Jump to content

ενυδρειο


giorginakos

Recommended Posts

γεια σε ολα τα μελη του aquazone και χρονια πολλα . σημερα πηγα και αγορασα ενα πολυ καλο συντηρημενο ενυδρειο απο μια φιλη εδω του aquazone . το ενυδρειο περιειχε μεσα του φυτα αληθινα ενα φιλτρο και τον φωτισμο του . σε αυτο το ενυδρειο προκειται να μπουν ψαρια του γλυκου νερου (μονομαχοι και μονομαχινες[οχι μαζι]) . τι πρεπει να αγορασω για να μπορουν να ζησουν τα ψαρια χωρις το σκληρο νερο της βρυσης και τι πρεπει για να συντηρηθουν τα φυτα ?

Link to comment
Share on other sites

mod note

Το θέμα μεταφέρεται στην σωστή κατηγορία.

Φίλε giorginakos σου υπενθυμίζω ότι η κατηγορία ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ είναι μόνο για να καλωσορίζονται τα νέα μέλη και οποιοδήποτε άλλο θέμα θα πρέπει να αναπτύσσεται στις επιμέρους κατηγορίες του φόρουμ.

Ευχαριστώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

εναν θερμοστατη...τι φυτα εχεις?και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

απο φυτα μονο την πιστια θυμαμαι . το ενυδρειο ειναι 20 λ. η κοπελα μου ειπε πως πρεπει να παω να αγορασω αντιχλωριο .τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

σωστα σου ειπε..πρεπει να αγορασεις αντιχλωριο και να προσθετεις σε καθε αλλαγη νερου την ποσοτητα που λεει το καθε σκευασμα...ασπουμε εγω εχω το AquaSafe της tetra και λεει οτι για καθε 10 λιτρα βαζουμε 5ml..... :)

Link to comment
Share on other sites

για πιο φθηνα παρε το seachem prime, γιατι εχει την ιδια τιμη αλλα βαζεις λιγοτερο στα ιδια λιτρα και μαζι με το stres coat ειναι απο τα καλυτερα αντιχλωρια για μενα

Link to comment
Share on other sites

για πιο φθηνα παρε το seachem prime, γιατι εχει την ιδια τιμη αλλα βαζεις λιγοτερο στα ιδια λιτρα και μαζι με το stres coat ειναι απο τα καλυτερα αντιχλωρια για μενα

Η χρηση του prime σε μικρα ενυδρεια απαιτει σταγονομετρο, δοσομετρικη συριγγα απο φαρμακειο ή πιπετα με διαβαθμιση.

ΥΓ ειναι πιο ακριβο απο αλλα αντιχλωρια, αλλα τελικα πιο οικονομικο λογω μικροτερης δοσολογιας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν βαλει καποιος περισοτερο υπαρχει προβλημα? γιατι και γω δεν το ηξερα

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν βαλει καποιος περισοτερο υπαρχει προβλημα? γιατι και γω δεν το ηξερα

δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να βαλεις ασπουμε 2-3 σταγονες παραπανω.πιστευω πως ισα-ισα γινεται το αντιθετο...αλλα ας περιμενουμε τους εμπειροτερους γιατι και γω αρχαριος ειμαι!! :)

Link to comment
Share on other sites

επισης θελω να ρωτησω και αν ισχυειοτι 1ml ειναι 20 σταγονες?

Link to comment
Share on other sites

εμενα στα pet city μου ειπαν οτι σε 20 λ νερου πρεπει να ριχνω 5 σταγονες σε καθες αλλαγη του νερου που θα γινεται. να ακουσω την συμβουλη τους η εχετε καμια καλυτερη ιδεα οσων αφορα την δοσολογια του αντιχλωριου? :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα στα pet city μου ειπαν οτι σε 20 λ νερου πρεπει να ριχνω 5 σταγονες σε καθες αλλαγη του νερου που θα γινεται. να ακουσω την συμβουλη τους η εχετε καμια καλυτερη ιδεα οσων αφορα την δοσολογια του αντιχλωριου? :helpsmilie:

Κάθε αντιχλώριο στο μπουκάλι γράφει την δοσολογία του. Μην μετράς σταγόνες, πάρε από ένα φαρμακείο μια σύριγγα και μέτρα ml.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αντιχλώριο στο μπουκάλι γράφει την δοσολογία του. Μην μετράς σταγόνες, πάρε από ένα φαρμακείο μια σύριγγα και μέτρα ml.

:)

καλο το σκεπτικο σου αλλα το μπουκαλακι εχει ενα πωμα που βλεπεις ακριβως την δοσολογια του :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - giorginakos
Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο είναι ένα χημικό που βάζουμε στα ενυδρεία μας για να βελτιώσουμε κάποιες καταστάσεις. Η οποιαδήποτε υπερδοσολογία σίγουρα δημιουργεί θέματα. Δεν παίζει ρόλο αν μιλάμε για σταγόνες ή για μπουκάλια ολόκληρα. Αυτό εξαρτάται από το μέγεθος της κάθε δεξαμενής. Αυτό που πρέπει να κρατήσετε για να είστε σίγουροι είναι πως σε εξεζητημένες περιπτώσεις μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μέχρι την διπλάσια ποσότητα από την αναγραφόμενη στο μπουκάλι. Αλλιώς καλό είναι να μη ξεφεύγουμε πάνω από τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...