Jump to content

Δεύτερο φίλτρο για 700 λίτρα μεικτά


khilan

Recommended Posts

Είμαι απόλυτα και αφάνταστα μπερδεμένος …. :)

1 ψάρια θα βάζω 3-4 κάθε εβδομάδα με ένα 2080+jbl700 δεν είμαι καλυμμένος για αρχή ? Μια χαρά είσαι

2 αν βάλω τόσα φίλτρα τι μπορώ να κάνω για να μην έχω τις εισόδους και τις εξόδους για αφίσα Τα καλύπτεις με βράχους στις γωνίες όπως κάνουμε οι περισσότεροι

3 είναι τόσο πλασματικά τα νούμερα που δίνουν οι εταιρίες ? το να θες 2χ 2080 για να καλύψεις το ενυδρείο που υποστηρίζει η εταιρία ότι καλύπτει ένα είναι εγκληματική παραπληροφόρηση !!!! ανάλογα τα ψάρια που θα βάλεις

4 και εγώ το petcumulus κοιταω γιατί έχει τεράστια διαφορά στις τιμές έχει δοκιμάσει κάνεις πόσο αξιόπιστο είναι στον χρόνο παράδοσης εγγύησης και τα σχετικά δεν έχω ακούσει αρνητικά σχόλια μέχρι στιγμής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι απόλυτα και αφάνταστα μπερδεμένος …. :helpsmilie:

1 ψάρια θα βάζω 3-4 κάθε εβδομάδα με ένα 2080+jbl700 δεν είμαι καλυμμένος για αρχή ?

2 αν βάλω τόσα φίλτρα τι μπορώ να κάνω για να μην έχω τις εισόδους και τις εξόδους για αφίσα

3 είναι τόσο πλασματικά τα νούμερα που δίνουν οι εταιρίες ? το να θες 2χ 2080 για να καλύψεις το ενυδρείο που υποστηρίζει η εταιρία ότι καλύπτει ένα είναι εγκληματική παραπληροφόρηση !!!!

4 και εγώ το petcumulus κοιταω γιατί έχει τεράστια διαφορά στις τιμές έχει δοκιμάσει κάνεις πόσο αξιόπιστο είναι στον χρόνο παράδοσης εγγύησης και τα σχετικά

1. Το θεμα του στρωσιματος ειναι αλλο και δεν εχει α κανει με ποιο φιλτρο θα βαλεις. Ολα θελουν στρωσιμο.

2. Μπορεις να κανεις καποιες μαστοριες, (οπως θα εκανες και αν εφτιαχνες sump :) ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44997

3. Δεν ειναι τοοοσο πλασματικα. Οταν λεει ενα φιλτρο κανει για ενυδρειο μεχρι 300 λιτρα, δεν εννοει το 300λιτρο καποιου που το εχει κανει κονσερβοκουτι ριο μαρε, αλλα ενα ενυδρειο με χαμηλη ιχθυοφορτωση που τα ψαρια του δεν λερωνουν πολυ και δεν χρειαζονται πολυ μεγαλη ροη. Γι'αυτο το ενυδρειο κανει. Δεν λενε ψεμματα.

Τωρα οταν αναφερουν τα λιτρα του καδου, πρεπει να ψαξεις τι εννοουν. Χωρητικοτητα σε υλικα ή συνολικο ογκο. (H eheim συνηθως γραφει και τα δυο)

Η χωρητικοτητα σε υλικα (στα φιλτρα τα δικα μου που γνωριζω) δεν ειναι μακρυα απο την πραγματικοτητα.

Πχ λεει 12 λιτρα υλικα στο 2080. 12 λιτρα εχει και η κουτα με τα υλικα του φιλτρου που αγοραζω (4 ehfimech 8 substrat pro).

