Jump to content

Δεύτερο φίλτρο για 700 λίτρα μεικτά


khilan

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή φίλτρου για το επόμενο ενυδρείο μου.

Το ενυδρείο θα είναι το anubias 1.80x.60x65 700λιτρα :) .

Υπάρχει ήδη ένα JBL crystal profi 700 λίτρα/ώρα που στρώνει στο 60ρι (δεν υπάρχει πρόβλημα με τη ροη) και ψάχνω για ένα δεύτερο μεγάλο για να καλύψω αυτά τα λίτρα . Λέω να πάω για το EHEIM professionel 3 2075 . Είμαι διατεθειμένος να δώσω χρήματα απλά δεν θέλω να πάρω ένα υπερβολικό γιατί μετά θα αναγκαστώ να κόψω κάποια χρήματα από co2 και μια UV που έχω σκεφτεί να βάλω

Ps το ενυδρείο θα είναι κοινωνικό. Ένα πρόχειρο set up που έχω στο μυαλό μου

Clown loach ,yoyo loach, corydoras,ancistrus, danio και ίσως μερικά gourami και ένα ακόμα κοπαδακι Harlequin Rasbora η νέον

Ps2 για θερμοστάτη έναν 300 wat είναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα ιδια χρηματα με το 2075(περιπου 200ευρω) μπορεις να παρεις 2 eheim 2217(100+100) κερδιζοντας περισσοτερο ογκο υλικων(απο 9.2 σε 12) και μεγαλυτερη ροη(1250 και 1000+1000).

Τωρα για τους θερμαντηρες νομιζω οτι δεν θα σε καλυψει με τιποτα ενας,θες το λιγοτερο 2 x 300W.

Link to comment
Share on other sites

σε παιρνει να φτιαξεις ενα σαμπ?

η δικη μου γνωμη ειναι οτι ο 300αρης ειναι μια χαρα. μιλαω μονο για θερμοστατη jager.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :) !! έχεις δίκιο για τα 2 μικρότερα dragonld αλλά έχω ήδη ένα και 3 νομίζω είναι λίγο μπελάς θα προτιμούσα ένα πιο σύγχρονο φίλτρο με κάδους για λογούς ευκολίας , τώρα για sump fishaki δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος στο έπιπλο και δεν έχω και εμπειρία ασχολούμαι από το Μάιο με τα ενυδρεία και δεν θέλω ακόμα να μπω στη διαδικασία να ανοίγω τρύπες σίγουρα όμως είναι κάτι που θέλω να δοκιμάσω στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να βαλεις ενα φιλτρο τοτε θα πρεπει να κοιταξεις για 2260 η' 2080.

Ενας γενικος κανονας για τη θερμανση ειναι Watt/L για αυτο και προτινα τουλαχιστον 2 300αριδες.

Ενας 300αρις μονο, θα βαραει υπερωριες το χειμωνα και δεν ειναι σιγουρο οτι θα καταφερει να διατηρισει τη θερμοκρασια ακομα και αν δουλευει 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Aν θες να βαλεις ενα φιλτρο τοτε θα πρεπει να κοιταξεις για 2260 η' 2080.

Ενας γενικος κανονας για τη θερμανση ειναι Watt/L για αυτο και προτινα τουλαχιστον 2 300αριδες.

Ενας 300αρις μονο, θα βαραει υπερωριες το χειμωνα και δεν ειναι σιγουρο οτι θα καταφερει να διατηρισει τη θερμοκρασια ακομα και αν δουλευει 24/7.

παντως εγω που εχω ενα ενυδρειο ιδιον λιτρων ο 300 μια χαρα τα καταφερε.μετρηση με 2 θερμομετρα στις 2 ακρες του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η επιλογή σου, είμαι σίγουρος πως θα είσαι καλυμμένος και ακόμα καλύτερα βέβαια εάν δώσεις και 50 ευρο παραπάνω για το μεγαλύτερο αδερφάκι 2076 με δυνατότητες παρακολούθησης μέσω pc της ροής, καθαρισμού φίλτρων και κολπακια διάφορα συν της μεγαλύτερης ροής και κάδου!

