Jump to content

Live Rock From Chalkidiki


pgeros25

Recommended Posts

κανοντας καταδυση στο δευτερο ποδι της χαλκιδικης βρηκα και εβγαλα live rock ακριβως οπως αυτο που βλεπω απο μεροι τροπικα.εχει πανω ακριβως τα ιδια στοιχεια,κοραλενια αλγη,κοκκινη,πρασινη κ.τ.λ.τα εβαλα στο fish only και εγινε καταπληκτκο.οπως αυτα στα περιοδικα.τι γνωμη εχετε ¨?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου διαβασε λιγο εδωhttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=15559 πιστεύω να λυθούν πολλές απορίες σου :)

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι κάποια στιγμη πρεπει να ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ με αυτα τα ΘΕΜΑΤΑ...ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ απο ολες της απόψεις(ΗΘΙΚΑ και ΝΟΜΙΚΑ) να αφαιρουμε πράγματα απο την ΘΑΛΑΣΣΑ και να τα πηγαίνουμε σε κλειστά συστήματα οπως τα ΕΝΥΔΡΕΙΑ μας :helpsmilie: δεν ειναι μαγκιά :)

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω οτι κάποια στιγμη πρεπει να ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ με αυτα τα ΘΕΜΑΤΑ...ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ απο ολες της απόψεις(ΗΘΙΚΑ και ΝΟΜΙΚΑ) να αφαιρουμε πράγματα απο την ΘΑΛΑΣΣΑ και να τα πηγαίνουμε σε κλειστά συστήματα οπως τα ΕΝΥΔΡΕΙΑ μας :helpsmilie: δεν ειναι μαγκιά :)

ο ζβ που αγοράζουμε από τα μαγαζιά από που είναι;

Link to comment
Share on other sites

ο ζβ που αγοράζουμε από τα μαγαζιά από που είναι;

Δεν ξερεις;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ φίλε μου warhawk για να ειμαι ξεκάθαρος εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τέτοιες αχαρακτήριστες ΠΡΑΞΕΙΣ δεν κάνω :helpsmilie: τώρα αν κάποιος ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να κάνει τέτοιες "ΜΑΓΚΙΕΣ" δικαίωμα του :helpsmilie: .ΑΥΤΑ και ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ :)

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις;

εάν ΔΕΝ κάνω λάθος δεν είναι συνθετικός. Ειναι μαζεμένος από τη θάλασσα από κάποια τροπικά νησιά πολλάαααα χιλιόμετρα μακριά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ φίλε μου warhawk για να ειμαι ξεκάθαρος εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τέτοιες αχαρακτήριστες ΠΡΑΞΕΙΣ δεν κάνω :helpsmilie: τώρα αν κάποιος ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να κάνει τέτοιες "ΜΑΓΚΙΕΣ" δικαίωμα του :) .ΑΥΤΑ και ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ :)

καλησπέρα :helpsmilie: Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί θυμώνεις εφόσον η πλειοψηφία του ζβ που έχουμε οι ακουαρίστες είναι βγαλμένος από τη θάλασσα....

Link to comment
Share on other sites

εάν ΔΕΝ κάνω λάθος δεν είναι συνθετικός. Ειναι μαζεμένος από τη θάλασσα από κάποια τροπικά νησιά πολλάαααα χιλιόμετρα μακριά... Με τις σχετικες αδειες και χαρτια

καλησπέρα :) Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί θυμώνεις εφόσον η πλειοψηφία του ζβ που έχουμε οι ακουαρίστες είναι βγαλμένος από τη θάλασσα....

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν νομιζω ο φιλος να εβγαλε και κανα conteiner απο κατω ..

κανα μικρο κομματι θα πηρε , πετρα ειναι δεν ειναι αρχαια :)

και στο φιναλε ποιο μεγαλη ζημια ποιος εκανε αυτος που πηρε μια πετρα Η αυτος που κανει βολτες με την τρατα του και το γρι γρι του ???

