Jump to content

φυλλα πλατανου??


Recommended Posts

καλησπερουδιααα..... :):helpsmilie:

ειχαμε παει μια εκδρομουλα στα τεμπη προχθες και μαζεψα μερικα φυλλα πλατανου για τις γαριδουλες μου....

κανουν????κι αν ναι τι προεργασια χρειαζονται για να ειναι ασφαλεις???πηρα και ξερα και χλωρα.... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κανουν. εχουν τανινες και δεν ειναι για γαριδες. αστα κανα μηνα στα μονομαζακια σου και μετα βαλτες τους, να φανε και τροφουλα που αναπτυσεται πανω τους

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κανουν. εχουν τανινες και δεν ειναι για γαριδες.

??????Είσαι σίγουρος.Για ποιον λόγο τότε τα φύλα catappa τα τρώνε οι γαρίδες?????και μάλιστα εταιρίες όπως η dennerle στην συσκευασία των catappa γράφει πως απευθύνονται για γαριδοενυδρεία σαν τροφή!

Εγω θα τα έβαζα.Αρκει να τα πλήνεις και να τα ξεράνεις στον ήλιο

Link to comment
Share on other sites

Τα ξερα κανουν αν εισαι σιγουρη οτι ειναι καθαρα.

Τα βραζεις να φυγουν οι ταννινες και μπλουμ....

Εγω ειχα φυλλα βελανιδιας σε ενα δοχειο με νερο και οταν χαλαγαν τα προηγουμενα, εβαζα αυτα και στο ποτηρι εβαζα τα επομενα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ναι ειναι σιγουρο οτι δεν κανουν απευθειας να μπουν. το συζητησα σε θεμα προσφατα και για μενα. σαν τροφη χρησιμοποιουνται γιατι φτιαχνεται πανω τους βιοταινια σιγα σιγα. για αυτο ειναι καλυτερο να αφησεις τα φυλλα πρωτα σε νερο κανα μηνα και μετα βαλε τα

Link to comment
Share on other sites

Τα ξερα κανουν αν εισαι σιγουρη οτι ειναι καθαρα.

Τα βραζεις να φυγουν οι ταννινες και μπλουμ....

Εγω ειχα φυλλα βελανιδιας σε ενα δοχειο με νερο και οταν χαλαγαν τα προηγουμενα, εβαζα αυτα και στο ποτηρι εβαζα τα επομενα...

ευχαριστω για ολααα :):helpsmilie::helpsmilie:

μπορω οταν ξεραθουν και τα χλωρα να τα βαλω....

ενα βρασιμο μονο...και ειναι οκ???? :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για ολααα :):helpsmilie::helpsmilie:

μπορω οταν ξεραθουν και τα χλωρα να τα βαλω....

ενα βρασιμο μονο...και ειναι οκ???? :blink:

ναι :) αμα τα βρασεις δεν υπαρχει θεμα, αλλα το καλυτερο ειναι να τα αφηνεις σε νερο γιατι με βρασιμο θα αποστηροθουν εντελος

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα φυλλα που δεν ξεραθηκαν στο δεντρο γιατι οπως διαβασα, οταν τα φυλλα ξεραινονται στο δεντρο αποδεσμευονται καποιο χυμοι του φυλλου που μπορει να ειναι τοξικοι σε καποιους οργανισμους σε μεγαλη περιεκτικοτητα (πχ μεγαλη διαλυση σε λιγα λιτρα νερου)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν εχω πλατανο μπορω να βαλω αλλα φυλλα οπως κλιματοφυλλα απο λεμονια πορτοκαλια τριανταφυλλια ή αλλα????

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι καλυτερα να τα βραζουμε...η να τα αφηνουμε κανα μηνα στο νερο???? :helpsmilie::):helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν εχω πλατανο μπορω να βαλω αλλα φυλλα οπως κλιματοφυλλα απο λεμονια πορτοκαλια τριανταφυλλια ή αλλα????

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν εχω πλατανο μπορω να βαλω αλλα φυλλα οπως κλιματοφυλλα απο λεμονια πορτοκαλια τριανταφυλλια ή αλλα????

καλυτερα οχι ( κατα τη γνωμη μου )

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει δημοσιευσεις 2 χρονων κατι για κανελλα και χαμομηλι. Εχω στο ντουλαππι μου ξυλακια απο κανελλα και αποξηραμενο χαμομηλι απο απο καταστημα με βοτανα. Κανει να τα βαλω στο ενυδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστωωωω... :):helpsmilie::helpsmilie::):blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...