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...hen〈=en

Το 2217 είναι και αυτό σκυλί αλλά είναι ολίγων πεπαλαιωμένο δεν έχει καλαθάκια, έχει δύσχρηστα βανακια και κουμπώματα.

Ο θερμοστάτης θα είναι οκ εάν το δωμάτιο που έχεις το ενυδρείο θερμαίνεται τον χειμώνα αλλιώς όντως θα βαράει υπερορίες.

Όπως και να έχει πάρε έναν 300 αρι για την ώρα και εάν δεις πως δεν σε καλύπτει παίρνεις και έναν δεύτερο στο μέλλον. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά κατάλαβα για τον θερμοστάτη το κλείσαμε !

Τώρα για το φίλτρο, Rik το είδα και εγώ αυτό που λες παρατήρησα όμως ότι ο κατασκευαστής το προτείνει για μικρότερα ενυδρεία και μπερδεύτηκα …. 2076(240-450) 2075(240-600) υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ? και κάτι ακόμα την παρασκευή θα γίνει η αγορά , έχω ένα θέμα όμως , έλεγα να πάω στο γνωστό μαγαζί με ενυδρειακα όμως εκτός απ το ότι δεν το έχει το δεύτερο φίλτρο στο e-shop του έχει τεράστια διαφορά στην τιμή από ένα άλλο πολύ γνωστό e-shop της τάξης των 90 ευρώ :) (Όχι ότι τα τσιγκουνεύομαι απλά με αυτά τα 90 ευρώ μπορώ να πάρω μια αεραντλία και μια ταΐστρα eheim κρίμα είναι )

2075

Water… : 299

Petcum… : 209

2076

Water.. : ----

Petcu…: 268

Αν το έχει πάρει το μάτι σας κάπου πιο οικονομικά παρακαλώ ενημερώστε με :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

παρε το eheim 2060 και εγω επειδη θα παρω το ιδιο ενυδρειο αυτο θα παρω.

Link to comment
Share on other sites

παρε το eheim 2060 και εγω επειδη θα παρω το ιδιο ενυδρειο αυτο θα παρω.

Μήπως ς εννοείς 2260 γιατί 2060 δεν βρίσκω (Θέλω το φίλτρο να έχει τρόμπα και αν είναι δυνατών καλαθάκια . )

Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου ένα είναι το ιδανικό φίλτρο κατά την γνώμη μου

Το EHEIM Professionell 3 2080

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά κατάλαβα για τον θερμοστάτη το κλείσαμε !

Τώρα για το φίλτρο, Rik το είδα και εγώ αυτό που λες παρατήρησα όμως ότι ο κατασκευαστής το προτείνει για μικρότερα ενυδρεία και μπερδεύτηκα …. 2076(240-450) 2075(240-600) υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ? και κάτι ακόμα την παρασκευή θα γίνει η αγορά , έχω ένα θέμα όμως , έλεγα να πάω στο γνωστό μαγαζί με ενυδρειακα όμως εκτός απ το ότι δεν το έχει το δεύτερο φίλτρο στο e-shop του έχει τεράστια διαφορά στην τιμή από ένα άλλο πολύ γνωστό e-shop της τάξης των 90 ευρώ :) (Όχι ότι τα τσιγκουνεύομαι απλά με αυτά τα 90 ευρώ μπορώ να πάρω μια αεραντλία και μια ταΐστρα eheim κρίμα είναι )

2075

Water… : 299

Petcum… : 209

2076

Water.. : ----

Petcu…: 268

Αν το έχει πάρει το μάτι σας κάπου πιο οικονομικά παρακαλώ ενημερώστε με :helpsmilie:

EHEIM pro III 2075

Κυκλοφορία νερού : 1250 λ/ ώρα

Ισχύς : 16 Watt

Όγκος κάδου : 9,2 λίτρα

EHEIM pro III e 2076

Κυκλοφορία νερού : 1700 λ/ ώρα

Ισχύς : 10- 35 Watt

Όγκος κάδου : 12,5 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Σύγκρουση και Σύγκριση γιγάντων :helpsmilie:

http://www.monsterfishkeepers.com/forums/s...ead.php?t=68458

Fluval FX5 VS Eheim pro3 2080

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

EHEIM pro III 2075

Κυκλοφορία νερού : 1250 λ/ ώρα

Ισχύς : 16 Watt

Όγκος κάδου : 9,2 λίτρα

EHEIM pro III e 2076

Κυκλοφορία νερού : 1700 λ/ ώρα

Ισχύς : 10- 35 Watt

Όγκος κάδου : 12,5 λίτρα

- Αυτα δεν ειναι χωρητηκοτητα σε υλικα.

