Jump to content

Σαλιγκαράκια


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι ο Στέφανος και είμαι νέο μέλος. Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με κάποιο είδος πολύ μικρών σαλιγκαριών που πολλαπλασιάστικαν στο ενυδρείο μου. Η καταστηματάρχησα μου έβαλε στο σακουλάκι καταλάθος εκτώς από τα δύο αγγελόψαρα που ήθελα να αγοράσω και δύο μικρά οστρακάκια. Αυτά μετά από καίρο πολλαπλασιάστικαν και φαίνονται αποκρουστικά στο ενυδρείο. Είναι πολύ μικρά (τέσσερα χιλιοστά τα μεγάλα), έχουν γκρι χρώμα και έχουν μυτερό κέλυφος. Αλλάξαμε χαλίκι, νερό, φίλτρο, στολίδια και αυτά αφού εξαμφνίζονται για κάποιο διάστημα, επαναεμφανίζονται. Είναι τελέιως ακίνδινα για τα ψάρια μιας και εκτώς από το ότι απλώς "υπάρχουν" δεν επιρεάζουν το ενυδρείο σε τίποτα άλλο. Το ενυδρέιο είναι 120 λίτρων, μήκους 1 μετρο, κρύου γλυκού νερού. Μπορείτε να με βοηθήσετε; :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς Ήρθες!

Τα σαλιγκαράκια αυτά δεν είναι επικίνδυνα για τα ψάρια σου και με δυο τρόπους μπορείς να τα μειώσεις.

Πρώτον μειώνοντας το τάισμα, έτσι ώστε να μην περισσεύει τροφή να βρίσκουν να τρώνε, και δεύτερον βάζοντας σαλιγκάρια κανιβάλους, εν ονόματι Anentome Helena.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! :) Είναι σπάνια τα σαλιγκαράκια κανίβαλοι; Ή μπορώ να τα βρω εύκολα σε ένα πετσοπ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! :) Είναι σπάνια τα σαλιγκαράκια κανίβαλοι; Ή μπορώ να τα βρω εύκολα σε ένα πετσοπ;

Και ναι και όχι...

Πάντως είναι αυτά:

anentome%20helena.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα εξαπλοθουν και αυτα σαν και τα αλλα; ποσα θα χρειαστω; (συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις..)

Link to comment
Share on other sites

Θα εξαπλοθουν και αυτα σαν και τα αλλα; ποσα θα χρειαστω; (συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις..)

4 ή 6 Θα κάνουν δουλειά.

Όχι δεν αναπαράγονται καθόλου γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Στα λιτρα σου θα χρειαστεις 2,3

Αυτα δεν πολλαπλασιαζονται ευκολα............κανουν ενα καθε φορα..........

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Γνωρίζεται που μπορώ να τα βρώ;

Ψάξε στις αγγελίες μήπως δίνει κανένας :)

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστουν τροφη και καποια περιποιηση;

Όχι, τροφή τους είναι τα άλλα σαλιγκάρια, άμα δεν βρουν θα τρώνε τροφή με πολύ πρωτεΐνη.

Link to comment
Share on other sites

Οκ οποτε εκτώς από τα ίδια, δεν θα χρειαστεί να αγοράσω τίποτα άλλο. Σας ευχαριστώ πολυ. Γνωρίζεται μοίπως αν υπάρχουν ασπόνδηλα που καθαρίζουν την πράσινη άλγη από τα τζάμια;

Link to comment
Share on other sites

Οκ οποτε εκτώς από τα ίδια, δεν θα χρειαστεί να αγοράσω τίποτα άλλο. Σας ευχαριστώ πολυ. Γνωρίζεται μοίπως αν υπάρχουν ασπόνδηλα που καθαρίζουν την πράσινη άλγη από τα τζάμια;

Τα καλύτερα είναι τα Zebra Nerite.

Τα helenas δεν θα τα πειράξουν.

Link to comment
Share on other sites

Πείρα σήμερα τέσσερα από τα Helena. Ήμουν πολύ τυχερός! Σε ένα πετσοπ πήγα και από ασπόνδυλα, ήταν τα μόνα που είχε. Κάθονται ακίνητα εδώ και ώρες, μάλιστα τα δύο δεν λένε να ξεκολλήσουν από μεταξύ τους. Διστυχώς από τα Zebra δεν είχε, αλλά πείρα ένα νέο σετ με ξυράφια και σκουπάκια για την άγλη που κάνουν καλή δουλεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...