Jump to content

Προτασεις για Skimmer για 800lt


giannispass

Recommended Posts

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/3d1...vid/manufac.634 .http://www.aquariumspecialty.com/catalog/product_info.php?cPath=34_184_95&products_id=466......αντε τωρα βρες ακρη? ειναι αυτο που λες ποιο νεο μοντελο?τωρα εαν οι eheim κανουν θορυβο αστο καλυτερα το δικο μου skimmer που τρεχει 3 σχεδον χρονια εχει καθαριστει το πολυ τρεις φορες χωρις καμια ρυθμηση ειναι schuran βεβαια.αυτα απο προσωπικη εμπειρια.τωρα εαν ποτε παρω atb or deltec θα γραψω αναλογα.Αλλα απο το H&S προτιμοτερο το πρωτο. Οστοσο οφειλο να πω οτι δεν ειχα το 200-3χF2001 αλλα το 200-1260[eheim] ;)
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για την καταναλωση ισχυουν αυτα που wου ειπα και στο αιτιολογησα!αν θες στελνουμε email στην h&s!να σου πει ακριβως τα ιδια!ειδαλλως μετρα μονος σου την καταναλωση!η μια aquabbe καταναλωνει το πολυ 13 watt και οι τρεις μαζι μεταβιας ποιανουν τα 40 watt

το σκιμμερ ειναι αυτο ακριβως που σου εδωσα στο λινκ και μου εδωσες και συ στο δικο σου λινκ

Δεν εχω κανενα λαθος!

οταν μια αντλια τραβαει νερο και αερα μαζι(SKIMMER PUMP) τοτε επειδη η πυκνοτητα του υλικου(που περναει μεσα απο το σπειρωμα και πεφτει πανω στο impeller)μειωνετε δραματικα οι τριβες ελλατωνονται και οι αντιστασεις οποτε πεφτει παταγωδως η καταναλωση!

αυτα με πολυ μεγαλη συντομια!

το νερο ειναι πιο πυκνο(water pump) απο οτι το νερο μαζι με αερα(skimmer pump) οταν εχουν τον ιδιο οκγο(οπως συμβαινει μεσα στο σπειρωμα της αντλιας εκει που ειναι το impeller)

aquabee water pump(τραβαει μονο νερο) 38 watt

http://www.aquapro2000.de/Pumps/universal-...000-1::447.html

aquabee skimmer pump(τραβαει νερο και αερα μαζι) 13 watt

http://www.hsaquaristik.de/html/insump3.html

Σε οτι αφορα το λινκ που προσπαθησες να σηκωσεις απο aquarium speciality!πρωτον δε παιζει και δευτερον εναι ψιλοματαιο να το ανακατεψουμε καθως γνωριζω οτι ειναι αμερικανικο και σιγουρα αλλαζουν τα watt

αλλο ευρωπη αλλο αμερικη!

Link to comment
Share on other sites

τα schuran εχουν τη μεγαλυτερη καταναλωση(ισως γι αυτο η εταιρια αποφευγει να πει ;) )απο ολα ισως σε οτι αφορα κυριως την αναλογια νερου αρεα που πετουν μεσα στο σκιμμερ!

και ο λογος ειναι οτι τραβανε μονο νερο(πιο πυκνο υλικο απο οτι αν τραβουσαν νερο και αερα ταυτοχρονα) και σπρωχνουν με μεγαλα ζορια μεσα σε ενα στενο venturi ωστε να επιτυχουν την αποροφηση αερα(παντα σε μικρες ποσοτητες για να ειναι αρκετα ψιλος) μεσα στο σκιμμερ!

Εν ολιγοις η αντλια σε αυτα τα σκιμμερ δεχετε μεγαλες ποιεσεις τραβαει μονο νερο και εχει μεγαλυτερη καταναλωση!

ακομη τα venturi θελουν συνεχεια ρυθμισεις για να μη πεσει δραματικα η αποδοση τους!