Δεν χωρεσαν ολα. Μου περισσεψαν περιπου 2 λιτρα. Αν τα στουμπωνα (κατι που δεν ηθελα για να μη βουλωνει ευκολα το φιλτρο) ισως περισσευαν λιγοτερα. (Δεν πανε χαμενα ομως τα εχω για μερικη ανανεωση των φθαρμενων υλικων με τον καιρο - το Substrat μικραινει/λιωνει με τον καιρο).

4. Αξιοπιστο και γρηγορο. ΥΥπαρχουν και αλλα φυσικα, το ιδιο καλα.

Link to comment
Share on other sites

παρε το 2260(μπερδευτηκα πριν :) )πραγματικα εχω ακουσει τα καλυτερα απο εδω μεσα!

θα στο πουν κιολας!τα κλασικ χωρις αυτοματισμους ειναι ποιο δυσκολο και να παθουν κατι αντιθετα με αλλα

οπως 2078 η 2075 η 2280.το 2260 ειναι και μια φτηνη επιλογη,βεβαια αν επιλεξεις να το παρεις υπαρχει ενα

θεμα με την ροη.στα καινουργια μοντελα η ροη ειναι 2400 ενω στα παλια 1900.κουφο και χαζο ενω ειναι

το ιδιο φιλτρο .τεσπα αν παρεις τελικα το 2260 ψαχτο λιγο οσον αφορα τι ροη θα εχει. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

φτιαξε ενα σαμπακι ομορφο, δεν ειναι τιποτα. βαλε μια καλη αντλια μεσα, κατασκευασε μια υπερχειληση για να μην τρυπας το ενυδρειο σου και βαλτο διπλα στο ενυδρειο σου. δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβως απο κατω. και για να μην γωναζει η γυναικα φτιαξε ενα ντουλαπακι-τραπεζι, ισα ισα να το κρυβει.

οτι και να βαλεις,δεν υπαρχει φιλτρο (τουλαχιστον εγω δεν ξερω) που να καλυπτει τα λιτρα σου. θα χρειαστεις και δευτερο, εστω μικροτερο. μιλαω αν το ενυδρειο σου εχει μεσα 700 λιτρα καθαρα νερο. εκτος αν εχεις σκοπο να βαλεις λιγα ψαρακια.

τα καλαθακια δεν ειναι απαραιτητα, ισα ισα κλεβουν χωρο για υλικα. αν θελεις να πλενεις τα υλικα και να τα χωρισεις βαζεις δυχτακια.

εγω, αν επαιρνα το ενυδρειο μου αυτη τη στιγμη θα εκανα τη λυση με το σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

επισης, σκεψου οτι με δυο φιλτρα εχεις περισσοτερη καταναλωση ρευματος. μη ξεχνας οτι το φιλτρο δουλευει 24 ωρες την ημερα.

σπυρο συμφωνω απολυτα μαζι σου, αν και νομιζω οτι το 2080 παιρνει 12 λιτρα καθαρο. κι εμενα μου περισεψε, οπως και ενος φιλου. ομως αν κοιταξεις η εταιρια αναφερει και ογκο κανιστρου νομιζω 16 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη με ενδιαφερει και εμενα παιδια συντομα θα παρω το ιδιο ενυδρειο οσον αφορα το sump:

τι υπαρχει απο εξωτερικη υπερχειλιση?θα παρακαλουσα αν ειναι ευκολο καποιο λινκ.

εννοω για καποια για ενυδρειακη χρηση και οχι ελληνικη πατεντα(καλες αλλα λογω οτι ειναι νεος οπως και εγω δεν ειμαστε για πειραματα).

καιμια καλη αντλια ποια θα ηταν eheim παντα!

Link to comment
Share on other sites

1. επισης, σκεψου οτι με δυο φιλτρα εχεις περισσοτερη καταναλωση ρευματος. μη ξεχνας οτι το φιλτρο δουλευει 24 ωρες την ημερα.

