Jump to content

θελω χρωμα


pariS....

Recommended Posts

Γεια σας...

Εδω και περιπου 3 μηνες εχω παρει ενα ξυλο mopani απο πετ σοπ και δεν μου εχει βγαλει αυτην την καφετιλα στο νερο που απο'οτι εχω διαβασει ειναι καλο...θα βγαλει χρωμα πιο μετα το ξυλο η αφου δεν

εβγαλε μεσα σε 3 μηνες δεν θα βγαλει ποτε... :)

περιμενω τις απαντησεις σας.....!!

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου, περιπου τι μεγεθος εχει το ξυλο και καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και σε τι ποσοστο?

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου, περιπου τι μεγεθος εχει το ξυλο και καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και σε τι ποσοστο?

Επίσης μήπως έχεις μέσα στο ενυδρείο σου άνθρακα!

Α! αν θέλεις μπόλικο χρώμα θα έπρεπε να έπαιρνες ξύλο Μαγκροβεν το μοπάνι από την φύση του δεν βγάζει πολλή χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

ριξε κανα φυλλο καταπα μεσα εαν δεν βγαλεις αρκη με το ξυλο Η black water .

Link to comment
Share on other sites

Αν θες χρώμα άμμεσα βράσε σε μια κατσαρολιτσα τύρφη σε νερο ,πρείμενε να κρυώσει,σούρωσε την και μπλούμ στο ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 54λιτρα(45καθαρα) το ξυλο ειναι περιπου 9-11εκατοστα...αλλαγες κανω καθε 10μερες 30%....το φιλτρο εχει μεσα ενα σφουγγαρακι μαυρο και sera siporax mini...

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να ειχε βγαλει εστω και μια ελαφρια κιτρινιλα. περιεργο. μηπως ηταν χρησιμοποιημενο? αν θελεις χρωμα βαλε τα φυλλα που αναφεραν ή τυφη στο φιλτρο σου ή κανε τη διαδικασια με το βρασιμο που προαναφερθηκε. η τελευταια μεθοδος ομως δεν ξερω αν με το βρασιμο καταστρεφονται τα θρεπτικα συστατικα της τυρφης ή καποια απο αυτα χωμα πιστευω θα βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες χρώμα άμμεσα βράσε σε μια κατσαρολιτσα τύρφη σε νερο ,πρείμενε να κρυώσει,σούρωσε την και μπλούμ στο ενυδρείο. :)

Το "αμεσα" ειναι απαγορευμενη λεξη στα ενυδρεια.

Πρωτα ελεγχος αν υπαρχει ανθρακας στο φιλτρο (τα υλικα του φιλτρου ετσι κι αλλιως πρεπει να γνωριζουμε ποια ειναι, αν υπαρχει ανθρακας ετσι κι αλλιως πρεπει να αλλαζεται καθε μηνα και σε αλλες περιπτωσεις οπως εδω, δεν πρεπει να υπαρχει καθολου)

Χρωμα βαζεις με ξυλα, τυρφη, ξερα φυλλα και blackwater extract εμποριου, παντα σταδιακα και οχι αποτομα.

Link to comment
Share on other sites

Χρωμα βαζεις με ξυλα, τυρφη, ξερα φυλλα και blackwater extract εμποριου, παντα σταδιακα και οχι αποτομα.

Ποιός ο λόγος αφου η βρασμένη τύρφη δεν αλλάζει καθόλου τις τιμές του νερού :)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Ποιός ο λόγος αφου η βρασμένη τύρφη δεν αλλάζει καθόλου τις τιμές του νερού :)

Μιλας για βρασιμο ή για μουλιασμα σε καυτο νερο?

Εχεις κανει μετρησεις σε αυτο το νερο?

Αμμωνια εχεις κανει μετρηση?