Link to comment
Share on other sites

Το deltec ap902 το είχα με αρκετά sps σε παρόμοια λίτρα.Τα πήγαινε φοβερά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Hs με τις 2 aquabee σε 600λτ και πηγαινει super με παρα πολυ ταισμα καθε μερα

Εχω και το reef octopus xp2000 σε αλλα 600λτ και μπορω να πω οτι ειναι καλυτερο απο το Hs σε ολους τους τομεις+ πιο οικονομικο στο ρευμα+πιο οικονομικο στην τιμη ;)

Τα συμπερασματα δικα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Eνα σχολιο οσον αφορα τις skimmer pumps.

Του συγκεκριμενου σκιμμερ ειναι βυθισμενες στο νερο.

Επισης οι αντλιες που εχουμε στο ενυδρειο μας δεν εχουν μοτερ(ηλεκτροκινητιρα με πηνειο).Δουλεβουν μαγνητικα.Καιει ακριβως το ιδιο ειτε δουλευει σε λαδι ειτε σε νερο με αερα η χωρις.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχει λαθος ο mariosreefas "Αντλία: 3 x Aqua Bee 2001/38W καθε μια συνολο 114 watts ολες μαζι.και ας μας πουν τι κανει ποιο πολυ θορυβο 3 x Aqua Bee 2001/38W η μια eheim1262 ;);):thumbup:

+1000!

Και εγώ είχα το H&S με τις τρεις AQUABEE και έκανε πάρα πολύ θόρυβο,την διπλή κατανάλωση και αρκετά λιγότερη δουλειά από το ATB.

mariosreefas μην είσαι απόλυτος γιατί δεν έχεις δεί το ATB να δουλεύει και όσο για το H&S καλό είναι και το είχα τρία χρόνια για να κρίνω. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι τα h&s Κανουν πολυ θορυβο.Φιλος εχει το μοντελο με τους 3 διαχυτηρες.Κανει αρκετο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην συμφωνω απολυτα με τον marioreefa :thumbup::P

Πρωτα,για το θορυβο μαλλον τις εχετε απλυτες για βουτηχτε τις στα ξυδια να φυγουν τα ασβεστια :) !οι δικες μου ειναι αθορυβες!Μιλαμε για aquabee

οσο για το θορυβο στα ατβ ειναι μειωμενος επειδη βαζουν οχι βεντουζες(οπως τα η&ς) αλλα ποδια/σιγαστηρες :thumbdown: τα παιδια που χρησιμοποιουν ατβ ξερουν τι λεω!

Eπειδη σπουδαζω κατι πολυ σχετικο στο πανεπιστημιο,Αθηνα

αν θελετε σας φερνω βατομετρα,αμπερoμετρα(η βαζουμε τα δικα σας αν ειναι ποιοτητας),μετραμε καταναλωσεις με τις αντλιες να δουλεουν τραβωντας μονο νερο και μετα τραβωντας νερο και αερα!Φυσικα δε θα σταθουμε μονο στις aquabee αλλα θα περασουμε στις eheim και στις airstar!θα φερω και οργανα να μετρησουμε και την παροχη αερα!

και να παιξουμε με διαφορα οπως τo cavitation point!

και γω εχω δουλεψει και τα ΑΤΒ και τα H&S και ξερω πολυ καλα τι μου γινετε!

Νικολα μπηκες στο κοπο να μετρησεις τις καταναλωσεις αν ναι πες μας τι τιμες πηρες για να συκγρινω με τις δικες μου!

η μιλας ετσι? :blush:

δλδ ποσο μετρησες και λες διπλη καταναλωση! :blink:

Σφαλεις!!!!!!!!!δωσε μου νουμερα και πες μου τι οργανα χειριστηκες! :thumbdown:

ΠΡΟΣΟΧΗ τα ΑΤΒ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ H&S με τιποτα!

ουτε στην καταναλωση ουτε στον οκγο αερα που τραβουν σε σχεση μα αυτα που (καινε)

ουτε στη ποσοτητα μπιχλας που βγαζουν σε σχεση μα τα watt που τραβανε!

ΤΑ ΑΤΒ/Η&Σ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΩΣΗ!!

ΚΑΙ ΤΑ Η&Σ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΟΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ(καποια τα ανεφερε ο Μαριος)

και μιλαμε παντα για αυτα που παιζουν με τις aquabee!

