Jump to content

Φωτισμός στο Refugium.


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρα σε όλους.

Πριν 4-5 μέρες αγορασα μια αλγη πράσινη, πανω σε ενα βραχάκι, με σκοπό αν την τοποθετησω στο Refugium μου.

Σημερα παρατηρησα οτι ειχε "λιώσει", σαν να σάπιζε.....

Αφου οι μετρησεις μου ειναι τελειες, καταλήγω στο συμπέρασμα οτι το προβλημα ειναι ο ελλιπής φωτισμός στο sump.

Μεχρι στιγμής ειμαι με μια λάμπα οικονομίας, στα 5500Κ περίπου και με ισχύ αν θυμάμαι καλά στα 15W.

Tι μου προτείνετε?

Ειναι ενταξει ο φωτισμος μου ή να ανεβω?

Σκέφτομαi μεχρι και HQI 75W.

Tι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

το refugium,τι διαστασεις εχει? εγω στο δικο μου με 50χ45χ42 (42 υψος σταθμης νερου) εβαλα 2 οικονομικες σαν αυτη που λες και καθαρισα... τωρα αν μπορεις να διαθεσεις €€€ για Mh 75αρα ακομα καλυτερα μπορεις αργοτερα να κανεις και fragofarma..... :) α,προσεχε με τις αλγες που αγοραζεις μην την πατησεις και τρεχεις και δεν φτανεις......... ρωτα κ εμενα......

Link to comment
Share on other sites

Τι επαθες με τις άλγες?

Μπορει να σου δημιουργησουν προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε να μας έλεγες πιο είδος άλγης είναι.... σύμφωνα με τα γραφόμενά σου όμως κατάλαβα ότι πρόκειται για κάποιο είδος Caulerpa....(μάλλον)

Στα αρχεία θα βρεις πληροφορίες για δυο από τα επικρατέστερα είδη άλγης για κατακράτηση νιτρικών.

post-13206-1280725252_thumb.jpg

post-13206-1280725267_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμή εχω στο refugium μια ομοια σαν την Caulerpa αλλα κόκκινη και μια η οποια απεικονίζεται στο κάτω μέρος της φωτογραφίας της Caulepra.

Η κόκκινη ειναι μια χαρα εδω και 2 μηνες που ειναι στο sump.

Η άλλη σε 4-5 μερες σαν να σαπισε και διαλύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου refugium έχω chaeto και τη φωτίζω με 2 Τ5 x 24w (5500K) 14 ώρες και τουμπανιάζει.

Link to comment
Share on other sites

απο ενα μικρο περασμα που εκανα στην αλμυρα κι εγω χρησιμοποιουσα chaeto,με μια μικρη απλη λαμπα φθοριου 8w και για κανα 2-3 μηνες ολα καλα...μετα ελιωσε...αλλα προσεξε!!!δεν ειναι απολυτο να φταει ο φωτισμος,μπορει απλα να εχεις 0 νιτρικα και ή εστω πολυ λιγα νιτρικα και να μην καλυπτουν την αλγη σου να μεγαλωσει...οποτε τσεκαρε και τα νιτρικα σου και βλεπεις...Αν ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα σημαινει οτι η αλγη δεν τρεφεται...αρα..μπορει να κανω βεβαια και λαθος...σιγουρα υπαρχουν θαλασσινοι εδω που θα σε βοηθησουν.

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...