2. σπυρο συμφωνω απολυτα μαζι σου, αν και νομιζω οτι το 2080 παιρνει 12 λιτρα καθαρο. κι εμενα μου περισεψε, οπως και ενος φιλου. ομως αν κοιταξεις η εταιρια αναφερει και ογκο κανιστρου νομιζω 16 λιτρα.

1. Αν βαλει ενα φιλτρο που θα κανει τη δουλεια των δυο, δεν θα εχει καταναλωση οσο τα δυο φιλτρα? :)

2. Αυτο ειπα και εγω. Φιλτρο 2080 > 12 λιτρα υλικα > 10 εβαλα.

Ο ογκος καδου (και οι διαστασεις κατεπεκτασιν) μας ενδιαφερουν μονο για την τοποθετηση του.

- Επισης και η ροη του νερου (λιτρα/ωρα) στις προδιαγραφες των φιλτρων δεν ειναι "πραγματικη".

Σε καποια φιλτρα ειναι πολυ μακρυα η πραγματικοτητα.

Κι αυτο και παλι δεν ειναι απατη.

Η ροη που αναγραφεται συνηθως ειναι η ονομαστικη ροη της αντλιας σε μηδενικο υψος και χωρις να περναει το νερο απο εμποδια (πχ υλικα).

Οσο πιο ψηλα ειναι το ενυδρειο και ανεβαινει το νερο, τοσο πεφτει η ροη.

(εδω μας ενδιαφερει λοιπον το μανομετρικο της αντλιας, δλδ αν εχει δυναμη να σηκωνει το νερο και ποσο. Οσο πιο μεγαλο μανομετρικο τοσο πιο λιγο χανει απο δυναμη στο σηκωμα του νερου αλλα και καιει συνηθως και περισσοτερο ρευμα))

Οσο πιο στουμπωμενα ή βρωμικα τα υλικα παλι μειωση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων ξεκαθάρισαν λίγο τα πράγματα . :)

Fishaki αυτό που λες νομίζω είναι το καλύτερο απ όλες τις απόψεις απλά επειδή δεν έχω κάποιον έμπειρο γνωστό Real Life να με βοηθήσει και σίγουρα δεν θα έχω και χώρο μάλλον θα το επιχειρήσω αργότερα .

Για αρχή θα πάρω το 2080 και σε κάνα μήνα που θα έχω φτάσει μια καλή ιχθυοφορτιση θα πάρω άλλο ένα (μόλις πάρω και μια ανάσα από τα πρώτα έξοδα γιατί εκτός από το ενυδρείο θα έχω να επιπλώσω σιγά σιγά και το σπίτι :helpsmilie: ).

Τώρα κάτι τελευταίο ξέρω ότι το 2080 έχει μέσα στη συσκευασία και τα υλικά του αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς υλικά έχει , μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει τι ακριβός περιλαμβάνει και αν πρέπει να συμπληρώσω κάποιο σφουγγάρι με siporax ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάτι τελευταίο ξέρω ότι το 2080 έχει μέσα στη συσκευασία και τα υλικά του αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς υλικά έχει , μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει τι ακριβός περιλαμβάνει και αν πρέπει να συμπληρώσω κάποιο σφουγγάρι με siporax ?

...12 λιτρα εχει και η κουτα με τα υλικα του φιλτρου που αγοραζω (4 ehfimech 8 substrat pro).

Δεν χωρεσαν ολα. Μου περισσεψαν περιπου 2 λιτρα. Αν τα στουμπωνα (κατι που δεν ηθελα για να μη βουλωνει ευκολα το φιλτρο) ισως περισσευαν λιγοτερα. (Δεν πανε χαμενα ομως τα εχω για μερικη ανανεωση των φθαρμενων υλικων με τον καιρο - το Substrat μικραινει/λιωνει με τον καιρο).

Εχει και σφουγγαρια.

Τα υλικα ειναι αυτα που πρεπει και στη σειρα που πρεπει.