Ειναι ο ογκος που "πιανει" ο καδος.

Για υλικα κοιταμε (στο περιπου γιατι βαζουν ολοι κατι παραπανω) Filter volume.

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...hen〈=en

Και ειναι 6 λιτρα υλικα + 0,6 (ο χωρος για το σφουγγαρι προφιλτρου).

- Απο μονη της η εταιρεια λεει οτι το 2076 ειναι για 450 λιτρα ενυδρειο οποτε κοψε το μισο και ειμαστε ενταξει.

Το φιλτρο κανει για 250 λιτρα ενυδρειο (με νορμαλ προς γεματη ιχθυοφορτωση που κανουμε συνηθως οι περισσοτεροι).

Τα δυο 2217 ή το 2260 ειναι καλυτερες προτασεις κατα τη γνωμη μου.

Και παλι ισως χρειαστοιυν κυκλοφορητες μεσα στη γυαλα.

Σε 400 λιτρα εχω το 2080 και εχω βαλει κυκλοφορητη και αυτο γιατι θελουν μετρια προς χαμηλη ροη γενικα τα ψαρια μου.

Εγω θα εβαζα σε τετοιο ενυδρειο (600-700 λιτρα 1.80x.60x65) μινιμουμ (αναλογα τα ψαρια) δυο 2217 και 1-2 κυκλοφορητες.

Αν εμπαιναν δισκοι ή γενικα ψαρια που βγαζουν "πραμα" και θελουν πολυ ταισμα?

Sump.

Αν οχι sump, δυo 2080 ή δυο 2260 ή τρια τεσσερα 2217.

Τα ιδια ισχυουν περιπου και για το 2075

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_32319_ehen

- Καλοι ειναι οι αυτοματισμοι και εχουν ευκολιες, αλλα οταν μαθει να χειριζεται καποιος τα απλα (σε κατασκευη και λειτουργεια οπως τα classic) φιλτρα, τοτε θα εκτιμησει την απλοτητα την οικονομικα , την ευκολη επισκευη και φτηνα ανταλλακτικα (αχρειαστα να ειναι) σε σχεση με ενα "υπεραυτοματο" φιλτρο με κορδελες και εξαπτερυγα.

Και ο "χειρισμος" δεν ειναι τιποτα παραπανω απο τα να μαθει να κανει αναρροφηση χωρις την τρομπα.

Ολα τα αλλα εξτρα δεν ειναι πρωτης αναγκης. Ουτε τα καλαθακια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πάντως να ξέρεις ότι με 347 ευρώ το 2080, με φουλ υλικά, είναι σπίτι σου... προσωπικά δε θα έβαζα τίποτα λιγότερο στα 700 λίτρα :)

Link to comment
Share on other sites

πάντως να ξέρεις ότι με 347 ευρώ το 2080, με φουλ υλικά, είναι σπίτι σου... προσωπικά δε θα έβαζα τίποτα λιγότερο στα 700 λίτρα :)

Και με 300 ευρώ το βρίσκεις :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Και με 300 ευρώ το βρίσκεις :helpsmilie:

300; :helpsmilie: από χλωμό εώς κατάχλωμο! :) Μου στέλνεις με πμ σε παρακαλώ το μαγαζί γιατί με ενδιαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

300; :helpsmilie: από χλωμό εώς κατάχλωμο! :) Μου στέλνεις με πμ σε παρακαλώ το μαγαζί γιατί με ενδιαφέρει;

Δεν είναι μυστικό είναι αυτό

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1439

Link to comment
Share on other sites

πάντως να ξέρεις ότι με 347 ευρώ το 2080, με φουλ υλικά, είναι σπίτι σου... προσωπικά δε θα έβαζα τίποτα λιγότερο στα 700 λίτρα :)

Ενα?

