Jump to content

Sera Co2 Start


plaYgirl

Recommended Posts

καλημερουδιααααα και καλο μηνααααααααααα :):helpsmilie::helpsmilie:

τι γνωμη εχετε για το Sera CO2 Start????εχω ενα 54λ με λαμπα T8 λαμπα των 15 βατ...που σκεφτομαι να παρω καλυτερη..μεσα εχω κερατοφυλο,cryptocoryne becketti ''petchii" ,valisneria spiralis,hemianthus callitrichoides 'cuba',moss,eggeria densa και Anubias barteri var. barteri....επσης εχω..γκαπακια,red cherry,caridina japonica,apple snail και zebra snail...

σκεφτομαι να κανω σιγα σιγα μια αρχη με co2 και κανα soft λιπασματακι...αλλα δν θελω ακομα να κανω χρηση μπουκαλας ή αυτο με την μαγια και το μπουκαλι...κανει το Sera CO2 Start???λογικα θα εχω αναγκαστικα co2 και το βραδυ μ αυτο???Πειραζει αν εχω αεραντλια το βραδυ??

αυτα για αρχη...και σορυ αν σας ζαλισα... :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Από ότι έχω ακούσει, και χωρίς προσωπική εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, οι ταμπέτες CO2, και αντιοικονομικές είναι, και δεν κάνουν και καλή δουλειά.

Όμως γιατί αποκλείεις προς το παρόν τη χρήση DIY συστήματος παροχής CO2???

Είναι μια πολύ πολύ κλαλή και οιοινομική λύση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το DIY με ζάχαρη και μαγιά δεν είναι καθόλου δύσκολο , και εγώ έτσι σκέφτηκα και αγόρασα ένα παρόμοιο της JBL και αφού σταμάτησε να βγάζει την πρώτη φορά το έκανα DIY . Αγόρασε μια καλή σκάλα διάχυσης και δοκίμασε το κατά τη γνώμη μου. Πρόσεχε πολύ με τα λιπάσματα και τις γαριδουλες είναι πολύ ευαίσθητες , και καλό θα ήταν να βάζεις λιγότερο από την δοσολογία γιατί απευθύνετε σε φουλ φυτεμένα

Ps μπορείς να πάρεις και co2 σε υγρή μορφή είναι της seachem το excel αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το DIY με ζάχαρη και μαγιά δεν είναι καθόλου δύσκολο , και εγώ έτσι σκέφτηκα και αγόρασα ένα παρόμοιο της JBL και αφού σταμάτησε να βγάζει την πρώτη φορά το έκανα DIY . Αγόρασε μια καλή σκάλα διάχυσης και δοκίμασε το κατά τη γνώμη μου. Πρόσεχε πολύ με τα λιπάσματα και τις γαριδουλες είναι πολύ ευαίσθητες , και καλό θα ήταν να βάζεις λιγότερο από την δοσολογία γιατί απευθύνετε σε φουλ φυτεμένα

Ps μπορείς να πάρεις και co2 σε υγρή μορφή είναι της seachem το excel αν δεν κάνω λάθος

με το excel δν θα χω προβλημα με τις γαριδουλες μου???και γενικα με το co2 θα εχω προοβλημα???

οσον αφορα τα λιπασματα και το excel μπορω αρχικα να πειραματιστω με πολυ χαμηλες δοσολογιες...η θα ναι σαν να μην κανω τπτ???

να τονισω πως ναι μεν θελω να κανω καλο στα φυτακια μου...αλλα χωρις να βλαψω καθολου τα υπολοιπα ζωντανα μου...(αλλωστε και τα φυτα,εκτος απο οτι μου αρεσαν στη συνεχεια...τα θελω κυριως για να γινει το περιβαλλον των ζωντανων μου οσο γινεται ποιο φυσικο..)

Link to comment
Share on other sites

Τα προίόντα της seachem είναι πολύ ισχυρά και μπορέις να την πατήσεις άσχημα με τις δοσολογίες.Το DIY CO2 το συστήνω ανεπιφίλακτα,βοηθάει πολύ τα φυτά και δεν θα βλάψει και τις γαριδούλες σου.Καλύτερα να μην χρυσημοποιήσεις excel,είναι πολύ ισχυρό και επειδή είναι μικρο το ενυδρείο μπορεί να σου κάψει και μερικά φυτά.Απ΄οτι έιδα έχεις κάποια δύσκολα φυτά όπως την cuba ,μην το μπουκώσεις στα λιπάσματα γιατί θα σκοτώσεις τις γαρίδες όπως έκανα στο δικό μου nano :helpsmilie: .Αν δεις οτι μεγαλώνουν τα φυτά σου χωρις λιπάσματα μείωσε στο ελάχιστο την δοσολογία τους.

