Jump to content

ο κυκλος του αζωτου


ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΜΑΡΙΝΟΣ

Recommended Posts

Είμαι ετιμος για το μεγάλο ξεκινήμα, θα ήθελα την βοήθεια σας βήμα βημα για να μπορέσω να κάνω σωστά τα πρώτα βήματα στο θέμα βιολογίας θα σας δώσω μερικές λεπτομεριές για το ενυδρειο και το πως ειναι στημένο και θα ήθελα μαζί να προχωρήσουμε με το θέμα του κύκλου του αζώτου

Το ενυδρειο ειναι 1100 λιτρα και προσδιοριζεται για Fish Only ,έχει γεμίσει με νερο από r/o και 120κιλα από νεκρό βράχο.

Στο σαμπ είναι εγκατεστημένο το σκιμερ και η πομπές ,η βιολογία θα υποστηρίζεται με βιοσφαιρες,δεν εχω βαλει ακομα αντιφοσφορο και καρβουνο για τον λογο οτη τα περιμενω από το διαδικτιο,το μονο που κάνω τωρα είναι να εχω σε λειτουργία της πομπές και να κάνουν κυκλοφορία το νερό από το σαμπ και προς το ενυδρειο

Το ερώτημα μου είναι το εξής μόλις τοποθετήσω το αλάτι και εισαχθουν τα αντιφοσφορά και τα κάρβουνα πια είναι η επόμενη κινήσει με της παραμέτρους του νερου που πρεπει να προσεξο

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ετιμος για το μεγάλο ξεκινήμα, θα ήθελα την βοήθεια σας βήμα βημα για να μπορέσω να κάνω σωστά τα πρώτα βήματα στο θέμα βιολογίας θα σας δώσω μερικές λεπτομεριές για το ενυδρειο και το πως ειναι στημένο και θα ήθελα μαζί να προχωρήσουμε με το θέμα του κύκλου του αζώτου

Το ενυδρειο ειναι 1100 λιτρα και προσδιοριζεται για Fish Only ,έχει γεμίσει με νερο από r/o και 120κιλα από νεκρό βράχο.

Στο σαμπ είναι εγκατεστημένο το σκιμερ και η πομπές ,η βιολογία θα υποστηρίζεται με βιοσφαιρες,δεν εχω βαλει ακομα αντιφοσφορο και καρβουνο για τον λογο οτη τα περιμενω από το διαδικτιο,το μονο που κάνω τωρα είναι να εχω σε λειτουργία της πομπές και να κάνουν κυκλοφορία το νερό από το σαμπ και προς το ενυδρειο

Το ερώτημα μου είναι το εξής μόλις τοποθετήσω το αλάτι και εισαχθουν τα αντιφοσφορά και τα κάρβουνα πια είναι η επόμενη κινήσει με της παραμέτρους του νερου που πρεπει να προσεξο

Γεια σου φιλε μου και καλη αρχη στο καινουργιο σου εγχειρημα.Λοιπον θα κανεις μετρησεις σε αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη σου ευχομαι :excl: διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=391

Αυτο το ξεχασα να το προσθεσω. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου δεν θα χρησιμοποιούσα καθόλου της βιόσφαιρες , θα έφτιαχνα τα νερα μου και θα μπόλιαζα το νεκρό βράχο με ζωντανά βακτήρια , άνθρακα , αντί φώσφορο , και τακτικές μετρήσεις παρακολουθώντας τι κύκλο του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας αναφερεις καθολου υποστρωμα αραγωνιτη ....Γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

το υποστρομα αποτελειτε απο χαλικη κοραλιου σπαστο και εχω προσθεσει στο κεντρο του ενυδρειου αμμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...