Σε 700 λιτρα?

Σε 400 παντως που το εχω, σκεφτομαι να βαλω και αλλο φιλτρο.

Η ροη δεν φτανει. Και αν ειναι να δωσω καποια χρηματα για κυκλοφορητες (τα εδωσα και το ψιλομετανοιωσα, πειραμα ηταν) καλυτερα ηταν να τα δωσω σε ενα φιλτρο ακομα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ενα?

Σε 700 λιτρα?

Σε 400 παντως που το εχω, σκεφτομαι να βαλω και αλλο φιλτρο.

Η ροη δεν φτανει. Και αν ειναι να δωσω καποια χρηματα για κυκλοφορητες (τα εδωσα και το ψιλομετανοιωσα, πειραμα ηταν) καλυτερα ηταν να τα δωσω σε ενα φιλτρο ακομα.

Εννοούσα να μην βάλει τίποτα λιγότερο γιατί κοιτάει για 2075-2076 που νομίζω είναι ακατάλληλα φίλτρα για 700 λίτρα. Ας βάλει ένα 2080 για αρχή και βλέπει μετά εάν δεν τον καλύπτει.

ΥΓ. Εγώ σε 400λ με δίσκους είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την κυκλοφορία του 2080 (έχω και ένα 2075 βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

- Αυτα δεν ειναι χωρητηκοτητα σε υλικα.

Ειναι ο ογκος που "πιανει" ο καδος.

Για υλικα κοιταμε (στο περιπου γιατι βαζουν ολοι κατι παραπανω) Filter volume.

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...hen〈=en

Και ειναι 6 λιτρα υλικα + 0,6 (ο χωρος για το σφουγγαρι προφιλτρου).

- Απο μονη της η εταιρεια λεει οτι το 2076 ειναι για 450 λιτρα ενυδρειο οποτε κοψε το μισο και ειμαστε ενταξει.

Το φιλτρο κανει για 250 λιτρα ενυδρειο (με νορμαλ προς γεματη ιχθυοφορτωση που κανουμε συνηθως οι περισσοτεροι).

Τα δυο 2217 ή το 2260 ειναι καλυτερες προτασεις κατα τη γνωμη μου.

Και παλι ισως χρειαστοιυν κυκλοφορητες μεσα στη γυαλα.

Σε 400 λιτρα εχω το 2080 και εχω βαλει κυκλοφορητη και αυτο γιατι θελουν μετρια προς χαμηλη ροη γενικα τα ψαρια μου.

Εγω θα εβαζα σε τετοιο ενυδρειο (600-700 λιτρα 1.80x.60x65) μινιμουμ (αναλογα τα ψαρια) δυο 2217 και 1-2 κυκλοφορητες.

Αν εμπαιναν δισκοι ή γενικα ψαρια που βγαζουν "πραμα" και θελουν πολυ ταισμα?

Sump.

Αν οχι sump, δυo 2080 ή δυο 2260 ή τρια τεσσερα 2217.

Τα ιδια ισχυουν περιπου και για το 2075

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_32319_ehen

- Καλοι ειναι οι αυτοματισμοι και εχουν ευκολιες, αλλα οταν μαθει να χειριζεται καποιος τα απλα (σε κατασκευη και λειτουργεια οπως τα classic) φιλτρα, τοτε θα εκτιμησει την απλοτητα την οικονομικα , την ευκολη επισκευη και φτηνα ανταλλακτικα (αχρειαστα να ειναι) σε σχεση με ενα "υπεραυτοματο" φιλτρο με κορδελες και εξαπτερυγα.

Και ο "χειρισμος" δεν ειναι τιποτα παραπανω απο τα να μαθει να κανει αναρροφηση χωρις την τρομπα.

Ολα τα αλλα εξτρα δεν ειναι πρωτης αναγκης. Ουτε τα καλαθακια.