Α και κατι άλλο μην ριχνεις ΤΙΠΟΤΑ σε γαριδοενυδρείο που περιέχει χαλκό (βλέπεις τα συστατικά) θα σκοτώσει άμμεσα τις γαριδες σου

Sorry για την καθυστέριση :)

Link to comment
Share on other sites

Τα προίόντα της seachem είναι πολύ ισχυρά και μπορέις να την πατήσεις άσχημα με τις δοσολογίες.Το DIY CO2 το συστήνω ανεπιφίλακτα,βοηθάει πολύ τα φυτά και δεν θα βλάψει και τις γαριδούλες σου.Καλύτερα να μην χρυσημοποιήσεις excel,είναι πολύ ισχυρό και επειδή είναι μικρο το ενυδρείο μπορεί να σου κάψει και μερικά φυτά.Απ΄οτι έιδα έχεις κάποια δύσκολα φυτά όπως την cuba ,μην το μπουκώσεις στα λιπάσματα γιατί θα σκοτώσεις τις γαρίδες όπως έκανα στο δικό μου nano :( .Αν δεις οτι μεγαλώνουν τα φυτά σου χωρις λιπάσματα μείωσε στο ελάχιστο την δοσολογία τους.

Α και κατι άλλο μην ριχνεις ΤΙΠΟΤΑ σε γαριδοενυδρείο που περιέχει χαλκό (βλέπεις τα συστατικά) θα σκοτώσει άμμεσα τις γαριδες σου

Sorry για την καθυστέριση :blink:

ευχαριστωωωωω... :):helpsmilie::helpsmilie::)

τι DIY CO2 προτεινεται???και αν γνωριζεται σε τι τιμες(πανω κατω?? :hysterical: )

αμα βαζω DIY CO2 και το σταματησω καποια στιγμη θα εχω προβλημα??? :hysterical:

Οσον αφορα τα λιπασματα θα ξεκινησω με το ελαχιστο του ελαχιστου και βλεπουμε.. :blink: καποια προταση για λιπασμα χωρις χαλκο..???? :hysterical: το sera florena???εχει σιδηρο...ειναι οκ για τις γαριδουλες μου??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τι DIY CO2 προτεινεται???και αν γνωριζεται σε τι τιμες(πανω κατω?? blush.gif :):helpsmilie::helpsmilie:

Μάλλον έχεις μπερδευτει λιγο.Το DIY (Do It Yourself) το φτιαχνουμε μόνοι μας με μαγια και ζαχαρη:Κοστος μηδενικό!!! Δες ΕΔΩΚρατάει για 3 ευδομάδες περίπου και μετά ανανεώνεις το μίγμα

--αμα βαζω DIY CO2 και το σταματησω καποια στιγμη θα εχω προβλημα???

Ελάχιστη αυξηση PH αλλα ποιος ο λόγος να το σταματήσεις αφού είναι ΠΑΜΦΘΗΝΟ??

Το sera florena???εχει σιδηρο...ειναι οκ για τις γαριδουλες μου??? blush.gif

--Είναι μια χαρα και δεν ειναι τοσο ισχυρό οσο αυτά της seachem

Ο,τι θες για το CO2 εδώ ειμαι :)

Κοστος CO2(για αρχική κατασκευή):

-1 εναμισι λίτρο μπουκάλι απο αναψυκτικό:0 ευρώ

-1 μετρο σωλινάκι για αεραντλία:0,6 ευρώ

-1 βαλβίδα αντεπιστροφής:2 ευρώ

-Σιλικόνη για στεγανοποίηση.Την χρησιμοποιούμε για να μην έχουμε διαρρόή αερίου απο το μπουκαλι.Περνάμε με αυτήν γυρο γυρο την ένωση του σωλινακίου με το καπάκι(απο την εσωτερική πλευρά)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

τι DIY CO2 προτεινεται???και αν γνωριζεται σε τι τιμες(πανω κατω?? blush.gif :):blink::blink:

Μάλλον έχεις μπερδευτει λιγο.Το DIY (Do It Yourself) το φτιαχνουμε μόνοι μας με μαγια και ζαχαρη:Κοστος μηδενικό!!! Δες ΕΔΩΚρατάει για 3 ευδομάδες περίπου και μετά ανανεώνεις το μίγμα

--αμα βαζω DIY CO2 και το σταματησω καποια στιγμη θα εχω προβλημα???

Ελάχιστη αυξηση PH αλλα ποιος ο λόγος να το σταματήσεις αφού είναι ΠΑΜΦΘΗΝΟ??

