συνεχεια σου ευχομαι απο δω και περα :helpsmilie:

το αυτο :helpsmilie::):blink:

Link to comment
Share on other sites

το αυτο :helpsmilie::helpsmilie::)

:)

να στε καλα μακαρι να καταφερω να αγορασω το ενυδρειο...και θα ειναι πολυ καλητερα....αλλα αυτο που με κανει να στεναχωριεμαι ειναι οτι αυτη την στιγμη το ενυδρειο ειναι αδιο χωρις νερο χωρις ψαρακια ..ελπιζω ομως να καταφερω να εκληρωσω το ονοιρο μου...για ενα μεγαλο ενυδρειο με 2 χρθσοψαρα που θα μεγαλοσουν χαρουμενα και ορμονικα μεσα σε ενα πλ ομορφο σπιτι..

Link to comment
Share on other sites

με υπομονη και διαβασμα ολα ειναι ευκολα να γινουν .

:):helpsmilie: :helpsmilie:

Οποτε κοιταμε μπροστα και ολα θα πανε καλα .

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ουτε αυτο το ψαρακι αντεξε του εκανα οπως μου ειπατε σιχνες αλλαγες αλλα δεν αντεξε σημερα το μεσιμερι το βγεικα καταασπρο στο ενυδρειο κα8ετα..και παρατηρισα οτι απο την κατω μερια του ηταν μοβ ειχε παρα πολλα μοβ σημαδια...!!ελπιζω αν καταφερω να παρω το 120 λιτρο να τα παω καλητερα με την βοη8εια σας..

Τα συμπτωματα ειναι απο δηλητηριαση απο αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτωματα ειναι απο δηλητηριαση απο αμμωνια.

το ψαρακι πεθανε πριν κατι ωρες ..και ναι ειναι 100% οτι ειναι απο αυτο γιατι μπεικα σε μια συζητιση και ειδα τα συμπτωματα και ηταν ακριβοσ τα ιδια...στην αρχη ανεσαινε στην επιφανια του νερου μετα ηταν αδιναμο και καθοταν στον βυθο του ενυδρειου με τα πτεριγια κλειστα ..και σημερα που το εβγαλα απο το ενυδρειο πεθαμενο πλεον παρατηρησα απο κατο του μοβ σιμαδια και στο κεφαλι του κοκινα σαν εσοτερικη εμοραγια..

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι πεθανε πριν κατι ωρες ..και ναι ειναι 100% οτι ειναι απο αυτο γιατι μπεικα σε μια συζητιση και ειδα τα συμπτωματα και ηταν ακριβοσ τα ιδια...στην αρχη ανεσαινε στην επιφανια του νερου μετα ηταν αδιναμο και καθοταν στον βυθο του ενυδρειου με τα πτεριγια κλειστα ..και σημερα που το εβγαλα απο το ενυδρειο πεθαμενο πλεον παρατηρησα απο κατο του μοβ σιμαδια και στο κεφαλι του κοκινα σαν εσοτερικη εμοραγια..

Φροντισε τωρα να μαθεις πως να μηδενιζεις την αμμωνια σε ενυδρειο που προκειται να εχει ή εχει ηδη ψαρακια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...