οσο για σενα saradoulis φενεται πολυ καλα οτι δε γνωριζεις και παρολα αυτα επιμενεις,κακο αυτο!

(1 εργονομικα ΛΑΘΟΣ

2 Eνα σχολιο οσον αφορα τις skimmer pumps.

Του συγκεκριμενου σκιμμερ ειναι βυθισμενες στο νερο.

Επισης οι αντλιες που εχουμε στο ενυδρειο μας δεν εχουν μοτερ(ηλεκτροκινητιρα με πηνειο).Δουλεβουν μαγνητικα.Καιει ακριβως το ιδιο ειτε δουλευει σε λαδι ειτε σε νερο με αερα η χωρις.

ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΙΜΜΕΡ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΜΑΣ ΕΔΩ ΔΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!

αυτα που λες δεν εχουν καμια βαση που τα στηριζεις?

σου εξηγησε ο φιλος υπερβολικα απλα το φαινομενο!

μηπως θελεις κανα βιβλιο πιο ανεβασμενο(πανεπιστημιου),εχω!

σου εδωσε λινκ απο την ιδια την εταιρια H&S το αμφισβητησες!

http://www.hsaquaristik.de/html/insump3.html

σου δινω τωρα εγω και απο deltec τι θα κανεις θα το αμφησβητησεις και αυτο? :rasp:

http://www.theaquariumsolution.com/product...ers-2009-models

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΝΚ(ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ SARDOYLIS?)

modified Eheim pumps, (already renowned for their performance), which only produce 600 lts of air for 36W of power

KAI NAI ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΗΕΙΜ 1260(65 WATT ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΟΥΝ ΜΟΝΟ ΝΕΡΟ)

(28 WATT ΣΤΑ Η&S ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΟΥΝ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΕΡΑ

36 WATT ΣΤΑ DELTEC ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΟΥΝ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΕΡΑ

αν θελει καποιος να ρωτησει τωρα γιατι αυτη η διαφορα καλυτερα ας ανοιξει νεο ποστ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ

ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣΤΕ ΤΟ ΕΞΗΣ

ΣΤΑ H&S ΟΙ ΕΗΕΙΜ ΤΡΑΒΟΥΝ 650 ΛΙΤΡΑ ΑΕΡΑ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 28 WATT

ΣΤΑ DELTEC ΤΡΑΒΟΥΝ 600 ΛΙΤΡΑ ΑΕΡΑ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 36 WATT

TA H&S ΒΓΑΖΟΥΝ 50 ΛΙΤΡΑ ΑΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΝ 8 WATT ΛΙΓΟΤΕΡΟ! :ninja:

αν καποιος εξακολουθει να εχει αμφιβολιες!

τοτε εχω καμια 50αρια απο ενυδρειακα διαφορα φορα του εξωτερικου να δωσω λινκ να δουμε τι παιζει!

δεν ειναι ανακγη να εχει κανεις πανεπιστημιακη μορφωση!απλα να μη φοραει παροπιδες!

οταν μια αντλια σκιμμερ τραβαει αερα πεφτει η καταναλωση(κατω απο φυσιολογικα πλαισια)

και ξερω για τις airstar οτι η καταναλωση που αναγραφουν ειναι οταν τραβανε αερα!

ενω στις aquabee τα 33 watt ειναι οταν δε τραβανε αερα και τραβουν μονο νερο!

οταν οι aquabbe τραβουν αερα και νερο πεφτουν πραγματι στα 12 watt

οποτε το σκιμμερ με τις 3 αντλιες καταναλωνει 36 watt και βγαζει 1500 λιτρα αερα μεσα στο σκιμμερ!

ενω το econo της atb βγαζει 1500 λιτρα αερα(μια αντλια με οτι κινδυνους εκγυμωνει αυτο)

με καταναλωση 38 watt

ιδια καταναλωση λοιπον

Tεσπα βαρεθηκα να γραφω!

φιλε Γιαννη αν τελικα βαλεις η&σ αποκλειετε να κανεις λαθος!

και οι δυο εταιριες ειναι αξιοπιστες και με καλες αποδωσεις αλλα τα η&σ με τις aquabee εμενα μαρεσουν more!

