Jump to content

Recommended Posts

Έχω στο ενυδρείο μου εδώ και 8 μήνες περίπου 5 Cardinal η συμπεριφορά των οποίων μέχρι πριν 3 μέρες ήταν σύμφωνα με το προφίλ τους :rasp::rasp: –ήσυχα κοπαδόψαρα χωρίς επιθετική συμπεριφορά- εδώ και 3 μέρες μια από τις (μάλλον) θηλυκές κάθετε επάνω από την Riccia και επιτίθεται σε όλα τα ψάρια που πλησιάζουν.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν λες να.......... :lmao: αλλά όπως είναι φυσικό δεν μπόρεσα να δω τίποτα επάνω στην riccia και επίσης ξέρω ότι θα πρέπει να υπάρχουν ειδικές συνθήκες στο ενυδρείο για να γεννήσουν, πράγμα το οποίο δεν υφίσταται.

Έχετε εμπειρία από παρόμοια συμπεριφορά ή καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει? :ballistic:

Το ψάρι είναι υγιέστατο και μόνο όταν ταίζω φεύγει από την riccia.

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να το παρατηρήσεις για κάποιο διάστημα!

Δεν έχεις προσέξει κάποιο σύμπτωμα ασθένειας;

Δες τον πίνακα που υπάρχει εδώ:

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Αν μπορείς στείλε μια φώτο με το ψάρι σου!

Link to comment
Share on other sites

Τρωει το ψαρακι;

Συνηθως οταν ενα τετρακι αποκοπτεται απ την ομαδα σημαινει πως κατι δεν παει καλα. Κολυμπαει κανονικα μπορει να ανεβει στην επιφανεια ή μενει συνεχεια επανω στο φυτο;

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι τρωει κανονικά όταν πέφτει το φαί, κολυμπάει κανονικά πάνω από το φυτό και δεν έχει κανένα εμφανή πρόβλημα πλεύσης ή αρρώστιας.

Το μόνο “πρόβλημά” είναι ότι δεν αφήνει άλλο ψάρι να πλησιάσει την περιοχή, όποιο τολμήσει να περάσει πάνω από την riccia το κυνηγάει μέχρι την άλλη άκρη του ενυδρείου.

Τέτοιου είδους κυριαρχική συμπεριφορά δεν είχε επιδείξει ποτέ στο παρελθόν και ούτε ανταποκρίνεται στο προφίλ αυτού του ψαριού. Οπότε εμπειρικά θα ήθελα να μάθω αν κάποιος άλλος παρατήρησε παρόμοια συμπεριφορά.

Φιλικά,

Εύα

Παρεμπίπτοντος το ψάρι δεν είναι άρρωστο οπότε το ποστ το έβαλα στην γενική κατηγορία. :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην τζαβα μηπως εχει τπτ αυγουλακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει, χτες έβγαλα την πέτρα με την riccia και την “ξέπλυνα” σε κουβά .

Δεν περίμενα να έχει, τα Cardinal tetra τρωνε τα αυγά τους για αυτό και σε περίπτωση αναπαραγωγής απομακρύνεις τους γονείς μετά το spawning το πιθανότερο λοιπόν θα ήταν να έκανε πάρτι πάνω από την riccia παρά να τα φυλάει αλλά είπα μπας και ........... –άλλωστε και η riccia ήθελε καθάρισμα- :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω πως τρωνε τα αυγα τους αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις γι αυτο σου ειπα να κοιταξεις. Παντως η συμπεριφορα του δεν ειναι καλη γι αυτο και σε ρωταω αν κολυμπαει σωστα κλπ. Ανεβαινει αλλες ωρες στην επιφανεια ή μονο την ωρα που ειναι για φαγητο;

Link to comment
Share on other sites

μπορει να πω κατι που δεν ειναι απολυτο σωστο αλλα ποτε δε ξερεις

πος θα συμπεριφερθουν τα ψαρια στο ενυδρειο σου δε μπορεις να το ξερεις με αυτα πουεχεις διαβασεις

για αυτο σκεφτηκα μηπως υπηρχε καμια διαμαχη με κανενα αλλο cardinal η ακομα με κανα αλλο ψαρι και απλος προστατευει τη περιοχη του

βεβαια αυτη δεν ειναι σωστη συμπεριφορα για tetra τα tetra δεν εχουν δικες τους περιοχες για αυτο λεω οτι δεν μπορις να εισαι ποτες σιγουρος πος για τη συμπεριφορα των ψαριων

τα δικα μου red eye tetra εχουν καποιες μικρες διαμαχες αλλα μονο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...