Jump to content

ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΜΑΡΓΙΑΝΝΑ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 180 ΛΙΤΡΑ

ΦΙΛΤΡΟ FLUVAL 405

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ AQUALIT

EΞΟΠΛΙΣΜΟΣ MOΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΡΙΖΑ

ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΗΤΑΝ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.

ΕΒΑΛΑ ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 5 ΕΜΕΙΝΕ 1.

ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ:

ph 6.8 (ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΙΣΚΟΥΣ)

ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΑ 0

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27.

ΤΙ ΠΑΕΙ ΛΑΘΟΣ Κ ΧΑΝΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ????

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει κατι στα υπολοιπα ψαρια;

Συμπληρωσε αν θες εδω

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες !!!

καταρχην αν μπορεις μην γραφεις με κεφαλαια ( ειναι σαν να φωναζεις )

Το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα , το φιλτρο τρεχει 3 βδομαδες ( εισαι σιγουρη οτι ειναι στρωμενο το φιλτρο σου ) ?

Το 6.8 ph πως το εχεις φτασει εκει ? ( τι νερο βγαζει η βρυση σου )

και τελος τα λιτρα σου ειναι καπως λιγα για δισκους :excl:

Mια φωτο απο το ενυδρειο σου θα βοηθουσε να παρουμε μια ιδεα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Aν μετράς NO3 μηδενικα κάπου θα υπάρχει πρόβλημα στον κύκλο του αζώτου, εκτως άμα δεν ταΐζεις..

Άμα είναι άστρωτο το φίλτρο σου, μπορώ να σου φέρω μπόλι :excl:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

ΝΟ3 10

ΝΟ2 1

GH >7

KH 3

PH 6.8

Tο φιλτρο τρεχει 1 μηνα... συγνωμη αλλα δεν ξερω τι εννοειται αν ειναι στρωμενο.

το ph το εφτασα εκει με τυρφη, ριτινες και φαρμακο (ph-kh minus)

θα μπουν μονο 3 δισκοι οποτε τα λιτρα μου ειπαν οτι ειναι μια χαρα

φοτο δεν μπορω να βαλω αυτη τη στιγμη γιατι ειμαι στη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

ΝΟ3 10

ΝΟ2 1

GH >7

KH 3

PH 6.8

Tο φιλτρο τρεχει 1 μηνα... συγνωμη αλλα δεν ξερω τι εννοειται αν ειναι στρωμενο.

το ph το εφτασα εκει με τυρφη, ριτινες και φαρμακο (ph-kh minus)

θα μπουν μονο 3 δισκοι οποτε τα λιτρα μου ειπαν οτι ειναι μια χαρα

φοτο δεν μπορω να βαλω αυτη τη στιγμη γιατι ειμαι στη δουλεια

τα λιτρα για 3 ψαρια ειναι καλα αλλα οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρο και κοπαδι με 3 ψαρια δεν γινεται :excl:

Με τι τεστακια μετρας ?

και βλεπω οτι εχεις no2

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

ποσοι δισκοι πρεπει να ειναι δηλαδη για να ειναι καλα?

επειδη αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σπιτι για να σας πω ακριβως θα σας πω ακριβεις μετρησεις το βραδυ.

για τεστ χρησιμοποιω τις ταινεις esha

Link to comment
Share on other sites

1) τα στικ κατα την γνωμη μου δεν ειναι αξιοπιστα

2) ριξε μια ματια μηπως τα τεστ που εχεις ειναι ληγμενα

3)Προσωπικη μου αποψη κοπαδι = απο 5 και πανω οποτε μιλαμε για τουλαχιστον 200+ καθαρα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Mιας και δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα οι δίσκοι ας μην κανουμε θέμα στις ασθένειες το πόσοι και αν πρέπει να μπουν. Η Μαριάννα μπορεί να ανοίξει ένα άλλο θέμα στην ανάλογη κατηγορία και εκεί οι δισκάδες να πουν την άποψη τους :excl:

Στο θέμα μας. Το γεγονός οτι μετράς νιτρώδη (ΝΟ2) σημαίνει οτι ο κύκλος του αζώτου στο ενυδρείο σου δνε έχει ολοκληρωθεί πλήρως.

