Jump to content

Προτασεις για Skimmer για 800lt


giannispass

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

θα ηθελα να με βοηθήσετε προτεινωντας μου ενα Skimmer που να μπορει να καλύψει τις ανάγκες ενος Reef 800lt heavy stock...

Μέχρι στιγμης εχω το TMC 1500 αλλα θελω ν κάνω ενα upgrade και να ανέβω ενα level.

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

ριξε ενα ματι εδω ΑΤΒ για 1000λιτρα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=45230&hl=

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Σε 1200 λίτρα έχω ένα H&S 2x1260 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Αν αγόραζα skimmer σήμερα, θα πήγαινα σίγουρα για ATB.

Η απόφαση δική σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλύτερη επιλογη τα ΑΤΒ απο τα Η&S?

To βασικό οταν συγκρίνουμε δυο σκιμμερ μεταξυ τους ειναι τα λίτρα νερου και αέρα που μπορούν να αναμίξουν?

Αυτο πρεπέι να κοιτάμε?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγω με το Η&S 2X250 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Δεν ξέρω αυτη την στιγμή διαφορά τιμής με το αντίστοιχο ΑΤΒ και έτσι δεν μπορώ να κρίνω συγκριτικά.Πάντως και τα δύο είναι πάρα πολύ καλά skimmer

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το H&S skimmer 200-2xF2001

και ειμαι ικανοποιημενος.

Τουλαχιστον ετσι μου λενε οι γνωστες που τσεκαρουν το ενυδρειο μου..... :)

Παντως εγω ειμαι της αποψης του overskimming....

http://www.aquaristic.net/hs-skimmer-200-2xf2001.html?lang=1

Link to comment
Share on other sites

SCHURAN Jetskim 200 (incl. pump Eheim 1260 )

http://www.schuran.com/english/eiweisssea.html

εγω το Jetskim 120 που ειχα εκανε αρκετο θορυβο παντως.

τα ΑΤΒ δεν ακουσα ποτε αλλα απ οτι λενε παιδια ειναι αρκετα αθορυβα

Link to comment
Share on other sites

deltec ap902 σε παρόμοια λίτρα και είμαι μια χαρά.Και με κατεψυγμένες κάθε μέρα 2-3 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις ενα H&S με κλειστα ματια!

Τα καλυτερα ενυδρεια του AQUAZONE αυτο χρησιμοποιουν,

Τυχαιο?Δεν νομιζω!

Μιλαμε για αλλο επιπεδο skimming,τωρα κατι redsea,tunze,tmc,ορισμενα απο τα aquamedic,ακομη και schuran ειναι μαλλον αστεια παιχνιδακια μπροστα σε ενα θηριακι της H&S.

Εχω δοκιμασει διαφορα μοντελα απο τις παραπανω εταιριες και

Θα δεις σιγουρα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ οταν περασεις απο το σκιμμερ που εχεις σ'ενα θηριο της H&S .&-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω παντως αν αγοραζα σημερα σκιμμερ θα επαιρνα (μιας και εχουμε περιπου τα ιδια λιτρα) το Bubble King DeLuxe 300 Internal με μικρη καταναλωση σε βαττ και απ οτι εχω τσεκαρει πολυ "οπλο" αλλα απογοητευτικη η τιμη του.... γυρω στα 2000$ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το schuran που σου προτεινε ο Πανος ειναι εγγυηση!

Εγω εχω το jet skim 120 σε 300 λιτρα και ειμαι υπερκαλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

ενα atb big econo που πηρα προσφατα ειναι απολυτα αθορυβο το δινει για μεχρι 1500λ

,χαμηλη καταναλωση και αποδοση τετοια που νομιζω οτι θα ρουφηξει και κανα ψαρι :) ,600ε

και το δουλευω στα 500λ

Link to comment
Share on other sites

Και για να μιλάμε με εμπειρίες.

Είχα το θηρείο της H&S με τις τρεις aquabee.Πολύ καλό σκίμμερ αλλά πολύ θόρυβο και πολύ κατανάλωση αλλά από απόδοση αρκετά καλή.Όσο για το καθάρισμα του ήταν δύσκολο.

Στην αναβάθμιση του ενυδρείου το αντικατέστησα με το ATB MEDIUM ORIGINAL LINE WITH AIRSTAR.Το οποίο είναι εντελώς αθόρυβο και έχει την μισή κατανάλωση απο το προηγούμενο.Τώρα για την απόδοση του τα λόγια είναι περιτά.

Link to comment
Share on other sites

Το schuran που σου προτειναν ειναι εγγυηση!

Εγω εχω το jet skim 150 σε 680 λιτρα και ειμαι υπερκαλυμμενος,οσο για καθαρισμο γινεται κομματια.