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν νομιζω ο φιλος να εβγαλε και κανα conteiner απο κατω ..

κανα μικρο κομματι θα πηρε , πετρα ειναι δεν ειναι αρχαια :)

και στο φιναλε ποιο μεγαλη ζημια ποιος εκανε αυτος που πηρε μια πετρα Η αυτος που κανει βολτες με την τρατα του και το γρι γρι του ???

Αλλο το ενα.......αλλο το αλλο Γιωργο

Link to comment
Share on other sites

ok o ένας είναι "εγκληματίας" της φύσης με χαρτιά και ο άλλος χωρίς... :)

Link to comment
Share on other sites

Και πέρα από την πλάκα για μένα αυτοί που σκάβουν τη θάλασσα για να πουλήσουν τόνους ολόκληρους ζβ είναι περισσότερο εγκληματίες από το φίλο μας που έβγαλε με προσωπικό του κόπο ζβ για την πάρτη του και ας έχουν όχι χαρτιά για να τον βγάλουν, πάπυρους να έχουν και τον πλανητάρχη μπάρμπα. Εας μην τα βλέπουμε τα πράγματα λοιπόν όπως θέλουμε... Είσαι πλούσιος; έχεις λεφτά; δώσε 20 ευρώ το κιλό και πάρε "νόμιμα" όσο ζβ θες. Αλλά εάν δεν έχεις λεφτά και τον ψαρέψεις μόνος σου είσαι παράνομος! Δεν επικροτώ αυτό που έκανε ο φίλος μας αλλά μην τον κρίνεται όσοι έχετε κοράλλια και ζβ στα ενυδρεία σας...

Link to comment
Share on other sites

ok o ένας είναι "εγκληματίας" της φύσης με χαρτιά και ο άλλος χωρίς... :)

Eγω αγαπητε μου δεν αποκαλεσα κανεναν εγκληματια.

Link to comment
Share on other sites

Και πέρα από την πλάκα για μένα αυτοί που σκάβουν τη θάλασσα για να πουλήσουν τόνους ολόκληρους ζβ είναι περισσότερο εγκληματίες από το φίλο μας που έβγαλε με προσωπικό του κόπο ζβ για την πάρτη του και ας έχουν όχι χαρτιά για να τον βγάλουν, πάπυρους να έχουν και τον πλανητάρχη μπάρμπα. Εας μην τα βλέπουμε τα πράγματα λοιπόν όπως θέλουμε... Είσαι πλούσιος; έχεις λεφτά; δώσε 20 ευρώ το κιλό και πάρε "νόμιμα" όσο ζβ θες. Αλλά εάν δεν έχεις λεφτά και τον ψαρέψεις μόνος σου είσαι παράνομος! Δεν επικροτώ αυτό που έκανε ο φίλος μας αλλά μην τον κρίνεται όσοι έχετε κοράλλια και ζβ στα ενυδρεία σας...

Κανενας δεν εκρινε κανεναν.

Κουβεντα γινεται,και θα ηθελα να μεινουν οι τονοι χαμηλα....................

Για κανε μια αναζητηση να δει απο που και πως μαζευεται ο βραχος.

Link to comment
Share on other sites

γιατί όσοι έστησαν μεσογειακά από που πήραν ζβ;

απ΄τα Μεσογεια :blink::blink:

Για αυτο λεγεται Μεσογειακο :hysterical::hysterical:

Εγω πρεπει να σας τα λεω ολα ? :):helpsmilie::helpsmilie::)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τετοιο βραχο βρισκω και εγω και απο οτι διαβασα κανει.

αμμο στην θεση του αραγωνιτη λετε να κανει να βαλουμε?

εκει που κανω μπανιο ειναι παραλια με μπλε σημαι και εκει βλαζω γιαλθστερες συνεχως.

εχει αμμο χρυση ψυλη σαν ζαχαρη.

λετε να κανει να χρεισιμοποιησω τετοια?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τετοιο βραχο βρισκω και εγω και απο οτι διαβασα κανει.