Το sera florena???εχει σιδηρο...ειναι οκ για τις γαριδουλες μου??? blush.gif

--Είναι μια χαρα και δεν ειναι τοσο ισχυρό οσο αυτά της seachem

Ο,τι θες για το CO2 εδώ ειμαι :hysterical:

Κοστος CO2(για αρχική κατασκευή):

-1 εναμισι λίτρο μπουκάλι απο αναψυκτικό:0 ευρώ

-1 μετρο σωλινάκι για αεραντλία:0,6 ευρώ

-1 βαλβίδα αντεπιστροφής:2 ευρώ

-Σιλικόνη για στεγανοποίηση.Την χρησιμοποιούμε για να μην έχουμε διαρρόή αερίου απο το μπουκαλι.Περνάμε με αυτήν γυρο γυρο την ένωση του σωλινακίου με το καπάκι(απο την εσωτερική πλευρά)

:):helpsmilie::helpsmilie:

με τον φωτισμο που εχω προς το παρον ειναι οκ το λιπασμα και το co2???

α...και κατι αλλο.... :hysterical: ..σκεφτομαι να παρω το sera co2 start..και να χρησιμοποιησω απο αυτο την σκαλα διαχυσης...για το diy co2 ..ειναι οκ..??? :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το συστηματακι δεν εχει σκαλα διαχυσης...Εγω πηρα ενα της nutrafin που ειχε 0.5λ δοχειο απο σκληρο πλαστικο κ σκαλιτσα! Οτι εκανε κ ο φιλος παραπανω...μολις τελειωσε το δικο του μειγμα το συνεχισα με ζαχαρομαγεια..(DIY)..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το συστηματακι δεν εχει σκαλα διαχυσης...Εγω πηρα ενα της nutrafin που ειχε 0.5λ δοχειο απο σκληρο πλαστικο κ σκαλιτσα! Οτι εκανε κ ο φιλος παραπανω...μολις τελειωσε το δικο του μειγμα το συνεχισα με ζαχαρομαγεια..(DIY)..

κατ αρχην ευχαριστωωωω... :):helpsmilie::helpsmilie:

μηπως ξερεις κανενα site που μπορω να το δω..??? :hysterical: ...γιατι το ψαχνω και δν το βρισκω.. :blink:

κι αν θα μπορουσες να μου πεις και σε τι τιμη παιζει πανω κατω :):blink:

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην ευχαριστωωωω... :):helpsmilie::helpsmilie:

μηπως ξερεις κανενα site που μπορω να το δω..??? :hysterical: ...γιατι το ψαχνω και δν το βρισκω.. :blink:

κι αν θα μπορουσες να μου πεις και σε τι τιμη παιζει πανω κατω :):blink:

http://badmanstropicalfish.com/products/plant_system.html και καλή επιτυχία..

βάλε ζαχαρόζουμο

Link to comment
Share on other sites

http://badmanstropicalfish.com/products/plant_system.html και καλή επιτυχία..

βάλε ζαχαρόζουμο

διαβαζωντας..ειδα οτι πολυ χρησιμοποιουν και αεροπετρα για την διαχυση του co2...κανει για αρχη μεχρι να βρω αυτο της nutrafin??? :)

Link to comment
Share on other sites

διαβαζωντας..ειδα οτι πολυ χρησιμοποιουν και αεροπετρα για την διαχυση του co2...κανει για αρχη μεχρι να βρω αυτο της nutrafin??? :)

:):helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

διαβαζωντας..ειδα οτι πολυ χρησιμοποιουν και αεροπετρα για την διαχυση του co2...κανει για αρχη μεχρι να βρω αυτο της nutrafin??? :)

Ειναι μια φθινή λύση αλλα κάνει μέχρι να πάρεις το ολοκληρομένο σύστημα.Για να έχεις καλύτερα αποτελέσματα βάλε την αεροπετρα κάτω απο το φιλτρο έτσι ώστε οι φυσαλίδες του Co2 να παρασέρνοναι απο την ροή του φιλτου σου και να διαχαίονται καλύτερα σε όλο το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

:):helpsmilie::helpsmilie:

μπορείς για αρχη να το φτιάξεις μόνος σου .

υπάρχουν οδηγίες και είναι πολύ κατατοπιστικές.

για την διάχυση πάρε μερικές ιδέες και απο εδώ.