για σενα το jet skim 200 ειναι σουπερ ;);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το καλο με τα schuran ειναι οτι ειναι πολυ μαζεμενα skimmer σε μεγεθος.Σε τιμη ειναι λιγο τσιμπημενα αλλα ειναι εργονομικα.

Για μενα schuran/atb οχι κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και γω εχω το ιδιο ακριβως σκιμμερ της h&s το εσωτερικο που φοραει τις 3 aquabee.

Το σκιμμερ ειναι απλα φοβερο δεν ακουγετε σχεδον καθολου,και οργωνει αψογα το ενυδρειο.

Οσον αφορα την καταναλωση το σκιμμερ εχει 3 αντλιες οπου καθεμια καταναλωνει 11 με 13 watt και τραβαει 500 με 550 λιτρα αερα την ωρα εκτος απο το νερο που τροφοδοτει ταυτοχρονα το skimmer.Δηλαδη καταναλωνει περιπου(το πολυ) 40 watt!Κατα τη γνωμη μου εχει πολυ χαμηλη καταναλωση σε ρευμα!

Επιπλεον εχει το πλεονεκτημα οτι δε χρησιμοποιει μια μοναδικη αντλια.Ποτε σ'ενα μεγαλο ενυδρειο δε θα στηριζομουν σε σκιμμερ που δουλευει με μια μονο αντλια!Φαντασου τι εχει να γινει αν για τον οποιοδηποτε λογο η αντλια σταματησει να λειτουργει,τοτε το σκιμμερ θα παψει να λειτουργει,το ενυδρειο δε θα οξυγονωνεται(επιπτωσεις στο ph,τα ζωντανα ασφυξια για τα overstockαρισμενα ενυδρεια και πολλα αλλα).

Ενω αν το σκιμμερ δουλευε με παραπανω απο μια αντλιες τοτε πολυ απλα δε θα διακοπει εντελως η οξυγονωση και δε θα σταματησει εντελως η λειτουργια του σκιμμερ.Αν και η αποδοση του θα μειωθει εντουτις οι επιπτωσεις στο ενυδρειο θα μετριασθουν!

Φτου φτου φτου μη το ματιασω κιολας και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με το σκιμμερ μου που το λειτουργουσα αρκετα............. χρονακια.Ακομη λεμε σε περιπτωση που κατι γινει σε μια αντλια(λογου χαρη χαλασει μια φτερωτη),τοτε ποσο θα κοστισει το ανταλλακτικο?η ποσο θα κοστισει η αντικατασταση ολοκληρης της αντλιας?Το μονο σιγουρο ειναι οτι οι ιδιες οι aquabee αντλιες αλλα και τα ανταλλακτικα τους εχουν πολυ μικρο κοστος σε σχεση με (ισως σχεδον) ολες τις αλλες αντλιες!

Δειτε ποσο κοστιζει μια αντλια aquabee skimmer pump,μια αντλια eheim skimmer pump και μια atb skimmer pump(η τα ανταλλακτικα τους αντιστοιχα) σε σκιμμερ που προοριζοντε για ενυδρεια ιδιου μεγεθους!

IMO για τα 800 λιτρα χρειαζεσαι ενα μοντελο της h&s που φοραει 2 aquabee η 3 aquabee εξαρταται λιγο και απο τα οικονομικα σου(το τελευταιο καιρο ειναι για ολους μας πολυ δυσκολα).

Εγω στο 1000αρι μου χρησημοποιουσα σκιμμερ της h&s το εσωτερικο μοντελο με τις 3 aquabee και πηγαινε σφαιρα ταιζα συνεχεια σκονες και κατεψυγμενα!

Στο νεο μου μεγαθηριο θα βαλω το h&s που εχω απο το προηγουμενο 1000αρι μου και ενα ακομη h&s το εξωτερικο αυτη τη φορα(για οικονομια χωρου περισσοτερο στο φρεατιο)με τις 3 aquabee!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχει λαθος ο mariosreefas "Αντλία: 3 x Aqua Bee 2001/38W καθε μια συνολο 114 watts ολες μαζι.και ας μας πουν τι κανει ποιο πολυ θορυβο 3 x Aqua Bee 2001/38W η μια eheim1262 ;);):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

http://www.hsaquaristik.de/html/insump3.html

Δεν εχω κανενα λαθος ;)

οταν μια αντλια τραβαει νερο και αερα μαζι(SKIMMER PUMP) τοτε επειδη η πυκνοτητα του υλικου(που περναει μεσα απο το σπειρωμα και πεφτει πανω στο impeller)μειωνετε δραματικα οι τριβες ελλατωνονται και οι αντιστασεις οποτε πεφτει παταγωδως η καταναλωση!

