Jump to content

Recommended Posts

Αν παρω αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1883 ειμαι κομπλε απο co2 η χρειαζεται και τιποτα αλλο(εκτος απο πεχα κοντρολερ)

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει και εμενα αυτο για αγορα.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

ενα χρονοδιακοπτη για την ηλεκτροβανα

και αν βαλεις π.χ. κοντρολλερ τον πετας

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι μετρητή φυσαλίδων (εκτός αν πάρεις ph controller αν και και πάλι καλό είναι να τον έχεις) και φυσικά διαχυτήρα του διοξειδίου στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο Andreas301

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αναφέρει, αλλά το έχω δει σε φίλο και περιέχει διαχυτήρα, με μετρητή φυσαλίδων. Αλλά καλύτερα ρώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πάντως πήρα έναν μετρητή φυσαλίδων της jbl και είναι πολύ πρακτικός...με 4 βεντούζες μεγεθυντικό γυαλί για να βλέπεις καλύτερα και σφιγκτήρες για τα σωληνάκια εισόδου - εξόδου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σαν τιμη αξιζει το κιτ που βρηκε ο φιλος?

Ειπα να ψαξω να βαλω και εγω συστημα co2.Ρωτησα για μπουκαλα διοξειδιου με στροφιγγα (μονο η μπουκαλα) και μου ειπαν η 2κιλη 55 ευρω+φπα και η 5κιλη 85 ευρω+φπα.Ακριβη?

Μανομετρα για διοξειδιο που μπορω να βρω στη θεσ/νικη?Σε καταστημα πεπιεσμενου αερα?Σωληνακι φανταζομαι απo το ιδιο μαγαζι?

Αξιζει τελικα να τα παρεις ενα ενα κομματια ή καλυτερα να πας σε ολοκληρωμενη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και την ηλεκτροβανα.Η ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα ειναι ετσι?Υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες προδιαγραφες για να τη ψαξουμε και να τη ζητησουμε?

Λεω να ρωτησω στον ακριτιδη στον σταθμο.Εχει μαγαζι με εξοπλισμο πεπιεσμενου αερα.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να γραψω εδω γιατι ειμαι κατα των ανοιγματων ηδη καταχωρημενων θεματων αλλα δε βλεπω βοηθεια,ειδικα απο τα καρντασια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ, ίσως δεν απάντησε κανείς μέχρι τώρα για αυτό το λόγο ή επειδή μπορεί να μην ξέρει πού πρέπει να απευθυνθείς στη Θεσ/νίκη.

Άποψή μου να βρεις κάτι από αγγελία, έτοιμα συστήματα που συμφέρουν τρελά.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,ειμαι λιγο αρχαριος ειδικα σε συστηματα co2 και δε θελω να κανω καμια βλακεια αλλα απο την αλλη βλεπω τα ετοιμα κιτ να κοστιζουν πολυ παραπανω αν παρεις τον εξοπλισμο κομματια.Ειδικα τετοιες μερες το οικονομικο μετραει παραπανω.

Αγγελιες οι 9 στις 10 ειναι αθηνα και δε νομιζω να μπορει να αναλαβει κανεις μεταφορα μπουκαλας διοξειδιου.

Εχουν ημερομηνια ληξεως οι μπουκαλες?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει,ειμαι λιγο αρχαριος ειδικα σε συστηματα co2 και δε θελω να κανω καμια βλακεια αλλα απο την αλλη βλεπω τα ετοιμα κιτ να κοστιζουν πολυ παραπανω αν παρεις τον εξοπλισμο κομματια.Ειδικα τετοιες μερες το οικονομικο μετραει παραπανω.

Αγγελιες οι 9 στις 10 ειναι αθηνα και δε νομιζω να μπορει να αναλαβει κανεις μεταφορα μπουκαλας διοξειδιου.

Εχουν ημερομηνια ληξεως οι μπουκαλες?

Μανομετρα 50ευρο,ηλεκτρομαγνητικη 35ευρο απο κουμουλο.Τωρα μπουκαλα μπορεις να βρεις φθηνη αλλα απο πυροσβεστηρα εγω πηρα ακριβη 80ευρο δυκιλη αλλα ειναι για co2.Αν πας σε πυροσβεστηρα θα σου βγει οικονομικα να παρεις μεμονομενα τα κομματια.Αν επιλεξεις μπουκαλα για co2 καλυτερα να παρεις ολο το κιτ μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και την ηλεκτροβανα.Η ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα ειναι ετσι?Υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες προδιαγραφες για να τη ψαξουμε και να τη ζητησουμε?

Λεω να ρωτησω στον ακριτιδη στον σταθμο.Εχει μαγαζι με εξοπλισμο πεπιεσμενου αερα.

Ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα, Ρυθμιζόμενη βελονοειδή βαλβίδα, και βαλβίδα αντεπιστροφής είχε ο Ακριτίδης.