ΥΓ εχεις βρασει ποτε τυρφη? Δεν βρωμισε το σπιτι για ωρες?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα ελεγχος αν υπαρχει ανθρακας στο φιλτρο (τα υλικα του φιλτρου ετσι κι αλλιως πρεπει να γνωριζουμε ποια ειναι, αν υπαρχει ανθρακας ετσι κι αλλιως πρεπει να αλλαζεται καθε μηνα και σε αλλες περιπτωσεις οπως εδω, δεν πρεπει να υπαρχει καθολου)

o ανθρακας δεν απορροφαει τη καφετιλα ομως. το εχω δοκιμασει. για τους υπολοιπου λογους θα συμφωνησω.

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για βρασιμο ή για μουλιασμα σε καυτο νερο?

Εχεις κανει μετρησεις σε αυτο το νερο?

Αμμωνια εχεις κανει μετρηση?

ΥΓ εχεις βρασει ποτε τυρφη? Δεν βρωμισε το σπιτι για ωρες?

Μηλάω για βρασημο για αρκετή ωρα.Δεν έχω κάνει ποτε μετρήσεις γιατι βράζω μικρή ποσότητα για 20Λ tank.Μετα ρίχνω παγάκια,μετράω με θερμόμετρο και άν ειναι ΟΚ η θερμοκρασία το βουτάω κατευθείαν μεσα.Η αλήθεια είναι πως βρωμάει λιγο :)

Αμμωνία γιατί να έχει?

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

o ανθρακας δεν απορροφαει τη καφετιλα ομως. το εχω δοκιμασει. για τους υπολοιπου λογους θα συμφωνησω.

Κατι ειχε ο ανθρακας σου τοτε :)

Εκτος αν ηταν κατραμι το νερο και λιγη ποσοτητα ή "τελειωμενος" ο ανθρακας κι ετσι ειχες μερικο αποχρωματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Μηλάω για βρασημο για αρκετή ωρα.Δεν έχω κάνει ποτε μετρήσεις γιατι βράζω μικρή ποσότητα για 20Λ tank.Μετα ρίχνω παγάκια,μετράω με θερμόμετρο και άν ειναι ΟΚ η θερμοκρασία το βουτάω κατευθείαν μεσα.Η αλήθεια είναι πως βρωμάει λιγο :)

Αμμωνία γιατί να έχει?

- Ησουν σιγουρος για τις τιμες του νερου που εβαλες στο ενυδρειο (εκτος απο θερμοκρασια που μετρησες)?

- Αμμωνια? Απο τι προερχεται η τυρφη? Τι εχει μεσα της? Ψαχτο.

ΥΓ απο πληροφοριες διαβαζω οτι με το βρασιμο δεν επηρεαζεται το νερο και το δεχομαι. (αν και θα μετραγα και εγω για σιγουρα)

Δεν το εχω δοκιμασει ποτε γιατι α) βρωμαει β) θελω και τις ουσιες της στο ενυδρειο εκτος απο το χρωμα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας αποροφάει την καφετίλα απλά αν είναι πολλή δεν μπορεί να την απορροφήσει όλοι. Ακόμη και το φίλτρο σε συνδυασμό με την υπόλοιποι βιολογία απορροφά την καφετιλά και χωρίς προσθήκη άνθρακα και μιλώ με στοιχεία όχι αόριστα*.

Τώρα ένα κομματάκι ξύλο μοπάνη 10 εκατοστά (από την φύση του βγάζει λίγο χρώμα και σε αργούς ρυθμούς) σε 54 λίτρα με το φίλτρο να δουλεύει μην περιμένουμε θαύματα.

*έχω ένα ξύλο μαγκροβεν και το είχα στο ενυδρείο μου. Είχα ένα όμορφο ελαφρύ καφετί χρώμα. Ενάμιση χρόνο μετά το έβγαλα γιατί άλλαξα την διαρρύθμιση.

Σε κάποια φάση θέλησα να το χρησιμοποιήσω και το έβαλα για μούλιασμα σε ένα 100λιτρο ενυδρείο χωρίς φίλτρο μόνο με νερό. Σε τρις μέρες το νερό έγινε ‘’πίσσα’’ δεν πίστευα στα μάτια μου. Αβίαστα έβγαλα στο συμπέρασμα ότι στο ενυδρείο υπάρχουν παράγοντες που εξανεμίζουν την καφετίλα του νερού.

Όσοι δεν πιστεύεται δοκιμάστε το.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...