αμμο στην θεση του αραγωνιτη λετε να κανει να βαλουμε?

εκει που κανω μπανιο ειναι παραλια με μπλε σημαι και εκει βλαζω γιαλθστερες συνεχως.

εχει αμμο χρυση ψυλη σαν ζαχαρη.

λετε να κανει να χρεισιμοποιησω τετοια?

sorry κιολας αλλά εσυ από όλο αυτό που έγινε αυτό κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι με αυτους που δεν πανε τα γρι γρι και τα εργοστασια που κανουν καταστροφες!!!αλλα να μαθουμε και κατι με την ευκαιρια.

μπορω να κανω κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι με αυτους που δεν πανε τα γρι γρι και τα εργοστασια που κανουν καταστροφες!!!αλλα να μαθουμε και κατι με την ευκαιρια.

μπορω να κανω κατι τετοιο?

ΔΕΝ μπορεις .

Link to comment
Share on other sites

βραχο μπορω απο οτι διαβασα για να τον βαλω για βαση .αραγονιτη θα αγορασω αφου δεν κανει!!!

Link to comment
Share on other sites

βραχο μπορω απο οτι διαβασα για να τον βαλω για βαση .αραγονιτη θα αγορασω αφου δεν κανει!!!

Διαβασε σε αυτο το θεμα το ποστ #4

και απο εκει και περα κανε οτι καταλαβαινεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια εβλεπα ενα ντοκιμαντερ προσφατα στη νετ.Ακριβως για το θεμα αυτο.Ζωντανος βραχος που μαζευεται απο ινδονησια για ενυδρεια.Ρε παιδια επαθα πλακα.Με ολα αυτα τα τσουναμια και λοιπα ο βραχος πλεον ειναι στην ακτη αντε το πολυ 50 ποντους νερο..Δεν ειναι και μεγαλη επιστημη το μαζεμα του πλεον συνεπως ειναι λιγο κοροιδια.Τωρα για τον ελληνικο νομιζω πως και μονο η διαφορα ηπειρων που χωριζει τα δυο ειδη ειναι απαγορευτικη για χρηση του.Επισης υπαρχει και αρθρο στη νομοθεσια που απαγορευει το ξεχαρβαλομα της θαλασσας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβλεπα ενα ντοκιμαντερ προσφατα στη νετ.Ακριβως για το θεμα αυτο.Ζωντανος βραχος που μαζευεται απο ινδονησια για ενυδρεια.Ρε παιδια επαθα πλακα.Με ολα αυτα τα τσουναμια και λοιπα ο βραχος πλεον ειναι στην ακτη αντε το πολυ 50 ποντους νερο..Δεν ειναι και μεγαλη επιστημη το μαζεμα του πλεον συνεπως ειναι λιγο κοροιδια.Τωρα για τον ελληνικο νομιζω πως και μονο η διαφορα ηπειρων που χωριζει τα δυο ειδη ειναι απαγορευτικη για χρηση του.Επισης υπαρχει και αρθρο στη νομοθεσια που απαγορευει το ξεχαρβαλομα της θαλασσας.

Σε αυτες της περιοχές μεχρι πριν λίγες δεκαετίες οι τροπικοί ύφαλοι και ειδικά ο βράχος χρησίμευε στο χτίσιμο τον σπιτιών τους καθώς σε αντίθεση με πολλές άλλες περιοχές εκεί η περιοχή είναι πολύ φτωχή απο πετρώματα.Έγινε και συνεχίζει να γίνετε μεγάλος αγώνας προς αυτούς τους ανθρώπους να μπούνε στην νοοτροπία να αφήσουν ήσυχους τους υφάλους εξάγοντας μόνο κάποιο συγκεκριμένο ποσοστό που με την σειρά του θα τους προσφέρει χρήματα να προμηθευτούν τις πρώτες ύλες για το χτίσιμο και όχι μόνο... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...