Μανόμετρα δεν ξέρω αν εχει ο Ακριτίδης

Πυροσβεστήρα μπορείς να βρεις στο Τσέρτση

Πάντως είναι προτιμότερο αν μπορείς να τα πάρεις όλα μαζί.

Δηλαδή έτοιμο σύστημα

Link to comment
Share on other sites

πυροσβεστηρα 5κιλο τον βρηκα 85 + φπα και τον 2κιλο 55 ευρω + φπα.

Οι πυροσβεστηρες εχουν ημερομηνια ληξεως σωστα?Μετα τι γινεται?Πεταμα?Με τις μπουκαλες στα ετοιμα κιτ δεν ισχυει το ιδιο?

Παντως και κομματια περιπου ιδια τιμη βγαινει μου φαινεται αρα παμε σε ςετοιμη λυση να χουμε και το κεφαλι μας ησυχο.

Αυτο με τις ημερομηνιες ληξεως παντως αν ξερει κανεις ας απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Οι φιάλες CO2 έχουν ημερομηνία λήξης.Για τα έτοιμα συστήματα καλύτερα να απευθυνθείς στο κατάστημα που θα την αγοράσεις ώστε να μάθεις τις προδιαγραφές της.Μπορεί να την έχει στην αποθήκη 5 χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα, Ρυθμιζόμενη βελονοειδή βαλβίδα, και βαλβίδα αντεπιστροφής είχε ο Ακριτίδης.

Μανόμετρα δεν ξέρω αν εχει ο Ακριτίδης

Πυροσβεστήρα μπορείς να βρεις στο Τσέρτση

Πάντως είναι προτιμότερο αν μπορείς να τα πάρεις όλα μαζί.

Δηλαδή έτοιμο σύστημα

H Ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα ok ξερω τι ειναι,η Ρυθμιζόμενη βελονοειδή βαλβίδα?Νομιζα οτι ειναι το ιδιο. :thumbup:

Πρεπει να προσεξω την ποιοτητα στην ηλεκτρομαγνητικη?διαβασα οτι πολλες ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες και λιωνουν λαστιχακια κτλ.

θα ρωτησω και σε αυτον που μου ειπες για πυροσβεστηρα να δω τιμη.

Link to comment
Share on other sites

H Ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα ok ξερω τι ειναι,η Ρυθμιζόμενη βελονοειδή βαλβίδα?Νομιζα οτι ειναι το ιδιο. :thumbup:

Πρεπει να προσεξω την ποιοτητα στην ηλεκτρομαγνητικη?διαβασα οτι πολλες ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες και λιωνουν λαστιχακια κτλ.

θα ρωτησω και σε αυτον που μου ειπες για πυροσβεστηρα να δω τιμη.

Οχι δεν ειναι το ίδιο

Δες εδώ (ηλεκτρομαγνητική)

και εδώ (βελονοειδής)

Τα λαστιχάκια μπορούν να πάθουν ζημιά και από το ίδιο το co2

Είναι αναλώσιμο είδος.

ΥΓ.

Αυτός που πουλάει τους πυροσβεστήρες γεμίζει και co2

ΥΓ. του ΥΓ.

http://www.gpodio.com/img/co2_jbj_regulator.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Ησουν κατατοπιστικοτατος καρντασι.Οσο κοστιζει παντως το ετοιμο κιτ που εβαλε και ο φιλος πρωτο πρωτο κοστιζει και να τα μαζεψεις ενα ενα τα κομματια με πυροσβεστηρα.

Οταν ληξει η μπουκαλα CO2 τη πεταμε ή περναει απο καποιον ελεγχο και συνεχιζουμε να τη χρησιμοποιουμε?Το ιδιο ισχυει και για τους πυροσβεστηρες?5 χρονια εχουν ολες οι μπουκαλες?

Τελικα μολις μαζεψω και τα φραγκα θα παω στην ετοιμη λυση που εχει και 2 χρονια εγγυηση και τελος.Μετα θα καλδευω καθε μερα μου φαινεται.Τωρα και γινεται χαμος μεσα με το diy.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε για αυτο ?ειμαι καλυμμενος?Απλα πρεπει να δω αν κουμπωνει σαν διασταση στη στροφιγγα της μπουκαλας?

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε για αυτο ?ειμαι καλυμμενος?Απλα πρεπει να δω αν κουμπωνει σαν διασταση στη στροφιγγα της μπουκαλας?

up Και ας μην ειναι αγγελια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οταν δεν υπαρχει κοντρολερ τι ειναι σωστο να δινουμε co2 μαζι με τον φωτισμο η συνεχεια?Προς το παρον το εχω να ανοιγοκλεινει με τα φωτα αλλα εχω διαφορα στο πεχα μου ετσι.Λεω να το βαλω να δινει 50 φυσαλιδες το λεπτο και να το εχω συνεχεια να δινει.Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...