Μη βαλεις Siporax στη θεση του μηχανικου μακαρονιου. Το ehfimech κανει καλυτερα τη δουλεια του μηχανικου φιλτραρισματος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων ξεκαθάρισαν λίγο τα πράγματα . :)

Fishaki αυτό που λες νομίζω είναι το καλύτερο απ όλες τις απόψεις απλά επειδή δεν έχω κάποιον έμπειρο γνωστό Real Life να με βοηθήσει και σίγουρα δεν θα έχω και χώρο μάλλον θα το επιχειρήσω αργότερα .

Για αρχή θα πάρω το 2080 και σε κάνα μήνα που θα έχω φτάσει μια καλή ιχθυοφορτιση θα πάρω άλλο ένα (μόλις πάρω και μια ανάσα από τα πρώτα έξοδα γιατί εκτός από το ενυδρείο θα έχω να επιπλώσω σιγά σιγά και το σπίτι :helpsmilie: ).

Τώρα κάτι τελευταίο ξέρω ότι το 2080 έχει μέσα στη συσκευασία και τα υλικά του αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς υλικά έχει , μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει τι ακριβός περιλαμβάνει και αν πρέπει να συμπληρώσω κάποιο σφουγγάρι με siporax ?

Με το 2080 και το 700 αρι μαζί θα είσαι κομπλέ!

Δεν θα χρειαστείς άλλο επιπλέον εγγυημένα, υπερβολές δεν είναι απαραίτητες!

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά ευχαριστώ δυστυχώς το μόνο μαγαζί που το έχει κοντά στα 300 ευρώ είναι το petcumulus και επειδή κλείνει πρέπει να περιμένω μέχρι τέλος Αύγουστου … αν το έχει βρει κανένας κάπου κοντά στα 300 ας μου πει ευχαριστώ και πάλι !!!

Link to comment
Share on other sites

είπα κάτι πριν δεν έδωσε κανείς σημασία... θα σου πάει 412 ευρώ το φίλτρο και όχι 300 ευρώ! Δεν έχει μέσα τα υλικά ούτε τα μεταφορικά (που είναι πολλά γιατί είναι γαϊδούρι)

ΥΓ. Στείλε μου πμ εάν θες να σου πω το μαγαζί που το πήρα εγώ τα χρήματα που σου είπα (είναι εξωτερικό)

Link to comment
Share on other sites

Eγω επιμενω στο 2260 ,το βρισκω καλυτερο σε ολους τους τομεις.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Eγω επιμενω στο 2260 ,το βρισκω καλυτερο σε ολους τους τομεις.

σίγουρα είναι ανώτερο φίλτρο αλλά "δύσκολο" για αρχάριο και καίει και δυόμιση φορές το ρεύμα του 2080 :)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι ανώτερο φίλτρο αλλά "δύσκολο" για αρχάριο και καίει και δυόμιση φορές το ρεύμα του 2080 :helpsmilie:

Το να ανοιξεις 3-4 κλιπς να αδεισεις ολα τα υλικα σε μια λεκανη με νερο ενυδρειου και να τα ξαναβαλεις παλι μεσα τι το δυσκολο εχει ? :)

Tωρα για τα 10-20W εγω προσωπικα δεν τα υπολογιζω μπροστα σε αλλες συσκευες στο σπιτι που καινε τα 100πλασια,πες οτι εβαλες αλλη μια λαμπα 20W :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Το να ανοιξεις 3-4 κλιπς να αδεισεις ολα τα υλικα σε μια λεκανη με νερο ενυδρειου και να τα ξαναβαλεις παλι μεσα τι το δυσκολο εχει ? :)

Tωρα για τα 10-20W εγω προσωπικα δεν τα υπολογιζω μπροστα σε αλλες συσκευες στο σπιτι που καινε τα 100πλασια,πες οτι εβαλες αλλη μια λαμπα 20W :helpsmilie:

35 είναι :)

τέσπα γούστα είναι αυτά... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναγκη να πληρωσεις στην Eheim 300αρες. εγω θα σου προτεινα κατι τετοιο

http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-fish-tank-e...=item5d27b08035

Πωτα και τον rebelos να σου πει. ειναι κρυμα τοσα λεφτα

JD :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αναγκη να πληρωσεις στην Eheim 300αρες. εγω θα σου προτεινα κατι τετοιο

http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-fish-tank-e...=item5d27b08035

Πωτα και τον rebelos να σου πει. ειναι κρυμα τοσα λεφτα

JD :)

db δεν βλέπω να αναφέρει και ανησυχώ. Αν είναι να κάνει σαν κομπρεσέρ θα φύγει μαζί με τα άλλα ..από το παράθυρο :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

:)

Οκ παιδιά ευχαριστώ δυστυχώς το μόνο μαγαζί που το έχει κοντά στα 300 ευρώ είναι το petcumulus και επειδή κλείνει πρέπει να περιμένω μέχρι τέλος Αύγουστου … αν το έχει βρει κανένας κάπου κοντά στα 300 ας μου πει ευχαριστώ και πάλι !!!

Πάντως μεταξύ Γιγάντων να ξέρεις πως και με το 2076 αν και λίγο ποιο αδύναμο από το 2080 θα έκανες την ίδια δουλειά και επιπλέον θα είχες και κάποιες ηλεκτρονικές παροχές και κάποιους αυτοματισμούς επιπλέον και σε μια καλύτερη τιμή. Επίσης από την άλλη υπάρχει και το 2078 που είναι λίγο ανώτερο από το 2080 με 10 ευρο παραπάνω συν τις ηλεκτρονικές παροχές και αυτοματισμούς συν του βιολογικού υλικού, που είναι σοβαρό θέμα κόστους μέσα στην τιμή!

Όσο αφορά τις αποκλίσεις που υπάρχουν στα λίτρα ανά ώρα και τα ανώτερα όρια λίτρων ενυδρείων εκεί πέρα από κάποια χαρακτηριστικά όπως πχ το μανομετρικο, κάδο κλπ, παίζει και ένας μεγάλος παράγοντας που είναι το μάρκετινγκ, δηλαδή μιλώντας με κάποιους προμηθευτές του χώρου μου εξήγησαν πως πρέπει να υπάρχει και ένας ιδιαίτερος λόγος για να μπορούν να δικαιολογήσουν την αγορά του ακριβώς επόμενου μεγαλύτερου μοντέλου. Εάν δεις δηλαδή το 2078 σε σύγκριση με το 2080 είναι σαφώς ανώτερο το πρώτο, έλα όμως που το ένα το δίνει για ενυδρείο μέχρι 700 λίτρα και το άλλο για ενυδρείο μέχρι 1200 λίτρα.

Τώρα όσο αφορά περί άλλων προτάσεων στον χώρο τον φίλτρων υπάρχουν αλλά από θέμα αξιοπιστίας, διαρροών και βλαβών δεν μπορώ να σου εγγυηθώ. Όχι ότι τα Eheim δεν μπορούν να πάθουν κάτι αλλά είναι Γερμανική εταιρία με, ανταλλακτικά, και αξιόπιστο όνομα γενικός, ίσως το νούμερο ένα στα φίλτρα ενυδρείου. Από το pet cumulus έχω κάνει αγορές αρκετές φορές και ποτέ δεν είχα θέμα η πρόβλημα εξυπηρέτησης. Ελπίζω να μπόρεσα κάπως να σε κατατοπίσω και ότι και αν επιλέξεις θα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Aν με 35W παραπανω θα καταστραφουμε τοτε:

Αυτοι που εχουν 1-2 eheim compact 5000(78+78W) στο sump τι πρεπει να κανουν;

Aυτοι που εχουν 100-150W σε λαμπες τι πρεπει να κανουν;

Αυτοι που εχουν 2-3 θερμαντηρες 300W o καθε ενας τι πρεπει να κανουν;

Για να μην αναφερω και για θαλασσινα...