Γνώμη μου να προμηθευτείς ζωντανά βακτήρια (βγάζουν διάφορες εταιρίες) για να επιταχύνεις την βιολογική ανάπτυξη στο φίλτρο σου. Απο κεί και πέρα ειναι πολύ δύσκολο να γίνει διάγνωση, αν υπήρχε, ασθένειας και μάλιστα μετά θάνατον. Το μόνο εμφανές πρόβλημα είναι η ύπαρξη NO2 και η πιθανή ύπαρξη NH3 (δεν δίνεις μέτρηση) οπότε αυτά προσέχεις για αρχή :excl:

Link to comment
Share on other sites

Mιας και δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα οι δίσκοι ας μην κανουμε θέμα στις ασθένειες το πόσοι και αν πρέπει να μπουν. Η Μαριάννα μπορεί να ανοίξει ένα άλλο θέμα στην ανάλογη κατηγορία και εκεί οι δισκάδες να πουν την άποψη τους :excl:

Στο θέμα μας. Το γεγονός οτι μετράς νιτρώδη (ΝΟ2) σημαίνει οτι ο κύκλος του αζώτου στο ενυδρείο σου δνε έχει ολοκληρωθεί πλήρως.

Γνώμη μου να προμηθευτείς ζωντανά βακτήρια (βγάζουν διάφορες εταιρίες) για να επιταχύνεις την βιολογική ανάπτυξη στο φίλτρο σου. Απο κεί και πέρα ειναι πολύ δύσκολο να γίνει διάγνωση, αν υπήρχε, ασθένειας και μάλιστα μετά θάνατον. Το μόνο εμφανές πρόβλημα είναι η ύπαρξη NO2 και η πιθανή ύπαρξη NH3 (δεν δίνεις μέτρηση) οπότε αυτά προσέχεις για αρχή :thumbup:

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να γινουν διαγραφη οι εκτος θεματος απαντησεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Δυστυχώς έπρεπε να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή και να περιμένεις ακόμα μια εβδομάδα μέχρι να σου μηδενίσουν τα ΝΟ2, ΝΗ3 και ΝΗ4.

Κάνε μια αλλαγή νερού 50% προετοιμασμένο με αντιχλωριο και χωρίς τύρφη.

Η τύρφη αυτή την στιγμή προσθέτει οργανικές ουσίες και σε ένα άστρωτο ενυδρείο επιβαρύνει με επιπλέον ουσίες τα βακτήρια τα οποία ακόμα δεν έχουν φτάσει να γίνουν μεγάλες αποικίες. Μην ταΐσεις για τρεις ημέρες και μην προσθέσεις άλλα σκευάσματα εκτός των ζωντανών βακτηρίων όπως το Safe start της Tetra πχ που θεωρώ προσωπικά ένα καλό σκεύασμα σε περιπτώσεις που ήδη έχουμε ψάρι στο ενυδρείο για να βοηθήσουμε επιπλέον την βιολογία.

Είμαι σίγουρος πως σε δυο με τρεις ημέρες δεν θα μετράς ποια ΝΟ2 αλλά καλό είναι εάν θελήσεις να προσθέσεις ψάρια μετά από αυτή την εβδομάδα να τα προσθέσεις σταδιακά για να δίνεις χρόνο στην βιολογία του ενυδρείου σου να εξελίσσετε σταδιακά. Καλή σου μέρα και πάλι και υπομονή και όλα θα πάνε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Δυστυχώς έπρεπε να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή και να περιμένεις ακόμα μια εβδομάδα μέχρι να σου μηδενίσουν τα ΝΟ2, ΝΗ3 και ΝΗ4.

Κάνε μια αλλαγή νερού 50% προετοιμασμένο με αντιχλωριο και χωρίς τύρφη.

Η τύρφη αυτή την στιγμή προσθέτει οργανικές ουσίες και σε ένα άστρωτο ενυδρείο επιβαρύνει με επιπλέον ουσίες τα βακτήρια τα οποία ακόμα δεν έχουν φτάσει να γίνουν μεγάλες αποικίες. Μην ταΐσεις για τρεις ημέρες και μην προσθέσεις άλλα σκευάσματα εκτός των ζωντανών βακτηρίων όπως το Safe start της Tetra πχ που θεωρώ προσωπικά ένα καλό σκεύασμα σε περιπτώσεις που ήδη έχουμε ψάρι στο ενυδρείο για να βοηθήσουμε επιπλέον την βιολογία.

Είμαι σίγουρος πως σε δυο με τρεις ημέρες δεν θα μετράς ποια ΝΟ2 αλλά καλό είναι εάν θελήσεις να προσθέσεις ψάρια μετά από αυτή την εβδομάδα να τα προσθέσεις σταδιακά για να δίνεις χρόνο στην βιολογία του ενυδρείου σου να εξελίσσετε σταδιακά. Καλή σου μέρα και πάλι και υπομονή και όλα θα πάνε μια χαρά!

:excl::excl::thumbup:

Και απλά θα τονίσω το Safe Start και θα συμπληρώσω και το bactozym το οποίο στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι τόσο απαραίτητο, αλλά σε ολοκαίνουρια ενυδρεία κάνει πολύ δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...