Jump to content

Biobox η εξωτερικο φιλτρο ???


RoboDancer

Recommended Posts

παιδια εχω ενα ενυδρειο το οποιο εχει επανω biobox φιλτρο αλλα εχω ακουσει οτι το εξωτερικο ειναι καλυτερο, τι μου προτεινετε ?

Link to comment
Share on other sites

:) Πες και ένα γεια!! :helpsmilie:

Πες μας ποιο ενυδρείο έχεις, αν ξέρεις, για να σε βοηθήσουμε.

Και κυρίως λίτρα.

*Το θέμα το άνοιξες σε λάθος κατηγορία, αλλά θα το μεταφέρει κάποιος συντονιστής

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ειμαι καινουριος εδω, 105 λιτρα ειναι.

ειναι αδειο ακομα αλλα θα βαλω τροπικα ψαρια μετα το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες, μπορείς να μας πεις ποιό φίλτρο είναι???

Κοίτα, για τα λίτρα που έχεις οι απόψεις διίστανται για το αν θα πας ή όχι σε εξωτερικό φίλτρο.

Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τα λεφτά που θες να διαθέσεις για το ενυδρείο.

Εγώ προσωπικά, στο 100 λιτρο μου, έχω εσωτερικό φίλτρο, το Eheim pickup 2012, ωστόσο ''ψάχνομαι'' και για ένα εξωτερικό στις αγγελίες του forum. όπου μπορείς να βρεις πραγματικές ευκαιρίες.

Αλλά να έχεις στο μυαλό σου, ότι στο εξωτερικό φίλτρο, και περισσότερος χώρος θα υπάρχει για βιολογικό υλικό κτλ, αλλά και περισσότερος χώρος θα υπάρχει και στο ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει το φιλτρο με την καλυτερη αποδοση, οσο για λεφτα δεν θα τα λυπηθω, απο αυτα που μου λες μαλον το εξωτερικο ειναι καλυτερο,

το φιλτρο ειναι κολημενο στο τζαμι απο την μεσα μερια κ ειναι αδειο προς το παρων οπως και το ενυδρειο,

το φιλτρο εχει 3 χωρισματα και ειναι κολημενο με σιλικονη, αν το εξωτερικο ειναι καλυτερο θελω να το βγαλω αλλα σκευτομαι πως θα το ξεκολησω :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη μπορεις να λειτουργησεις το εσωτερικο φιλτρο αναβαθμιζοντας τα υπαρχοντα υλικα με καλυτερα.

Στη πορεια αν δεις οτι δεν σε καλυπτει μπορεις να προσθεσεις ενα εξωτερικο χωρις να αφαιρεσεις το εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη φιλε μου αντιμετωπιζω μια παρομοια κατασταση τα παιδια εδω στο forum με βοηθησαν αρκετα με τις συμβουλες τους. Εχω τον ιδιο ακριβως εξοπλισμο με εσενα δηλ. ιδιο ενυδρειο και φιλτρο. Απλα αλλαξα την αντλια με μια μεγαλυτερη συγκεκριμενα την Hydor Pico 1200 και σαν βιολογικο υλικο χρησιμοποιησα το υλικο της Aquatlantis (αυτο δεν μου το προτειναν τα παιδια αλλα μιας και αγοραστηκε κατα λαθος το εβαλα κατω κατω), πανω απο αυτο εβαλα γυρω στα 750ml Sera Siporax και πανω πανω το σφουγγαρι που ειχε μεσα το φιλτρο. Ελπιζω αυτο ο συνδυασμος να ειναι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....για καλύτερη απόδοση όταν πάρεις το εξωτερικό βάλε και τα δυο να δουλεύουν παράλληλα ώστε να υπάρχει ο καλύτερος όγκος βιολογίας το οποίο είναι απαραίτητο για το ενυδρείο σου και αφού στρώσεις το καινούργιο βγάζεις το παλιό...... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...