αυτα με πολυ μεγαλη συντομια!

ετσι μια aquabee water pump τραβαει 38 watt

η δια aquabee skimmer pump τραβαει 13 watt(το πολύ)

μια atb water pump τραβαει 80 watt

η ιδια atb skimmer pump ταρβαει 39 watt

(και εχουμε ενα σκιμμερ που λειτουργει με μια μονο αντλια...........too risky)

μια eheim water pump 1260 τραβαει καπου στα 65 watt (δε θυμαμε τςρα πολυ καλα)

η ιδια eheim skimmer pump 1260 τραβαει 28 watt(και ριχνει στα μοντελα της h&s 650 λιτρα αερα την ωρα εκτος απο το νερο,το οποιο νερο ειναι πολυ κατω απο τα 2400 λιτρα την ωρα που ριχνει μια eheim water pump)

οσον αφορα τωρα τα scuran αυτα λειτουργουν με venturi και δεν εχουν καμια σχεση στην αποδοση με τα h&s,τα εχω δουλεψει και αυτα και γνωριζω απο πρωτο χερι!πολυ καταναλωση για πολυ λιγο αερα και γενικα μικρη πολυ μικρη αποδοση!

Τωρα σε οτι αφορα τα BUBBLE KING για πολλους λογους μεινε μακρυα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ!ΚΑΛΗ ΤΟΥ ΩΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΤΑ ΕΧΕΙ ΨΙΛΟΠΑΡΑΤΗΣΕΙ ΤΩΡΑ

τωρα ειδα οτι μου μιλησες για το θορυβο!

το δικο μου σκιμμερ ειναι αθορυβο!τι να κανουμε τωρα αφου ειναι,σον και καλα να κανει θορυβο απο τη στιγμη που δε κανει!(ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΛΙΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΑ ΞΥΔΙΑ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΚΑΘΕ 2 ΜΗΝΕΣ)

μια eheim ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ(ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΚΥΛΙΑ ΟΙ ΕΗΕΙΜ ΤΕΛΟΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΡΑΒΑΕΙ)

μια aquabee ειναι αθορυβη σχεδον(εκτος τωρα αν πας πανω απο το σκιμμερ και στησεις αυτι!) ;)

μη ξεχναμε ολοκληρη deltec βασιστηκε στη νεα σειρα σκιμμερ που εκανε(marketing παιδια μονο marheting και διαφορα οσον αφορα την αποδοση σε σχεση με τα προηγουμενα μοντελα σχεδον καμια)

αλλα επειδη ακριβως χρησιμοποιει aquabee εχει και πολυ μικρη καταναλωση(αυτο ειναι το πλεονεκτημα τη σημερινη εποχη)

οσον αφορα τους κωνους βλεπε atb

Καταρχην δεν εχουν μικροτερη καταναλωση σε σχεση με τα σκιμμερ της h&s που λειτουργουν με aquabee(αλλα εχουν παρομοια καταναλωση σε σχεση με τον αερα που πετουν να μη πω οτι σε ορισμενες περιπτωσεις εχουν και μεγαλυτερη καταναλωση τα atb,διοτι καποια λειτουργουν με eheim)

Επιπλεον εχουν σιγουρα μικρη καταναλωση τα atb αλλα αυτο οφειλετε και στην πονηραδα της κατασκευης τους

ποια ειναι αυτη η πονηραδα(ειπαμε το θεμα ειναι κυριως marketing)

ειναι κωνοι και εχουν το 1/3 του οκγου απο οτι ενας κυλινδρος(h&S) αυτο εχει σαν αποτελεσμα η ανλτια που βρισκετε στο σκιμμερ να δεχετε πολυ μιρκοτερη πιεση(backpressure) απο οτι θα δεχονταν η ιδια αντλια σε σκιμμερ κυλινδρικο με το ιδιο παντα υψος νερου!!!(αλλα το κωνικο σκιμμερ εχει το 1/3 του ογκου σε σχεση με ενα κυλινδρικο με οτι επιπτωσεις εχει αυτο)

αρα αφου δεχετε η αντλια μικροτερη πιεση τραβαει σχετικα πολυ αερα και ριχνει την καταναλωση σε watt

η ιδια αντλια σε κυλινδρικο σκιμμερ(της h&s για παραδειγμα) θα τραβουσε πολυ λιγοτερο αερα και θα ειχε μεγαλυτερη καταναλωση!

ΤΕΣΠΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΙΜΜΕΡ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΔΙΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!απο εκεινο το καλο φιλαρακι καλη του ωρα!

μακρυα απο τα schuran!απαιτουν συνεχεις μικρορυθμισεις για να μη πεφτει η αποδοση τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...