Σπυρο και εμενα η 1η προταση μου ηταν 2x2217 και η 2η 1 2260,μετα ζητησε να δει ποιες οι διαφορες μεταξει 2075 και 2076,το μονο που εκανα ειναι μια λεπτομερη επικοληση των στοιχειων τους ,δεν τα προτινα.

Στα ιδια χρηματα με το 2075(περιπου 200ευρω) μπορεις να παρεις 2 eheim 2217(100+100) κερδιζοντας περισσοτερο ογκο υλικων(απο 9.2 σε 12) και μεγαλυτερη ροη(1250 και 1000+1000).

Τωρα για τους θερμαντηρες νομιζω οτι δεν θα σε καλυψει με τιποτα ενας,θες το λιγοτερο 2 x 300W.

Aν θες να βαλεις ενα φιλτρο τοτε θα πρεπει να κοιταξεις για 2260 η' 2080.

Ενας γενικος κανονας για τη θερμανση ειναι Watt/L για αυτο και προτινα τουλαχιστον 2 300αριδες.

Ενας 300αρις μονο, θα βαραει υπερωριες το χειμωνα και δεν ειναι σιγουρο οτι θα καταφερει να διατηρισει τη θερμοκρασια ακομα και αν δουλευει 24/7.

Οκ παιδιά κατάλαβα για τον θερμοστάτη το κλείσαμε !

Τώρα για το φίλτρο, Rik το είδα και εγώ αυτό που λες παρατήρησα όμως ότι ο κατασκευαστής το προτείνει για μικρότερα ενυδρεία και μπερδεύτηκα …. 2076(240-450) 2075(240-600) υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ? και κάτι ακόμα την παρασκευή θα γίνει η αγορά , έχω ένα θέμα όμως , έλεγα να πάω στο γνωστό μαγαζί με ενυδρειακα όμως εκτός απ το ότι δεν το έχει το δεύτερο φίλτρο στο e-shop του έχει τεράστια διαφορά στην τιμή από ένα άλλο πολύ γνωστό e-shop της τάξης των 90 ευρώ :) (Όχι ότι τα τσιγκουνεύομαι απλά με αυτά τα 90 ευρώ μπορώ να πάρω μια αεραντλία και μια ταΐστρα eheim κρίμα είναι )

2075

Water… : 299

Petcum… : 209

2076

Water.. : ----

Petcu…: 268

Αν το έχει πάρει το μάτι σας κάπου πιο οικονομικά παρακαλώ ενημερώστε με :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο και εμενα η 1η προταση μου ηταν 2x2217 και η 2η 1 2260,μετα ζητησε να δει ποιες οι διαφορες μεταξει 2075 και 2076,το μονο που εκανα ειναι μια λεπτομερη επικοληση των στοιχειων τους ,δεν τα προτινα.

:) το ειδα, εσυ τις εκανες τις προτασεις.

Διευκρινησα για να μη μενει η λαθος εικονα οτι τα φιλτρα αυτα (2075 2076) εχουν αυτη τη χωρητικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα ηθελα να δω ενα συγκριτικο τεστ 2080 vs 2260,γιατι εχω την εντυπωση οτι το "τερας" της eheim ειναι το 2260 σε ολους τους τομεις.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα και αφάνταστα μπερδεμένος …. :)

1 ψάρια θα βάζω 3-4 κάθε εβδομάδα με ένα 2080+jbl700 δεν είμαι καλυμμένος για αρχή ?

2 αν βάλω τόσα φίλτρα τι μπορώ να κάνω για να μην έχω τις εισόδους και τις εξόδους για αφίσα

3 είναι τόσο πλασματικά τα νούμερα που δίνουν οι εταιρίες ? το να θες 2χ 2080 για να καλύψεις το ενυδρείο που υποστηρίζει η εταιρία ότι καλύπτει ένα είναι εγκληματική παραπληροφόρηση !!!!

4 και εγώ το petcumulus κοιταω γιατί έχει τεράστια διαφορά στις τιμές έχει δοκιμάσει κάνεις πόσο αξιόπιστο είναι στον χρόνο παράδοσης εγγύησης και τα σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...