υ.γ βρε παιδια το ποστ ειναι απο τον αυγουστο μηπως το παιδι εχει βρει σκιμμερ και μιλαμε αδικα! :D:hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για τον θόρυβο σένα σκιμμερ παιζει μεγάλο ρόλο και η συντήρηση στις αντλιες κ η τοποθέτησή του(για μένα το σημαντικότερο)Πόσες φορές δεν έχουμε διαβάσει για την ίδια αντλια στον έναν να κάνει τρελό θόρυβο κ στον αλλο να είναι πιο ησυχη και από ψάρι!Τα σκίμμερ για να λειτουργήσει πρεπει να έχει τη σταθερότητα ενός υφάλου,δηλαδή σωστό κ σταθερό υψος η στάθμη κ σωστή αλατότητα το νερό.Θα ήταν για μένα πολύ ενδιαφέρον να διαθέσει ο NHREASM τα μετρητικά του όργανα :) για να κάνουμε μία σωστή δοκιμή επί ελληνικού εδάφους με ίδιες κ σταθερές συνθήκες και να εξάγουμε χρήσιμα συμπεράσματα.Οι διαφορές που εντοπίζω στα καινουργιας κοπής σκιμμερ είναι 2:1)Η αντλία των σκίμμερ που έχει μεγαλύτερο χώρο αντιδρασης νερού αερα(ειναι σαν τουρμπίνες αυτοκινήτου) και 2)ο διαχυτήρας των φυσαλίδων μέσα στο σώμα του σκίμμερ που βοηθά στην καλύτερη κατανομή τους.Τώρα για την κατανάλωση είναι σωστό αυτό που ειπώθηκε οτι οι παλίες αντλίες γράφουν την κατανάλωση που έχουν για αυτό που κατασκευάστηκαν δηλαδή για να μετακινουν μόνο νερό.Με τον αερα διαφέρουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον δεν μου εδωσε αυτο το link που μου εδωσες εσυ.

Δευτερον κυριε επιστημονα το στηριζω σε δικες μου μετρησεις.Εχω ενα αμπερομετρο fluke αρκετα ακριβες που δεν νομιζω να κανει λαθος.

H eheim 1260 που εχω στο schuran skimmer μου καιει 65 watts με 300 περιπου λιτρα αερα ανα ωρα.Καιει ακριβως τα ιδια και χωρις αερα.Τωρα δεν ξερω βεβαια αν φταιει που η εισαγωγη του αερα δεν ειναι πανω στην αντλια οπως στης Aqua bee.

Οπως καταλαβαινεις η αναλογια watt αερα παιζει μονο στις αντλιες που η φτερωτη τους ειναι skimming.Δηλαδη δεν ειναι απλα πτερυγια αλλα εχουν κατι σα καρφιτσες πανω.

Τριτον το ονομα μου ειναι saradoulis και οχι SARDYLIS.

Και τεταρτον και σημαντικοτερον.Εχετε κανει την τριχα τριχια παληκαρια.Εδω το παιδι παει για 2 τονους νερο sump και ενυδρειο σα να λεμε οτι τα φωτα μονο θα καινε 1000 watts στην καλυτερη για ενα 8ωρο και εσεις συζητατε αν το skimmer θα καιει 100 η 60 watt.

ΣΤΗ ΟΥΣΙΑΑΑΑΑΑ.

Παντα φιλικα ,Σαραντος.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθεσω πως αν σημερα αγορασεις skimmer σιγουρα θα εχει τον skimming τυπο φτερωτης.

Καθως το Link σου το λεει ξεκαρα πως ειναι καινουργια "πατεντα" δεν κανατε και καμια ανακαλυψη.Το site το λεει :)

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την h&s! :)

δεν την αλλαζω με τιποτα :thumbup:

και χαμηλη καταναλωση και πολυ οξυγονο μεσα στο νερο,ασφαλεια περισσοτερων απο μια αντλιες και υψηλη αποδωση! :D

post-22505-1288174272_thumb.jpg

post-22505-1288174284_thumb.jpg

post-22505-1288174295_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...