Jump to content

αρρωστα γκουραμι ή......


Recommended Posts

hi!εχω μεσα στο ενυδριο 4 γκουραμι..2 πορτοκαλι και 2 ασημι-μπλε.τα ασημι μπλε ειναι λιγακι πρησμενα απ τη δεξια πλευρα του σωματος τους.ειναι καποια αρρωστια αυτη;μου ειπαν να ριξω στο ενυδρειο eSHa 2000...εχω και το exit..τι να κανω;δεν μπορω να κανω τεστ για να δω νιτρικα κλπ γιατι τα χω ταισει...το ψαρακι ειναι αυτο

post-1581-1154623494_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

Πάρε μετρήσεις NO2,NO3,NH3/NH4 και πόσταρε;

Πότε το παρατήρησες αυτό στα γκουράμι; Μήπως μετά απο αλλαγή νερού;

Το EXIT δεν κάνει.

Μήπως είναι φόυσκωμα από τάισμα;

Τί θερμοκρασία έχει το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα λίγο τα ποστ που έχεις κάνει και στεναχωρήθηκα...

Maru !! λυπάμαι, αλλά θα σε σταναχωρήσω κι εγώ με τη σειρά μου....

Δυστυχώς έχω καταλάβει ότι αντιμετωπίζεις 2 προβλήματα. Ενα άμεσο και ένα έμεσο. Και θα σου πω κατηγορηματικά ότι αν δεν λύσεις το δεύτερο, θα βρίσκεσαι με το πρώτο συνεχώς... αγκαλιά!

Το άμεσο είναι αυτό που αναφέρεις εδώ και το έμεσο είναι αυτό που σου έχουμε πει ξανά:

- Εχεις πάρα πολλά ψάρια για τα λίτρα σου.

- Εχεις ασύμβατα ψάρια μεταξύ τους.

Πρέπει να το σκεφτείς καλά και γρήγορα... και να πράξης αναλόγως. Σου προτείνω:

- Να γυρίσεις κάποια από εκεί που τα πήρες - αν και αμφιβάλλω ότι θα τα πάρουν πίσω. Μπορείς να τα δώσεις όμως και σε κάποιον άλλο από εδώ.

- Να μην ξαναβάλεις καινούρια ψάρια μέσα για αρκετό διάστημα, μέχρι να κατασταλάξεις στο τι ακριβώς θέλεις και στο τι μπορείς να έχεις (=> διάβασμα και ψάξιμο), ώστε να μπορείς να τα διατηρείς χωρίς προβλήματα και έτσι να χαίρεσαι το ενυδρείο σου. Να θυμάσαι ότι είναι ζωντανοί οργανισμοί που η ζωή τους εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα. Είναι κρίμα να συμβαίνουν τέτοια.

Ολοι μας έχουμε κάνει και εξακολουθούμε να κάνουμε λάθη απέναντί τους. Ομως όταν ξέρουμε την πηγή κάποιου προβλήματος, πρέπει να την αντιμετωπίζουμε στη ρίζα της.

Και μην λες (σε άλλα ποστ) ότι τα ψαράκια σου δεν έχουν πρόβλημα ή ότι είναι ειρηνικά και δείχνουν μια χαρά και ότι τρώνε κανονικά και ότι μέχρι τώρα δεν είχες θανάτους κλπ.

Δεν περνάνε καλά σε τόσα λίτρα αυτά τα ψάρια... και τέτοια είδη μαζί... Απλά εσύ δεν μπορείς να το δεις.

Και αλλαγές κάθε μήνα, ξέχνα το! Θέλει κάθε εβδομάδα τουλάχιστον το 30% αν ΔΕΝ έχεις προβλήματα... Αλλιώς και πιο συχνά. Και θα σου έλεγα να εμπιστεύεσαι λιγότερο το μαγαζί που ψωνίζεις - δεν το ξέρω ποιο είναι, αλλά από αυτά που μας έχεις πει, προκύπτει καθαρά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...