Jump to content

Teco 10


timik

Recommended Posts

καλημερα σε ολους

σημερα παρελαβα το ψυκτικο μου το παιδι απο το οποιο και το αγορασα μου ειπε οτι πρεπει να ειναι σε εξωτερικο χορο και αν δεν γινετε οχι μεσα σε ντουλαπι

η ερωτηση ειναι ¨: εγω θα το βαλω μεσα διπλα στο ενυδρειο μου και μεσα σε ενα ντουλαπι με τον λοιπο ηλεκτρολογικο εξοπλησμο. θα χριαστει εξτρα ανεμιστιρες η δεν εχει αναγκη ??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τα ψυκτικά παράγουν θερμότητα και κάποιο θόρυβο.

Αν το τοποθετήσεις σε ντουλάπι (που δεν συνίσταται) θα πρέπει να αερίζεται πολύ καλά, αλλά θα έχεις πρόβλημα μετάδοσης του ήχου αφού το ντουλάπι θα παίζει το ρόλο "ηχείου"...

Αν αποφασίσεις κάτι τέτοιο θέλει μελέτη τόσο σε εξαερισμό όσο και σε μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα εχεις προβλημα ή όχι εξαρταται απο το ποσο ζοριζεται το ψυκτικό.

Δηλαδή αν εχεις 100 λτ για το συγκεκριμενο, τοτε οκ.

Αν ομως θελεις να κατεβασεις 3-4 βαθμους την θερμοκρασία του νερού σου και εισαι κοντα στα ορια του ψυκτικου, τοτε θα εχεις προβλημα.

Και αυτο γιατι ο τροπος λειτουργιας ειναι ετσι.

Απο καπου πρπει να αποβαλει την θερμοκρασια.

Οταν εσυ το εχεις μεσα σε ντουλαπι τοτε δεν αεριζεται καλα και ανεβαινει η θερμοκρασια μεσα στο ντουλάπι, με καταστροφικα αποτελεσματα.

Αυτο επαθα εγω και φαντασου το ειχα σε ντουλαπι σε εξωτερικο χωρο.

Σε μαι φαση ημουν σαν να μην ειχα ψυκτικό.

Ειχε φτασει σε σημειο να μην μπορει να κατεβασει ουτε εναν βαθμό

Link to comment
Share on other sites

sory gia toys aglikoys xaraktires alla eimai sth doyleia

to teco 10 einai gia poli perisotera litra apo to enydreio moy

exw ena vizion 260 litra kai to sump moy kapoy sta 70 me 80 litra

sinolo 330 me 340 litra

dokimasa na to doylepso mesa sto spiti ektos ntoylapioy kai eixe kala apotelesmata

moy katevase stoys 27 vathmoys

poia einai h kataliloterh thermokrasia gia ta koralia kai genika gia to reef????

eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικές θερμοκρασίες είναι 26-27.

Τα ψυκτικά νομίζω ρυθμίζονται ανά 1 βαθμό, άσχετα αν η οθόνη δείχνει και τους δεκαδικούς, (έτσι συμβαίνει στον HAILEA που έχω).

Ρύθμισε τον στους 26 οπότε θα έχεις μια μέση θερμοκρασία 26,5-27

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιξω νεο θεμα

ποια ειναι η καλητερη αντλια για το τεκο 10 εννοω ποσα λιτρα την ωρα ???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στον χώρο μου είναι αδύνατον τεχνικά να υπάρχει το ψυκτικό που διαθέτω εκτός σπιτιού και επίσης είναι άκρως αντιεσθητικό να είναι κάπου δίπλα και έξω απο το ντουλάπι sub του ενυδρείου.

Μην ξεχνάμε ότι εαν το ψυκτικό δεν πρέπει να είναι πολύ μακρυά απο το ενυδρείο, είτε μιλάμε γιά έξω απο το σπίτι, είτε γιά έξω απο ντουλάπι, αφού οιυ μεκαρυνές αποστάσεις δημιουργούν πρόβλημα τόσο στην θερμοκρασία του επιστρεφόμενου νερού, όσο και στην αντλία μεταφοράς.

Συνεπώς γιά να υπάρξουν οι σωστές αναλογίες ,λογικά θα πρέπει η να υπάρχει μπαλκόνι-έξοδος τοίχου δίπλα στο ενυδρείο η να μετατραπεί ο περιβάλον χώρος του ενυδρείου σε καραγκιόζ μπερντέ!!!

Ευτυχώς διαθέτω πολύ δυνατό ψυκτικό και στις μεγάλες θερμοκρασίες έχω συνεχώς τα ντουλάπια με τις πόρτες ανοιχτές.

Link to comment
Share on other sites

οραιος αλλα δεν καταλαβα τι αντλια πρεπει να βαλω

το τεκο θα το εχω σε αποσταση 2 μερων απο το reef.

Link to comment
Share on other sites

οραιος αλλα δεν καταλαβα τι αντλια πρεπει να βαλω

το τεκο θα το εχω σε αποσταση 2 μερων απο το reef.

Το νούμερο λίτρων που πρέπει να έχει η αντλία ,εξαρτάται απο το πόσα λίτρα την ώρα μπορεί να δουλέψει το ψυκτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια έρευνα στο site της εταιρίας να δεις τις προδιαγραφές για το συγκεκριμένο μοντέλο... εκεί προφανώς θα αναφέρει όλα τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...