Jump to content

Δεύτερο φίλτρο για 700 λίτρα μεικτά


khilan

Recommended Posts

Ειναι αναγκη να πληρωσεις στην Eheim 300αρες. εγω θα σου προτεινα κατι τετοιο

http://cgi.ebay.co.uk/Aquarium-fish-tank-e...=item5d27b08035

Πωτα και τον rebelos να σου πει. ειναι κρυμα τοσα λεφτα

JD :)

Ειναι καλα τα λεφτα του (?)

Αυτο το φιλτρο ειναι ουσιαστικα ενα ημιτασιον 2217. (η ροη 1400 που εχει, θα παει στα ιδια με το 2217 μολις γεμισει με υλικα και ισως και λιγοτερο αναλογα το υψος του ενυδρειου κλπ κλπ)

Δεν εχει υλικα ουτε αυτο.

Συνολο με τα μεταφορικα το βλεπω 96 ευρω. (60+20 λιρες)

(Τοσο δεν εχει το 2217 χωρις υλικα? Μονο τα μεταφορικα και τα βανακια λειπουν).

Συν τοις αλλοις δεν εχει την αξιοπιστια την ποιοτητα και τον ηχο του 2217 και το σημαντικοτερο δεν εχει ουσιαστικα εγγυηση και ανταλλακτικα. Εστω τα πιο αναγκαια, φτερωτη, αξονακι, τσιμουχα.

(θα φορτωθει θελει δεν θελει και UV)

Ποσο θα κοστισει συνολο να παρει το κινεζικο φιλτρο αγοραζοντας και χυμα siporax απο εδω συν μεταφορικα?

Ποσο θα κοστισει συνολο να παρει το 2217 αγοραζοντας και χυμα siporax και διπλα βανακια απο εδω συν μεταφορικα?

Δεν νομιζω να ειναι αξια λογου η διαφορα κατω απο αυτους τους παραγοντες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

db δεν βλέπω να αναφέρει και ανησυχώ. Αν είναι να κάνει σαν κομπρεσέρ θα φύγει μαζί με τα άλλα ..από το παράθυρο :helpsmilie:

Πληροφοριακα, ειναι ησυχο, εχει μαζι βανακια, σωληνες, πλαστικα για τις κουρμπες, ενα ειδος σκιμμερ για να τραβαει απο την επιφανεια, κτλ

αμα σου λεω ο κινεζος γ.......ει :)

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα, ειναι ησυχο, εχει μαζι βανακια, σωληνες, πλαστικα για τις κουρμπες, ενα ειδος σκιμμερ για να τραβαει απο την επιφανεια, κτλ

αμα σου λεω ο κινεζος γ.......ει :)

To κινεζικο υπαρχει εδω Ελλαδα και φθινοτερα και χωρις UV

http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?p...d=1〈=el

Ποσα λιτρα υλικα χωραει ;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή αύριο θα πάω να κάνω μια έρευνα αγοράς για τα φίλτρα και λέω να πάρω και μια Α/Ο αυτή λέτε θα με καλύψει ?

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

Θα περάσω σίγουρα από waterinn και λέω να την τσιμπήσω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή αύριο θα πάω να κάνω μια έρευνα αγοράς για τα φίλτρα και λέω να πάρω και μια Α/Ο αυτή λέτε θα με καλύψει ?

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

Θα περάσω σίγουρα από waterinn και λέω να την τσιμπήσω

από αυτό το μαγαζί παράγγειλε το 2080 :)

την όσμωση πάρτη από το www.waterwaves.gr

Link to comment
Share on other sites

Οκ μαζί σου έχεις να μου προτείνεις κάποια γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα ? ευχαριστώ !

Όχι υπερβολές όμως μια οικονομική γιατί μετά τα φίλτρα το budget :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά 50 GPD είναι υπέρ αρκετά για τις αλλαγές , μανόμετρο και flush kit θα χρειαστεί ? διάβασα σε ένα ποστ ότι πρέπει να έχω και ένα tds meter το έχει αυτό το μαγαζί ? sorry για το βομβαρδισμό των ερωτήσεων απλά θέλω να γίνουν όλα σωστά και υπόσχομαι να διαβάσω ότι χρειάζεται όταν βρω λίγο χρόνο !!! :)

Και ακόμα μια ερώτηση το “ βρώμικο ” νερό της Α/Ο κάνει για τις γαρίδες μου(red cherry) ? διάβασα ότι είναι αρκετά σκληρό και κάνει για ζωοτοκα

Έγινε επεξεργασία - khilan
Link to comment
Share on other sites

Λογικά 50 GPD είναι υπέρ αρκετά για τις αλλαγές , μανόμετρο και flush kit θα χρειαστεί ? διάβασα σε ένα ποστ ότι πρέπει να έχω και ένα tds meter το έχει αυτό το μαγαζί ? sorry για το βομβαρδισμό των ερωτήσεων απλά θέλω να γίνουν όλα σωστά και υπόσχομαι να διαβάσω ότι χρειάζεται όταν βρω λίγο χρόνο !!! :blink:

για το ενυδρείο σου είναι λίγα τα 50 gpd ... σκέψου οτι για μια νορμαλ αλλαγή θα πρεπει να μαζεύεις νερό 24 ωρες :helpsmilie: βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και με αυτή μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου :)

tds meter καλό είναι να έχεις αλλά όχι και απαραίτητο. Θα σου χρειαστεί αργότερα για να δεις πότε θα αρχίσει να τα παίζει η μεμβράνη της οσμοσής σου. Γνώμη μου έχεις να αγοράσεις ακριβά και σημαντικά πράγματα άστο για αργότερα :)

από γαρίδες ΔΕΝ ξέρω :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Ok ok άντε να αρχίσω να διαγράφω πράγματα από τη λίστα να πάρω λίγο τα πάνω μου :):helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , μόλις ήρθε η Α/Ο :) και έχω μερικές ερωτησουλες .

1 Το σακουλάκι με τη μεμβράνη είχε νερό μέσα έτσι πρέπει να είναι ? :D

2 έχω πάρει flush kit για να την αφήσω να δουλέψει και να ξεπλυθούν τα προφιλτρα και η μεμβράνη απλά ανοίγω την μπλε κάνουλα ?

Αυτή είναι η Α/Ο : http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=189

Link to comment
Share on other sites

.Μεγια το εργαλείο!!! :D

Για πληροφορίες καλύτερα να σου δώσουν οι έχοντες όσμωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...