( εγω προσωπικά το διοχετεύω σε κομμένη ανάποδη φιάλη μισού λίτρου αναψυκτικού μαζί με την έξοδο του φίλτρου και το co2 σπάει μία χαρά )

Link to comment
Share on other sites

:):helpsmilie::helpsmilie:

άλλη μια διεύθυνση με πολύ αναλυτικές πληροφορίες για το diy CO2

http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html#2

Έγινε επεξεργασία - tasosgv
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ενα πολυ κοντινο σαιτ που εχει οδηγιες στα ελληνικα, σε δυο μεριες μαλιστα για να τις βρισκετε ευκολα, και ειναι και pin (καρφιτσωμενες) ψηλα ψηλα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=15

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=56

ΥΓ η διαχυση μεσω αεροπετρας στην εισοδο του φιλτρου ενδεχεται αν δεν προκαλεσει προβλημα στην φτερωτη, σιγουρα να σπασει τα νευρα σε καποιους, απο το θορυβο του αεριου μεσα στο θαλαμο της.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ενα πολυ κοντινο σαιτ που εχει οδηγιες στα ελληνικα, σε δυο μεριες μαλιστα για να τις βρισκετε ευκολα, και ειναι και pin (καρφιτσωμενες) ψηλα ψηλα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=15

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=56

ΥΓ η διαχυση μεσω αεροπετρας στην εισοδο του φιλτρου ενδεχεται αν δεν προκαλεσει προβλημα στην φτερωτη, σιγουρα να σπασει τα νευρα σε καποιους, απο το θορυβο του αεριου μεσα στο θαλαμο της.

οταν λες φτερωτη??? :helpsmilie::helpsmilie:

πιστευεις ειναι καλυτερα να βαλω σκετη την αεροπετρα για αρχη(οχι κοντα στο φιλτρο) η τσαμπα κοπος??? :)

εδω... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40457 διαβασα οτι με το sera co2 start το co2 διαχεεται απο τα τοιχωματα του πλαστικου δοχειου..???ισχυει..η μπα.. αν ισχυει δν κανει κατα καποιο τροπο διαχυση του co2 μεσα στο ενυδρειο...η λεω βλακειουλες... :):blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

1. οταν λες φτερωτη??? :helpsmilie::helpsmilie:

2. πιστευεις ειναι καλυτερα να βαλω σκετη την αεροπετρα για αρχη(οχι κοντα στο φιλτρο) η τσαμπα κοπος??? :)

3. εδω... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40457 διαβασα οτι με το sera co2 start το co2 διαχεεται απο τα τοιχωματα του πλαστικου δοχειου..???ισχυει..η μπα.. αν ισχυει δν κανει κατα καποιο τροπο διαχυση του co2 μεσα στο ενυδρειο...η λεω βλακειουλες... :):blink::blink:

1. Το προπελακι μεσα στην ανλτια που κινει το νερο

2. Τσαμπα κοπος. Θελει διαχυτηρα.

3 Δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ η διαχυση μεσω αεροπετρας στην εισοδο του φιλτρου ενδεχεται αν δεν προκαλεσει προβλημα στην φτερωτη, σιγουρα να σπασει τα νευρα σε καποιους, απο το θορυβο του αεριου μεσα στο θαλαμο της.

Δεν ενοώ να περνάν οι φυσαλίδες μέσα απο το φίλτρο απλα να τις χτυπάει στην έξοδο η ροή και έτσι θριματίζονται και διαχέονται χωρις θόριβο.Αλλα όπως αναφέρθηκε δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος διάχυσης

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη αυξηση PH αλλα ποιος ο λόγος να το σταματήσεις αφού είναι ΠΑΜΦΘΗΝΟ??

να κανω αλλη μια ερωτηση.... :helpsmilie:?? γιατι εχω μπερδευτει λιγακι.... :blink:

το co2 ανεβαζει το ph ή το κατεβαζει...???γιατι σε αλλα θεματα διαβασα οτι η αεραντλια το ανεβαζει και γενικα οι αναταραξη..και το co2 το κατεβαζει... :):helpsmilie::blink::)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου λεει και ο φιλος.

Ρωτας:

αμα βαζω DIY CO2 και το σταματησω καποια στιγμη θα εχω προβλημα???

Και σου απαντα:

Ελάχιστη αυξηση PH αλλα ποιος ο λόγος να το σταματήσεις αφού είναι ΠΑΜΦΘΗΝΟ??

Απλα τα μπλεξατε με τις παραθεσεις. Μαθετε να τις χρησιμοποιητε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου λεει και ο φιλος.

Ρωτας:

Και σου απαντα:

Απλα τα μπλεξατε με τις παραθεσεις. Μαθετε να τις χρησιμοποιητε.

ok..ευχαριστωωωω.... :):helpsmilie::helpsmilie:

και με την αεραντλια ανεβαινει...σωστα..?? :)

Link to comment
Share on other sites

ok..ευχαριστωωωω.... :):helpsmilie::helpsmilie:

και με την αεραντλια ανεβαινει...σωστα..?? :)

ναι...

ph

CO2 --> κατεβαίνει

ανατάραξη --> ανεβαίνει

Link to comment
Share on other sites

ναι...

ph

CO2 --> κατεβαίνει

ανατάραξη --> ανεβαίνει

:):helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...