Aν κατσουμε και μετρησουμε τι χαλαμε σε τσιγαρα και καφεδες το χρονο(οι περισσοτεροι οχι ολλοι) θα παθουμε εγκεφαλικο.

Τα 30-35W δεν ειναι τοσο τρομερη διαφορα.

Τωρα για τα usb καλαθακια μανταλακια και τσιπακια η γνωμη μου ειναι οτι ολα αυτα ερχοντε δευτερα και δεν προσφερουν κατι ουσιαστικα.

Απο θεμα εμφανισης;

Το ενα ειναι στρογγυλος πρασινος "κουβας" και το αλλο ειναι τετραγωνος "κουβας".

Αν ηθελα "εφετζιδικο" φιλτρο με αυτοματισμους,χωρις να ψαχνω ενα μερος να το κρυψω γιατι ειναι αντιαισθητικο θα επερνα αυτο:

Tα fluval τα θεωρω εξισου αξιοπιστα και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχουν οι άλλοι και μπράβο τους αν μπορούν και τα συντηρούν όλα αυτά.

Προσωπικά θα προτιμούσα το ακριβότερο και αξιόπιστο με απόσβεση της διαφοράς σε βάθος χρόνου από την χαμηλή κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα παρατηρήσει ότι δεν έχει υλικά μέσα :) …. Μαζί με τα υλικά θα πάει γύρο στα 360 . οπότε νομίζω με συμφέρει να πάρω 2x2075 200 ευρώ το κάθε φίλτρο , 2500 λίτρα ανά ώρα σύνολο

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα παρατηρήσει ότι δεν έχει υλικά μέσα :helpsmilie: …. Μαζί με τα υλικά θα πάει γύρο στα 360 . οπότε νομίζω με συμφέρει να πάρω 2x2075 200 ευρώ το κάθε φίλτρο , 2500 λίτρα ανά ώρα σύνολο

Καταλαβαίνω πως σε έχει πιάσει πονοκέφαλος :helpsmilie: , απλά ήθελα να επισημάνω πως το 2078 θα σου έρθει φθηνότερε από ότι δυο 2175 και είναι με τα υλικά κομπλέ. Όσο για τις ηλεκτρονικές ευκολίες και αυτοματισμούς κάποτε τα αυτοκίνητα είχαν μανιβέλα ενώ μετά εφευρέθηκε και η μίζα, μπορεί να μην είναι απαραίτητα αλλά δεν θα με χαλαγε καθόλου ένα τέτοιο φίλτρο όπως επίσης το ίδιο ισχύει και για το Fluval που παρουσίασε ο φίλος παραπάνω. :)

Σιγουρα το οικονομικο ειναι ενα σοβαρο θεμα και για αυτο μονο εσυ μπορεις να ξερεις! :)

EHEIM professionel 3 electronic 2078

Κυκλοφορία: 1850 λίτρα/ώρα.

Κατανάλωση ρεύματος: 10-35 Watt.

Χωρητικότητα κάδου: 14,5 λίτρα.

Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 700 λίτρα.

Διαστάσεις: 53,4εκ*26,4εκ*26,4εκ.

Συμπεριλαμβάνονται όλα τα βιολογικά υλικά.

3 χρόνια εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω αν δεν έκλεινε το petcumulus θα έκανα την παραγγελία τώρα και θα ησύχαζα :) .

Είναι τόσο μικρές οι διαφορές και δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία για να κάνω την τέλεια επιλογή οπότε θα βασιστώ σε σας, θα το ψάξω και λίγο ακόμα μέχρι να ανοίξει πάλι το κατάστημα και βλέπουμε :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...