Jump to content

πρόβλημα με μετρήσεις ΚΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Εδώ και 3 μήνες μετράω ΚΗ και GH στο ενυδρείο μου με υγρά τεστ της Tropic Marin. Προκειμένου να πετύχω τις σκληρότητες που θέλω στο Tanganyika αφρικάνικο ενυδρείο μου, χρησιμοποιώ τα κατάλληλα αλάτια και buffer της seachem.

Το πρόβλημα είναι πως ενώ μέχρι σήμερα το GH ήταν 17-19 και το ΚΗ με το ζώρι έφτανε στο 14-15 (με PH>8.4) σήμερα αγόρασα υγρά test της JBL και το KH ήταν 22!!!! :):helpsmilie:

Προφανώς, ξανακοίταξα ημερομηνία λήξης (12/2011) και έκανα άλλες 2 φορές με ιδιαιτερη προσοχή και ήταν πάντα από 22-23!!!

Έχει συμβεί αυτό και σε κάποιον άλλο?

Το πιο λογικό είναι να πάρω και ένα τρίτο τεστ και να βγάλω τα συμπεράσματά μου, αλλά anyway είπα να μοιραστώ την απορία μου μαζί σας...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο αν και δεν μπορώ να εξηγήσω την διαφορά στις μετρήσεις σου, θα έλεγα να μην παιδεύεσαι με τις σκληρότητες. Το ph σου είναι εκεί που πρέπει, ακολούθησε τις ρουτίνες σου και τις αλλαγές σου κανονικά και τα ψάρια σου θα είναι ευτυχισμένα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο αν και δεν μπορώ να εξηγήσω την διαφορά στις μετρήσεις σου, θα έλεγα να μην παιδεύεσαι με τις σκληρότητες. Το ph σου είναι εκεί που πρέπει, ακολούθησε τις ρουτίνες σου και τις αλλαγές σου κανονικά και τα ψάρια σου θα είναι ευτυχισμένα.

:)

ε, λοιπόν Κωστή αυτή η απάντηση μου έφτιαξε τη διάθεση! έχεις δίκιο! να 'σαι καλά!

(αν και θα το ψάξω λίγο ακόμα, έτσι για την ιστορία!!!)

Link to comment
Share on other sites

Και προσφάτως, κάποιος εδώ στο forum είχε κάνει θέμα, γιατί έβρησκε διαφορά, ανάμεσα σε test της API και της Tetra. Και πάλι άκρη δεν βρέθηκε.............

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45612

Link to comment
Share on other sites

Και προσφάτως, κάποιος εδώ στο forum είχε κάνει θέμα, γιατί έβρησκε διαφορά, ανάμεσα σε test της API και της Tetra. Και πάλι άκρη δεν βρέθηκε.............

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45612

thanks psarouklas.

αν πάντως αληθεύει το τεστ JBL , τότε το έχω κάνει reef το αφρικάνικο, χεχε!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...